MAGNETOFON ( reel to reel )

A fost odata ca niciodata
User avatar
horex1952
Posts: 140
Joined: 08 Jan 2016, 16:37

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by horex1952 »

Buna seara, nu trebuie sa te eschivezi daca vrei sa-ti spui parerea, este foarte bine asa. Deci locatia mea de auditie in care sunt inghesuite(ordonat) toate aparatele are ca. 70-75m2. Intr-adevar caut inca o pereche de Marantz LS20(de vreo 8 ani) dar nu gasesc, sunt sau in stare noua si costa cam 2000-2500€ sau gasesti cu 1000€ cu difuzoare inlocuite. Deoarece locul de auditie(fotoliile) este mai aproape de boxele din spate, volumul celor doua etaje Denon sunt la jumatate. Deci eu caut in continuare sau sa cumpar inca 4 Pioneer sau inca doua Marantz-uri. Sa-ti raspund la intrebarea cu amplificatoare PA. Eu in configuratia actuala, chiar daca ascult la 4 X 1W.Sin, am joase calde si adanci, medii si Inalte clare ca si cristalul. Se poate asculta tot felul de genuri de muzica si la orice volum ma satisfac pe deplin. Un amplif PA (amreparat cateva zeci bune)la 1 W.sin suna ca si radio Cora din vremea copilariei mele. amplif PA de 1000W(impuls) cu un transformator micut si 6800mF filtraj, ce sa mai zic. Doare. Sansui-ul meu de rezerca are un filtraj de 80000mF iar Vincent 400000mF. Ca sa inchei acest subiect, rezultatul sau parerea mea este ca toate aparatele de acum 30-40 de ani au fost echipate cu cele mai bune materiale,, dupa atatia ani se mai usuca cate un electrolitic sau un tranzistor final are putin brum si trebuie schimbat. Sa inchei si cu boxele, o pereche de Pioneer CS-903, le-am cumparat de noi la pretul de 5999DM, perechea cealalta am cumparat-o folosita cu 2000DM. Cablul de boxe care au o lungime intre 4 si 9 metri(stanga fata si spate mai scurte) sunt de cupru cu sectiunea de 2 X 4mm). Difuzoarele boxelor(406cm diametru) sunt funtionale ca si in prima zi. Lua Sinfonia si cele doua JMlab stau frumos in sufragerie.

despre zgomotul de fond al circuitelor integrate si de faptul ca CD playerele actioneaza convertorul D/A pe mute in momentul in care indicatorul arata 00.00 ca sa nu se auda zgomotul. Dar cred ca temele acestea nu-si au locul in forumul de magnetofoane.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by momolo »

Parerea mea personala - calitatea audio nu este explicata sau cauzata neaparat de marimea filtrajului. Am auzit amplifuri care sunau superb si erau filtrate cu valori mici, altele filtrate cu valori mari suna de porc. Nu e nici o legatura directa, daca discutam de calitatea audio. Iar potriveala cu boxele care de cele mai multe ori sfideaza regula si nu e posibil de explicat pe cai conventionale, este cea mai importanta.

Cat priveste amplificarile profesionale, au existat pe vremuri amplifuri superbe, unele erau de putere mica destinate mai degraba de folosire in studio, fara racire activa. Nu-ti spun din poze si citite, ci din experienta practica. Char detin la colectie trei profesionale (evident balansate) care se iau la intrecere cu multe amplifuri "de casa"(si audiofile), racite pasiv evident. Dar intradevar, sunt vechi, anii 70-80. Asa am unul facut in UK si altul in Franta dar si unul din Japan. Cu totul altceva decat chestiile de o mie de wati, zece kile si pline de ventilatoare, destinate petrecerilor in aer liber. In zona profesionala s-au facut multe scule care suna fantastic de bine! Din pacate s-a cam dus vremea sau mai degraba azi alea care suna bine costa mult si nu le prea vedem pe oriunde. Defapt chiar magurile tale sunt din sectorul profy si ai vazut cum se aude o comparatie cu un mag "de casa"!

Cat despre zgomotul circuitelor, din punctul meu de vedere este o ingrijorare inutila in cazul unui audiofil autentic. Nu in zgomot sta calitatea autentica a sunetului. Sunt aparate cu zgomot mare dar care suna minunat si altele care masoara ceas elevetian pe osciloscoape, vobuloscoape si analizoare dar care suna ca fierul de calcat rufe. Si in opinia mea electronistii (apropos ca veni vorba) sunt cei mai mari si fixati trancotari ever. Culmea, sunt si cei mai mari audiofili ever, adica aceia care au inteles la ureche cum vine treaba.

Cat priveste difuzoarele profy de care am povestit mai sus, eu le am si acum in cap si te asigur ca ai fi destul de nedumerit sa auzi asa ceva! Erau vremuri cand se facea calitate autentica in Europa sau USA dar nu costa putin! Acum sunt vremuri in care nu mai conteaza decat profitul cu orice pret si toata productia s-a mutat in China.

Si mai e un aspect, noi discutam, discutam, ma refer la toti pe forumuri, insa experientele fiecaruia in real life sunt o necunoscuta aici in virtual.
Te asigur doar de un lucru, comparatia reala (A cu B, nu conteaza daca e si "blind", obsesia trancotarilor) e mama invataturii! Problema este ca nu avem noi prea multe ocazii de a compara real....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
horex1952
Posts: 140
Joined: 08 Jan 2016, 16:37

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by horex1952 »

sunt cu totul de acord cu ceeace ai enumerat si specificat. Cum am mai spus, sunt iubitor de aparate vechi cu racire conventionala, pasiva. Nu detin nici un aparat cu racire fortata(cu ventilator), nici macar Ampex-ul. Cel prezentat de tine este un model mai vechi. Condensatoarele de filtraj au nu numai rolul de filtraj dupa puntea redresoare, ci sunt si dispozitive de inmagazinare a sarcinii electrice, cu alte cuvinte, daca ascultam la un volum sau o putere ridicata unde consumul este ridicat, avem o problema daca transformatorul sau filtrajul este subdimensionat. Deci sunt de acord cu tine ca un aplificator filtrat cu 10000mF suna foarte bine, DAR nu la o putere de iesire de mai mult de 30Wsin. Faptul ca ai auzit amplificatoare cu filtraj mare care suna prost, suna prost nu din cauza filtrajului ci din 1001 de motive, una din cauzele principale fiind faptul ca tranzistoarele finale si prefinale nu sunt bine imperechiate. Cu aparatele de China, din pacate acum totul se face acolo (pana si modelul E600 dela Accuphase, cu toate ca pe cutie scrie Made in Japan si costa cam8000€) prefer sa numai cumpar nimic pe dealtfel nici nu-mi trebuie nimic. Problema majora este ca aparatele cu toate ca sunt construite in china, cu piese de valoare scazuta, dar sunt vandute la preturi ca si cand ar fi fost construite in tara lor de "bastina". De incheiere, ma bucur ca mai sunt si oameni care in ciuda costurilor si mijloacelor materiale si tehnice din romania, au atractia inspre aceste magnetofoane, care sunt sigur ca l-e ofera o anumita satisfactie, toti au inceput de jos, si eu, si pe vremea aceea exista numai mono, mono dar o epoca frumoasa.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by momolo »

horex1952 wrote:Condensatoarele de filtraj au nu numai rolul de filtraj dupa puntea redresoare, ci sunt si dispozitive de inmagazinare a sarcinii electrice, cu alte cuvinte, daca ascultam la un volum sau o putere ridicata unde consumul este ridicat, avem o problema daca transformatorul sau filtrajul este subdimensionat. Deci sunt de acord cu tine ca un aplificator filtrat cu 10000mF suna foarte bine, DAR nu la o putere de iesire de mai mult de 30Wsin. Faptul ca ai auzit amplificatoare cu filtraj mare care suna prost, suna prost nu din cauza filtrajului ci din 1001 de motive, una din cauzele principale fiind faptul ca tranzistoarele finale si prefinale nu sunt bine imperechiate.
desi precizez, nu sunt electronist si nu am patalama la mana, tin sa te contrazic. Problema nu e atat in marimea capacitatii filtrajului cat viteza cu care capacitorii livreaza curentul necesar. Din cauze naturale (totul e un compromis in electronica) capacitorii cu cat sunt mai mari, cu atat sunt mai lenti. Unii au gasit raspunsul, aduna capacitori mici si vioi, multi la gramada. Insa am zis, totul e un compromis, daca aduni multi si marunti, le aduni si problemele lor, multe si marunte. Pana la urma nu-i bine nicicum, de aceea cel mai reusit montaj e ala care intruneste compromisul minim in sunet. Si de multe ori chestia asta sfideaza logica inginerului electronist conventional.

De aceea chinezul de la firma cu nume european (unde toate aparatele sunt proiectate si realizate in Asia, iar in UE e numai partea de marketing si comert) pune capacitati mirobolante dar ampliful suna ca o besina prelunga si lesinata. De aceea pe vremurile de aur trancotele de atunci desi aveau capacitati zgarcite, sunau mai vioi si mai natural. Pentru ca si piesele erau mai fara economie facute.

Apoi problema este (mare!) la puntea redresoare. Se pare ca unii mesteri moderni au gasit solutia inventarii apei calde in Colentina si pun diode rapide. Dupa care urechistii analfabeti in electronica le spun ca-i doare creierul cand asculta trancota. Taina fiind mult mai complicata si iarasi aflam cu ocazia asta cum "prostii" aia de ingineri din anii 70 stiau, mai ales stiau la ureche. Pentru ca dioda rapida e rapida unde nu trebuie si lenta unde ar trebui sa fie rapida.

La urma ajungem si la faimoasa imperechere a tranzistorilor finali, adica o legenda care bantuia in vremurile negre ale ceausismului pe la noi. In realitate e frectia la piciorul de lemn, nu asta-i cauza nefericirii unui amplif. Iar finalii nu dau atat caracter sunetului pe cat crede poporul. Caracterul vine mai degraba din alte parti. Culmea, vine pana si din forma si realizarea trafului de alimentare! Un inginer conventional te-ar lua peste picior daca i-ai spune de traf.

Cert este ca pentru a proiecta un aparat audio trebuie experienta, ureche, timp, experiment si componente bune. Acum nu prea mai exista nimic din toate astea. Generatia noua crede ca totul se poate simula pe computer. Piesele noi sunt o treime din alea vechi si inglobeaza tehnologii mirobolante dar suna de porc si tin pana la coltul strazii (ca daca ar tine 50 de ani ar da chinezu faliment!). Nimeni nu mai asculta iar aia care mai asculta (mai sunt si din astia care si-au facut zona de auditie si chiama urechisti) nu au ureche sa asculte. Acum omul se naste cu sunet sintetic in jur, unde mai vezi copil sa aiba pian sau alte instrumente in casa, ce muzica se mai face in scoli, cate concerte de muzica naturala fara difuzoare mai vezi ?! Sunt niste raritati! Regula e sunetul sintetic din categoria cea mai mizera! Iar omul nascut intre betoane nu are habar de natura. Urechea lui asemenea. E ca puiul de Crevedia (ala crescut la bec) cand il faci ciorba. Oricat condiment ai pune, degeaba! Deci nici urechi nu prea mai exista sa le spuna inginerilor ca si-au pierdut vremea cu imperecherea finalilor si raportul S/N!

Dar, eu unul nu-mi bat capul asa de tare de ce nu suna sau de ce suna. Imi ajunge sa descopar ca suna sau nu suna si-mi vad de treaba, timpul e pretios.....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
horex1952
Posts: 140
Joined: 08 Jan 2016, 16:37

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by horex1952 »

ai dreptate

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by momolo »

Am zis mereu, magnetofonul este THE KING ! Cea mai buna sursa audio ever! (recunosc, sunt subiectiv deoarece la baza sunt magnetofonar :D )
In 2013, The Absolute Sound shocked readers by concluding that a reel-to-reel deck absolutely crushed the highest-rated turntable-based system ever reviewed by the magazine. At this point in time, there is no company in the world that manufactures reel-to-reel decks, whether consumer or studio machines. Meanwhile, the resale market of vintage machines is booming. Why? Quite simply because the sound quality is as good as it gets.

…or is there??

Okay, enough suspense. Here’s the deal: we’re doing it. The team here at Horch House is very excited indeed to announce the initiation of “PROJECT R2R”: the development of a brand new consumer reel-to-reel machine!

As with all Horch House projects, we will be working very closely with some of the world’s foremost experts in order to create the most accomplished product possible.

Bookmark this page to follow the development of PROJECT R2R over the coming months – we’ll be posting regular updates.
http://www.analogarts.net/project-r2r/" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.theabsolutesound.com/article ... tape-deck/" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.theverge.com/2015/10/5/94095 ... udio-trend" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.theabsolutesound.com/article ... eel-tapes/" onclick="window.open(this.href);return false;

J-Corder is a blend of the talents and passion of Jeff Jacobs:
http://www.j-corder.com/J-Corder_Tapedecks.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.j-corder.com/Gallery_of_Custom_Decks.php" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.sonicraft.com/Analog_To_Digi ... _Gear.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by momolo »

Pun pariu ca magnetofon DENON nu a vazut nimeni!
http://page5.auctions.yahoo.co.jp/jp/auction/e177129711" onclick="window.open(this.href);return false;

Un TEAC (arata ca un TASCAM, adica divizia profy de la TEAC) rar, probabil nici asta nu exista in Romania:
http://page11.auctions.yahoo.co.jp/jp/a ... n165513150" onclick="window.open(this.href);return false;

Uitati cum pastreaza japonezul Studerul ca nou, capete fluturas impecabile:
http://page.auctions.yahoo.co.jp/jp/auction/211748789" onclick="window.open(this.href);return false;

Alt TASCAM nu prea des intalnit:
http://page12.auctions.yahoo.co.jp/jp/a ... p502359133" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

mihneag22
Posts: 4
Joined: 13 Jan 2016, 09:35

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by mihneag22 »

Frumos tare ceea ce am vazut mai sus. Pasiune adevarata pentru scule adevarate.

User avatar
horex1952
Posts: 140
Joined: 08 Jan 2016, 16:37

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by horex1952 »

Frumos, fara cuvinte

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by remoteviewer1 »

Am si eu o intrebare, sunt novice la nivelul minus infinit pe acest subiect, insa nu am inteles un anumit concept cu privire la magnetofoane, va rog sa nu radeti, chiar nu stiu si nu am gasit raspuns la aceasta intrebare. Deci vine si intrebarea: ca posesor de magnetofon de unde iti tragi seva, adica de unde faci rost de inregistrari? Din cate stiu, nu prea exista multe inregistrari noi, benzile noi sunt relativ putine si scumpe. Trasul de pe vinil nu mi se pare o alternativa, probabil esti dependent de setarile dozei, starea vinilului, etc.,in plus nu vad practic dublarea vinilurilor deja scumpe pe o banda si mai scumpa. Eu nu sunt genul de om ce nu am rabdare sa ascult un album intreg, deci nici compilatiile nu mi s-ar parea necesare. Am ascultat totusi albumul Oxygene a lui JMJ tras de pe un master pe un SF de magnetofon(Tascam sau Studer, nu mai tin minte) bineinteles pe un sf de sistem (Ascendo+Vitus) si am ramas ravasit de cum putea sa se auda...Ma gandesc totusi ca asemenea benzi nu se pot obtine usor de catre "muritori", sa ne inchipuim ca maine as achizitiona un magnetofon (fapt cu care am cochetat in trecut ca idee) ce as pune sa cante pe el la modul practic avand in vedere ca nu am nicio banda?Poate as face niste teste cu colectia de cd-uri peste care se cam pune praful sa vad cum se aude pe banda..., dar in rest?Poate e o intrebare stupida cu un raspuns evident, asa ca va rog sa ma iertati in avans.Cu privire la un pic de fasaiala de banda nu m-ar deranja, asa cum ascult cu mare placere muzica de pe unele discuri de vinil cu ceva paraiala pe fond (defapt, creierul meu nici nu o aude decat cand ma concentrez la ea), nu as vedea nicio problema in acest sens.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
horex1952
Posts: 140
Joined: 08 Jan 2016, 16:37

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by horex1952 »

ca sa incerc sa-ti raspund din punctul meu de vedere. Unii colectioneaza timbre altii aparate de fotografiat, masini sau motociclete. Unii ca si mine colectioneaza magnetofoane, aici nu totul reprezinta auditia, un rol important il are si vizualul, adica benzile care se invart, miscarea acelor de la VU-metru, bineinteles calitatea redarii este primordiala. Bineinteles o redare cat mai buna de la o sursa cat mai buna este un argument important.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by momolo »

In completare cu ceea ce a zis horex1952, eu vad utilitatea magului pentru inregistrarea de pe LP si pentru auditia de benzi vechi din arhiva. Ca sa faci rost de benzi trase in studio trebuie sa ai bani multi si sa ai de unde, treaba grea!

Inregistrarea placilor LP are utilitate nu neaparat in a face compilatii preferate cat in a conserva discurile LP si a usura auditia (in loc sa alergi sa schimbi placa, sa pui si sa scoti placi, sa pazesti tabla sa nu fie agresata de copii, animale de casa, invitati, etc).

Banda poate dura mult, un LP pe o parte dureaza putin. Cand il scoti ia praf si se toceste, poate se si zgarie, il scapi, etc.

Totusi cel mai de folos este pentru auditia continua, de durata, neintrerupta de schimbarea placii. Si de exemplu poti vinde placa LP care are are valoare si pastra inregistrarea pe banda. Sau poti imprumuta o placa sa o copiezi.

Mai exista o ciudata utilitate, mai putin inteleasa si acceptata de unii teoreticieni - cand tragi din sursa digitala pe banda magnetica, sunetul devine mai "omenesc", adica popular spus, se aude mai bine. Si aici poti face compilatii utile, de exemplu un CD iti place doar pentru o parte din el.

Deci, depinde cum privesti problema. Din punct de vedere al majoritarului cuminte, gospodar, practic si normal, magul nu are nici o utilitate si culmea, ocupa loc. Intr-un fel noi astia batranii care ne-am nascut cu magul in brate probabil ne vom duce la fel, cu magul in brate! :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
horex1952
Posts: 140
Joined: 08 Jan 2016, 16:37

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by horex1952 »

ca sa mai fac inca o complectare, daca omul nu are acel microb pentru magnetofoane, pentru a-si inregistra discurile si sa faca compilari, mai ieftin este cu un cd-recorder si cd-uri.

User avatar
pisiculverde
Posts: 71
Joined: 01 Aug 2014, 13:28
Location: Bucuresti / Ilfov

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by pisiculverde »

Mai apar uneori si trufandale ca astea, adica benzi originale de pe vremea lor: http://www.okazii.ro/sisteme-audio/magn ... a177685823" onclick="window.open(this.href);return false;
Daca inca se mai aud bine (avand in vedere ca au aproape 50 de ani) inseamna ca cine le-o fi luat este fericit :wink:
Muzica de pe ele este frumoasa, se gasesc melodiile pe Youtube.
"Music is feeling" - Salvador Sobral

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by remoteviewer1 »

horex52
daca omul nu are acel microb pentru magnetofoane, pentru a-si inregistra discurile si sa faca compilari, mai ieftin este cu un cd-recorder si cd-uri
Eh...microb am...sunt infestat, infectat...cum vreti sa-i spuneti, cu toate ca sunte destule de tinerel inca, cand apunea epoca magnetofoanelor, eu de abia ma nasteam. Pe mine m-ar interesa magnetofoanele exclusiv din punctul de vedere al calitatii audio, poate eventual sa mai "umanizez" niste cd-uri ce imi cam zgarie urechea sincer...Nu m-as vedea pierzand noptile facand compilatii(deoarece ziua trebuie sa muncesc), insa sincer nu stiu de unde sa incep, marea spaima este ca sa nu patesc ca si cu vinilul...sa poposeasca destul de tarziu in propria casa si sa imi para rau ca nu m-am apucat mai devreme...Am si eu un fel de nostalgie, deoarece primul meu contact cu sursele audio (de pe vremea copilariei) au fost cu casetele cu banda, as fi mandru totusi sa trec cel putin odata in viata la the real (to real) thing!Si eu faceam compilatii cu muzica rock pe la inceputul anilor 90, aveam in casa primul meu walkman (Intersound parca se chema) luat din banii stransi la colindat si urat, ce vremuri...Ascultam noaptea inainte de somn pe baterii in propriul pat casete (probabil pirat, nu cred ca erau originale) cu Nirvana, Metallica, Guns, etc. Pe atunci dadeai casete virgine la unii vecini si cunostinte sa iti puna melodii pe ele. Ai mei luasera un casetofon cu luminite International si ascultam muzica in primii ani de dupa revolutie, Scorpions,Roxette, etc. casete facute de vecinul de la 6 :lol: . Ce vremuri...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

Post Reply