Stiri

CD, vinil, concerte
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Stiri

Post by momolo »

remoteviewer1 wrote:Un interviu interesant cu Jean Mishu Jaratec, aparent un mare fan vinil, despre ultimul sau album.
omul e din generatia noastra (care a trecut prin toate epocile audio). Albumul Oxygene din 1976 este genial si este din cate stiu produs 100% analogic. Oricine il asculta de pe un LP si apoi asculta de pe CD, SACD (nu merita mentionat, fisiere), poate sa aiba si pe mama si tata sursei digitale ca tot va avea senzatia de pierdere! Nu avem cu ce egala nici in ziua de azi vinilul (banda orginala din studio este evident deasupra..... insa cine are asa ceva?!?...). El a trecut prin toate epocile, a plecat de la full analog, a trecut prin tranzitie si a ajuns in full digital. Mi se pare cel mai in masura sa-si dea cu parerea. Am tot respectul, mai ales ca l-am ascultat la Bucuresti, life!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Stiri

Post by brighty »

A critic of file-sharing and streaming services, Jarre was elected president of the Confédération Internationale des Sociétés d’Auteurs et Compositeurs, an organisation that advocates for copyright holders, in 2013.
:D Bine zis ca e de-al nostru!! :mrgreen: Subscriu parerilor exprimate de momolo, cu mentiunea ca, deocamdata, inca n-am avut placerea de a asculta "Oxygene"-ul pe vinyl... Fiti pe faza, cu urechile ciulite...mai sunt doar cateva zile pana la lansarea, pe 16 Octombrie, a albumului "Electronica"! Unii privilegiati care au avut sansa de a asculta acest album, pe cai ocolite, mai mult ori mai putin oficiale, sustineau ca este o lucrare grozava, dar care aduce mai degraba cu o colectie de features bine lucrate, decat cu un album compact...

Pentru "Electronica vol. 2" din 2016 se stiu, pana acum, urmatorii artisti cu care va colabora:

Hans Zimmer, David Lynch, Rone, Christophe, Gary Numan, Sebastien Tellier, Julia Holter, Boris Blank (Yello), Cyndi Lauper, The Orb.

Inca mai spera multi la o colaborare cu Vangelis...

Ca o mica opinie personala, sincer sa fiu, noul look al lui JMJ imi pare bizar... Omul s-a tuns ca sa para mai tanar, dar figura sa pare obosita, epuizata... Sper sa nu aiba cumva probleme de sanatate. La Bucuresti, acum 7 ani, ne-a "speriat" pe toti cei prezenti cu jovialitatea, energia si aerul sau tineresc! La 60 de ani (atunci), nu i-ai fi dat mai mult de 45-48! :)

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Stiri

Post by remoteviewer1 »

Pe mine cel putin, ca si ascultator de muzica electronica m-a spart rau cu colaborarile sale de pe acest album, Vince Clark (ex Depeche Mode), Gesaffelstein (Wow :evil: ), 3D (Massive Attack-Wowwow!), Tangerine Dream (nu mai zic nimic...), AIR (una din formatiile preferate de la care am toate discurile acasa) si multi altii...pana si Klang Klang imi place...Adica eu cu Mishu pare sa avem cam aceleasi gusturi muzicale...cel putin dupa marketing-ul albumului. Mai mergeau unii si altii, dupa cum spune in interviu...nu au fost disponibili (gen Daft Punk, Kavinsky, Apparat, Boards of Canada, Aphex Twin, The Glitch Mob, Future Sound of London, Autechre, Squarepusher etc. pentru a numi unii dintre contemporani...astea sunt vise umede de ale mele...ma scuzati...).
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Stiri

Post by johndoe21ro »

Remoteviewer1, nu prea ma pricep la muzica electronica si ascult exceptional acest gen de muzica. Accidental am aflat de un album, zice lumea interesant: Tron: Legacy by Daft Punk... in varianta LP. Cred ca merita iscodita informatia, daca nu ai facut-o pana acum! Sper sa iti fi dat un sfat bun si sa nu fie pierdere de vreme si/sau bani! :)
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Stiri

Post by remoteviewer1 »

Dear John, iti multumesc pentru pont, din (ne)fericire acel album il am din momentul in care a aparut acum multi ani pe piata...Eu sunt mare fan Daft Punk si am toate albumele lor...Ne(fericirea) vine de la faptul ca nu il am pe vinil...ci doar cd original destul de usor de gasit la vremea lui...Daca esti interesat, poti arunca un ochi la topicul Muzica electronica sa vezi ce a mai recomandat lumea pe acolo...Mie imi place sa cred ca sunt unul din putinii audiofili "electronici", nu vreau sa par original sau sa ma dau mare...Rareori gasesc pe cineva sa imparta aceleai gusturi cu mine, majoritatea cred ca muzica electronica e un fel de bumtzi bumtzi, gen Scooter sau tot felul de DJ ... Nu vreau sa par elitist, insa precedentii sunt un fel de manelisti ai muzicii electronice. Muzica electronica adevarata nu se asculta in club....cum ar crede unii, ci pe sisteme mari...Ok, acuratetea timbrala nu e foarte vitala, insa nu inseamna ca muzica electronica e lipsita de subtilitati...

Eu mi-am inceput cariera de meloman prin clasa a 5-a cu rock(cel clasic), apoi am trecut la de toate cu hip-hop comercial, etc. ce se asculta prin anii 94-95 la MTV, si am ajuns la inceputul liceului la electronica. Totul a inceput cu niste colegi de generatie ce ascultau Prodigy, eu vazand la tv videoclipul la melodia No Good si mi s-a parut cam satanistic si aiuristic (la mintea mea de atunci). Incet, incet mi-am dat seama ca asta e muzica ce mi se potriveste cel mai mult si de atunci am ramas cucerit. De exemplu ascultam prin 97-98 melodia Daft Punk-Around the world ce canta cu jale la MTV, VIVA, etc la Elcrom-ul mono al parintilor...ce vremuri...De Daft Punk am auzit prin 97 cu melodia (extraordinara pentru fanii Electro) Da Funk. Ca sa imi amintesc ce ciudate erau vremurile alea cand nu aveam scule dedicate de ascultat muzica(aveam un walkman luat din banii de colindat pe la inceputurile anilor 90)...imi placeau unele melodii la nebunie si ma rugam sa le dea la tv, cand se intampla minunea...dadeam la maxim si tzopaiam prin casa de bucurie (asta daca eram singur pe acasa...), era un moment de euforie. Tot in perioada respectiva am capatat un calculator in casa si a inceput nebunia cu mp3-uri in vremea cand exista internet doar prin dial-up, era exclus sa doloadezi ceva...existau cd-uri cu "varietati".Asa am descoperit marile nume din muzica electronica pe care le ascult cu placere si dupa aproape douazeci de ani.

Buun, daca esti interesat (un pic macar) de muzica electronica poti sa incepi cu scoala franceza de elctro: Daft Punk-albumele mai noi, AIR (albumele merita luate cronologic), Birdi Nam Nam, Kavinsky, St Germain, Jean Michel Jarre(dintre clasicii in viata), Sebastien Tellier, etc.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Stiri

Post by brighty »

Cateva recomandari dintre noutatile discografice aparute in ultimele zile...

O revenire de SENZATIE pentru baietii de la Duran Duran, cu albumul "Paper Gods", care in ultimii ani se mentineau doar intr-o zona de penumbra, fara a entuziasma in mod deosebit... Insa, acest nou album suna absolutely fresh, are un sound energic si modern, cu cateva colaborari cu artisti tineri la moda care ii confera, fara indoiala, prospetime si valoare. De data asta, nu stiu cine i-a luat in grija, cine s-a ocupat de soundul lor, cine i-a imbracat, ras, tuns si frezat, indopat cu pastile si cu un regim alimentar adecvat, plus mers la gym, ca a reusit sa ii intinereasca intr-un mod incredibil!! :shock: Arata chiar mai bine decat acum 20 de ani, believe me! Incredibil...

