Recomandare subwoofer

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
ascultatorul
Posts: 4
Joined: 10 Feb 2015, 07:12

Recomandare subwoofer

Post by ascultatorul »

Salut,

Sistemul pe care-l folosesc e compus din:

Amplificator NAD http://nadelectronics.com/products/hifi ... -Amplifier" onclick="window.open(this.href);return false;

Boxe Monitor Audio Silver RX6 http://www.monitoraudio.co.uk/products/ ... ver-rx/rx6" onclick="window.open(this.href);return false;

Camera in care sunt amplasate boxele este o camera de 4x4 metri patrati. Sistemul e folosit pentru ascultat muzica (95%), foarte rar filme.

Nu imi doresc un bass care sa dea jos casa, dar la anumite melodii am senzatia ca as dori mai mult bass.

De ceva timp ma gandesc sa imi cumpar un subwoofer de ~ 200 W RMS care sa acopere plaja 30-50Hz (boxele coboara, cel putin in specificatii, pana la 38Hz).

Intrebarile mele ar fi:
1. A experimentat cineva combinatii MA RX6 cu un subwoofer?
2. Credeti ca subwooferul ar fi prea puternic / camera prea mica?

Multumesc.

vidax
Posts: 21
Joined: 02 Jan 2009, 04:00
Location: Boldesti-Scaeni, Prahova
Contact:

Re: Recomandare subwoofer

Post by vidax »

Din experienta proprie, pentru muzica, eu iti recomand subwoofer cu incinta inchisa. Eu mi-am luat un Jamo Sub 660 si la putin timp l-am luat si pe al doilea. Cu doua suna mai bine. Are multe posibilitati de reglaj pentru a le armoniza cu boxele. Eu folosesc doua VTP-uri realizate cu difuzoare Ciare si dupa multe incercari de amplificatoare cu siliciu am renuntat la ele si am trecut la lampi, am un Yaqin MC-100B. Pana in prezent este cea mai buna combinatie pe care am obtinut-o.

ascultatorul
Posts: 4
Joined: 10 Feb 2015, 07:12

Re: Recomandare subwoofer

Post by ascultatorul »

Ce dimensiune are camera in care folosesti cele doua subwoofere?

vidax
Posts: 21
Joined: 02 Jan 2009, 04:00
Location: Boldesti-Scaeni, Prahova
Contact:

Re: Recomandare subwoofer

Post by vidax »

Sufragerie de bloc, 5,5mx3,5m. Dupa diverse incercari, amplasarea optima a boxelor a fost pe latura de 3,5 m in fata ferestrei. Subwooferele in fata boxelor la aprox. 35cm distanta. Daca o sa cauti informatii pe net o sa vezi ca au reglaje multiple: volum, frecventa de taiere, reglaj continuu de faza, compensare in functie de acustica camerei si locul de amplasare in camera. Fiind incinte inchise basul este scurt si articulat, lipseste vuietul specific incintelor bas reflex. L-am cumparat pe primul deoarece simteam nevoia unui bas mai adanc la vizionarea filmelor, pentru muzica eram multumit de boxe. Incercand insa si pe muzica am fost placut impresionat de aportul pozitiv , am plecat cu volumul de la zero si am marit cate putin pana cand condimentarea s-a produs. M-am oprit, din celelalte reglaje am optimizat efectul. Asta m-a facut sa-l cumpar si pe al doilea si a fost si mai bine. Se spune ca subwooferele inrautatesc sunetul, ca sunt bune numai pentru filme. La mine au imbunatatit sunetul si pe muzica, boxele mele nu coboara pe masura lor.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandare subwoofer

Post by momolo »

"ascultatorul", exista o rubrica de prezentare (de dat buna ziua). Poate o descoperi singur.

vidax, teoria asta cu basul reflex nu este din in viata reala. Evident, este o credinta care bantuie cum ca BR-ul suna basit. Numai cateodata adevarat dar fara sa fie o regula.

Am ascultat jdemii de chestii bubuitoare si cu gaura si fara gaura si de alte feluri exotice. Dupa un numar mi-am dat seama ca orice sistem (cu sau fara gaura sau de alta natura sistemica) poate suna bine sau prost si nu depinde de treaba asta (de principiu), depinde de cu totul alte cauze.

Cele mai bune subwoofere auzite de mine vreodata au bass reflex, culmea! Tot culmea, am avut de toate felurile, si fara gaura si cu gaura. Si nu asta conta in primul rand ci alte aspecte.

O mare problema este potrivirea subului cu boxele. Chestia asta se afla experimental. Oricat am teoretiza dinainte.

Cea mai mare problema este camera/acustica spatiului. Basul are lungime de unda foarte mare si e normal sa faca probleme. De fiecare data cand am cautat (evident, la ureche) in diverse spatii locuri pentru subwoofer am gasit cele mai neasteptate pozitii, unele sfidand "logica" (daca exista asa ceva). Si de cele mai multe ori basul cel mai bun era prin vecini sau in alte camere :D

Pe de alta parte depinde si de gusturi sau muzica ascultata.

VTP-urile se pot completa mai usor (cred eu) si mai (sa zic asa...) bine cu subwoofere (active). Mai ales daca chinezul lampofil nu are bas de la "mama natura chineza" deoarece astia sunt deficitari la facutul trafurilor de iesire (pe bani putini. Dar sa nu fim rai, sa nu uitam pretul mic! Nu degeaba altele costa mult). Sper ca toata lumea stie o chestie, traful de iesire la amplifurile pe tuburi conteaza cel mai mult la bas, acolo e prima pierdere.

Insa boxele conventionale si mai ales cele mari, complete (floorstand), se completeaza mai nasol. Pentru boxele Monitor Audio Silver RX6 va fi mult mai dificila completarea (daca avem urechi pretentioase si facem distinctia intre muzica si bubuiala - dar inca o data precizez, depinde ce gen muzical ascultam!).

Marea problema este intarzierea/faza. Nu avem cum scapa de aceste fenomene nedorite insa in haosul acustic exista un fel de echilibru intre cele rele si cele bune, asa ca nu stim rezultatul pana nu incercam/ascultam.

Metoda lui vidax este din punct de vedere teoretic buna, sursa de bubuiala se afla langa fiecare boxa si astfel avem mai putin de furca cu faza. Insa nu e o regula deoarece are si un neajuns, avem doua surse (de probleme) in loc de una. Intotdeauna e o balanta de castiguri si pierderi, depinde ce urmarim la rezultat.

Asa ca, eu unul nu as imparti suburile in cele cu sau fara gaura. Mai degraba m-as orienta catre cele cu diametru la difuzor mai mare decat boxele floorstand pe care as vrea sa le completez. Trebuie ca subul in mod real sa emita frecvente mai joase decat boxele completate. Chestia asta e de obicei camuflata cu date tehnice scrise pe hartie si mai simplu tinem cont ca un difuzor mai mare are mai multe sanse sa emita mai jos. Evident, si amplificarea subului conteaza, cu cat mai mare, cu atat mai bine dar nu e o regula deoarece conteaza calitatea si SPL-ului difului.

Si din pacate mai exista un aspect, pretul! Ieftin si bun este o iluzie. Nu degeaba unele suburi costa mult.

Si mai conteaza la ce s-a gandit producatorul (proiectantul) cand a facut subul. Putine sunt facute pentru muzica stereo, majoritatea sunt facute sa bubuie intr-un sistem surround.

Parerea mea, intr-o camera relativ normala/mica nu as completa boxele mentionate cu subwoofer (cred ca ar rezulta o simpla bubuiala obositoare). Daca ar fi fost bookshelf, da, m-as fi gandit la asta.

Mai degraba as folosi banii sa schimb boxele cu unele mai bune sau chiar sa gasesc o amplificare care sa "le duca" mai bine (lucru care ar imbunatati basul). Suburile sunt foarte dificil de integrat in acustica unor camere mici si medii.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

vidax
Posts: 21
Joined: 02 Jan 2009, 04:00
Location: Boldesti-Scaeni, Prahova
Contact:

Re: Recomandare subwoofer

Post by vidax »

Combinatia mea de boxe - subwoofere respecta cred, aproape toate criteriile expuse de momolo.
Subwooferele Jamo Sub 660 sunt active (putere muzicala 660w) diametrul difuzoarelor 30cm, mai mare decat a difuzoarelor de bas din VTP-uri de doar 20cm, reglajul fazei se face continuu din potentiometru , nu doar un simplu comutator 0-180 grade, un ajutor atunci cand posibilitatile de amplasare sunt limitate, cum e la mine acasa. VTP-urile mele sunt acordate pe la 40Hz, suburile coboara la 24, eu le folosesc la frecventa de taiere cea mai mica a lor, adica 50Hz si nu le dau deloc tare, atat cat sa se simta prezenta altfel devin deranjante, se strica tot echilibrul. Pentru ascultat muzica chinezul lampofil cu KT88 finale suna bine si fara suburi dar asa cum am mai spus am dorit mai multa spectaculozitate la vizionarea filmelor de actiune. In final au ramas conectate permanent si pentru gustul meu e bine asa. Nu am avut ocazia sa fac comparatie decat cu un singur subwoofer cu gaura legat in locul alor mele, dar suna mai rau, prelungea basul. Probabil ca exista subwoofere cu gaura care sa sune mai bine decat cele inchise dar posibilitatile mele sunt limitate, nu am unde sa le ascult. In legatura cu boxele sunt de acord , mai bine unele de podea cu difuzoare de bas mari in diametru. Imi amintesc de unele pe care le-am avut in trecut, construite cu basi de 30cm cumparati din Bulgaria care nu sunau asa de detaliat ca acum, dar la care se zburlea parul pe maini mai tare cand ascultam la magnetofon si nu stiu sa explic de ce.

vidax
Posts: 21
Joined: 02 Jan 2009, 04:00
Location: Boldesti-Scaeni, Prahova
Contact:

Re: Recomandare subwoofer

Post by vidax »

Am vrut sa spun ca ascultand la magnetofon, ca asa era atunci, la boxele alea care nu aveau performantele celor de acum, emotia pe care o simteam era mai mare. Conta si varsta, poate...

User avatar
Philalenthes
Posts: 87
Joined: 28 Jan 2009, 07:59
Location: Constanta

Re: Recomandare subwoofer

Post by Philalenthes »

O idee ar fi sa incerci un subwoofer Monitor Audio, daca tot ai boxe MA. Sunt sanse mai mari sa se potriveasca
"Acționează în așa fel încât maxima acțiunilor tale să poată fi impusă ca lege universală"

ascultatorul
Posts: 4
Joined: 10 Feb 2015, 07:12

Re: Recomandare subwoofer

Post by ascultatorul »

Mulțumesc pentru răspunsuri.

Din ce am mai găsit pe net și din ce îmi ziceți și voi, în general se recomandă ascultarea viitorului echipament acasă. Problema e că nu am de unde să împrumut un subwoofer pentru a-l asculta. Sau alt amplificator - mai puternic - ca să verific dacă un amplificator mai puternic dă un bass mai puternic (ideea lui momolo).

Mi-ar plăcea să încerc înainte de a cumpăra diverse variante... dar asta e situația...

1) Aș putea încerca ideea lui vidax, cu 2 subwoofere - mai mici - să zicem http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere/Jamo/SUB-260/" onclick="window.open(this.href);return false;

2) Sau aș putea lua un subwoofer tot de la Monitor Audio (ideea lui Philalenthes, dar și a mea, nemărturisită :) ), dar din seria Bronze. E și o reducere de ~500 de lei, până pe 30 noiembrie... https://www.avstore.ro/boxe/monitor-audio-bronze-w10/" onclick="window.open(this.href);return false;

A ascultat cineva produsele de mai sus?

vidax
Posts: 21
Joined: 02 Jan 2009, 04:00
Location: Boldesti-Scaeni, Prahova
Contact:

Re: Recomandare subwoofer

Post by vidax »

Parerea mea este ca cel mai bun raport pret/calitate ar fi aici:
http://www.webcomputers.ro/shop.php?act ... rodId=7951&" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
Philalenthes
Posts: 87
Joined: 28 Jan 2009, 07:59
Location: Constanta

Re: Recomandare subwoofer

Post by Philalenthes »

De ce sa cumperi un subwoofer din seria bronze, cand tu ai boxe din seria silver? Cred ca sunt mai multe sanse pentru o potriveala buna daca ai lua si un subwoofer tot din seria silver.
Pe de alta parte, Momolo are si el dreptate, inainte de a te avanta sa cumperi ceva , mai bine incearca si cu un alt amplificator, mai puternic, mai altfel.
"Acționează în așa fel încât maxima acțiunilor tale să poată fi impusă ca lege universală"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandare subwoofer

Post by momolo »

Nu au nici o treaba subwooferele Monitor Audio cu boxele Monitor Audio. Nu trebuie sa judecam din reviste si din poze.
Doar daca producatorul a scos o serie impreuna, de exemplu niste boxe impreuna cu subwooferul aferent, atunci discutam de o imperechere. Exemple exista la Cabasse si Triangle (si altele, le-am spus pe astea ca le stiu) insa acolo avem boxe mici (sau bile mici) cu subwooferul aferent si discutam de un sistem anume facut asa care poate fi foarte ok pentru ca asa e construit. Insa in cazul boxelor Monitor Audio mentionate mai sus subwooferele Monitor Audio nu au nici o treaba mai ales ca firma asta e destul de slabuta si nu stie sa mentina un sound unitar la toate cele produse (precum firmele serioase). Defapt sunt niste chinezarii la nimereala. Si as avea banuiala ca adunarea acelor boxe MA cu orice subwoofer MA ar rezulta intr-o bubuiala manelara. Chestie care s-ar intampla probabil cu 90% dintre subwoofere. Pentru ca aici discutam (sa-mi fie cu pardon!) de lazi cu difuzoare. M-am abtinut la apreciere pana a intervenit mai sus Philalenthes cu "recomandarea" sa ca "din reviste".
Insa depinde mult de acustica cum ma gandeam mai sus. De exemplu exista cazurile multor camere cu pereti din rigips unde basul dispare ca apa in desert, caz in care teoretic poate fi pus un subwoofer. Dar e o solutie cu sanse mici de reusita. Calitatea sunetului nu consta in bubuiala si huruiala. Exista boxe mici care nici macar nu redau sub 50Hz si totusi se aud minunat si canta Muzica. Dar ca sa le gasesti si apreciezi trebuie sa treci prin toate fazele, cea de inceput fiind faza cu bubuiala. La care percuteaza oamenii cu cea mai mica educatie in domeniul audio. Am povestit pe forum cum poti cuceri imediat clientul majoritar cu bubuiala. Pe de alta parte exista si sunet subtire, lesinat, neimplinit, bashit, molatec si mort (nu mai spun fara detalii deoarece discut de un nivel si mai jos!) la care cei fara multa experienta ar zice ca-i lipseste basul. Numa' ca-i lipseste defapt esentialul, ceva care se afla fix in mijloc, in medie si defapt in partea care conteaza. Si cu boxe sub un anume nivel de calitate nu ai ce-i face (ca-s lazi cu difuzoare din China). Eu am auzit MA-uri din astea si nu vreau sa-mi exprim parerea, dar se poate intui..... :roll: Dar desi nu-s marele adept al ciocanelii pe balcon sau in pivnita (DIY), parerea mea este ca infinit mai bune ar fi niste lazi cu difuzoare pe principiul VTP facute de domnul Mateescu-VTP (spun din ascultate nu din poze). Nu mai spun de pret! Si evident, nu am mentionat aiurea de dl. Mateescu-VTP deoarece conteaza determinant cine face boxele. La dansul am ascultat cateva exemplare de tip VTP care ar fi umilit si pe mama si pe tatal chinez de la MA care daca era japonez, unu la mana, nu facea asemena pocnitori, doi la mana, daca le facea isi facea a doua zi seppuku in pivnita. Iar comparatia de pret este lesinatoare la stomac (adica in momentul cand iti dai seama cum ai aruncat banii pe "MA" iti bagi unghia in gat). Si schepsisul final este ca la niste boxe (mai) bune nu mai ai senzatia asta de dorinta de subwoofer.
Cat priveste combinatia lui vidax, nu ma hazardez sa judec. Cum am spus mai sus, exista conditii speciale de acustica si anume gusturi. Dar pentru asta trebuie trecut la nivelul superior de joc. Caz in care am banuiala ca autorul actualului topic nu a facut inca eforturi destule, poate nu a ajuns nici in stadiul sa stie ca nu stie. :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Recomandare subwoofer

Post by remoteviewer1 »

momolo
Exista boxe mici care nici macar nu redau sub 50Hz si totusi se aud minunat si canta Muzica.
De acord, insa si exista multi "ascultatori" ce ar trece pe langa o asa pereche si ar ignora-o total din lipsa de experienta, ureche deformata, etc.
Dar ca sa le gasesti si apreciezi trebuie sa treci prin toate fazele, cea de inceput fiind faza cu bubuiala.
Asta costa timp, bani, hotarare, atribute ce lipsesc astazi ascultatorului generic, cu gandul la Black Friday! (Fac o paranteza, daca vreti sa aflati care sunt produsele proaste din audio, verificati oferta de saptamana aceasta BF de la magazinele locale...).

Din pacate pentru cei ce sunt la inceput si nu au buget, nu exista scapare din ghiarele lui mama China...Si eu m-am zbatut acum ceva ani cu boxe Infinity luate din Flanco ce nu aveau bass, am luat subwoofer de daramam usa la sufragerie si tot nu cantau o soola. Pana la urma am pus mana pe o pereche de Jamo mai sanatoase si aparuse si bas-ul si cantau ceva mai ok(pretul lui Jamo sh, luate de la un amic, era un sfert din cat dadusem eu de noi pe Boxe si Soobwofer...lectii dure, lectii de viata). Cu bani putini, cheltuiti pe productia de astazi din China(majoritara accesibila pentru omul de rand), nu se poate avea calitate in sunet. O solutie ar fi piata vintage, insa acolo trebuie sa te pricepi, sa ai si noroc si experienta. Eu nu as avea curaj sa compar boxe noi pana in 1000 de euro la pret de lista cu boxe vintage de cateva sute de lei...s-ar putea cineva sa iasa sifonat. De exemplu, un coleg de birou, ce asculta muzica la TV si in masina ca tot omul de rand, m-a rugat sa-i fac un sistem audio pe baza de sursa de vinil, si cu ce aveam eu strans prin casa (si imi ocupa spatiul inutil)am reusit sa obtinem un sistem vintage decent, cu chestii achizitionate de mine in cativa ani, la un pret cumulativ cu care cumperi niste lazi cu difuzoare gen chinezarii mai decente(in ultimii ani este a 4-a persoana caruia i-am facut sisteme audio entry-level pe baza de vinil). Bineinteles ca a trebuit sa aiba incredere in ce ii recomandam, fara incredere nu se poate face nimic, sa aiba mintea deschisa, sa ignore parerile preconcepute (cum poate sa sune cd-ul mai prost ca vinilul, cum poate un amplificator din anii 80 sa bata la fund chinezariile din Media Galaxy, BeLoud, etc.)

Din pacate pentru incepatori, nu exista nicio cale de iesire imediata, ieftina, disponibila; in acest caz un prieten (adevarat) ce ii poate sfatui face mai mult decat toate stelele din toate revistele din lumea asta(mai exista si fauna de tipul Computegames, cu doreldelaraion ce recomanda din reviste, Silver merge cu Silver, niciodata cu Bronz doooh!, e o lege absoluta...). In caz contrar, in care acesta (stiti voi, prietenul) nu exista, produsele "serioase" cu multe zerouri la coada fac legea, nu exista "diamante" aruncate in noroiul comertului audio din provenit din mama China. Si pentru a nu fi off-topic total, userului cu problema de bass i-as recomanda vinderea boxelor (pentru a fi scutit de suferinta inutila a cautarii unui subwoofer) si achizitionarea unui model superior de la o firma serioasa, ignorand chinezariile cu nume englezesti/germane/franceze...Trist, dar adevarat...asta e situatia...daca as fi stiut de la inceput, salvam o gramada de timp si bani aruncati degeaba de-a lungul anilor...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandare subwoofer

Post by momolo »

remoteviewer1 wrote:De acord, insa si exista multi "ascultatori" ce ar trece pe langa o asa pereche si ar ignora-o total din lipsa de experienta, ureche deformata, etc.
exact! Rupta din viata, am fost martor la multe "alegeri" cand gusterul (fudul si prost... e aproape un pleonasm) a ales exact cei mai prost si mai scump! De aceea nu blamez prea tare dealerii care joaca dur, multi clienti si-o merita cu frunze cu tot.
remoteviewer1 wrote:cu gandul la Black Friday! (Fac o paranteza, daca vreti sa aflati care sunt produsele proaste din audio, verificati oferta de saptamana aceasta BF de la magazinele locale...).
:D Eu am sapat la electrocasnice si mi-am dat seama ca fix obiectele reduse de BF sunt exact cele mai gunoaie dintre gunoaie. Si exact ce era mai bun nu avea nici o reducere. :D Insa asa cum am prevazut, gusterul majoritar a muscat cu pofta, magazinele erau luate cu asalt, caldura mare, miros greu de lume "spalata" (si de tzeapa cu frunze).
remoteviewer1 wrote:Bineinteles ca a trebuit sa aiba incredere in ce ii recomandam, fara incredere nu se poate face nimic, sa aiba mintea deschisa, sa ignore parerile preconcepute (cum poate sa sune cd-ul mai prost ca vinilul, cum poate un amplificator din anii 80 sa bata la fund chinezariile din Media Galaxy, BeLoud, etc.)
exact asta e problema la multi, bine sintetizat! Degeaba vor sa-i ajuti daca nu au incredere si mintea lor lucreaza vioaie in bezna! Cei mai multi te intreaba ce le recomanzi avand deja in cap ce sa-si ia. Degeaba le spui si vrei sa-i ajuti, oricate argumente ai spune, orice ai face la urma isi cumpara ce au avut ei in cap de la inceput. Defapt cei mai multi te intreaba in speranta sa le recomanzi exact ce au ei in cap. E un fel de cautare de confirmare. Se vede si pe forumuri chestia asta.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply