CD-player cu sunet de vinil (bun)

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

CD-player cu sunet de vinil (bun)

Post by remoteviewer1 »

Dragi colegi de suferinta in ale audiofiliei, avand in vedere nebunia actuala cu fisiere, as dori sa va aduc in atentie un subiect ce tine de doua formate pe cale de disparitie CD-ul si respectiv vinilul. Deoarece, in primul rand,in momentul lor de glorie, majoritatea CD-playerelor se laudau cu sunet analogic, ca de vinil, si in al doilea rand, e greu, dar nu imposibil sa faci un pick-up sa sune ca un CD-player (slab), as dori sa facem un rencensamant al cd-playerelor ascultate de membrii acestui forum, cu un sunet fluid, transparent, curgator ca un izvor de munte agitat, fin, muzical, ce se apropie de sunetul high-end pe care il visam cu totii.

Avand in vedere ca pe piata audio, din ultimii ani, apar din ce in ce mai putine CD-playere (din pacate) si pentru a nu ne trezi ca ne trebuie unul taman dupa momentul extintiei, as dori sa prezentam, daca se poate in acest topic, sursele digitale ce citesc discuri de toate felurile (CD, SACuD, DVD, etc.) ascultate de colegii forumisti, indiferent de data la care a fost ascultat, de locul si muzica de pe suportul fizic. Sunetul "de vinil"nu trebuie sa fie "certificat" cu acte, trebuie doar sa fie perceput de ascultator ca si natural, neobositor, muzical, de cursa lunga, lipsit de orice senzatie de inuman, de lucru sec, de ureche agresata(nu ca aceste "calitati" ar fi caracteristice digitalului, intelegeti voi analogia...).

Pentru a ma lauda, incep cu un exemplu din curtea proprie, Luxman DU-50 un fel de tanc cu tenta aurie ce canta si SACD si inca cateva formate. Are un look rece si serios, insa daca il lasi in priza 24 de ore si apoi ii pui un cd bunicel incepe sa cante cu adevarat. Este singura sursa digitala pe care am avut-o in casa ce are un sunet fluid, moale (in sens pozitiv), fin ca matasea, cateodata uiti pur si simplu ca asculti o inregistrare si ai impresia ca te imersezi in muzica.

http://www.stereophile.com/content/luxm ... f4qvwU7.97

La apasarea butonului eject, sertarul iese cu o seriozitate si siguranta de sine ce te pune pe gand. Nu a sarit niciodata un disc, o melodie, nu a scos alte sunete inafara de muzica (cum s-a mai intamplat cu alte surse digitale avute in trecut). Vorba lui momolo, il iei in serios abia cand te gandesti sa-l muti. Iti da impresia de lucru bine construit ce pare sa duresze o vesnicie.

Un alt exemplu, si aici vorbesc de sursa de top pe care am auditionat-o in conditii de show-room, prin binevointa dealerului local am avut posibilitatea sa vin cu muzica de acasa si sa incerc de toate...de la Daft Punk la muzica clasica. Este vorba de Audioaero La Source, un fel de OZN al CD-playerelor. Constructia extrem de solida (cu exceptia cursei sertarului ce nu pare a fi de granit, adica la nivelul top-urilor japoneze) te impresioneaza, insa mai mult ca orice sunetul de o coerenta desavarsita, o finete inimaginabila, nimic neparand fortzat sau la nelocul lui. Daca nu ai avea ochii deschisi, ai jura ca vorbim de o sursa analogica high-end. Cum au reusit inginerii proveniti din industria aerospatiala sa compuna asa o sursa desavarsita este un mister, pretul fiind pe masura parca lista era pe la 30K Euro. Muzica clasica, Jazz, electronica, cd-uri aurite de test, cd-uri trase de pe alte...cd-uri, discuri la 20 de ron sau editii rare japoneze, orice inghite acest monstru, transforma in muzica pura...in concluzie o realizare inginereasca deosebita.

http://www.6moons.com/audioreviews/audioaero2/1.html

Si in acest caz veti spune, de ce titlul ales de mine cu oarece trimitere la un format concurent?Pai si acest mighty Audioaero a fost depasit (dupa urechile proprii) intr-un versus de un pick-up modern high-end cuplat la o doza MC exceptionala (la o valoare de vreo 2500 euroi). Diferenta era insa destul de mica...daca as fi avut banii asa ceva ar fi tronat la mine acasa ca sursa digitala ideala.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
JohnnyDarkRo
Posts: 144
Joined: 09 Oct 2009, 17:25
Location: Bucuresti
Contact:

Re: CD-player cu sunet de vinil (bun)

Post by JohnnyDarkRo »

Mie imi place al meu AudioAero Capitole SE. Nu e La Source, nu citeste SACDuri, dar nici nu costa atat - cred ca era 8k pret de lista. Dar si eu l-am ales tocmai pentru sunetul "vinilos". In plus, include si preamplificator pe lampi.

Ca si in cazul lui remoteviewer1 sunetul perfect se obtine dupa 24h de cand sta in priza, de aceea il tin in cvasi-permanenta in standby.
AudioAero Capitole SE, Aurender N100SC, Roksan TMS 3, JVC TD-V621, Thrax Dionysos, Thrax Orpheus, Thrax Teres, Ascendo Z-F3 SE, cables and power conditioner by Iura, HiFi Expert Audio Racks.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CD-player cu sunet de vinil (bun)

Post by momolo »

La orice apreciere trebuie luat in considerare un factor, zic eu, extrem de important - matchingul. Adica potrivirea cdplayerului cu amplificarea si boxele. Contrar asteptarilor nu exista cel mai bun cdplayer din lume. Exista doar o combinatie potrivita. Si spun asta deoarece am avut ocazia sa ascult cdplayere de top in combinatii nefericite cand ai fi zis ca nu-i mare branza de capul lor.

Daca ar fi sa fac un clasament personal (la cum mi s-a parut mie pana la ora asta), la capitolul potriveli de mare top as pune pe locul intai... MBL. Un sistem MBL pe care l-am audiat in Italia a fost si ramane inca pentru mine cel mai bun sistem audio din lume.... si inca de departe! Un caz dramatic! Iar sursa in acel sistem 100% MBL (de la priza la "balonase") era un simplu cdplayer care citea numai format CD audio, nici vorba de SACD. Insa naturaletea, realismul socant (parea o holograma a realitatii pure, la un moment dat m-am si speriat, parca cantau niste fantome invizibile langa mine!) ma face sa-l clasez ca cel mai bun cdplayer din lume.

....Insa nu este deloc asa! Fara indoiala, daca as lua acel cdplayer MBL si l-as pune in alt sistem poate nu ar presta nici macar mediu multumitor.

Asta e o intamplare (una din multe) care ma face sa cred ca cea mai importanta este combinatia (matchingul) intre toate componetele sistemului audio in care musai includem si acustica (fara de care nu se poate face nimic).

De aceea e atat de greu de facut clasamente. Greu.... dar placut! :D La toti ne place sa facem clasamente, sa categorisim, sa clasam (si sa "denigram" :lol: ).

Astfel, dintr-un punct de vedere mai teoretic, mai sa zicem universal dar iata, fara o aplicabilitate 100% practica, clasamentul meu pentru podium este urmatorul:

1) pe locul 1 as pune sursa Accuphase DP-900/DC-901
http://www.accuphase.com/pdf/dp-900&dc-901_ea3.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

2) pe locul 2 as pune Audio Aero La Source. Este o sursa digitala care suna aproape ca una analogica. Si mi se pare mai putin mofturos la combinatie cu amplificarile. Insa deosebit de mofturos la cablaraie.

3) pe locul 3 tot un Accuphase, DP-800/DP-801. Eu m-as multumi si cu astea. Au un echilibru foarte bun intre rezolutie mare si muzicalitate mare. Astea insa sunt mofturoase la matchingul cu amplificarile (adica nu-s ca Aero, universale). Ideal e sa fie amplificate tot cu Accuphase.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: CD-player cu sunet de vinil (bun)

Post by Spirit Crusher »

Draga momolo, dar AMR CD-77 pe unde l-ai clasa?
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CD-player cu sunet de vinil (bun)

Post by momolo »

Nu am ascultat indeajuns si nici in conditii controlate AMR CD-77. Doar mi-a placut foarte mult in conditiile alea necunoscute.
Insa daca as tine cont de pret si constructie (este construit absolut superb!) cred ca le bate pe toate 3 de mai sus (deoarece alea costa cat o casa fiecare, pe cand AMR-ul din ce stiam eu si mi-a zis seful lor japonezo-englez de la Londra, costa de la 6K in jos de nou). Asta daca tinem cont de pret, ceea ce e un aspect extrem de important!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: CD-player cu sunet de vinil (bun)

Post by SOLO »

In ceea ce ma priveste:

Metronome - Nu imi aduc aminte modelele ascultate, toate sunau muzical.
Emm Labs - Super bine.

Din ce imi spun prietenii:

E.A.R Acute 3
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CD-player cu sunet de vinil (bun)

Post by momolo »

SOLO wrote:Metronome - Nu imi aduc aminte modelele ascultate, toate sunau muzical.
idem si eu. Ce am ascultat mi-a placut; muzical, rotund, analogic. Dar acum depinde la ce nivel ne raportam, parca nu mergeau foarte departe cu rezolutia. Ce am citat mai sus merg foarte departe cu rezolutia si transparenta.
SOLO wrote:Emm Labs - Super bine.
o sursa des folosita la fostele expo TAV Milano. Mi s-au parut foarte rezolutie si cu aer de sunet corect spre analitic, pe alocuri uscat; insa nu-s foarte lamurit daca au si muzicalitate. Am banuiala ca nu debordeaza.

Cat priveste EAR, nu am avut ocazia decat de alte feluri de scule audio si toate, absolut toate EAR mi-au placut cum suna!
Tim de Paravicini le are cu meseria si sunetul!

EAR Yoshino: http://www.earyoshino.com/products/" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: CD-player cu sunet de vinil (bun)

Post by TomJones »

Sunet de vinil mie mi s-a parut la Electrocompaniet EMC1 MKIII

http://www.electrocompaniet.com/product ... MKIII.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Post Reply