MAGNETOFON ( reel to reel )

A fost odata ca niciodata
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by LEKTOR »

Alcool isopropilic - cel putin 91% ( de obicei la farmacie se gaseste 70% ) ar fi cea mai buna solutie pt capete si ghidaje.
Pt Cauciuc - role presoare - rubber rejuvenator

http://www.soundfirst.com/cleandemag.html

http://www.taperecorder.co.uk/cleaning.htm
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
horex1952
Posts: 140
Joined: 08 Jan 2016, 16:37

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by horex1952 »

http://www.ebay.de/itm/Reinigung-Set-Or ... SwZ1lWeo5F" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
horex1952
Posts: 140
Joined: 08 Jan 2016, 16:37

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by horex1952 »

cateva "bomboane"

https://onedrive.live.com/redir?resid=2 ... =folder%2c" onclick="window.open(this.href);return false;

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by vjvarta »

sunt ale tale sau sunt poze random de pe net?

User avatar
horex1952
Posts: 140
Joined: 08 Jan 2016, 16:37

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by horex1952 »

Spre mandria mea sunt ale mele, numai akaiurile le-am vandut cu multi ani in urma

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by vjvarta »

super fain. cum se aude telefunkenul?

User avatar
horex1952
Posts: 140
Joined: 08 Jan 2016, 16:37

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by horex1952 »

imi place foarte mult, e aproape ca si Studer A80, e cam la nivelul Studer A807-A816

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by momolo »

Exact de Telefunken voiam si eu sa intreb! :D

horex1952, poze mai noi ai ? (sunt curios, evident! Nu sunt singurul :) )
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
horex1952
Posts: 140
Joined: 08 Jan 2016, 16:37

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by horex1952 »

deci Akai-urile nu le mai am, dar sunt aparate foarte frumoase. Singurul Akai de care nu m-am putut despartii este un Akai GX-C 760, care l-am facut nou, e de aproape 35 de ani in posesia mea. 12 Kg de calitate pura, in rest cum am mai relatat am 2 Studer A810 (1 cu VU), 2 Studer A807 (1 cu VU), 2 Studer A80(1 cu VU celalalt A80R il fac acum),2 Studer B67(1 in Rack), 1 Telefunken M15A la care i-am montat un VU-Metru RTV), 1 Otari MX50 MKII, 1 Revox A77(care va fi vandut), 1 Revox B77, 1 Revox PR99 MKII, 1 Revox PR99 MKIII, 1 Revox G36, 1 Lyrec Fred(numai redare, nu are motor capestan si rola presoare)si 1 Ampex AG 440C care l-am terminat cu vreo 4 luni in urma. Va rog sa privti Ampexul din spate, totul este gol. Dekuri am cateva Tascam-uri, un Teac(mai modest), si aparatele de referenta Revox B215 cu 4 motoare, si un Revox B710(se potriveste cu B77). De akai am amintit mai sus. La rand sa fie innoit sta un Studer C37.

Toate aparatele sunt pe doua piste si au si viteza 38, in afara de Revox G36 si A77. Eu prefer inregistrarile pe viteza 38, si toate aparatele au benzile proprii adica redau o banda cu aparatul cu care am facut inregistrarea. Inainte sa fac afirmarea ce urmeaza, imi cer iertare de la posesorii de Philips-ri. Dece Philips? Nu cunosc piata din Ro. dar Telefunkenul face aparate foarte bune la fel si Uher, observ ca foarte multi sunt posesori de Philips. Am avut si eu cu multi ani in urma un Magno control, dar nu mi-a placut. Si la incheiere un sfat prietenesc, nu ca zgarciti sa luati un magnetofon ieftin, fiindca o sa te coste foarte mult. Sunt deschis si pentru discutii despre amplificatoare, boxe samd. Va rog sa nu ma intrebati de amplificatoare MOS-fet si de PA, nu am experienta cu ele si nu imi plac.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by momolo »

