Harman Kardon HK 990

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Harman Kardon HK 990

Post by gabip »

Multumesc pentru sfaturi Momolo.
Unii zic ca ar fi bine sa faci un cablu unic continuu de la doza la preu. Se mai afirma ideea de a merge pe cabluri dedicate pt. tabla-preu cam scumpe. Ai experiente cu asa ceva?
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Harman Kardon HK 990

Post by gabip »

Salutare,
Am umblat la setari in preu, am marit gainul din jumperi la 66 Db, daca e conectat pe XLR la amp se aduna inca 6 Db (cazul meu). Clar este ca e de bine, au disparut paraiturile deranjante, nu stiu cum e treaba dar s-a marit dinamica dar au disparut microdetaliie si a crescut basul. Culmea e ca a aparut alta "muzica" :lol: Nu prea ma pricep la electronica, poate aveti o explicatie.

Stima.
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Harman Kardon HK 990

Post by gabip »

A plecat si Harmanul in drumul lui :mrgreen: .
Am acum in sistem un Anthem i225, presteaza de rupe, nu a sunat muzica (indiferent de sursa) in felul asta! S-au dezlantuit Quadrealurile ! Control coerenta, bass si dracii sa-l ia de amp :mrgreen: Scutura canapeaua si casa fara distorsiuni! . Am scos de la naftalina rockul si metalul! :evil: Se dezlantuie acum Rob Halford @ CO la mine in casa :twisted: Dinamica si forta! Cum naiba suna cu Paradigm ? Cica sunt de la aceeasi mama.

http://www.paradigm.com/products-curren ... e=overview" onclick="window.open(this.href);return false;

Aveti experiente cu aceasta combinatie?

Vkr.

ttsto
Posts: 79
Joined: 13 Oct 2008, 18:24

Re: Harman Kardon HK 990

Post by ttsto »

Si eum am fost impresionat de Anthem cand l-am ascultat pe niste Kef iQ7.
Atunci am optat pentru HK-990 pentru versatilitatea oferita de intrarea Processor - pe atunci eram convins ca Home Theater e mare lucru - acum am renuntat complet la asta, dar inca mai am HK-990 :)
Am ascultat i225 la dealer cu boxe Paradigm dar nu am fost impresionat, mai ales in zona de joase, cel putin asa au auzit urechile mele atunci...
Sursa: Bryston BDP-1, BDA-1
Amplificator: Bryston B135, Bryston BHA-1
Boxe: PMC Twenty 24
Casti: Hifiman HE-500

Post Reply