muzica ELECTRONICA

CD, vinil, concerte
User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by brighty »

Da, stau sa ma gandesc ca lumea parca nu a mai fost aceeasi dupa tragedia navetei Challenger... Oare cum ar fi fost daca astfel de dezastre nu s-ar fi produs?! :roll: Si nu uit nici de nenorocirea de la Cernobil, de cateva luni mai tarziu...

Revenind, "Rendez-Vous" are cateva "bucati" formidabile, multa vreme a fost albumul meu preferat din discografia Maestrului!! Acum, nu mai pot spune ca am preferinte absolute, majoritatea albumelor semnate de el sunt grozave, fiecare are particularitatile sale imbatabile! Dar, cred ca "Rendez-Vous 2" este, nu am nici o indoiala aici, absolutul inspiratiei sale!! Am mai scris eu pe forum, cu multi ani in urma, despre lucrarea asta!... :)

@ remoteviewer1: sunt curios, ai fost la concertele JMJ de la Bucuresti, pentru ca te vad devotat fan? :D Ori, poate, la alt concert, din alta tara? Am si acum, in amintiri, momentul UNIC de la al doilea lui concert de la Polivalenta, cand ne treceau razele laser pe deasupra crestetelor, la cativa centimetri, iar scaunele se cutremurau cu noi la partile de bas de pe "R-V 2"...

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by remoteviewer1 »

Nu, nu am fost (imi pare nespus de rau), mi se pare ca cel putin unul a avut loc prin perioada cand nu eram in tara. Eu sunt fan multe (daca vorbim de muzica electronica)..., insa treaba nu e treaba pana nu ai vinilul aruncat in sistem si vezi ce si cum.... E ca si cum ai reasculta de la capat artistul..si in cazul JMJ albumele sunt geniale in primul rand ca muzica si in al doilea rand ca si calitate a inregistrarii. Sper totusi sa mai avem sansa sa il avem prin tara, mai ales ca pare ca se tine binisor inca...Am avut sansa de exemplu sa merg acum multi ani la un concert Daft Punk in Italia (pentru generatia mai tanara) si a fost o experienta de neuitat...pacat ca in ultima vreme in Romania (exceptand Castelul Electronic) nu am mai avut nume mari de muzica electronica in concerte. Imi imaginez cum se auzea melodia RV2 in concert...trebuie sa fi fost o experienta halucinanta :shock: .
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by momolo »

Si mie imi place foarte mult albumul "Rendez-Vous". Imi aduc aminte, l-am avut pe banda de magnetofon la foarte putina vreme dupa ce a aparut pe piata internationala. Pe vremea aia muzica noua ajungea in Romania cu viteza incredibila. Era inregistrata pe niste magnetofoane Philips (dupa LP) si suna criminal, am ascultat banda de cateva ori la rand sa ma satur. Din pacate placa nu o am nici acum, am altele originale cu albumele lui JMJ.

PS - eu am fost la concertul lui JMJ la Polivalenta! Fabulos! Era sa raman fara auz! Cred ca am relatat aici pe forum, am facut si poze. Se auzea chiar si cu doape in urechi infundate adanc. Scaunul pe care stateam canta si el o data cu mine. Sintetizatoarele folosite atunci la concert erau vintage, analogice, sunau criminal, nu-mi iese din cap cum se auzeau!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by remoteviewer1 »

Eu m-am trezit Sambata cu un batz in fund, ca niciodata imi venea sa ies din casa (dupa o saptamana istovitoare de munca). Am purces in oras am trecut pe la niste dealeri, am vazut diverse...si daca tot eram in centru, m-am candit sa trec pe la Nea Petrica sa vedem daca mi-a venit discul nou Electronica (comandat de ceva vreme si dupa care tot salivez...). Cand am intrat in magazin, Nea Petrica a inceput sa ma asigure sa stau linistit ca vine comanda si sa ma indrept spre teancul de vintage ca are niste discuri cu JMJ pe acolo. Fara prea mult entuziasm m-am aplecat la teancul de viniluri vechi gandindu-ma ca voi gasi un disc pe acolo, un album obscur...cum se intampla deobicei. Nu mica mi-a fost mirarea cand am gasit Oxygene, Concert in China, Rendez vous(erau doua parca), Magnetic Fields (il aveam in stare non mint, insa am preferat sa le iau pe celalalte) Zoolok si ceva Vanghelis. Era si Tubular Bells a lui Oldfield in stare mint...am stat o ora am gandit... si am plecat cu vreo 6 bucati (inclusiv un Chopin-Decca de o calitate exceptionala) si cu -400 ron in buget. Din pacate la Vanghelis nu era ce cautam eu, poate trecusera altii inainte...visam la recomandarea ta momolo, insa nu a fost sa fie. Daca mai treceti pe acolo, poate mai gasiti ceva... Oricum...cine vrea sa asculte albumele Rendez-Vous/Oxygene/Concert in China in stare originala ma ofer sa-i fac o vizita(daca are tabla) sau sa il primesc in modesta coliba pentru auditie...Aceste albume reprezinta ABC-ul muzicii electronice si nu trebuiesc ignorate de niciun fan.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by brighty »

momolo, eu unul imi aduc aminte foarte bine de acel concert, de momentele extraordinare anterioare, din timpul si dupa concert, cand eram cu totii, cei interesati si care au participat, intr-o stare aproape euforica, discutand, comentand... :) Tin minte si acum, dupa atatia ani, impresiile tale, mai bune ori mai putin laudative asupra sonorizarii! :D De atunci, am mai fost la inca un concert JM Jarre, plus altele spectaculoase, insa atmosfera de atunci parca nu am mai retrait-o... Nu pot sa cred cand s-au dus 7 ani!... :roll:

Ma bucur ca am avut aceasta sansa si cand vad pe internet (facebook, in special) cati fani 'die-hard' are in lumea intreaga, in locuri indepartate in care nu a concertat vreodata, imi dau seama ca noi am fost norocosi, cu adevarat! Ca un exemplu, am vazut adineauri, pasionati in stilul greu, colectionari de vinyluri Jarre, precum remoteviewer1 al nostru, din America de Sud care il implorau fierbinte sa le faca si lor o vizita, acolo...

Iata ce au descoperit unii fani (surprize! surprize!) cand au pus pe analizatorul spectral piesele de pe ultimul sau album, "Electronica 1": mesaje ascunse, in imagini si texte! Omul se tine de giumbuslucuri! :D

Image

Image

Image

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by remoteviewer1 »

Image

A ajuns acasa si vinilul lui JMJ-Electronica, ajunse in magazin de o saptamana, insa nu am avut timp sa il ridic. Ce sa zic la prima impresie, este... OK-ish...nu vreau sa fiu prea sever, daca il reducea la jumate, era un super album. Melodii ce imi plac: prima cu Boys Noize, Automatic cu Vince Clarke fost Depeche Mode, Conquistador cu Gesaffelstein (cea mai tare piesa de pe album), Zero Gravity cu Tangerine Dream(bunishoara rau), Watching You cu 3D (Massive Attack) sa zicem decenta..., A Question of Blood cu J. Carpenter( a 2-a favorita) si acu am ajuns la Klang Klang...o secunda...revin.Hmm...e interesanta, aduce a old-school gen Oxygene acompaniat de un pianist priceput...Imi place in acest caz si The Train and The River. Dupa mai multe auditii, poate mai apare vreun castigator din lista...Albumul lui DAFT PUNK-RAM a fost mai ravasitor fata de Electronica lui JMJ, sa fie reducerea sucurilor creatoare din creier odata cu varsta?In orice caz, JMJ ramane un geniu, indiferent de comentariile mele...Eu as fi recomandat un pic mai mult JMJ in unele melodii ce par ca sunt un pic la fel ca apa si uleiul, unul din lichide iesind la suprafata pana la urma.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by remoteviewer1 »

Image

O recomandare Old School...Tangerine Dream-Ricochet, un album Live deosebit. Inafara de niste zgomote ce tradeaza prezenta publicului la inceputul discului, este atat de bine lucrat incat nu iti dai seama ca este Live. Partea a doua incepe cu niste acorduri de pian ce sunt inghitite pana la urma de sintetizatoare. Muzica curge fara efort, singurul defect al albumului fiind ca se termina prea rapid. Avand in vedere anul in care este inregistrat (1975), albumul mi se pare o opera de arta ce sta la baza multor stiluri de muzica electronica aparute mai tarziu (trance, electro, ambiental, etc.). Calitatea audio este foarte buna, cel putin pe discul original Virgin. Pentru cei interesati sa cunoasca universul Tangerine Dream, mi se pare un album ideal de inceput.

https://www.youtube.com/watch?v=DuN12dVmsT0
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by remoteviewer1 »

Image

As dori sa va supun atentiei un disc extraordinar al celebrului duo scotian Boards of Canada. Muzica electronica plina de textura, invaluita de mister, cateodata usor intunecata, cu ritmuri usor de digerat. Acest album ce incepe cu "Music is math" aduce un sunet carnos, plin de bas, viu si nu in ultimul rand original. Genul BoC nu se poate clasifica intr-o anumita cateogorie, este un fel de IDM cu accente nostalgice, ritmuri necomplicate insa usor digerabile si curgatoare. Discul triplu vinil in editie Warp are o calitate deosebita, pe alocuri sunetul find holografic, vocile sintetizate (un pic inficosatoare pentru cine nu este familiarizat cu atmosfera) surprinzandu-te de multe ori aparand suprapuse peste baza muzicala. Acest album este o evolutie a celui de debut Music Has The Right to Children si mi se pare cel mai reusit al formatiei. Si The Campfire Headphase este bun, insa Geogaddi pur si simplu straluceste...mi se pare un album de apogeu al acestei formatii cu un sound 100% original.

Mai jos gasiti un teaser de pe ytb, un fel de trailer al albumului, enjoy!

https://www.youtube.com/watch?v=F7bKe_Zgk4o
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by remoteviewer1 »

Image

As dori sa va prezint "une chinoiserie", mai pe romaneste spus o chinezarie (glumesc), albumul China semnat de Vanghelis in 79', un album de atmosfera brazdat de oarece influente asiatice. Genul acesta de albume arata ca Vangelis este un compozitor complet, ce interpune in opera sa alaturi de sintetizatoare si instrumente naturale cuma ar fi vioara si pianul. Acest album este un fel de precursor al muzici ambientale, te poate relaxa dupa o zi grea. Ca si stil este dificil de categorisit, este de fapt un melanj de elemente orientale, sintetizatoare, pasaje puternice impletite cu unele suave de o mare finete. Pentru fanii muzicii electronice old-school de prin anii 70, acest album este un deliciu. Muzica se deruleaza ca un film, are parca un fir epic, ca o calatorie initiatica... si brusc te trezesti la final...insa sufletul agitat iti este mai "netezit", iti dai seama cat de mic esti in acest univers nemarginit si iti regasesti fortele sa o iei de la capat.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by brighty »

Dam un up! acestui topic, prezentandu-l pe Vangelis, intr-o filmare de demult (cam de pe la inceputul anilor '80), cu o scurta dar fascinanta demonstratie pe una dintre sculele preferate, Yamaha CS80:

https://www.youtube.com/watch?v=zoEkyBX7qsg" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by momolo »

Vangelis - Blade Runner 2002 Esper Edition:

https://www.youtube.com/watch?v=FwhZ11lcOJQ" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by remoteviewer1 »

Apropo de Vangelis, am pus si eu mana (in sfarsit) pe Mask, este foarte bun si bine tras (in editia Polydor). Este un album cu un sunet dark, cu influente etnice, foarte interesant.

Tot de curand am dat peste o distractie de week-end, un fel de placere nevinovata: duo-ul elvetian Yello.

O compilatie foarte interesanta pentru a intra in universul muzicii electronice Yello este Yello 1980-1985: The New Mix in One Go, pe care il recomand cu caldura:

Image

Acest album contine o parte din melodiile celebre (ce au fost folosite ca si coloane sonore in televiziune, cinema, etc. de-a lungul anilor), tocmai, unele in varianta mai buna decat originalul (sau cel putin, imi plac mie mai mult). Sunetul Yello este jucaus, extravagant, contine sample-uri ciudate (gen gorile ce ragaie :lol: ), ce sa zic... are ceva atragator, melodiile fiind foarte "catchy" pentru a ma exprima in stil licuricesc. Distractie placuta!
https://www.youtube.com/watch?v=8wwIpFo-Tj0
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by remoteviewer1 »

Image

A sosit in sfarsit, mai bine de ceva zile, insa datorita lipsei de timp nu am reusit sa il ridic (pe cine? pe el, dnul vinil). Ajuns acasa cu albumul proaspat, am sfasiat tzipla (cu dintii), pus pe pick-up si Kabuum! Am ramas cu gura cascata, nu stiu cu se sa incep. Prima melodie, The Heart Of Noise literalmente matura, cu sistemul si cu veriga slaba din fata lui, pe jos. Sound-ul este greu, spatial, modern cu un sentiment de clasic, de deja-vu. Introducerea albumului deja iti creaza furnicaturi in ceafa si te intrebi ce va urma avand in vedere numele grele de pe coperta (Pet Shop Boys, Primal Scream, Hans Zimmer, Sebastien Tellier, The ORB, Yello, Jeff Mills si altii).

De ce am fost asa de incantat cand am auzit prima oara despre acest album? Deoarece pare a fi un fel de vis cu adevarat frumos, din care nu trebuie sa te trezesti: un geniu adunand atatea nume grele din istoria (destul de recenta) a muzicii electronice, nu am mai fost la fel de incantat de la aparitia ultimul album Daft Punk-RAM.

Sa purcedem asadar in calatoria initiatica catre muzica electronica impreuna cu Jean Michel si complicii sai, dupa intro-ul desavarsit urmand Brick England impreuna cu Pet Shop Boys. Interesant este faptul ca influentele invitatilor prevaleaza peste stilul lui JMJ, melodiile nefiind repetitive sau monotone. Un fan PSB in cazul in care va asculta aceasta melodie, o va considera ca si 100% productie originala, influentele JMJ disparand in peisaj.

As One, melodie zamislita impreuna cu Primal Scream are o tenta psihedelica, jucausa presarata cu sunete analogice si vocodere. Treaba serioasa incepe de la Here for You avand ca si invitat pe Gary Numan, o melodie cu un sunet dark, parca venit din anii 80 din perioada de glorie a muzicii englezesti pop-rock/electronice. Urmeaza un geniu geek in viata Hans Zimmer-Electrees, faimos pentru coloanele sonore hollywoodiene si mai putin pentru tara sa de origine: Germania. Aceasta melodie are un fir epic aparte, ascultatorul ducandu-se cu mintea la un zbor peste diferite peisaje pamantene, privind in orizont si fiind uimit de frumusetea naturii. Mai cu picioarele pe pamant, as zice ca ar merge aceasta melodie ascultata intr-o noapte de vara mergand cu masina pe un drum drept pustiu departe de civilizatie, cu geamurile deschise pentru a simti mireasma naturii.

Hmm, Edward Snowden, il mai tineti minte, si nu e vorba despre un articol de la rubrica Off-Topic despre politica internationala, ei bine este prezent pe acest album ca si invitat al lui JMJ. Parca inspirat de activitatile propriei mame, ce a facut parte din rezistenta franceza, JMJ nu se dezice in a fi un adevarat luptator pentru libertatile individului modern. Exit are ca si tema relatia ambigua dintre omul modern si tehnologie, frontiera fiind destul de usor de depasit pentru a se ajunge la incalcari ale drepturilor fundamentale ale individului. Ritmul este alert, mie imi aminteste de Infected Mushroom...Mai devreme sau mai tarziu, fiecare dintre noi va trebui sa isi pregateasca Iesirea, trebuie sa avem grija cum... Sarim peste melodia cu Peaches, dealtfel foarte interesanta, si ajungem la unul din preferatii mei Sebastien Tellier, acest tatic (nu mai merge denumirea de copil :lol:) minune al muzicii electro franceze moderne. Gisele are un aer candid, vesel, te duce cu gandul la albumele mai vechi ale lui Sebastien, artist puternic influentat in cariera de JMJ.

Inceputul melodiei Switch On Leon - The Orb (salivati: https://www.youtube.com/watch?v=FHixChYgGRI, ce melodie...mai tineti minte?) te face pur si simplu praf, basul incepand sa imi miste lucrurile prin casa(ceea ce nu e de loc bine :shock: ) fiind un festin de ritmuri salbatice si sintetizatoare dezlantuite. Urmeaza Siriusmo cu o melodie usor infantila la prima vedere, ce ne aminteste intr-un fel de un balci (insa nu cel de la noi in versiunea manelara cu seminte), de melodiile aparatelor de jocuri (gen pinball) de pe vremuri.

Probabil ati auzit de Yello...nu am nimic de comentat, ce sa mai zic...niste clasici in viata. Eram curios de ce poate obtine cand amesteci TNT-ul cu Dinamita (versiunea pensionata), insa surprinzator rezultatul este o melodia usor senzuala dominata de vocea inconfundabila a lui Dieter Meier, un fel de Leonard Cohen al muzicii electronice :D . Why This, Why That, Why este foarte foarte bine realizata si are darul de a calma spiritul incendiar al ascultatorului exaltat.

Dragi cititori, in speranta ca nu sunteti deja plictisiti, albumul se apropie incet dar sigur catre final. A fost o calatorie superba, creierul fiindu-mi inundat de sucuri creatoare...Insa fiti pe faza, mai este prezent si taticul stilului Detroit (pe care ma zbanguiam in facultate...ce vremuri) pe acest album minunat. Ascultand mixurile sale acum ceva ani, nu mi l-as fi inchipuit combinand sunete provenite de la o orchestra (mai ales impreuna cu JMJ) cu ritmuri electronice, insa uneori viata iti ofera si surprize (placute :) ). Oh yeaah, Jeff Mills este in casa(ca sa evit sloganurile licuricesti), un adevarat Arhitect al ritmurilor din Detroit (alea bune) ce pot produce atacuri de inima pensionarilor, insa nu lui JMJ!

Capatul acestei epopei a muzicii electronice vine cu The Heart of Nosie (the Origin), JMJ avandu-l invitat pe el insusi, o piesa de final superba, originala, un adevarat rezumat pentru albumele Electronica! Inchinati-va geniului JMJ inca odata...
https://www.youtube.com/watch?v=AFUyDvN9b4I

Succes la ascultat!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
hpavictor
Posts: 127
Joined: 26 Apr 2009, 09:42
Location: Romania Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by hpavictor »

Absolut superb !
Leonardo Fibonacci :  F(n) = F(n–1) + F(n–2)

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by brighty »

Foarte frumoasa recenzia, jos palaria! :) Felicitari, remoteviewer1!

Post Reply