horex1952 wrote:Va rog sa privti Ampexul din spate, totul este gol.
pentru ca nu ai pus poze, am gasit una pe net:
Image
horex1952 wrote:imi cer iertare de la posesorii de Philips-ri. Dece Philips?
de saracie, pentru ca traim in Romania (si nu ne place sa furam sau nu avem de unde! :) ). Un Philips costa cat un stecher de la unul din Studerele tale. Sau un set de capete fluturas de la oricare din Studerele tale costa mai mult decat 25 de Philipsuri. Defapt cu banii de un Philips din Romania platesti tu un hamal sa-ti care magul in casa sau iei o gustare la restaurant! Deci, raportat la bani, Philipsurile de care discutam nu au egal in galaxie!
horex1952 wrote:Telefunkenul face aparate foarte bune la fel si Uher
stiu si eu si altii (de aici). Nu degeaba intrebam de Telefunken.... Macar sa ni se povesteasca cum suna!
horex1952 wrote:Va rog sa nu ma intrebati de amplificatoare MOS-fet si de PA, nu am experienta cu ele si nu imi plac.
totusi, ca veni vorba, cu ce asculti magurile tale ?! Iti trebuie totusi un amplificator si niste boxe, ma gandesc...
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by momolo »

STUDER C37 !
http://www.atommoser.ch/HTML%20Seiten/StuderC37.html" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.youtube.com/watch?v=CGIQ8xNVR0E" onclick="window.open(this.href);return false;

https://audio16.wordpress.com/2012/04/0 ... -machines/" onclick="window.open(this.href);return false;

Image

Image

Un demagnetizor ca asta folosesc eu pt maguri:
Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
horex1952
Posts: 140
Joined: 08 Jan 2016, 16:37

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by horex1952 »

Dragii mei am comparat Phiulipsul cu Telefunkenul Model M203, 204, 204 TS, 210, 230 si cu Uherul, aparate cu 4 piste de aceeasi clasa cu Philipsul. Comparatia nu am facut-o cu Telef M!5A. Nu vreau sa par nici penibil nici grandoman si sa stiti ca nu am uitat niciodata cu ce am inceput. Da, Studer c37, suna mai bine ca A80-ul, sper ca dupa reconditionare sa fiu placut surprins. Poza cu Ampexul am pus Fata si spatele, vezi linkul.

Preamp: Vincent SA31
Pentru fata: Amp Vincent SP331 la care sunt legate 2 X 2 Pioneer CS-903
Pentru spate: 2 X mono Denon POA 4400A la care sunt legate 2 X 2 Marantz(cite un HD700 si cate un LS20 de fiecare parte)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by momolo »

Uher am avut si am si eu vreo patru sau mai multe bucati.
E adevarat, Telefunken mag "de casa" nu am avut. Ce am vazut nu mi-a placut, sunt prea primitive si banale pentru vremea lor. Insa mai sunt si altele, de exemplu Tandberg cu care te asigur, majoritatea ies nasol la comparatie. Uher mi-au placut si mie, sunt chiar fan, de aceea am niste "royale" chit ca mecanica lor este de locomotiva cu aburi. Dar am si BRAUN (1000) si nu as crede ca Telefunkenele mentionate de tine au termen de comparatie cu TS1000. Am zis ca am si niste Revoxuri, Akai si altele le-am vazut, auzit si chiar comparat la altii. Astfel, mm avut cu ce compara jucariile de plastic de la Philips si din punctul meu de vedere sunt chiar remarcabile (la pretul lor in mod special!).

Pentru mine un mag bun nu trebuie neaparat sa fie bun si in PLAY si pe REC. Este de ajuns sa fie bun pe redare sau doar pe inregistrare. Si intradevar, asa cum spune teoria e bine sa redai cu aparatul cu care ai tras. Asta e chiar obligatoriu in domeniul profy (daca discutam de facerea unor matrite, mastere, albume, nu daca discutam e o auditie de evaluare). Insa eu am ramas cu dorinta ca toate magurile mele sa fie compatibile cat mai mult posibil, deci reglate corect. Perfectiune absoluta nu se poate, stim toti probabil, mai ales cei care surubaresc. Dar se poate obtine o compatibilitate mare.

Defapt majoritatea magurilor europene din epoca de aur hifi suna bine sau foarte bine sau nesimtit de bine.
Deoarece subiectul discutiei cumva a plecat de la jucariile de plastic Philips ("bombe de plastic") trebuie sa remarc soundul casei Philips care a fost din punctul meu de vedere formidabil! Aproape am ajuns sa cred ca in epoca de aur hifi nu au reusit sa scoata un aparat sa sune cu adevarat prost, adica au fost "incapabili" de sunet prost! :D Insa altii chiar cu staif au fost! Chiar acum cand iti scriu ascult de pe un cassdeck Philips din 1973 si ma minunez cum suna desi e un plastic (totusi foarte frumos ca design!).
horex1952 wrote:Preamp: Vincent SA31
Pentru fata: Amp Vincent SP331 la care sunt legate 2 X 2 Pioneer CS-903
Pentru spate: 2 X mono Denon POA 4400A la care sunt legate 2 X 2 Marantz(cite un HD700 si cate un LS20 de fiecare parte)
am niste intrebari:
- asculti pe 4 boxe in acelasi timp, de ce si ce ?! (care sunt diferite, inclusiv amplificarile sunt diferite)
- nu crezi ca amplificarea Vincent este cam overkill pentru dulapioarele de la Pioneer care au 97dB SPL-ul ?! Nu am ascultat niciodata modelul asta Pioneer, nici nu le-am vazut pe aici prin RO (desi erau unele la vanzare pe net) insa dar am ascultat modele similare din aceeasi perioada de la alte firme (de exemplu, Sansui, Kenwood, Onkyo, Akai) si cumva toate au un numitor comun, sunt sensibile si nu au musai nevoie de "aparate de sudura" ci de amplificari potrivite, de multe ori chiar mici la putere. Chiar in cazul unor Sansui similare cu Pioneer ale tale am constatat, gasirea unei amplificari potrivite este o treaba deosebit de complicata! Alea s-au potrivit fantastic de bine cu un amplif AKAI din 1975 care nu deborda de putere. Cu altele sunau de porc.

Si pe Vincent le stiu un pic, nu exact modelul tau dar altele similare, inclusiv unele superioare la greutate, putere si pret. Mi s-au parut cam marlance la sound si nu le vad din cale afara de potrivite cu genul asta de "dulapi" vintage cu sensibilitati halucinante de 97dB. Evident, este o estimare si o presupunere de-a mea, nu pot sa judec sau sa-mi dau cu parerea. E mai mult o mirare si o intrebare.

Apropos de potriveli, un prieten are Marantz SL17 care sunt model inferior ca marime lui LS20 dar nu ma astept la diferente daramatoare, mai ales de comportament si caracter. Mi se par niste boxe mai degraba de disco, party si in ciuda sensibilitatii mari sunt si astea deosebit de dificile la potrivire cu amplificarea (dar nu cer putere). Ca in cazul celorlalte din generatie si asemanare, nu au nevoie neaparat de "aparate de sudura" ci de amplificari potrivite. De exemplu, LS17 se schimba dramatic in combinatie cu amplificarea unui magnetofon din 1965 cu amplificare proprie de vreo 2,5W pe germaniu. Combinatia e seducatoare! Culmea este ca in combinatie cu alte amplificari pe germaniu nu mai sunt la fel de seducatoare. Deci nu germaniu "este de vina". Iar prietenul care le detine mai are vreo cateva zeci de perechi de boxe inclusiv tone de amplificari si a facut tot felul de combinatii. Cand Marantzurile nu se plac cu amplificarea e de jale, discoteca, manele, bum-tzi, etc. Cand se plac e o minune dar in felul ei, mai putin audiofila in sensul modern.