Image

Image

Duran Duran ft. Kiesza - Last Night in the City - Live on Today Show:
https://www.youtube.com/watch?v=-Jrkm-yWdKI" onclick="window.open(this.href);return false;

Au revenit si New Order cu un album ("Music Complete"), primul dupa 10 ani, avand-o din nou in line up pe Gillian Gilbert, la keyboards, plecata de ceva ani din trupa. Ei raman in continuare fara bassistul lor valoros Peter Hook, care a abandonat formatia pentru alte proiecte, insa noul material nu este mai putin reusit, sunand superb, parca mai direct, mai alternative, fara "infloriturile" din anii '80. Exista si cateva colaborari cu alti artisti, dintre care cea cu Brandon Flowers, pe ultima piesa ("Superheated"), se remarca in mod deosebit, o capodopera, fara indoiala!...

Image

Image

New Order - Restless (Official Video):
https://www.youtube.com/watch?v=8c_3Afx9ZGE" onclick="window.open(this.href);return false;

New Order - Superheated (Official Audio):
https://www.youtube.com/watch?v=6M2BzV8G_DM" onclick="window.open(this.href);return false;

Pentru iubitorii muzicii electronice, britanicii de la Hurts au lansat, chiar ieri, noul album "Surrender", al treilea din discografia lor daca nu ma insel. Nu am fost niciodata un mare admirator al lor, imi placeau doar piesele de top, insa aceasta aparitie 2015, pe care am reusit s-o ascult cumva de pe net, suna de nu se poate, avand o gramada de hituri potentiale! Highly recommended!

Image

Hurts - Rolling Stone:
https://www.youtube.com/watch?v=zGRxli8T6lQ" onclick="window.open(this.href);return false;

Hurts - Some Kind of Heaven:
https://www.youtube.com/watch?v=SzE3kNUWA9s" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Stiri

Post by brighty »

Ei bine, a venit ziua cea mare, a lansarii noului album Jean-Michel Jarre, intitulat "Electronica 1: The Time Machine"! L-am cautat, nerabdator, pe internet, l-am gasit deocamdata pe Google Play, poate mai tarziu si pe suport fizic... Albumul suna excelent, are un sound urban electro si marea lui calitate este ca fiecare piesa pastreaza amprenta inconfundabila a Maestrului, fara a pune in umbra stilul artistului colaborator. TOATE melodiile mi-au placut, sunt cam la acelasi standard valoric, de la inceput si pana la final. Exclus monotonia, ba, dupa ultima piesa impreuna cu pianistul Lang Lang, parca regreti ca s-a terminat albumul, cu toate ca a trecut mai bine de o ora!!
In opinia mea, este cel mai reusit album al lui Jarre de vreo 20 de ani incoace, mai bun decat orice a lansat el de atunci si pana acum, nu numai decat precedentul "Teo & Tea" (2007)! As indrazni sa afirm ca imi place chiar mai mult decat "Chronologie" (1993), care "pacatuieste", pe la jumatatea sa, din pricina monotoniei electronice... E, pe undeva, din categoria in care se inscrie "Metamorphoses" (2000), insa "Electronica" este mult superior!...

Bine ai revenit, Maestre, si asteptam, inca de azi, cu multa nerabdare, volumul al doilea, prevazut sa apara in Aprilie 2016! 8) (Se pare ca va fi si un vol.3!)

Image

Peste doar o saptamana, apare si secundul album al colaborarii vocalistului de la Depeche Mode, Dave Gahan, cu proiectul electro Soulsavers , intitulat "Angels & Ghosts". Daca primul lor material ("The Light The Dead See", 2012) a fost doar dragut si interesant, fara sa impresioneze in mod deosebit, acest nou album, difuzat online in streaming ieri, in premiera, este cu totul altceva: piese bine lucrate, inspirate in proportie covarsitoare, un soul-blues electro matur si echilibrat, cu vocea "coapta" a lui Gahan, aflat intr-o mare forma! M-a rupt, pot sa zic!! Un album chiar mai tare decat orice productie Depeche Mode din ultimii cativa ani!
P.S. Coperta este creatia talentatei fiice de 16 ani a lui Dave Gahan, Stella Rose!... :)

Image

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Stiri

Post by brighty »

Anul acesta, se transmite pentru prima oara in direct Concertul de Anul Nou al Filarmonicii din Berlin, la Radio Romania Muzical. Pe 31 decembrie, de la ora 18.30, dirijeaza Simon Rattle, solista fiind violonista Anne Sophie Mutter.
http://www.romania-muzical.ro/stire/con ... 79551/47/5" onclick="window.open(this.href);return false;

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Stiri

Post by Kostas »

O stire care imi umple inima de bucurie - felicitari maestre

Pianistul Radu Lupu, unul dintre cei mai apreciaţi muzicieni români la nivel internaţional, a fost distins de regina Elizabeta a II-a a Marii Britanii cu titlul de Comandor al Imperiului Britanic, pentru "serviciile sale aduse muzicii"

http://www.cotidianul.ro/pianist-roman- ... ii-273906/" onclick="window.open(this.href);return false;
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Stiri

Post by momolo »

brighty wrote:Anul acesta, se transmite pentru prima oara in direct Concertul de Anul Nou al Filarmonicii din Berlin, la Radio Romania Muzical. Pe 31 decembrie, de la ora 18.30, dirijeaza Simon Rattle, solista fiind violonista Anne Sophie Mutter.
http://www.romania-muzical.ro/stire/con" onclick="window.open(this.href);return false; ... 79551/47/5
Am reusit sa-l ascult partial in direct! (pe un receiver fabulos din 1977). Anne Sophie Mutter a intepretat superb, repretoriul a fost ales superb si de data asta mi-a placut orchestra dirijata de englezul Simon Rattle (pe care l-am bestelit in septembrie la Bucuresti cu ocazia Festivalului Enescu). Transmisia a fost de o calitate absolut superba si audiofila! Meritul salii (una din cele mai bune din lume), meritul nemtilor dar si meritul Radio Romania Muzical de care incep sa ma atasez! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Stiri

Post by momolo »

Kostas wrote:Pianistul Radu Lupu, unul dintre cei mai apreciaţi muzicieni români la nivel internaţional, a fost distins de regina Elizabeta a II-a a Marii Britanii cu titlul de Comandor al Imperiului Britanic, pentru "serviciile sale aduse muzicii"

http://www.cotidianul.ro/pianist-roman-" onclick="window.open(this.href);return false; ... ii-273906/
Merita cu varf si indesat! Imi pare rau ca nu mai vine pe la noi si cu toate ca-mi doresc atat de mult, simt ca nu am argumente! Avem niste sali de rahat.
Dar cine stie, poate va reveni la sentimente mai bune (in privinta noastra) si va veni la urmatoarea editie Festival Enescu.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Stiri

Post by momolo »

Asa cum m-am obisnuit, trebuie sa comentez Concertul de Anul Nou de la Vienna!

http://www.wienerphilharmoniker.at/new- ... rs-concert" onclick="window.open(this.href);return false;

Editia de anul acesta, 2016 a fost in opinia mea (si multor cunoscuti) una dintre cele mai bune editii din tot ce a fost pana acum! Din toate, absolut toate punctele de vedere!

In primul rand, repertoriul a fost ales superb, inspirat si am auzit piese noi!
Tot in primul rand, Mariss Jansons este un dirijor de exceptie pentru astfel de lucrari! In viziunea mea a reusit un echilibru superb intre muzicalitatea universala, fara granita si spiritul germanic al acestei muzici. Delicat unde trebuie, festivist unde trebuie, cu umor unde trebuie, serios unde trebuie, pur si simplu... perfect!

Pe Mariss Jansons l-am auzit de mai multe ori live la Bucuresti cu ocazia Festivalului Enescu. Este deja considerat "de-al casei" si extrem de simpatizat de publicul meloman din Romania. Tin minte, la un spectacol acum cativa ani intr-o dimineata de duminica, publicul nu se mai oprea din aplauze la inceputul concertului incat au ratat startul de multe ori. Mereu am spus cand l-am auzit live, el trebuie sa dirijeze Strauss, e facut pentru asemenea muzica! Defapt l-am audiat cu Strauss la niste bissuri, din pacate repertoriul ales la Festival e de obicei destul de indigest.

Transmisia TVR HD a fost excelenta, sunetul a fost pentru prima oara bun si nemacelarit prin mixere dubioase (ca pana la penultima editie). Comentatoarea nu m-a enervat si a reusit sa taca cand era absolut necesar.

Florile din sala anul asta mi s-au parut absolut superbe!
Balet au bagat mai putin ca alte dati si a fost cu bun simt, costume frumoase, balerine bine alese, peisaje diferite de alti ani si bine gasite. Multa inspiratie buna, se vede ca s-au perfectionat! Cel mai mare castig a fost in proportia de balet, adica mai putin si discret.
Deasemenea, anul asta a fost mai multa imagine din sala decat imagini turistice de vara.
Si sala a fost decenta si a reactionat frumos. Iar muzicienii si-au dat interesul.
Si cum ziceam, meseriasi si cei care au preluat sunetul din sala!
In concluzie, una din cele mai frumoase editii!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Stiri

Post by Kostas »

Una din cele mai frumoase fotografii ale lui Sir Radu Lupu... impreuna cu Angela Gheorghiu :)

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/73 ... db3f34.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Stiri

Post by brighty »

Poate ati auzit vestea... :( DAVID BOWIE (69 ani) a decedat duminica, dupa o lupta de 18 luni cu cancerul. Cu doar doua zile inainte, isi lansase noul album "Blackstar" care, in opinia mea, este una dintre cele mai meseriase si fantastice "chestii" din industria muzicala aparute in ultimii, sa zic, 15 ani!...

Cele doua clipuri halucinante ("Lazarus" si "Blackstar") sunt net superioare la tot ce exista momentan pe piata, avand diverse simbolistici, in special pe teme sci-fi si religioase. Muzica, vadit indepartata de stilul punk, ce l-a facut odinioara cunoscut, este mai apropiata acum mai degraba de un anume progressive, cu influente jazz, jungle si psychedelic... Dupa mine, este unul dintre cele mai interesante albume, cu adevarat de remarcat dintr-un noian de muzica anosta, ori zbieratoare-galagioasa care exista pe piata de ceva ani incoace! Si nu o spun doar sub impresia emotiei cauzate de disparitia muzicianului. Vi-l recomand cu drag (inclusiv pe vinyl, daca il gasiti!)

R.I.P. David Bowie!

http://www.mediafax.ro/life-inedit/lege ... i-14961041" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Stiri

Post by brighty »

Doua vesti pentru astazi, una buna si cealalta proasta...

Incepem cu cea proasta - ne-a parasit Glenn Frey (67), chitaristul si vocalistul binecunoscutei formatii Eagles ... :cry: RIP.

Si cea buna - Peter Gabriel si Sting vor efectua un turneu impreuna in Canada si USA, in vara aceasta. Este posibil sa urmeze si Europa, pregatiti banii de pe acuma! :mrgreen:

http://petergabriel.com/news/peter-and-sting-tour-2016/" onclick="window.open(this.href);return false;

Post Reply