EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by SOLO »

Centrala nucleara as spune :-)))

Super fain, experiente care nu se uita.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by momolo »

Spirit Crusher, pozele sunt facute de tine ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by Spirit Crusher »

momolo wrote:Spirit Crusher, pozele sunt facute de tine ?
Cred ca m-am facut inteles destul de bine. Draga momolo, daca vrei sa-mi sugerezi ca ma pricep mai bine la fotografie decat la audiofilie, tot ce-i posibil. Din pacate, din sculele de alta data, n-am mai ramas decat cu un compact (ceva mai rasarit adevarat). Vanzare necesara pentru achizitionarea a "doua centrale nucleare", mai mici ce-i drept. Nici nu vreau sa ma gandesc ce-ar fi iesit cu un full frame si-o lentila buna. Deja o poza de-a mea de saptamana trecuta, micutele Diapason, a aparut pe un forum vecin la topicul despre frumusete. Tinand cont ca absolut toate pozele de acolo sunt "imprumutate" de pe net, dar folosite totusi pentru o cauza nobila, nu-i bai. Pe viitor poate n-ar strica totusi o intrebare la autorul pozelor.

Toate bune si sunet intins!
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by momolo »

Nu vreau sa sugerez nimic, sezi calm, am intrebat de curiozitate deoarece eu nu am inteles prea clar din textul telegrafic.
Imi plac pozele (din nou precizez ca nu doresc sa sugerez nimic, doar imi plac :) ).

Cat priveste descrierea ta despre sunetul lampadarelor (perceptia ta) de la Audio Research coincide cu ceea ce am perceput si eu dealungul timpului fiind la inceputuri chiar usor nedumerit. Nu ca mi-ar placea sunetul colorat, coafat si cu arome, dar cumva auditia unui sistem (mai ales) foarte scump ar trebui sa transmita emotie, cel putin o stare speciala (in bine, evident). Ceea ce de multe ori nu pare sa fie cazul chiar in zona extrem de scumpa, chiar si in zona "lampadara".

Apropos de Martin Logan, nu observ sa revina la celebrele panouri mari care le faceau pe vremuri fara subwoofere. Oricum, din ce stiu sunt extrem de dificile la amplificare (trebuie ceva crunt care sa duca sarcini aberante) si din ce am inteles, noile serii sunt cautate sa fie mai putin crunte in privinta asta, adica mai prietenoase cu amplificarea. Insa suprafata radianta are un cuvant (greu) de spus si astfel observ, inca nu au ajuns la latimea si marimea celor vechi.
O chestie de luat inseama - Martin Logan sunt foarte sensibile la praf si evident, diverse depuneri din aer (gen abur lipicios de bucatarie, mucegai, faimosul praf de Bucuresti format in mare parte din argila, care-i lipicioasa, etc). Adica sunt boxe mai degraba pentru case tip farmacie si orase civilizate. Altfel se duc in timp, nemaipunand la socoteala si imbatranirea materialului organic. Asta pentru cine le vrea o viata, insa acum traim in societatea de consum. Din ce stiu membrana se poate schimba, evident in fabrica lor ceea ce ne duce cu gandul la niste preturi adevarate.
Alea vechi mie mi-au placut chiar mult dar in opinia mea sunt boxe (defapt "boxe") limitate la anumite genuri de muzici, ca de exemplu - jazz-uri simple, voce (mai ales!), folk, chestii acustice naturale, corale, in general muzici cu putine instrumente de preferinta clasice si mai ales voce unde panourile exceleaza. Daca chiar si pe astea moderne (exceptand bubuitorul care din ce am auzit, mi se pare pe alaturea cu drumul) daca vocea omeneasca, in special vocile feminine nu se aud deosebit de natural si minunat, atunci nu-s amplificate si nici potrivite bine.
Alta chestie aparent ciudata la panourile astea, evident opinia mea, este cerinta pentru o acustica aparte, cu reflexii multe gen camera cu pereti goi in spate (sa nu existe chestii care absorb sunetul in spate) si chiar incapere cu gresie pe jos si neaparat ceva mai mare, deoarece nu exceleaza bine la inghesiuala. Astfel, nu stiu daca acolo unde ai pozat, acustica e cea mai fericita. Si cred ca pot fi amplificate si cu altceva decat cu mamutii aia pe tuburi. Ar merge, culmea, chiar si pe amplificari digitale. Dar sa fie de putere mare.
Evident, mai conteaza si sursa. Daca discutam de fisiere prin wireless.....

Pacat totusi ca nu incerci o descriere a sunetului ceva mai amanuntita.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by Spirit Crusher »

momolo wrote: Pacat totusi ca nu incerci o descriere a sunetului ceva mai amanuntita.
Pai daca a lipsit emotia nici nu ma arunc prea tare la povesti. Posibil ca aceasta combinatie, Martin Logan + Audio Research sa nu fie tocmai potrivita. Dupa cum ziceam, acum vreo 2-3 luni am ascultat modelul Summit-X cuplat cu Accuphase. Mda... Alta mancare de peste. Pentru cine vrea un sunet live si un soundstage imens, asta-i combinatia. Foarte bun in redarea compozitiilor clasice complexe. Ceea ce nu-i asa de simplu. Am mai auzit ceva asemanator la sistemul lui Iura si acum un weekend cu Diapason Dynamis. Sisteme mult mai scumpe decat Marin Logan si Accuphase. Din ce-am mai citit, electrostaticele au si ele slabiciunile lor. Nu exceleaza chiar cu toate genurile de muzica. Asa-i cu hobby-ul asta, trebuie sa faci compromisuri. In schimb daca-ti permiti vreo 3-4 sisteme pe-acasa...

Sunet intins!
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by momolo »

Spirit Crusher wrote:Din ce-am mai citit, electrostaticele au si ele slabiciunile lor. Nu exceleaza chiar cu toate genurile de muzica.
am zis mai sus, nu din ce am citit, din ce am avut ocazia sa aud direct si variat. Daca as fi belfer mi-as lua o pereche panouri dar nu as trai numai cu ele, ar fi ceva de avut pe langa altele deoarece au avantajele lor, am zis. E teribil cum bine aranjate pot aduce cantareata la modul holografic chiar in casa! (imaginea color full 3D e suplinita cu sunetul)
Spirit Crusher wrote:Summit-X cuplat cu Accuphase
ce model Accu ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by Spirit Crusher »

A trebuit sa caut ceva pe net ca sa pot da un raspuns corect. Deci de la Accuphase am avut :

- Power Supply : PS-510
- CD player : DP-900
- preamp : C-2120
- ampli : A-47
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by momolo »

Spirit Crusher wrote:A trebuit sa caut ceva pe net ca sa pot da un raspuns corect. Deci de la Accuphase am avut :

- Power Supply : PS-510
- CD player : DP-900
- preamp : C-2120
- ampli : A-47
doarece mi-a trimis prietenul tau linkul unde a pus foto, am vazut ca mai era un Accuphase deasupra rackului si nu-mi dau seama ce era, seamana a preu phono sau DAC (dar pickup nu era).

Pai nu ma mira ca ti-a placut sistemul ala, pare aranjat bine in spatiu. In primul rand l-au pus pe diagonala incat spatiul din spatele Martin Logan era mai mare, dar si in laterale era spatiu mare.

Parerea mea, la o prima vedere, in ambele cazuri a contat mult spatiul, aranjamentul, deci acustica. Martin Logan sunt foarte pretentioase in acest sens, nu performeaza puse oricum. Si cum am zis, nici inghesuite, ceea ce pare cazul celor mari ascultate acum de tine.

Din ce mi s-a parut mie Accuphase nu exceleaza in a conduce sarcini dificile dar intradevar au un sound cald si detaliat. O data le-am ascultat (ceva asemanator de la Accuphase cu sistemul ascultat de tine) cu niste "trompete" de la Avantgarde (adica astea: http://www.avantgarde-acoustic.de/duo-g ... ct-en.html" onclick="window.open(this.href);return false; ) si combinatia era evident mai buna decat, culmea, modelul imediat mai mare cu amplificarea facuta de firma Avantgarde, deci dedicata. Ba chiar mi-au placut pe anumite muzici desi in opinia mea hornurile nu pot scapa niciodata de sunetul de palnie. Deci un caz asemanator de sarcini ciudate si dificile unde mai degraba vorbim de o potrivire tonala.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by Spirit Crusher »

momolo wrote: deoarece mi-a trimis prietenul tau linkul unde a pus foto, am vazut ca mai era un Accuphase deasupra rackului si nu-mi dau seama ce era, seamana a preu phono sau DAC (dar pickup nu era).
Intr-adevar era un DAC, model DC-37, dar cand am ascultat eu s-a pus doar CD (de aia nici n-am mai amintit).

P.S. Despre ce prieten si despre ce link e vorba?
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by momolo »

Spirit Crusher wrote:P.S. Despre ce prieten si despre ce link e vorba?
secret!

Sa revenim la Martin Logan. Mie imi par interesante astea noi si arata bine. Faptul ca au sunat rece (din cate inteleg) cu centralele nucleare pe tuburi de la Audio Research se poate datora multor factori perturbatori de sunet nirvana, nu neaparat caracterului AR destul de neutru, ciudat de neutru cateodata (observat de mine). Prima cauza pe care o banui este acustica si spatiul, asa cum am spus, in opinia mea par extrem de pretentioase la treaba asta. Apoi ar mai fi cablaraia si rodajul sculelor. Din cabluri poti strica pana si cel mai minunat sistem haudiofil de tip nirvana lesinata pe carare! Martin Logan au sunetul tipic mare de panouri, detaliul e la el acasa, e ca o lupa enorma, vezi microbul cum misca. Din cauza asta nu merge sa pui cabluri la plezneala sau pe criterii pur comerciale. Am auzit doua nereusite deastea si dupa schimbarea sarmelor mi-au mers la inima.
Mai e si problema sweet spot. Panurile astea sunt foarte egosite cu ascultatorul, exista un singur punct in care le ai pe toate plutind in Nirvana. Cum te muti oleaca mai incolo ai pierdut din vraja.
Daca in cazul boxelor conventionale mai merge sa asculti stand in picioare din pragul usii sau umbland prin camera, la panourile astea trebuie sa stai in sweet spot (ca belferul) si apoi intelegi muzica.
Deci, parerea mea, merita sa le mai asculti daca mai ai ocazia.... sau mai bine nu, caci poate iti cad cu tronc si pretul totusi e maricel (pentru ciolovecul muncitor. Dar poate candidezi si te faci parlamentar! :D )

Intrebare - cum se integrau cu bubuitorul din dotare (la fiecare panou) ? Pe mine asta m-a deranjat la unele. Desi pozitia bubuitorului e ideala, daca ai avea panouri separate tot doua bubuitoare ar fi ideal puse fiecare langa sau sub panou si nu pe undeva prin camera, pe sub pat, pe dupa sifonier, etc.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

tatatodor
Posts: 140
Joined: 13 Dec 2008, 15:45
Location: arad

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by tatatodor »

micutele Diapason, a aparut pe un forum vecin la topicul despre frumusete

pur si simplu a fost dragoste la prima vedere !!!...au ramas lipite de retina si dupa ce am inchis netul.Mea culpa pentru vrednicia mea de a le scoate pe net,dar uneori cand descoperi ceva frumos,de obicei impartasesti cu cei din jur din prima secunda.Uneori uiti de secunda doi cand cerivoie&multumesti norocosului propietar.Pt mine,unghiul ales,modul cum cade lumina,asezarea lor le fac bestphoto pe 2016.Felicitari.
Spirit Crusher,inca odata,scuza-mi impolitetea privind acea postare.
Back in the days music was the only drug you needed

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by Spirit Crusher »

tatatodor wrote:micutele Diapason, a aparut pe un forum vecin la topicul despre frumusete

pur si simplu a fost dragoste la prima vedere !!!...au ramas lipite de retina si dupa ce am inchis netul.Mea culpa pentru vrednicia mea de a le scoate pe net,dar uneori cand descoperi ceva frumos,de obicei impartasesti cu cei din jur din prima secunda.Uneori uiti de secunda doi cand cerivoie&multumesti norocosului propietar.Pt mine,unghiul ales,modul cum cade lumina,asezarea lor le fac bestphoto pe 2016.Felicitari.
Spirit Crusher,inca odata,scuza-mi impolitetea privind acea postare.
Dupa cum m-am facut inteles, nu-i bai, caci postarea ta a folosit pentru o cauza nobila. Intr-adevar, dupa cum bine ai observat, e si pentru mine cea mai reusita poza din acea zi. Sa fie primit!
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by Spirit Crusher »

Veni, Vidi, Vivid...

Iata ca a venit randul pentru o noua aventura. Duminica aceasta am luat parte, in binecunoscuta locatie, la noi momente de desfatare vizuala si auditiva. De aceasta data in prim plan au fost cei de la Vivid Audio. Inclusiv "taticul lor", Laurence Dickie, a participat la sezatoare. Un tip nonconformist, modest si foarte jovial.

Comparativ cu data trecuta (Martin Logan + Audio Research), de aceasta data sistemele au fost mai bine inchegate. As alege oricand Vivid, fata de multe altele. Dar, toate au un pret...

Sistemele pe scurt :

- Vivid Gyia G1, T+A - sistemul vedeta. A sunat bine cu toate tipurile de muzica. La asa componente cred ca poti sa te arunci la niste cabluri si mai selecte. Totusi la sistemele astea de tip OZN, ajung doar foarte putini.

- Vivid Giya G3, Burmester. Am crezut prima data ca sunt G2, atat de bine aratau si sunau. Pana la urma chiar G2 a lipsit de la intalnire. M-am desfatat pe cinste cu acest sistem. Am ramas la "butoane " mai bine de o ora. Mi-am ascultat cd-urile cu care am venit, plus si ceva fisiere din colectia locala. Putin cam bright pentru gustul meu (of, of Burmester), dar pana la urma un sistem pe cinste. Tot un fel de OZN, dar mai micut.

- Vivid Giya G4, Vivid B1 Decade, Accuphase. Ce credeati, in sfarsit un sistem pentru oameni normali? Pai daca vorbim de G4 la 22k si ceva Accuphase ca maruntis, n-ajungem prea departe. Pana si aceste Vivid au sunat fenomenal. Pe B1 le stiam de ceva vreme, asa ca n-am fost surprins.

- Vivid V1.5, T+A. Doar clasa V de la Vivid coboara sub 10k. Sincer, aici n-am stat prea mult. Dar pana si "amaratele" astea au sunat in felul lor.

Concluzie generala : daca ajungi vreodata sa ai bani, Vivid trebuie puse neaparat pe lista cu optiuni. Intr-adevar arata cam neortodox, dar va zic ca sunt minunate in realitate. Ce m-a impresionat pe mine, dupa mai bine de 6 ore in compania lor : transparenta si felul in care boxele dispareau din peisaj.

Nici nu s-a incheiat bine aceasta aventura caci in mai putin de 3 saptamani ne pregatim pentru alte senzatii : KEF time...

Sunet intins!


P.S. Pentru amatorii de peisaje neortodoxe :

https://goo.gl/photos/tn648xzFzafLe63n9" onclick="window.open(this.href);return false;
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by johndoe21ro »

Pe forumurile straine pe care le frecventez, numele Vivid ocupa un loc de mare cinste intre producatorii de boxe asa ca inteleg perfect ce spui! Cat despre cabluri... par destul de modeste... recunosc pe sistemul de top niste AudioQuest-uri Colorado cred, un IsoTek Optimum (eu folosesc un Elite pentru Sigmas si ma cam mananca sa incerc si un Optimum insa nu am de unde) si multe cabluri care nu par sa sara in evidenta in vreun fel (asta nu inseamna ca sunt proaste ci doar ca nu le recunosc)! Burmester 911Mk2 luasem eu in calcul ca upgrade la amplificare inainte sa ma decid pentru BAT! Ma gandeam sa-l trimit eu la fabrica pentru upgrade-ul la Mk3 (cel putin atunci era mai ieftin sa faci upgrade-ul decat sa gasesti un Mk3 la un pret rezonabil)! Fara cca 12k nu poti gasi un Mk3 in timp ce Mk2 se poate gasi usor la 4k insa problema la Burmester este ca se pupa doar cu pre-urile lor avand caracteristici mai ciudate vis-a-vis de impedanta de intrare si de gain! Altfel upgrade-ul costa cca 3k eur! Si, asa cum ziceai mai sus, au un sunet mai incisiv, sa zicem...

P.S. Frumoase fotografii! Te invidiez pentru auditiile facute! :mrgreen:

P.P.S. Pacat ca nu ai ascultat Avantgarde-urile... eu nu as fi plecat de acolo impacat fara sa le ascult! :evil:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by SOLO »

Foto faine, experienta unica. Multumiri pentru share.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Post Reply