Iar Denon am tot avut si le cam stiu, inclusiv am perceput schimbarile in sound dealungul timpului si pe serii sau pe categorii (top si restul sau cele puternice si cele mici). Nu prea vad nici o combinatie fericita intre boxele Marantz din aceste generatii si powerele alea de la Denon care prin anii 80, eu copil fiind paduri cutreieram, le vedeam in reviste streine cu stele rosii si shpitzeclase extrem de laudate (la masuratori mirobolante). Am analizat de cateva ori Denoane oarecum echivalente, puternice, din vremea aia si cam am idee ce sound si stil au. Le vad mai degraba cu alte boxe. Dar evident, e o estimare, o presupunere de-a mea.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
horex1952
Posts: 140
Joined: 08 Jan 2016, 16:37

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by horex1952 »

Buna ziua tuturor. Sa ma intorc la tema preferata. Momolo ai dreptate ca Telefunken-urile vechi sunt rudimentare, dar daca sunt curatate, reglate suna foarte bine. Aceste aparate sunt de clasa pana la 50€ si nu se compara nici pe departe cu Braun TG1000 sau Grundig TS1000, Tandberg, daca imi aduc bine aminte, ai spus ca ai unul, sunt aparate mult superioare lui Braun si Grundig mai sus mentionate.

Cu privire la boxe, nu ascult 4 in acelasi timp ci 8. In fata 4 X pioneer cu Vincent care are 4 iesiri(cate 2 pe canal, si in spate cate 2 Marantz-uri cu un Denon mono pe canal. Preamplif. Vincent are 2 iesiri pt. 2 etaje finale. Nu stiu cum sa fac o comparatie, fiind un pasionat al muzicii rock si progresiv rock(Pink Floyd, Deep Purple, Uriah Heep, Status Quo, Jethro Tull & Co)ale caror concerte le-am vazut de cel putin 2 ori) am incercat sa aduc aceasta atmosfera la mine in camera de ascultare si am reusit. DVD sau Bluray in Player(Marantz UD7007), prin beamer pe peretele de proiectat. Am avut multe modele de boxe si de amplificatoare, si eu pentru mine(ca su nu fiu gresit inteles)am gasit solutia optimala. Mie imi place musica sa o si simt nu numai sa o aud, si 4 X 10W sinus imi sunt de ajuns sa si preiau unda de soc(imi pare rau dar nu gasesc termenul potrivit) de ex. al bateriei Status Quo - In the army now. Este la moda, nu stiu daca si in Ro. sa se cumpere boxe proaste si ieftine de plastic si sa se insurubeze sub fotolii Bodyshaker-uri sa-ti dea impresia de putere si volum. Amplificatorul de reserva este un Sansui QRX 7001 Quadro tot pt 8 Boxe. Despre boxele vintage Sansui, JVC, sony, Pioneer am o parere foarte buna, mai putin de boxele Akai.

La amplificatorul meu cu tuburi(LUA SINFONIA) boxele mai sus mentionate suna foarte prost. La acestea folosesc 2 JMlab Electra 926acest amplif cu aceste boxe le folosesc numai la auditii de musica clasica sau SACD-uri pt. amp. cu tuburi, de ex SACD-ul THE TUBE. In speranta ca nu v-am plictisit prea mult, o zi placuta in continuare.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by momolo »

Un site cu informatie despre magnetofoane vechi "de casa", interesant:
http://bandmaschinen.jimdo.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

horex1952, am o intrebare (nu e tendentioasa, nu are un scop, doar de curiozitate) - nu e cacofonie cu acea gramada de boxe diferite puse pe amplificatoare diferite, dispuse in diverse locuri prin camera si fara dubiu cu nu se stie cati metri de cablaraie (ca sa duci semnalul din mag peste tot) ?!
Ma gandesc, daca vrei auditie seismica (ca in concert de rock) nu era mai ok sa-ti pui doua gramezi de boxe (stanga/dreapta) profesionale cu un PA profesionala (ca la concert; exista si scule profy foarte bune) ?!
Uite, iti dau un exemplu, am ascultat demult o data la cineva intr-o sufragerie de bloc (maricica, probabil 25...30mp) un sistem profy simplu format din doua boxe (evident, mari!) cu cate un difuzor englezesc de peste 30cm (membrana hartie), boxe destinate sectorului de medie din concert, chitari electrice, completate fiecare cu cate o baterie piezo Motorola, cate 6 bucati (astea canta fara filtru, adica se taie singure, ceea ce e mare lucru!) si se auzea ca un pumn in capul pieptului, mai ales la baterie saltai cu scaunul sau cand zbura elicopterul din Pink Floyd ziceai ca e unul real desupra blocului! (omul avea vecini resemnati, ma mir ca nu exista adunare in fatza usii! Dar era ora de facut zgomot, ziua)
Defapt pe vremea aia nu prea auzisem boxe "de casa" care sa aiba basul ala de la niste boxe ....de medie (chitara electrica) pentru PA cu "galeata" mare si SPL urias. Difuzoarele alea aveau nativ peste 98dB SPL (omul avea catalog si mi-a aratat ca erau unele difuri si cu peste 100dB SPL-ul!), nici nu le trebuia mare putere ca sa mute mobila prin casa (avea un amplif profy doar de cateva sute de wati, mai mult de studio deoarece era racit pasiv)).
Iar avantajul, nu aveau nevoie de filtre, erau legate pe direct in power profy (un conventional AB, dar bun). Se simtea "cutremurul"! Sursa era un modest si vechi cass deck vintage format orizontal (model inceputul anilor 70 dar cu iesire variabila deoarece nu avea preu) si din punct de vedere concertistic/senzatie/cutremur rock se auzea impresionant. Am pus si Mozart si era chiar interesant. E o intamplare veche, din anii 90.

Ti-am dat un oarecare exemplu dintr-o experienta de-a mea. Cred ca difurile alea profy englezesti (fabricate in UK in vremurile bune, nu existau atunci chinezarii bashite!) ar fi anulat orice boxa de casa, daca as fi pus in paralel in acelasi timp nu s-ar fi simtit ca exista, chiar asta discutam atunci cu proprietarul sistemului, om de spectacol, fan rock inrait, fan Pink Floyd, profesionist in domeniul audio profy. Voia sa-mi arate ca boxele de casa sunt de doi lei si pot fi anulate (ca intensitate) de unele profesionale bune (pentru PA). Omul "masura" evident din punctul lui de vedere si la ce-l interesa. Avea prieteni in domeniu (audio profy) care-si luasera boxe "de casa" (toti aveau cult pentru JBL, alea vechi si bune) si era o contrazicere intre ei ca nu merita banii pe boxele "de casa". Ceea ce era un punct de vedere, cateodata "seismic"! :)

Un argument important era si pretul. JBL-urile (de casa bune din vremurile de aur), alea costau bani grei! Cu aceleasi sume se puteau lua difuri profy din cele bune si statii profy nu neaparat racite activ.

Plus, la tine magurile serioase sunt toate balansate.
Insa din pacate nu stiu daca mai se fabrica difuri profy la calitatea celor de pe vremuri. Alea toate erau facute chiar in Europa, UK sau USA, nu China. Acum nu cred sa mai fie difuzoare care sa nu fie fabricate in Asia sau eventual asambleaza in UE componentele chineze. In plus e problema pretului. Pe vremea aia difurile de care zic costau enorm, acum sunt totusi foarte ieftine, lumea nu mai e dispusa sa plateasca sectorul de lux in domeniu sau e prea mic sa renteze. Tin minte ca omul avea difuri noi cumparate in cutie (din UK, facute 100% in UK) si am pipait, vazut, calitatea era superba, materiale superbe, nu le ridicai de jos! Toate facute sa fie eficiente cat mai mult, nu besini chineze in care pompezi tot curentul din centrala atomica ca sa scoata un mic partz! Probabil era o explicatie, pe vremea aia watii costau mai mult ca azi. Acum piata ofera amplifuri PA de jdemii de wati fara numar la preturi de nimic.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply