TECHNICS is back !!!

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Technics is back !!!

Post by LEKTOR »

... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Technics is back !!!

Post by LEKTOR »

... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Technics is back !!!

Post by LEKTOR »

... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
MariusO
Posts: 133
Joined: 11 Oct 2008, 08:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Technics is back !!!

Post by MariusO »

Nici pe departe o referinta in ceea ce priveste review-urile de profil (What Hi-Fi - UK), dar o prima si scurta recenzie aferenta noului integrat entry level SU-C700:

http://www.whathifi.com/technics/su-c70 ... zVXGK92.99" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Technics is back !!!

Post by momolo »

MariusO wrote:Nici pe departe o referinta in ceea ce priveste review-urile de profil (What Hi-Fi - UK), dar o prima si scurta recenzie aferenta noului integrat entry level SU-C700:

http://www.whathifi.com/technics/su-c70" onclick="window.open(this.href);return false; ... zVXGK92.99
merci pentru link!
Observ, l-au facut praf si pulbere! Trebuie totusi precizat ca revistele astea fac review-uri pe bani, altfel nu-mi explic 5 stele rosii la tot felul de pocnitori insa vazand filmul cu despachetarea trancotei le-as zice ceva "de dulce" astora de la Technics! Intineaza memoria brandului si e pacat! Aspectul trancotei este 100% chinezofil, finisajul este tipic chinezariilor neavand finetea celor vechi, VUmetrul desi mare e meschin, partea efectiva cu ace e prea adunata, prea mica si per total arata ca un "plasticoi" pus la saracie acolo. Busonul de volum e o idee proasta, bombeul ala din plafon o va incasa la greu de la alte scule puse deasupra si diverse obiecte, pun pariu ca toate ajung repede cu julitura pe bombeu! Butoanele sunt dispuse urat, neinteresant, scrisul e prea putin (traditia brandului era cu mult scris) si grosolan, chinezarie curata! Nu se diferentiaza cu nimic de chinezarii dramatic mai ieftine si chiar mai grele, cu mai multe piese, unele aratand mai bine daca consideram designul specific!
Si peste toata povestea suna si prost, ceea ce au scris e unul din cele mai dure comentarii intalnite, un amarat de NAD de peste 3 ori mai ieftin (si ala tot chinez dar macar lumea e invatata ca NAD arata traditional ca porcu') citat ca suna mai bine!
Macar sa fi aratat bine si sa sune prost, mai era cum mai era!
Technics-Matsushita a dat-o la greu cu mucii in fasole si nu inteleg cum au reusit avand asemenea mega-traditie ?! Pare sa fie opera unora de la marketing care cred ca poti plati pe oricine sa faca peste noapte orice in fabricile chineze! Daca as fi japonez adevarat, acum mi-as face seppuku!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Technics is back !!!

Post by remoteviewer1 »

momolo
Daca as fi japonez adevarat, acum mi-as face seppuku!
Din pacate, in ziua de azi nici japonezii nu mai sunt ce au fost. Una din putinele brand-uri ce a incercat un come-back, nereusit... cum sta bine oricarui demers din industria stereo moderna, a fost Luxman, vad totusi ca afiseaza si ei un design chinezist in ultima vreme, insa sculele suna bine in general(nu se fac de ras in teste, ci dimpotriva). Probabil ca erau tinuti in viata de piata japoneza, in exteriorul ei fiind destul de timizi ca prezenta. Spre deosebire de acestia, Technics-urile noi arata ca naiba si aparent nu suna nici bine...total fail! Am mai zis eu la inceputul discutiei, audiofilul ce doreste sa achizitioneze scule performante (la sunet) cu vu-metre generoase si preturi pe masura, are de unde alege de la Mechintosh, Accuphaise, Lux(china)man. Stiu ca exista la unele persoane o anumita nostalgie, insa trebuie sa fim realisti. Mai urmeaza sa scoata un urmas pentru pick-up-ul legendar SL-1200, cine stie ce chinezarii rebranduite la un pret colosal.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Technics is back !!!

Post by momolo »

Petitie catre Matsushita pentru reintroducerea in productie a lui SL-1200 ! Eu deja am semnat, mai sunt vreo 600 semnaturi necesare pana la 25.000:

https://www.change.org/p/panasonic-comp ... turntables" onclick="window.open(this.href);return false;

PS - ce manageri prosti au daca au scos in 2010 din productie SL-1200 (exact la inceputul revirimentului LP-ului, adica pe o piata in crestere, fix tocmai cand incepea sa creasca!) si de curand au bagat acele chinezarii ultrascumpe barfite de noi aici pe topic, urate si proaste fara sa pastreze absolut nimic din spiritul si designul Technics din perioada de glorie! Astia par sa depuna eforturi sa-si taie singuri craca de sub picioare. Ca sa nu mai spun de renuntarea la plasme! (m-am uitat de curand la ce panouri LCD si LED se mai vand si-mi vine sa borasc pe ele! Cand mi s-o duce plasma renunt cu totul la TV!)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Technics is back !!!

Post by remoteviewer1 »

Am semnat si eu petitia, insa daca il scot la 3500 de euroi +taxe o sa zic pas! Noi ne asteptam la ceva bun si produs in masa, la care s-au facut ceva compromisuri, insa nu in partile esentiale(carcasa de plastic, brat de 20 dolari si reclama cu vumetre albe lucitoare).
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
RaimondAudio
Posts: 173
Joined: 24 Oct 2013, 16:21
Contact:

Re: Technics is back !!!

Post by RaimondAudio »

Totusi un "greu" se ocupa de boxele lor... Bookshelf-ul SB-C700 este o bijuterie tehnica ce pare ca suna si masoara excelent. http://www.stereophile.com/content/tech ... VJiZQTP.97" onclick="window.open(this.href);return false; Pretul la acest model este relativ abordabil, 1700$ perechea in America.

PS: vad ca se ocupa si de pick-up : http://www.stereophile.com/content/tech ... dC5zbzV.97" onclick="window.open(this.href);return false;
yahoo messenger : RaimondAudio

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Technics is back !!!

Post by momolo »

I used DRA Labs' MLSSA system
"ascultate" de un program de computer sunt minunate! Si ce grafice, ma trec fiorii! :lol:

La cat sunt de "mari" sunt (driverele) pun pariu ca suna ca niste galene:

https://www.youtube.com/watch?v=lPbseEc7tNE" onclick="window.open(this.href);return false;

Marketing, mult marketing.
Iar asta e nesimtire (si evident, este marketing! In toate reklamele se spune cu vocea aia de Haplea, "Grabesteteeee! Grabesteteee!" :D ):
The first 1200 "Limited Edition" examples of the new Technics SL1200GAE will be sold for $4000. The next 3 million will be "regular edition" 1200s and substitute an aluminum tonearm for the magnesium one. They will cost $4000 also.
Read more at http://www.stereophile.com/content/tech ... fbZV0Kt.99" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Alex_San
Posts: 39
Joined: 03 Nov 2008, 19:41

Re: Technics is back !!!

Post by Alex_San »

momolo wrote:
I used DRA Labs' MLSSA system
"ascultate" de un program de computer sunt minunate! Si ce grafice, ma trec fiorii! :lol:

La cat sunt de "mari" sunt (driverele) pun pariu ca suna ca niste galene:

https://www.youtube.com/watch?v=lPbseEc7tNE" onclick="window.open(this.href);return false;

Marketing, mult marketing.
Iar asta e nesimtire (si evident, este marketing! In toate reklamele se spune cu vocea aia de Haplea, "Grabesteteeee! Grabesteteee!" :D ):
The first 1200 "Limited Edition" examples of the new Technics SL1200GAE will be sold for $4000. The next 3 million will be "regular edition" 1200s and substitute an aluminum tonearm for the magnesium one. They will cost $4000 also.
Read more at http://www.stereophile.com/content/tech ... fbZV0Kt.99" onclick="window.open(this.href);return false;
Stereophile le ridică in slăvi, what hifi dă cu ele de pamânt.

http://www.stereophile.com/content/tech ... FArqfBG.97" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.whathifi.com/technics/sb-c700/review" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Technics is back !!!

Post by momolo »

Alex_San wrote:Stereophile le ridică in slăvi, what hifi dă cu ele de pamânt.

http://www.stereophile.com/content/tech" onclick="window.open(this.href);return false; ... FArqfBG.97

