Desteapta-te Romane !

Doar o vorba sa-ti mai spun
Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Desteapta-te Romane !

Post by Obelix »

kaav wrote:Ura de rasa pentru mine tine de paleolitic.
*
Iti recomand o familie, victima a societatii injuste inca de la eliberarea din robie prin 1800 toamna, pe care esti rugat s-o gazduiesti la tine acasa, sau macar sa-i lasi la tine in curte, sa-si puna satra, sau, in cel mai rau, in fata blocului.
Nu incuia usile in timpul experientei... Pleaca linistit la lucru, experienta este mai concludenta in lipsa ta.
Mai vorbim de "paleolitic" dupa aceea, daca iti mai arde... :lol:

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Desteapta-te Romane !

Post by kaav »

Sa relatezi este bine.Eu de exemplu, am deasupra mea (eu stau la bloc) 2 tzigani (dinaia in pas cu ''moda'',etc...).Daca era sa nu traiesc singur i-as fi mancat cu bocanci cu tot de vii de mult (oameni de ''treaba'',nu parliti ca mine.... :twisted: ),dar traiesc in societate.... :wink:
Obelix,cazuri particulare.Stiu ce zici tu.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Desteapta-te Romane !

Post by momolo »

articolul de la Cluj este exceptional si nu da nici un semn de rasism, este obiectiv si de bun simt!

Intotdeauna m-a revoltat folosirea denumirii de rrom in loc de tzigan! Dar dat fiind ca in tara noastra s-au catzarat destui tzigani la putere in posturi cheie, printre care Ion Iliescu si Adrian Nastase, lucrul asta nu m-a mirat. Am observat imediat dupa 1990 o politica clara de tziganizare a Romaniei, politica venita de sus, din partea puterii, indiferent de partidul care a fost la conducere.

Sa nu uitam un fapt important - nicolae ceausescu si elena ceausescu au fost partial tigani ! Asta ca o explicatie la ceea ce s-a intamplat in timpul regimului lor!
Politica de tiganizare a fost inceputa in mod clar in timpul epocii ceausescu!

Aceasta MINORITATE (sa nu uitam, sunt totusi o minoritate!) au fost scosi mult prea mult in fatza prin mass-media. Oricum, mult disproportionat fatza de raportul de numar cu restul populatiei tarii noastre. Se vede cu ochiul liber ca s-a dus pe ascuns din partea unor lideri ai puterii o politica de tziganizare.

Cred ca ceea ce propune autorul articolului este pasul numarul 1 si obligatoriu pentru noi daca nu vrem chiar sa nu ne tziganizam in totalitate in viitorul apropiat, anume introducerea oficiala a sintagmei tigan in loc de rrom si interzicerea folosirii sintagmei rrom.

Fara indoiala ca si politica lui Soros este clar antiromaneasca (stim cu totii de unde vine!) si urmareste sa loveasca aceasta tara in modul cel mai pervers si profund exploatandu-i slabiciunile. Iredentisitii maghiari nu se vor lasa niciodata si nu vor renunta niciodata la visul lor, indiferent ca sunt americanizati la a mia generatie sau au emigrat prin cine stie ce coltz al lumii! Dau dovada de multa ambitie si din pacate noi romanii nu le semanam in perseverentza, unitate si tenacitate!

Tziganii sunt si au fost dintotdeauna o problema pentru intreaga Europa. Citind istoria lor veti vedea ca de aproape 1000 de ani etnia asta nu a putut trai in cinste si respectand vreo lege vreodata.

Inca de la invadarea Europei, satrele de tigani s-au dedat la inselatorii si furaciuni extrem de inteligente pana la a merge la diversi regi si conducatori cu acte false....asta acum aproape 1000 de ani!!! (iar azi ii vedem piua intai la facturi false si tot soiul de falsificari!).

Cititi modul in care au reactionat diversele popoare europene! In prima suta de ani i-au tratat cu mila si le-au dat de pomana, dupa aia i-au tinut la distanta, unele orase medievale de acum 600 de ani le dadeau bani numai ca sa plece si apoi s-a ajuns la prigonirea acestora chiar prin lege. Fiecare stat medieval s-a descurcat cum s-a putut cu ei si citind istoria tiganilor ,se vede ca ei nu s-au putut schimba niciodata.

Ca elemente comune etniei tiganesti de pe tot cuprinsul Europei sunt - nomazi fara apartenenta la un loc, hoti, furtul este a doua natura a lor, mincinosi si excroci, murdari, nu pot trai in curatenie, nu stiu ce inseamna asta, lasa in urma lor numai mizerie si mediul distrus....din pacate seamana cu stolurile de grauri care distrug viile.

Fabulos! - un fapt descris de istorie pe la anul 1400 si ceva intr-un stat german - "tigancile umbla prin oras numai in grupuri. Intra toate intr-o pravalie si incep sa ceara diverse lucruri distragand atentia vanzatorilor in timp ce altele fura bagand sub fuste dupa care fac scandal si fug in cete pe strada".....Asta se intampla acum 600 de ani exact ca si ASTAZI !!!!!....Ce concluzie se poate trage ?! Daca in aproape 1000 de ani astia nu s-au schimbat deloc, oare se pot schimba acum in 20 de ani ?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Desteapta-te Romane !

Post by c6t9 »

dar oare ii mai putem schimba acum, in contextul utopic european al apararii culturii si traditiilor si drepturilor omului? in democratie e cam greu sa faci ceva, daca nu imposibil. in urma unui studiu s-a ajuns la concluzia ca sistemul judiciar clasic cu "ani de puscarie" este nu numai inutil, dar si "formator de infractionalitate".

societatea se afla intr-un impas, intr-o criza, nu numai financiara, dar cam la toate capitolele. si tare mi-e frica ca dupa democratie se va ajunge la cealalta extrema, omul numai asa stie sa reactioneze. nu e capabil de cai echilibrate.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Desteapta-te Romane !

Post by Obelix »

Anii de puscarie sunt "inutili social" doar in contextul in care "subiectul" face bodybuilding la caldura si se indoapa cu vitamine... daca ar taia stuf si sfertul de paine neagra si fiertura de coji de cartof de seara ar fi conditionata de randamentul muncii, ar fi diferit... :wink:
In rest, credeam ca mai degraba aia cu "protectia animalelor" ar da din clont in cazul pe care il analizam... :P

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Desteapta-te Romane !

Post by c6t9 »

pai amaratii au drepturi, vrei sa sufere? exact ca aia cu animalele. astea mananca oamenii pe strada si cretinii tipa ca au suflet saracele. si oamenii au suflet. din suflet violeaza si omoara.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Desteapta-te Romane !

Post by cosmin »

Din ceea ce am auzit, puscarile nu reabiliteaza niciodata. Din contra, iesi si mai rau de acolo.

momolo, ca de obicei, da niste fraze de-a dreptul savuroase ! Am ras cu lacrimi la cateva ! :lol:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Desteapta-te Romane !

Post by Obelix »

Daca pedeapsa este rezultatul unor faradelegi dovedite, iar procesul e echitabil si impartial, o buna parte din drepturi "zboara"... :roll:
... iar condamnatii trebuie pusi la munca atat cat sa asigure o balanta neutra sistemului carceral "de la fiecare dupa posibilitati" cum zicea utopia comunista (intre timp inlocuita cu utopia liberului schimb si dictatura financiarilor, totul asezonat cu sos drept-omistic... 8) )

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Desteapta-te Romane !

Post by c6t9 »

pai zboara drepturi oarecum neesentiale pt ei.
puscaria nu devine decat un formator de oameni cu un comportament deviant, cu ceafa lata si racolati in diverse grupuri criminale. ba daca intrii mai mielusel, fie nu mai iesi deloc, fie iesi lup "batran". hai ca poate la noi nu e chiar asa de roz si nu o duc ca la hotel, dar a doua parte se respecta pe tot globul.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: Desteapta-te Romane !

Post by Schindler »

ca tot veni vorba de tigani ... cred ca ati pierdut din vedere un lucru : comparind natalitatea romanilor cu cea a tiganilor, cred ca in citiva ani romanii vor fi in Romania o natiune minoritara, conlocuitoare ... se va spune : "minoritatea romana din Romania ar dori ca ...."
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Desteapta-te Romane !

Post by c6t9 »

pai oricum estimarile de 2 milioane mi se par de tot rasul.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: Desteapta-te Romane !

Post by Schindler »

estimarile lor sint la fel de realiste ca si sondajele de opinie ... cum ar putea ei sa-i numere pe tigani cind foarte multi tigani nu au nici macar certificate de nastere sau buletine ? si nu recunosc nici o autoritate a statului ... isi leaga vilele la curent direct de la stilp fara sa plateasca absolut nimic si nici macar "mascatii" nu au curaj sa intre peste ei ? Tiganii sint stat in stat ...
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Desteapta-te Romane !

Post by cosmin »

Nu e vorba nu numai de curaj. Intr-un sistem corupt 95% evident ca legea e numai pentru prosti, pentru cei care nu "cotizeaza".
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Desteapta-te Romane !

Post by momolo »

Anii de puscarie sunt "inutili social" doar in contextul in care "subiectul" face bodybuilding la caldura si se indoapa cu vitamine... daca ar taia stuf si sfertul de paine neagra si fiertura de coji de cartof de seara ar fi conditionata de randamentul muncii, ar fi diferit...
Obelix, imi place de tine! :D

cosmin
Intr-un sistem corupt 95% evident ca legea e numai pentru prosti, pentru cei care nu "cotizeaza".
crezi ca fraza asta scrisa cu Arial ar incapea pe steagul national ?!....sau scrisa cu Arian ?! :lol: :lol: :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Desteapta-te Romane !

Post by Obelix »

cosmin wrote:Din ceea ce am auzit, puscarile nu reabiliteaza niciodata. Din contra, iesi si mai rau de acolo.
Depinde, uneori esti pus pe calea cea buna... :lol: :lol: :lol:
http://en.wikipedia.org/wiki/Aryan_Brotherhood

Post Reply