Magnetofoane SH - ghid de achizitie ?

A fost odata ca niciodata
User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Magnetofoane SH - ghid de achizitie ?

Post by yinyangbt »

Cum se comporta Teac-urile SH ? cum sint capetele , mecanica, se mai gasesc piese?
Poate ar fi utila o discutie pe tema asta legata si de
-Pioneer,
-Akai,
-Technics ,
-Tandberg,
- Revox,
-Otari
-Sony
-Philips
Ce e mai sigur de achizitionat sub aspectul durabilitatii si pieselor de schimb/servisarii-BIG PROBLEM !!!
Din experienta voastra care sint modelele cele mai reusite ca performanta audio/mecanica ?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Magnetofoane SH - ghid de achizitie ?

Post by momolo »

Ce e mai sigur de achizitionat sub aspectul durabilitatii si pieselor de schimb/servisarii-
raspunsul este supersimplu: AKAI ! Ultimele mohicane pentru omul de rand care nu e inventator, care nu are strung in balcon si nici 7 carti de credit si 10 conturi internationale ca sa gaseasca capete de schimb si diverse piese prin america!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Magnetofoane SH - ghid de achizitie ?

Post by LEKTOR »

momolo are dreptate - dupa peste 25 ani de la aparitia lor, inca un AKAI GX de la gx 625 in sus este cea mai potrivita alegere ! Indestructibile ( chiar si pe manele ar mai merge non stop inca 5 ani cel putin ) !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Magnetofoane SH - ghid de achizitie ?

Post by Obelix »

Adica de la 620, ca e acelasi lucru... :wink: Contorul electronic nu cred ca ajuta la sunet...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Magnetofoane SH - ghid de achizitie ?

Post by momolo »

Obelix
Adica de la 620, ca e acelasi lucru... Contorul electronic nu cred ca ajuta la sunet...
eu le stiu pe ambele si pe fatza si pe dos ca le-am desfacut pe toate.

Aparent, un 625 este un 620 la care s-a adaugat contorul electronic cu toate giumbusliucurile lui gen memorie si oprire, etc. E adevarat ca e frumusel rau de tot cu cifrele alea rosii (si mari, urasc cifrele meschine!)

Dar in realitate nu sunt chiar la fel!

In timp am descoperit ceva la magurile AKAI, le imbunatateau pe timp ce trecea si in plus de asta, cele care costau mai mult, sunau mai bine.
Ei au imbunatatit mereu si capetele lor speciale pe care nici un alt brand nu le-a reprodus intocmai, ei au fost artizanii acestor capete nu tocmai usor de fabricat! Existau niste secrete la fabricarea lor, unii le-au copiat insa degeaba, nimeni nu le-a putut reproduce la preformanta AKAI.

Asa ca, desi erau la fel, am avut surpriza ca un 625 sa sune mai bine ca un 620...

Cred ca modificarile erau si la piese, implicit si componentele pe siliciu. AKAI au avut scheme foarte.... audiofile! Am mai zis-o. Uitati-va pe scheme sa vedeti ce simple sunt etajele de pre ! Scheme care astfel depind enorm de calitatea pieselor dar si au sansa sa sune cu adevarat excelent!....Defapt scheme audiofile intr-o epoca in care inginerii proiectanti nu stiau cum sa mai complice si sa le faca mai stufoase ?!

Am observat ca nici in cadrul aceluiasi model nu erau toate la fel. Adica unele produse cu data mai noua sunau mai bine ca altele mai vechi.

Vazand mai multe decat va povestesc eu acum, am tras concluzia ca AKAI au imbunatatit incontinuu tot ce au produs facandu-le din ce in ce mai bune. Contau, asa cum am zis, si costurile unui model, cele scumpe sunau si mergeau cel mai bine.

