Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

De unde venim , cine suntem , incotro ne indreptam
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by momolo »

fcon( biosecurit ) bine ai venit! Ma bucur ca incetisor ne refacem micuta comunitate (eterogena)! Multumesc frumos pentru apreciere! Ceea ce ai citat din jdemiile de texte scrise de mine dealungul vremurilor am recunoscut imediat ce am vazut scris (pe telefon de unde nu prea pot raspunde pana ajung pe la vreun PC). Intotdeauna am gandit asa. De aceea am fost de multe ori foarte entuziast cand am ascultat sisteme audio extrem de scumpe pe la altii si pe care, evident, nu le voi putea vreodata cumpara, sumele fiind halucinante pentru mine, om al muncii (si la scule sumpe, implicit mari, mai trebuie si un palat in care sa aiba loc!). De aceea inca de acum multi ani am fost multumit mereu de ceea ce am si am avut in materie de scule, boxe, sisteme audio, acareturi, etc, adica ceea ce am reusit sa gasesc sau sa-mi construiesc dupa posibilitatile mele. De aceea nici nu simt nevoia sa-mi etalez acareturile la public, nici macar la prieteni, pentru simplul motiv ca nu caut altceva decat sa fiu eu multumit si atat. Ca o paranteza, nu-i consider audiofili pe aceia care fac parada de acareturile din dotare, la unii chiar asta-i singurul scop si este dezgustator ca orice forma de parvenire. De aici vine si o parte din ura pe care unii trancotari o resimt pentru notiunea de audiofil, o chestie asociata de ei mai degraba cu parvenirea, snobismul, etalarea ostentativa a bunurilor scumpe in scop de epatare sociala. Asta-i, evident, un comportament care nu are legatura cu pasiunea de a fi audiofil (chiar si trancotar-audiofil :D ).

Consider pasiunea asta una de suflet, un fel de hrana a sufletului. Si ii inteleg inclusiv pe aceia carora le place in egala masura (cu muzica si sunetul) sa mestereasca si sa colectioneze trancote vechi pentru ca si eu sunt la fel.

Exista mai multe feluri de bucurie, nu numai cea data de sunet. Asa cum exista bucuria sunetului (obtinut dintr-o gramada de fiare), exista si bucuria mesteritului, bucuria realizarii din mainile proprii, bucuria artistului sau mesterului cand isi vede capodopera.

Insa conditia este respectul pentru ceilalti si mai ales respectul pentru cei care sunt diferiti. Atunci cand acest respect (obligatoriu) este incalcat, incepe galceava si se deschide cutia Pandorei. De exemplu, nu am nimic de impartit cu trancotarii care nu "cred" in cabluri, e treaba lor ce cred, insa problema este atunci cand acestia incearca sa impuna, sa bage cu incaltatorul celorlalti ideile lor, punctele lor de vedere, problema apare cand acestia cred ca au o misiune de convertire a celorlalti, o misiune de "a-i trece strada pe toti, chiar daca acestia nu doresc"; insa problema este si mai mare cand un om aflat in deplina eroare (din lipsa de experienta si posibilitati) refuza sa invete, refuza sa primeasca experiente prin care poate evolua. Refuzul de a primi o experienta posibil revelatoare este cea mai condamnabila actiune si acest fapt defapt devoaleaza gaunosenia, fixismul, incapatanarea in prostie, obtuzitatea. Sunt destui asa iar internetul ii atrage asa cum sunt atrase mustele la balega, aici e un mediu propice de a te erija in ceea ce nu esti, de a te defula, de a scapa defapt de o viata care nu-ti place. Iata inca o exlicatie pentru ruperea vechii comunitati frumoase care exista acum o mie de ani pe forumul initial hifimultimedia.

Intr-un fel, toti invatam singuri (si de multe ori esecurile sunt cele care ne imping inainte), si degeaba avem norocul sa gasim profesori daca noi avem mintea incuiata si suntem blocati in fixisme. De aceea poate par cateodata foarte drastic, adica "hard-core" haudiofil. E vorba de principii si daca ar fi sa fac o lista, printre primele ar fi un lucru firesc, nu poti sa spui ca nu-ti place pana nu gusti, o mica lectie pe care ar trebui s-o invete toti copiii de la tatii lor. Insa unora le lipsesc cei 7 ani de acasa si asa cum bine spuneau batranii din vremurile normale, cu omul fara educatie elementara nu mai ai ce face, trebuie sa-l ocolesti. Asta-i si cauza pentru care de multe ori micuta noastra comunitate s-a rupt.

Intre oamenii cu educatie exista niste limite invizibile (si nu precis trasate dar care se stiu, se simt), limite peste care nu se trece niciodata. Problema apare cand se amesteca si cei fara educatie, adica cei care nu cunosc limite. Si mai este o chestiune, cel care nu-i respecta pe ceilalti in primul rand nu se respecta pe el insusi, intr-un fel exista o cauzalitate a acestui fapt.

Cu toate astea cred eu, chiar si in micuta noastra lume mioritika se vad progrese in ultimii ani. Lumea a devenit mai putin disperata si mai putin agresiva, cazurile care tulbura apele fiind din ce in ce mai rare. Cu timpul cei care nu pot tine pasul cu civilizatia pierd trenul, raman uitati intr-o gara, apoi e uitata si gara. Suntem ca intr-o uriasa sita care ne cerne incet, incet.

Inca o data, bine ai venit pe acest forum!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

adh015
Posts: 9
Joined: 14 Sep 2015, 06:23
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by adh015 »

Descriere...
Imi place muzica de cand eram de-o schioapa,cred ca am ceva in gena de la ai mei plus ca mereu am fost inconjurat de muzica,ai mei ascultand aproape tot timpul muzica,chestii grele pe care le-am inteles peste ani cand m-am si cizelat dpdv muzical.
Lasand nostalgia la o parte,va salut pe toti,va mai spun ca acesta este cel mai 'capabil' forum din cate am vazut si nu exista termene de comparatie cu celelalte.Se simte profesionalismul vostru (dobandit in ani si ani).Sunt fericit ca sunt aici.Cat despre setup-ul meu,este modest.. Imi doresc sa primesc sfaturi si indrumari bune.
Va salut :)
"Great minds discuss ideas; Average minds discuss events; Small minds discuss people."
Eleanor Roosevelt

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by momolo »

adh015 bine ai venit pe forum!

Multumesc pentru complimentele aduse acestui forum dar nu e cazul de profesionalism in acest domeniu. Pentru ca nu se pune problema de asa ceva. In domeniul asta suntem toti niste amatori, niste hobbysti adunati intr-o virtuala si eterogena comunitate sa avem bucuria de a impartasi si vorbi despre pasiunea noastra. De la trancotar la audiofil, toti suntem niste vesnici ucenici ai domeniului deoarece omul cat traieste invata si omul destept afla in primul rand cat este de prost (chestie pentru care ar trebui sa fim recunoscatori :D ).

Si inca ceva, nu exista "setup" (/sistem) modest sau nustiu cum. Valorea este relativa si se afla in primul rand in mintea noastra. Nimeni nu trebuie sa se simta in inferioritate din cauza acareturilor materiale, eventual se poate simti in inferioritate din cauza educatiei precare si a inteligentei deficitare (insa astia sunt in general inconstienti de starea lor). Daca unii au impresia ca a fi audiofil este egal cu detinerea de acareturi scumpe, se inseala amarnic. Cunosc cativa mitocani inculti, prosti si infatuati care se cred audiofili numai pentru ca avand multi bani si-au cumparat scule audio foarte scumpe. Insa in realitate astia nu sunt audiofili, sunt doar mitocani prosti si cu bani.

Mai degraba audiofilia este ceva imaterial, tine de educatie, cultura, inteligenta si mai ales de bun simt; peste toate astea exista pasiunea pentru Muzica. Nu are nici o legatura cu bunurile materiale dar pentru o intelegere mai practica totusi acestea sunt necesare si din pacate, deloc ieftine. Insa aici intervine alt aspect, sacrificiul. Omul nu se sacrifica decat pentru ceea ce iubeste cu adevarat. Si intr-un final aflam ca masura finala nu o dau banii si nici acareturile. De aceea nimeni nu are a se rusina pentru ca nu detine acareturi scumpe.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

adh015
Posts: 9
Joined: 14 Sep 2015, 06:23
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by adh015 »

Punct ochit,punct lovit,momolo :)
"Great minds discuss ideas; Average minds discuss events; Small minds discuss people."
Eleanor Roosevelt

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by momolo »

adh015 wrote:Punct ochit,punct lovit,momolo
asa cum aici nu e cazul de profesionalism, tot asa aici nu se trage la tinta (adica nu sustinem competitie de tir).
Apropos, cu timpul mi-am dat seama cat poate distorsiona virtualul. De exemplu, pot aparea in virtual personaje care par a fi (sa-ti folosesc expresia) super-profesionale. Lucrul asta se poate datora unui talent in alta parte, de exemplu in exprimare. Dar in viata reala lucrurile pot sa fie cu totul si cu totul altfel, "profesionistul" de pe forumuri sa fie defapt un diletant in timp ce altii care nu ies in evidenta, sa fie adevarati profesionisti. Intr-un final discutam de celebrul proverb, cine se aseamana se aduna. Pentru ca asa cum unii se pot pacali in virtual, altii dimpotriva, se desteapta.

PS - ma fac vinovat de off-topic. Propun sa lasam topicul prezentarilor.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

maxx4all
Posts: 4
Joined: 27 Sep 2015, 16:44

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by maxx4all »

Salut, eu sunt Marius. Ma bucur ca am gasit aceasta comunitate, sper ca intrebarile mele viitoare sa-si gaseasca raspunsurile aici.

danmarghitoiu
Posts: 3
Joined: 11 Oct 2015, 19:35

new guy

Post by danmarghitoiu »

Salut

Sunt Dan Marghitoiu din Bucuresti. Din 2007 si pana acum m-am bucurat de un sistem audio foarte bun si de o colectie de cd-uri de cea mai buna calitate. Din păcate, in februarie 2016 plec din tara asa ca poate cineva vrea sa intre in posesia unor piese valoroase la un pret de neratat.

Va multumesc
Dan M.
0727145177

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by momolo »

Bine ati venit, si sper sa va vindeti aparatele ca doar de aceea ati intrat pe acest forum!

Si multumesc lui SOLO ca a mutat postarea userului danmarghitoiu aici unde-i este locul (nu in topic separat).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

ascultatorul
Posts: 4
Joined: 10 Feb 2015, 07:12

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by ascultatorul »

Salut, numele meu este Petrica, ascult diferite genuri de muzica, mai putin house, manele.
De vreo 4 ani am urmatorul sistem modest: NAD C 326 BEE + Monitor Audio Silver RX6.
Unul din cele mai mari pacate ale mele - conform informatiilor din acest forum - este ca folosesc drept sursa PC-ul, placa de sunet Xonar D2X :)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by momolo »

Bine ai venit Petrica!
Nu e nici un "pacat" atata vreme cat esti multumit si nu e musai sa te aliniezi nici unei mode. Unii dintre noi aici pe forum suntem ceva mai chitrosi (pretentiosi :D ) si de multe ori lucrurile simple capata in textele noastre aspectul unor balene care se zbat disperate intr-un borcan. :)
Singurele "acareturi" (dotari) care sunt necesare participarii la acest forum sunt educatia si respectul pentru ceilalti. In rest, poate sa ne devina confrate si un posesor de mp3 player, nu-i problema. Iar oamenii nu se diferentiaza in "clubul" nostru prin bunurile materiale detinute ci prin ceea ce sunt ca oameni.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
dj_italo2001
Posts: 146
Joined: 29 Aug 2009, 21:07
Location: Sibiu
Contact:

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by dj_italo2001 »

Gheorghian Ioan, Sibiu, 40 ani , strangaret de "trancote" ana(o)loage...
Recunosc ca pe defunctul HI-FI punct ro am tulburat multe ape (a se traduce vanzari de scule ale "unora")
Daca se va intampla si pe aci' rog sa nu se supere.....piata este libera si trebuie tinut cont si de acest aspect :D

Deocamdata "forjor" pe urmatoatele sisteme:
Pioneer HPM110 (X2), ESS-AMT1, Sony MU-A200, Pioneer SA9900,SANSUI A-919, Pioneer A77X,, Technics SB660 (X3) iar ca surse pot aminti cateva precum; RME9632+AO4S+A4IS, E-MU0404 ,
E-MU1212m. MDS-JA3ES, CDP227ESD, CDP501es, Philips CD300; din categoria celor cu banda mai folosesc TC765, GX650db (aflat in proces de restaurare) RS-M45, RS-M270X, RS-M88, BX150 (rau imi pare ca l-am dat pe fratesu' mai mare BX200)
Platane: folosesc un SL-D33 + SL1610 (astea stiu si de telecomanda SH-R808)
Muzici preferate: ITALO-DISCO,electronica,ROCK (catetodata' megem pana in zona speedmetal) iar mai nou mare amator de Hans Zimmer :D

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by momolo »

dj_italo2001, bine ai venit (demult) pe forum! Esti vechi in bransa.
Un sfat - nu mai folosi denumiri de scule de genul "RS-M88, BX150" deoarece nu multa lume intelege ce sunt alea (omul vede, nu intelege si data viitoare "te deruleaza pe diagonala"). Cand te exprimi pe forumuri e bine sa ti cont de toata lumea, altfel seamana a "chat" privat intre cativa impatimiti care stiu pe dinafara indicativele la trancote si isi arunca interjectii cifrate printre dinti la colt de gard (unde pandesc sa-si dea la gioale).
Adica stilul asta de a nu scrie complet denumirea sculei audio (si ce aparat este, boxa, amplif, cass, etc), arata rau de la distanta si cumva aduce usor si a lipsa de respect la modul general.
Iar de la Hans Zimmer pana la muzica clasica mai e un singur pas. Unii au inceput cu Vivaldi, anotimpurile. :wink: Nu conteaza cu ce incepi, conteaza cu ce termini.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
dj_italo2001
Posts: 146
Joined: 29 Aug 2009, 21:07
Location: Sibiu
Contact:

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by dj_italo2001 »

Am folosit denumirea prescurtata tocmai pentru a spori putin curiozitatea de a fi facute si cautari suplimentare (din ce stadion face parte acel rs-m85 de ex)
Stiu ca unii au mare repulsie numai la vederea chiar si in diagonala a cuvintelor din "stadioane" precum : Technics, Sony, Pioneer etc.

idbaghera
Posts: 1
Joined: 10 Dec 2015, 21:21

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by idbaghera »

Salut, numele meu este Ciprian, sunt din Constanta si sper sa imi gasesc in aceasta comunitate raspuns la intrebarile mele legate de ce inseamna sunetul curat, modificari aduse echipamentelor pentru o auditie cat mai buna la un buget romanesc :D
Va salut si va urez Craciun Fericit !

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by SOLO »

Salut Cipriane, bine ai venit la noi si spor la butonat!
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Post Reply