http://www.whathifi.com/technics/sb-c700/review" onclick="window.open(this.href);return false;
oameni care au afaceri directe in domeniu (adica dealeri, dar NU cei din tara!) mi-au spus in discutie personala si directa ca toate publicatiile de profil cer bani pentru promovare. Toate articolele, analizele, relatarile, orice se publica are in spate un interes financiar. Se plateste ori direct la cel care scrie articole daca acesta e un nume in domeniu (si nu intotdeauna se dau bani, cateodata se ofera facilitati, scule la proba sau cadou, excursii, neaparat mese la restaurant pentru discutii, etc) sau se platesc bani pentru publicitate direct la revista/publicatie de orice fel. Exista chiar "norme si proceduri" nescrise, cert este ca nici un gushter nou aparut pe piata nu va fi macar mentionat daca nu a cotizat (la greu! Sumele invartite sunt mari daca raportam la finantele unui singur om, sa zicem fost DIY-er de garaj care vrea sa intre pe piata). Ce este foarte rau, o data cu decaderea drastica a sectorului stereo produsa din anii 90 (datorita calculatorului si diverselor dispozitive video) lucrurile s-au agravat, adica nu mai scapa nimic "pe bune". In vremurile in care mai existau acele "teste de laborator" si se publicau masuratori, obiectivitatea era mai mare, nu prea mergea sa ridici in slavi diverse chestii aiuristice, nereusite, proaste. Chit ca masuratorile si graficele nu arata si nici nu demonstreaza calitatea, totusi o sustin caci ceea ce masoara foarte prost nu are cum sa sune foarte bine. In anumite limite foarte largi. Dar laboratoare nu mai exista de cateva decenii si acum orice gugustiuc (faimos) poate sa povesteasca orice contra cost. Observam defapt ca accentul e pus pe design, facilitati, se spun povesti semidocte despre tehnologii mirobolante care defapt existau de cand eram noi la gradinita, etc. Mi s-au plans oameni in domeniu ca li s-au cerut bani de la obraz asa cum se cere in Romania spaga la spital. Adica trebuie sa cotizezi, altfel nu pupi nici o mentionare, rea sau buna. Ca-s bune si mentionarile rele, afla lumea de produs si lumea e mare, exista multi oameni cu bani care cumpara dintr-un moft sau curiozitate. Cert este ca toate publicatiile astea sunt mai corupte decat ne putem noi imagina in naivitatea noastra, crescuti in cultul, "daca a zis la televizor sau radio nu poate sa nu fie adevarat!". Plus ca internetul da iluzia realitatii, ai crede ca te poti informa si defapt de cele mai multe ori, mai ales in acest domeniu, intri nedumerit si iesi ametit. Omul se agata de orice informatie. Chiar daca afla ca informatia e corupta, tot se agata de ea deoarece e singura lui "fereastra" prin care isi face iluzia ca poate vedea. De aceea le si merge la mincinosi.
Mai e o chestie, cei cu nume faimoase si mai cu seama vechi in domeniu nu-si permit sa mearga cu minciuna si nesimtirea pana la capat (adica sa-si intepeneasca limba in "ochiul maron" al celui care plateste masa). Si-au facut un fel de limbaj dublu, cu dedesupturi care pot fi intelese ca un cod "secret" de cei cu experienta. Intr-un fel e o metoda ca sa zic asa, "licuriceasca" (de ipocrizie institutionalizata). Astia aparent si pentru omul de rand, neavizat si neinitiat, lauda ceva dar in realitate din limbajul dublu, dintre randuri se intelege taman inversul. In felul asta "licuriciul" isi impaca constiinta ca nu a fost porc pana la capat si cumva a luptat cu sistemul din care manaca o paine. Poate unii stiu de exemplu cum se scriu recomandarile la CV-ul angajatului "licurici" din "Licuricia". Textele citite la prima vedere de catre omul normal par sa contina numai laude si ode. Citite insa de profesionistii care se ocupa cu "politica de cadre" (licuricesti) textele de lauda se transforma de multe ori in cu totul altceva. In felul asta tu, licurici prost, muncitor de rand, te duci ranjit cu recomandarea in mana la angajator crezand ca acolo scrie numai de bine. Ala citeste si afla ca defapt nu esti chiar asa baiat bun si ai anumite metehne. Iti ranjeste si-ti raspunde, "te mai chemam si alta data!" sau aia mai cinici iti spun sa stai langa telefon! :) Asa si cu review-urile facute de greii domeniului, in noianul de cuvinte de bagat adanc limba in ochiul maron se strecoara si cele cateva cuvinte cheie care-s descifrate numai de aia care sunt avizati in domeniu. De aceea ca om de rand, citesti laude si ode bucuriei despre produsul X sau Z dupa care ajungi sa vezi si asculti produsul X sau Z si constati ca suna ca o besina terminata. Te scarpini in cap si nu intelegi cum a putut marele guru din revista sa scrie asa laude cand defapt in fatza ta se afla o flashneta mai penala decat ti-ai putea imagina ?! Multi se pacalesc cu ideea ca nu sunt conditiile bune de ascultare sau prezentatorul nu a stiut cum sa combine, si alte fineturi. Cand defapt realitatea e simpla, scula e proasta si punct! Caci sunetul e mare curva, te inseala exact atunci cand te crezi mai stapan pe situatie! :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Alex_San
Posts: 39
Joined: 03 Nov 2008, 19:41

Re: Technics is back !!!

Post by Alex_San »

Cred că trebuie sa ma duc la un shop local sa ascult si eu minunile astea de boxe Technics...din curiozitate doar...până reușesc sa mă prind care e treaba cu limbajul codat de care zice momolo...:)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Technics is back !!!

Post by momolo »

Alex_San wrote:Cred că trebuie sa ma duc la un shop local sa ascult si eu minunile astea de boxe Technics
probabil nu esti in Romania. Aici nu exista (din ce stiu eu). Aici nu stiu ce se poate vinde in zona medie (piata romaneasca e polarizata, se vand ori cele mai ieftine, ori cele mai scumpe), adica boxele mici pe la 1600...2000 euro (daca in UK costa 1200 lire, in mod cert in Romania ar costa mai mult, deci spre 2000 euro) sunt in zona asazisa medie (internationala).

Intradevar (acum am avut timp sa citesc ambele cu atentie), reviewul whathifi este horror, practic le desfinteaza, concluzia lor e ca sunt niste galene sau trompete ruginite si sparte (in cazul asta seamana a razbunare, probabil nu le-au onorat suma ceruta dand la concurenta din presa de specialitate. In cazul asta, iata concurenta e buna in orice domeniu! :D ):
http://www.whathifi.com/technics/sb-c70 ... tent-start" onclick="window.open(this.href);return false;

Dar in stereophile nu vad distanta mare, astia sunt mai perversi. In opinia mea si-au luat plata de la Matsuhita (adica astia au fost "unsi" si lauda unsuroasa e obligatorie) astfel ca articolul incepe cu ode si limbi umede date istoriei glorioase a Technicsului pregatind cititorul cu beregata de curcan largita sa se poata turna laudele platite. Totusi autorul mai are urme de constiinta si se exprima (asa cum am mentionat mai sus) in limbaj audiofil codificat, de exemplu folosind abundent termenul "crisp", un termen pe care cand il aud schimb postul! (adica nu e un termen onorabil din punct de vedere audiofil). Apoi mentioneaza soundul de secol 21 (care pentru cine e initiat, nu e deloc un compliment! :D ) si ii mai zice de precizie (care pentru cine este initiat, precizia e dusmana de moarte a muzicalitatii). Intrevad in mod evident limbaj dublu in articolul stereophile, adica sub aparenta obligativitate de a lauda (gretos) subiectele exista o subtila sugestie adresata audiofililor care au experienta, sugestie care bate in directia concluziilor whathifi, unde problema a fost scrisa fara perdea.
http://www.stereophile.com/content/tech ... mBsCdUe.97" onclick="window.open(this.href);return false;
The Technics Premium Class SB-C700s generate crisply clear images, well-described spatial perspectives, and naturally detailed bass down to about 50Hz. But be forewarned: the SB-C700 are definitely not like my old Ektachromes. On the scale of saturated to unsaturated, they are precisely at the center—just as they are exactly in the middle of the feminine painterly (colorito) to masculine linear (designo) scale. Instead of sounding luminous and slightly romantic, like my DeVore Fidelity Orangutan O/93s, the SB-C700s lean toward the analytical. More precisely, they have a new, 21st-century sound that is evenly balanced but retains just enough color and tonal richness to play all types of music in an emotionally engaging way. As I type, I wonder: Could this new 21st-century neutrality I'm noticing be the result of new driver technologies and substantially reduced cabinet colorations? I think maybe.

Whenever audiophiles claim they can't live with colorations, and that they require accurate or neutral reproduction, I laugh, choke up, and expectorate. I don't believe anybody when they say this. All that any audiophile or reviewer—myself included—really wants is his or her favorite colorations. We want recordings to sound like we want them to sound. If you think I'm full of it, I dare you to audition these beautiful, well-engineered speakers. Technics' new Premium Class SB-C700 is not only accurate, transparent, and neutral, it's an excellent value. Highly recommended.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Technics is back !!!

Post by remoteviewer1 »

I auditioned these speakers at a well known dealer about a month ago. I can't recall the amp (though I remember it being a SS unit costing about $8k). I could only stand them for about 5 minutes. The treble had an overly forward/bright texture that sounded very "metallic" and "brassy" to me. It truly skewed the music. Within the first few seconds I was quizzing the dealer assuming he was applying an eccentric EQ (he was not). Now, I admit that I prefer an accurate treble presentation that is not overly bright (I had just been listening to GoldenEar's products through a Rougue Audio Spinx and that sounded like "real" music to me) but this was off the charts.
Pai apare un nene cu "adevaratul" review mai jos sub articol, bineinteles ca sare lumea pe el cu matching, camere, preferinte, calitatea diferitor sample-uri, etc. Totul se poate clarifica cu o auditie eventual...

Cand am vazut minunatia de 1200g anuntata la un pret de porc, mi-a parut rau ca am semnat petitia online pentru revenirea la clasicul pick-up Direct Drive. De cum am vazut filmuletul si cuvantul asociat "audiophile", am ramas cu un gust amar...Dupa cum am zis si in postarile anterioare, de chinezarii cu preturi "audiophool" nu avem nevoie in acest moment. Timpul le va rezolva pe toate!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

Post Reply