Nici GX 620 nu e rau deloc, insa eu suspectez ca la modelul 625 s-au adus imbunatatiri care se reflecta si in sunet, desi a fost construit pe aceeasi schema si platforma. Dupa cum stim bine cu totii, schema e una si realizarea alta. Daca la o asemenea masina schimbi capetele, sortezi mai bine piesele, alegi alte serii speciale de tranzistoare, etc, va suna cu totul altfel decat un model similar produs dupa aceeasi schema insa fara aceste imbunatatiri "invizibile".

Defapt, eu am prins respect pentru acest brand disparut abia dupa ce le-am desfacut si am inteles ce tipi destepti au fost aia care le-au creat! Asa intelegi cel mai bine, plus ca timpul le-a dat dreptate.....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Magnetofoane SH - ghid de achizitie ?

Post by Obelix »

Pai diferenta intre ele este similara cu cea intre doua Loganuri, din care unul are vopsea metalizata si roti de aluminiu... :lol:
Adica produse de serie larga, la bani putini (da, da... evident, la timpul lor si in tara lu' DeutcheMark... :roll: ) "consummer class" adica, nu stiu cine s-ar fi scarpinat in cap sa aleaga serii speciale de piese pentru ele... :roll: De altfel, piesele PAR identice intre cele doua modele

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Magnetofoane SH - ghid de achizitie ?

Post by LEKTOR »

Raspunsul il gasiti mai jos pe pagina - 625 are ceva circuite extra, are pitch control - in rest aceleasi capete si mecanism.

http://slbender.exactpages.com/akai6.html
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Magnetofoane SH - ghid de achizitie ?

Post by yinyangbt »

Deci , dintre celelalte marci mentionate toate sint supuse inexorabilului destin al capetelor moi ?
- Philipsurile argintii au capete FSX - ce reprezinta prescurtarea(banuiesc ceva cu ferrite)?
-Stiu ca Teac , parca , a avut niste deck-uri pe caseta cu GX - sau ma insel?Maguri cu GX nu au facut?

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Magnetofoane SH - ghid de achizitie ?

Post by Obelix »

Sony (alta marca agreeata de audiofili... :wink: ) a facut maguri cu capete ferita (aproape la fel de rezistente ca si cele GX), cat despre teac, capete se gasesc in Japonia (adica... se vand pe Internet) la circa 50E bucata...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Magnetofoane SH - ghid de achizitie ?

Post by LEKTOR »

Ideea este ca nu te uiti numai la capete, ci la magul in totalitate - deci si eu sint de acord ca un AKAI este cea mai buna solutie ( si am in colectie si Teac, Technics,Pioneer ) - cum zicea cineva pe un forum referitor la un mag Akai - " Everything works so smoothly and quietly, one can think of it as the Lexus of tape decks "
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Magnetofoane SH - ghid de achizitie ?

Post by Obelix »

Nu Lexus, mai degraba Land Rover... :lol: :lol: :lol:

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Magnetofoane SH - ghid de achizitie ?

Post by yinyangbt »

Cam pe unde se incheie in medie licitatiile la un 625 sau 636 p eEbay ?

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Magnetofoane SH - ghid de achizitie ?

Post by LEKTOR »

Obelix wrote:Nu Lexus, mai degraba Land Rover... :lol: :lol: :lol:
Pai eu ma gindeam la un LS600 nu la un LR3

625 - fully loaded,mint ( ca nou ), cu capac plexiglas,2 role AKAI , manual si service manual - 600 $, un fully loaded 635 - 800 $, 636 - 900 $, un fully loaded 747 ( manuale, wireless remote, plexiglas, 12v adaptor pt counter memory, 2 role mari Akai ) poate duce si la 1500-2000 $
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Magnetofoane SH - ghid de achizitie ?

Post by yinyangbt »

Multumesc !

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: Magnetofoane SH - ghid de achizitie ?

Post by CC_TM »

Eu as merge pe Studer A700, daca se poate pe 2 piste cu 38 cm/s.
Solid construit (pe viata) si cu sunet superb.

Mai trebuie 1-2 seturi de capete de schimb si ... muzica.
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

Post Reply