HARBETH

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: HARBETH

Post by johndoe21ro »

Si ce legatura au doua amplificatoare daca sunt in aceeasi clasa? Ce treaba are Jungson clasa A cu Lamm ML2.2?
S-a omis si faptul ca preamplificatorul Mola-Mola Makua costa $13,400 iar monobloacele Kaluga costa $18,000 perechea!! Aici vorbim deja de niste diferente colosale!! :shock:

P.S. Daca nu ma insel, preamp-ul Jeff Rowland este 4k USD. Este de peste 3 ori mai ieftin ca Mola-Mola Makua! Daca este sa fim ortodocsi, astfel de comparatii nu-si au locul! :?
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

remoteviewer1 wrote:Interesant interviul...
Interesant, da, ba chiar amuzanta “povestioara” proiectarii crossover-ului noului model SHL5 Plus, dintr-o …greseala:

“Indeed, it was serendipity during development that brought about the SHL5+, in that I made a mistake translating the circuit diagram presented on the simulator screen into a physical circuit, and noticing my mistake and just about to reverse it, I thought I'd give it a quick listen: it opened up the entire midrange. Once I'd familiarised myself with this new sound, I decided to perfect this new crossover approach and take the product to market. Had I been wrong, and the market neither ready nor able to accept this more transparent sound, we could have had serious commercial repercussions. Fortunately, it was clear within days of samples being sent out to our distributors that the SHL5+ was a winner and we've never looked back. With the SHL5+ now proving the new design strategy, the next model, M40.2, further developed some of those new tricks from the SHL5+ as indeed all future Harbeth's will”.

Oare cum ar arata o comparatie intre vechiul model SHL5 si noul SHL5 Plus?
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

Eu le-am ascultat pe noile SHL5+ in conditii neconcludente la MusicBox si sunau...nu mai spun cum...(exemplu perfect de scule scumpe ce suna prost). Din ce am citit eu (fiind tentat la un moment dat sa fac pasul spre noua varianta) am inteles ca sunt si mai transparente fata de vechiul model, insa sunt mai nemiloase cu inregistrarile mai slabe(aici e o chestie importanta...cel putin pentru mine). Intr-adevar SHL5-urile din dotare (vechiul model) au un caracter indurator, nu iti vor sfredeli niciodata urechile, ceea ce mie personal mi se pare o calitate indispensabila. Apoi, sa nu uitam si pretul...ce a crescut simtitor fata de vechiul model. O comparatie in conditii concludente ar fi interesanta...Din "greseala" s-au descoperit multe inventii de-a lungul anilor... :D
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: HARBETH

Post by Spirit Crusher »

johndoe21ro wrote:
Poti sa zici ca-s carcotas dar eu incerc doar sa fiu partinitor... Crezi ca poti sa-ti dai seama daca Mola Mola Clasa D este peste Jeff Rowland Clasa D? Sunt camere diferite (dintre care una e cu dusumea de lemn si una cu gresie), au surse diferite, (probabil) cabluri diferite si, mai mult decat atat, sunt incinte diferite. Nu mai vorbesc de pozitionare si alte nebunii... :?
Salutare,

Am ascultat in vreo 4-5 ocazii amplificatoare Jeff Rowland clasa D, si garantat de fiecare data am avut parte de un sunet "molesit". Pana sa ascult Mola-Mola, singurii care m-au impresionat in aceasta clasa au fost cei de la Halcro. Combo-ul Mola-Mola Kaluga (mono's) si Makua (pre) l-am ascultat aici cu Harbeth M40.2 si cateva luni mai inainte cu ceva boxe de la Vivid. M-a lovit din prima! In cele doua camere Harbeth, cred ca sursa din camera SHL5 (Bladelius Embla, doar CD-uri cat am fost inauntru) a fost mai buna decat sursa din sistemul cu M40.2 (de-acum "clasicul" streamer).
johndoe21ro wrote:Si ce legatura au doua amplificatoare daca sunt in aceeasi clasa? Ce treaba are Jungson clasa A cu Lamm ML2.2?
S-a omis si faptul ca preamplificatorul Mola-Mola Makua costa $13,400 iar monobloacele Kaluga costa $18,000 perechea!! Aici vorbim deja de niste diferente colosale!! :shock:

P.S. Daca nu ma insel, preamp-ul Jeff Rowland este 4k USD. Este de peste 3 ori mai ieftin ca Mola-Mola Makua! Daca este sa fim ortodocsi, astfel de comparatii nu-si au locul! :?
Pentru mine diferenta colosala a fost doar la partea de sunet! Nu stiu de unde ai luat preturile in dolari, dar daca sunt asa, sunt umflate "porceste". Un mic adaos de 40%!!! Pretul "real" pe piata europeana e in jur de 20K pentru tot ansamblul.

Numai de bine.
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: HARBETH

Post by Spirit Crusher »

Ceva de bine si despre noile M40.2 : http://the-ear.net/review-hardware/harb ... oudspeaker" onclick="window.open(this.href);return false;

Cred ca nu suna rau deloc cu Pass Labs X260.5. Destul de neortodoxa cuplarea cu un preu pasiv, Music First Audio Classic V2.
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: HARBETH

Post by Spirit Crusher »

momolo wrote:
De Manger P1 nu ai zis nimic. Din pacate sursa e naspa si poate au fost si astea puse pe gresie intr-o camera prea mare. As fi tare curios de aceste Manger!

Cum era basul la Diapason Dynamis in hardughia asta de pod ?! Eu ma tem ca nu exista sunet plin acolo, doar poate medii si inalte frumusele dar bas ciuciu cu podul ala si din difuzorelele mici. S-a obisnuit lumea audiofila sa asculte sunet neimplinit si dezechilibrat tonal, cu accent pe medii-inalte si atentie la soundstage, "aer", rezolutie, deastea. Nu cred ca ai cum face sunet plin acolo decat cu huidume si "lighene". Altfel, probabil o galena incantatoare.
Am ascultat pe vremuri Adamantes III, la fel cu alea mici insirate acolo, probabil cea mai mare din cele mici. Cuceritoare, vioara suna a vioara dar bas olaie! Si greu ale naibii de dus! Au italienii ureche si talent! Insa 50k ??? :shock: Pe banii astia iti iei boxe mari si adevarate! (cu mai multa suprafata radianta si cutii mai mari pentru spatii generoase ca podul ala superb!)

Mi se pare nedrept ca unele sisteme sa beneficieze de pickup si altele nu.

Plus ca mare importanta o au cablurile! Poti ruina un sistem bun din cabluri nepotrivite!

Iar de acustica ce sa mai zicem! Din foto spatiul pare improriu in toate cazurile (raportat la marimea si puterea de emisie a boxelor). Probabil sunet de "galena" peste tot. Casa pare sa aiba pereti din lemn, rigipsache, etc.

Bietele Harbeth M40 au cantat din fisiere! Normal ca si-au furat-o!

Asta e comertul audiofil care se face azi. Din pacate duce clientul in zone nepotrivite din toate punctele de vedere. Boxele si puterile trebuie alese pe spatiul acustic. Iar sursa trebuie sa fie cea mai buna posibil intotdeauna! Deci pickup! :D Si apoi cate boxe bune nu sunt chinuite cu cabluri nepotrivite si in spatii improprii!

Cam tarziu cu reply-ul...

N-am zis nimic de Manger pentru ca ...n-am nimic de zis. Din ce-am citit pe net, sunt destul de inovatori baietii. Sau mai bine zis fata lu' tata, Daniela Manger, prezenta si ea la eveniment. Cu siguranta "maciuirea" n-a fost una fericita. Sper sa mai am ocazia...

Mie chiar mi-au placut Dynamis. Au avut in spate all-in Vitus Audio plus un turntable destul de aratos si piperat. La "rotitoare" chiar ca nu pot sa-mi dau cu parerea. Sper sa am ocazia candva sa am si eu de pe ce sterge praful.

Intr-adevar, "domage" ca pentru Harbeth M40.2 n-au gasit decat un streamer. Cum ampli+pre au fost undeva pe la 20k, macar un "amarat' de cd-player pe la 7-8 mii ar fi putut baga in ecuatie.


Sunet intins!
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: HARBETH

Post by johndoe21ro »

Spirit Crusher wrote:
johndoe21ro wrote:
Poti sa zici ca-s carcotas dar eu incerc doar sa fiu partinitor... Crezi ca poti sa-ti dai seama daca Mola Mola Clasa D este peste Jeff Rowland Clasa D? Sunt camere diferite (dintre care una e cu dusumea de lemn si una cu gresie), au surse diferite, (probabil) cabluri diferite si, mai mult decat atat, sunt incinte diferite. Nu mai vorbesc de pozitionare si alte nebunii... :?
Salutare,

Am ascultat in vreo 4-5 ocazii amplificatoare Jeff Rowland clasa D, si garantat de fiecare data am avut parte de un sunet "molesit". Pana sa ascult Mola-Mola, singurii care m-au impresionat in aceasta clasa au fost cei de la Halcro. Combo-ul Mola-Mola Kaluga (mono's) si Makua (pre) l-am ascultat aici cu Harbeth M40.2 si cateva luni mai inainte cu ceva boxe de la Vivid. M-a lovit din prima! In cele doua camere Harbeth, cred ca sursa din camera SHL5 (Bladelius Embla, doar CD-uri cat am fost inauntru) a fost mai buna decat sursa din sistemul cu M40.2 (de-acum "clasicul" streamer).
johndoe21ro wrote:Si ce legatura au doua amplificatoare daca sunt in aceeasi clasa? Ce treaba are Jungson clasa A cu Lamm ML2.2?
S-a omis si faptul ca preamplificatorul Mola-Mola Makua costa $13,400 iar monobloacele Kaluga costa $18,000 perechea!! Aici vorbim deja de niste diferente colosale!! :shock:

P.S. Daca nu ma insel, preamp-ul Jeff Rowland este 4k USD. Este de peste 3 ori mai ieftin ca Mola-Mola Makua! Daca este sa fim ortodocsi, astfel de comparatii nu-si au locul! :?
Pentru mine diferenta colosala a fost doar la partea de sunet! Nu stiu de unde ai luat preturile in dolari, dar daca sunt asa, sunt umflate "porceste". Un mic adaos de 40%!!! Pretul "real" pe piata europeana e in jur de 20K pentru tot ansamblul.

Numai de bine.
Banuiesc ca iti dai seama ca nu am "furat" preturile si ca oricum diferenta tot colosala este si la pret indiferent de piata despre care vorbim. Nu stiu la ce ansamblu te referi insa preturile sunt echivalente intre cele doua piete, asa cum se intampla tot timpul (paritate valutara, taxe vamale, etc.)! Pe piata europeana sunt 22k eur pentru modelele de baza (http://www.monoandstereo.com/2015/08/mo ... eview.html" onclick="window.open(this.href);return false;). Oricum discutia noastra contradictorie nu-si mai are rostul!
Felicitari pentru fotografii! Au iesit foarte bine! Stiu ca esti Canon-ist insa sunt curios ce focala ai folosit pentru cadrele interioare (si pe ce esti, APS-C sau full-frame?). :)
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: HARBETH

Post by Spirit Crusher »

johndoe21ro wrote: Banuiesc ca iti dai seama ca nu am "furat" preturile si ca oricum diferenta tot colosala este si la pret indiferent de piata despre care vorbim. Nu stiu la ce ansamblu te referi insa preturile sunt echivalente intre cele doua piete, asa cum se intampla tot timpul (paritate valutara, taxe vamale, etc.)! Pe piata europeana sunt 22k eur pentru modelele de baza (http://www.monoandstereo.com/2015/08/mo ... eview.html" onclick="window.open(this.href);return false;). Oricum discutia noastra contradictorie nu-si mai are rostul!
Nu-i neaparat o discutie in contradictoriu. Dar "monoandstereo" are iarasi un pret usor umflat. Ca sa probez si eu cu link-uri, pretul de baza pentru preamp e 8.500, si asa ajungem la cei "in jur" de 20k de care vorbeam : http://www.terrason-audio.nl/merken/brands/9/MolaMola" onclick="window.open(this.href);return false;
johndoe21ro wrote: Felicitari pentru fotografii! Au iesit foarte bine! Stiu ca esti Canon-ist insa sunt curios ce focala ai folosit pentru cadrele interioare (si pe ce esti, APS-C sau full-frame?). :)
Multumesc pentru felicitari.

Ha ha, tare de tot :shock: ! De unde pana unde ai scos-o pe asta cu Canon? N-am avut in viata mea si nici n-o sa am. Always on the dark side (Nikon). Am avut full frame Nikon, dar a fost vandut pentru o cauza mai buna (audio in speta). APS-C sau full-frame? Nici una, nici alta. Singurul aparat foto din dotare e un compact cu senzor CMOS, focala fixa de 23mm.

You made my day! :mrgreen:
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

Always on the dark side (Nikon)
:D I agree!

Pozele sunt foarte reusite!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: HARBETH

Post by johndoe21ro »

Spirit Crusher wrote: Multumesc pentru felicitari.

Ha ha, tare de tot :shock: ! De unde pana unde ai scos-o pe asta cu Canon? N-am avut in viata mea si nici n-o sa am. Always on the dark side (Nikon). Am avut full frame Nikon, dar a fost vandut pentru o cauza mai buna (audio in speta). APS-C sau full-frame? Nici una, nici alta. Singurul aparat foto din dotare e un compact cu senzor CMOS, focala fixa de 23mm.

You made my day! :mrgreen:
Ei... vazusem in treacat niste fotografii pe o retea de socializare si asa am dedus - se pare ca am gresit. Si eu sunt nikonist... always on the dark side! Mi s-a parut cam redus campul de profunzime si de-asta am intrebat ce hram porti. Din pacate si eu am redus din arsenal tot in favoarea audiofiliei si am o gaura pe partea de wide. Asa banuiam si eu - ca "35mm" sunt tamani buni pentru astfel de expozitii! :)
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: HARBETH

Post by Spirit Crusher »

lordu73 wrote:
Spirit Crusher wrote:

Lordule, ne spui si noua ce ai prin sistem?
Pai nu prea am. Am un Accuphase E360 si astept sa-mi vina Harbeth SHL5 plus. O sa iau Mont-blanc -urile. Nu am sursa deocamdata ....
La prima vedere pare sa fie de bine. Cei 100 W ar trebui sa fie indeajuns pentru a struni cum trebuie naravasele Harbeth.

Am ascultat modelul SHL5 Plus de vreo 4 ori cred. Sincer, cel mai mult mi-au placut cand m-am dus la dealer cu amplificarea mea (Manley Snapper la vremea aia). Nici cu setup-ul lui nu a fost rau (Gato). Dar Manley le-a "manat" mai bine. Apropos, de unde urmeaza sa soseasca "englezoaicele"? Vor fi deja echipate cu standuri (daca da, cu ce model)?

La tine in ecuatie, cel mai important cablu va fi cel de curent pentru integrat. Ce n-as da sa am si eu integrat, "decat" monoblocuri si preu. Ai rezolvat-o pana la urma cu Mont-Blanc-ul?

Toate bune...
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: HARBETH

Post by Spirit Crusher »

Salutare,

Intrucat sunt foarte interesat, am deschis un topic pe forumul oficial al posesorilor de Harbeth : http://www.harbeth.co.uk/usergroup/show ... -Harbeth-s" onclick="window.open(this.href);return false;

Curios cum de atatia ani nu a fost nici o discutie dedicata in legatura cu standurile pentru modelul de top de la Harbeth. Standurile din poza sunt made in Romania. Sunt aratoase ce-i drept (gracias glucica ). Acum nu stiu daca renteaza sa-ti iei standuri la 30 de kile bucata. Daca ar fi mai bune decat modelele standard, cu siguranta da. Dar ca sa faci in Romania comparatie intre doua modele de standuri, trebuie sa gasesti mai intai o pereche de Harbeth M40 (1,2). Fabricantul ar putea trimite si el o pereche de standuri pana-n Belgia, sa-i facem putina reclama pe aici. As putea ajunge si pe la cativa dealeri de Harbeth, si nu se stie ce se poate intampla. Dar acest model ar trebui sa fie clar mai bun decat "clasicul" Skylan. Whatever.

Sunet intins!

P.S. Ca sa vedeti pozele pe forumul Harbeth ar trebui sa aveti cont, asa ca standurile despre care am pomenit le puteti vedea aici : https://photos.google.com/photo/AF1QipN ... ghb8t9O-z6" onclick="window.open(this.href);return false;
Harbeth, vinyl and tubes...

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by glucica »

Constat cu bucurie ca in alte parti lumea abereaza mult mai tare decit pe la noi. De ex:
...there is no sonic advantage from using spikes. Spikes are used for stability...

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

glucica forumul respectiv are un puternic iz tracotar, in ciuda unor concepte exprimate din cand in cand cu care sunt de acord (legate de boxele in cauza). Ca si posesor de Harbeth sunt in dezacord cu 90% la ce se scrie pe acolo, majoritatea audiofililor primesc un pumn in bot daca mentioneaza ceva de cabluri, rack-uri, amplificatoare cu sunet diferit (scumpe), surse analogice (vinilul este de departe cea mai proasta sursa si nu se compara cu un bluray luat de la supermarket de discount), etc. Trancotarii, din fericire, sunt prezenti peste tot, nu numai pe plaiurile mioritice :lol: (noi nu am reusit sa inventam mai nimic), viva la Trancotacion!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

Spirit Crusher wrote:P.S. Ca sa vedeti pozele pe forumul Harbeth ar trebui sa aveti cont, asa ca standurile despre care am pomenit le puteti vedea aici : https://photos.google.com/photo/AF1QipN" onclick="window.open(this.href);return false; ... ghb8t9O-z6
cel putin la mine imi da pagina in care ar trebui sa ma loghez la Gogu, deci nu se pot vedea.

Ca tot am intervenit, nu o spun dupa ce am ascultat hororscopul la ProTV ci dupa anumite experiente - in opinia mea Accuphase E360 mi se pare usor prea mic pentru Harbeth SHL5 (plus - dar nu conteaza daca e cu plus sau minus). Ar trebui un Accu mai mare. Boxele astea sunt date naibii de halitoare si nesatule, iar Accu nu are printre meritele speciale conducerea de sarcini dificile.

Dar fara indoiala va suna frumos, mai ales in lipsa unor comparatii. :wink: Idem si cu cablaraia. Ca sa nu mai spun ca sursa "da tonul", de aceea as recomanda o tabla.

Pentru Harbeth-urile astea (anteniste :) ) SHL5 (plus) as recomanda caduros (desi se pastreaza nesperat de rece) modelul 470:
http://www.accuphase.com/model/e-470.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Abia asta ar incepe sa le dezmorteasca. Nu discut de modelele separate, preu+power care ar fi de vis! (nu si la pret! :roll: )
Probabil daca va avea in sunet orientare mai buna decat in politica isi va da seama in timp ca E360 nu le duce suficient. Sunt boxe tare parsive, aparent suna frumos cam orice le-ai face dar cand dai de amplificarea si defapt sistemul audio care trebuie, abia atunci auzi ce trebuie din ele.
Trebuie sa adaug ca Accuphase si Harbeth fac o combinatie foarte buna timbral, tonal cu singura problema, asta a puterii si capabilitatii de pilotaj. Abia dupa aia ar trebui cautate cablurile. Pentru ca atunci cand ai o amplificare subnutrita daca e sa alegi cabluri (in conditii ideale, adica probe si comparatii in timp suficient) tinzi sa alegi sarmele care aparent compenseaza problema intre amplificare si boxe. Dupa care atunci cand schimbi amplificarea cu una potenta constanti ca sarmele alese nu sunt deloc ok.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply