Pick-up,Receiver & Dileme

A fost odata ca niciodata
Post Reply
adh015
Posts: 9
Joined: 14 Sep 2015, 06:23
Location: Bucuresti

Pick-up,Receiver & Dileme

Post by adh015 »

Salutare.
As zice ca am niste probleme complicate sau poate nu sunt chiar asa de complicate
Am o relatie mai speciala cu discurile de vinil,luand contact cu ele de la o varsta frageda pana s-a rupt filmul si s-a dat pickup-ul dar anii au trecut si golul ala l-am tot simtit,lipsea naturaletea muzicii,nu avea suflet.Trec anii si acum cateva saptamani am primit un pick-up,modest ce-i drept dar in stare buna.Este un Unitra GS431 si universul mi s-a schimbat.
Sunt cateva probleme.Pe langa faptul ca nu gasesc o carte tehnica pe net,ii mai trebuiesc niste reglaje facute dar ma va ajuta cel care mi l-a dat.Doza este MF105 dar vreau s- schimb cu tot cu headshell.Platanul ma deranjeaza caci nu are rotatia dreapta ci pe oval si in weekend m-am trezit cu o harjaiala de mi-a sarit inima din loc vazand cum partea de jos a headshel-ului original Unitra imi zgaria elegant un EP... Astept sa fac acelw reglaje,daca se va putea.
Referitor la doza,as fi vrut un Ortofon dar noua este prea scumpa si sh e cu dus si intors.Are cineva? :) Ma gandeam la o doza Audio Tehnica AT 91 BL si un Headshell Monacor EN 120 insa pe net nu gasesc informatii multe sau complete iar din rewie-urile de pe magazinele online de la noi,pare ca nu pot da gres cu ea.Nu stiu ce sa fac.
Cealalta problema cu cablurile RCA de la pick-up se rezolva,cablurile RCA vor fi inlocuite cu conectori auriti si cred ca voi lasa cablul in lungimea de 1-1,5m.Trebuie sa fac o etajera de aprox 70cm inaltime si pickup-ul va sta sus iar receiverul va sta jos,avand spatiu amplu de aerisire.Mi s-a confirmat ca nu e problema de camp magnetic.Etajera va fi vecina cu biroul pecare este monitorul,doua boxe iar sub el unitatea centrala pc.In dreapta subwoofer-ul.Apropo,in setup vreau sa introduc doua bookshelf-uri in locul celor doua boxe,Magnat Monitor Supreme 100 care habar nu am cum suna :(
Sper ca nu am uitat nimic in avalansa de probleme.
"Great minds discuss ideas; Average minds discuss events; Small minds discuss people."
Eleanor Roosevelt

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Pick-up,Receiver & Dileme

Post by momolo »

Din pacate uniocul lucru bun pe care il poti face cu Unitra GS431 este sa-l duci la gunoi (recomandabil la cei care aduna deseuri electronice). Iti spun in foarte cunostinta de cauza. Aparatul asta in ciuda aspectului dragut este un dezastru iremediabil. In primul rand, transformatorul introduce brum (il vei auzi numai pe un sistem audio cat de cat decent). Chestia asta eu am remediat-o in anii 80 (cand am avut astfel de gunoi) prin scoaterea transformatorului afara la cel putin un metru (fire lungi care si astea dau probleme, insa depinde de doza si preu). Apoi, sasiul este metalic si inca unul din cele mai rele, nepotrivite calitatii audio. Reperele (piesele facute la strungarie) sunt de o mizera calitate, chestie iremediabila. Pickupurile bune sunt bune in primul rand datorita prelucrarii perfecte a lagarelor (central si cele de la brat). Apoi bratul ala e un dezastru, nu am pomenit brat mai prost ever! Apoi platanul e si el facut dintr-un dural rezonant, complet nepotrivit temei. Alta problema este motorul cu regulatorul de turatie pe senzor optic. Hai ca regulatorul nu are neaparat o vina, problema este cu motorul ca de casetofon (au schimbat doar dispunerea periilor, una si mai nefericita cum toata ideea acestui motor este nefericita). Acesta nu are putere sa invarta nici macar platanul gol, daca pui o placa incetineste. Pe scurt, motorasul nu poate sustine un cuplu minim decent pentru a avea o stabilitate reala in turatie (chestie care nu se vede neaparat la ochi...dar se aude masiv!). Din cauza asta sunetul este afectat grav. Ca efect din punct de vedere audiofil as spune ca sunetul este mortificat din cauza asta. Apoi avem firul captiv cu mufa DIN originala. Masele la DIN sunt altfel legate (si desi o problema simpla, de gradinita, putini inteleg cum se leaga masele la o tabla). Apoi avem cablul ala de proasta calitate. Dar si firele interioare din brat sunt de proasta calitate (audio) iar legatura intre firele bratului si cablul captiv este gandita nefericit.
In concluzie, acest aparat este un dezastru total si iremediabil (adica ar trebui.... altul cu totul!).
Iar doza Unitra MF 105 este deasemenea un gunoi. Suna ca un gunoi si strica placile. Ar trebui sa nu mai "ari" placile cu doza asta pana gasesti alta.
AT 91 este cea mai de jos doza de la AT, suna foarte modest (ca o trompeta defecta) dar macar nu strica placile daca e reglata bine. Insa, asa cum am spus, bratul Unitra e atat de prost din absolut toate punctele de vedere incat nici o doza (decenta, nu "plug comunist") nu va sta bine pe placa.

Sfatul meu este sa scapi de aceasta rajnita sinistra si sa cumperi un "japonache" din anii 80 (sunt cele mai ieftine si decente raport pret-calitate). Un direct drive cu brat tip S si headshell tip SME clasic. Apropos, si Unitra are un astfel de headshell insa pana si asta e o prostie! (materiale proaste si nepotrivite)

Parerea mea, cele doua modele pickup Unitra, asta si "Adam" direct drive sunt un exemplu de cum o tabla poate arata la ochi bine dar in realitate sa fie un dezastru total. Calitatea la un pickup sta in chestii nevazute, de exemplu am mentionat sus calitatea "strungariei".

Si apropos, poate aparea intrebarea legata de sculele "comuniste", chiar si Tesla NC 430 (parca asa ii spune) este un dezastru, insa ceva mai putin ca Unitra.
Singurele trancote comuniste care se pot folosi la omul foarte sarac (primite pomana) au fost facute de sovietici (desi urate, unele pot suna nesperat de bine) sau culmea, acel direct drive IEI romanesc despre care in mod fals se spunea pe vremea impuscatului ca este copiat dupa AKAI (acest brand fiind ca soarele de pe cer in anii 80). Nu era copiat dupa nimic, eventual urma o reteta direct drive japoneza. Problema era executia extrem de proasta, pisele destul de proaste unele si materialele sinistre sau unele greseli in partea de cablaraie.

Oricum, tot ce a scos "lagarul comunist" este gunoi in comparatie chiar si cu no-name capitaliste din anii 80 pe care azi vesticii le abandoneaza langa tomberon pe bordura dupa care le culeg samsarii nostrii (unii foarte "audiofili" :D ) si le vand aici in tara.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

adh015
Posts: 9
Joined: 14 Sep 2015, 06:23
Location: Bucuresti

Re: Pick-up,Receiver & Dileme

Post by adh015 »

Da,momolo,stiu acest lucru insa,cum spuneam,pentru moment este oarecum suficient.Voi schimba cablarea punand la firele Unitrei doua jack-uri aurite pentru o oarecare imbunatatire a calitatii 'audio' si pentru a elimina cat de cat din brumul de pe difuzoare care,apropo,nu este chiar rau insa per ansamblu este deranjant in volum 40 pe receiver,imagineaza-ti ca vreau sa urc volumul mai sus si brumul este mai pregnant.
Apropo de receiver,am inteles ca este ok sa tin volumul in 90 sau chiar 100% in placa audio (si in orice player,gen winamp,itunes etc) iar singurul volum la care voi umbla va fi cel din receiver (si aici ma gandesc sa il tin in maxim jumatate sa nu se arda ceva,eu stiu..).
Doza ATH e ceva mai ieftina,de-asta ma uitam la ea.
Dilemele raman...
"Great minds discuss ideas; Average minds discuss events; Small minds discuss people."
Eleanor Roosevelt

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Pick-up,Receiver & Dileme

Post by momolo »

adh015 wrote:Apropo de receiver,am inteles ca este ok sa tin volumul in 90 sau chiar 100% in placa audio (si in orice player,gen winamp,itunes etc) iar singurul volum la care voi umbla va fi cel din receiver (si aici ma gandesc sa il tin in maxim jumatate sa nu se arda ceva,eu stiu..).
rotirea butonului de volum nu are nici o legatura cu puterea reala aplicata difuzoarelor. Nu vad nici o legatura intre un pickup si.... "orice player gen winamp, itunes". Eventual daca folosesti si o astfel de "sursa" cred ca alte forumuri (gen computersgames) sunt mai potrivite sa-ti dea "sfaturi".

In ce ma priveste mi-am exprimat punctul de vedere. Eu ma opresc aici. Pe mai departe te priveste ce mai afli/inveti, depinde exclusiv de tine.

PS - raspunsul meu de mai sus nu te-a vizat exclusiv. Mi-am scris opinia despre trancota respectiva si pentru altii. Si evident, este doar o oarecare opinie (pe care am incercat sa o si argumentez).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

scorpionus74
Posts: 1
Joined: 25 Nov 2015, 16:49

Re: Pick-up,Receiver & Dileme

Post by scorpionus74 »

Buna seara. Ma bucur extraordinar ca m-am putut loga si eu. As dori sa intreb (caci sunteti ultima mea speranta) daca stie cineva de unde pot sa cumpar antenele AM si FM (cu cabluri si mufe cu tot) pentru un receiver Marantz model twenty nine (29) si totodata si mufele cu cabluri cu tot sau macar mufele pentru intrarile si iesirile de la acelasi receiver? Va multumesc mult!

Post Reply