Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Rumble exista dar numai la discurile care nu sunt drepte. In general nu!

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by yinyangbt »

porto wrote:am ajuns la concluzia ca potrivirea intre brat si cartus e capitala.
Da, din ce am mai citit si eu , e foarte importanta.Sint doze ale caror caracteristici nu le permit sa functioneze corect cu toate bratele (usoare, medii si grele).actualmente , piata e dominata de tendinta de a utiliza brate din categoria medii si grele, dozele trebuie sa fie adaptate.De exemplu, pe bratul Dual de pe Dual 505-4 , care e un brat usor, dozele de conceptie recenta sint mai putin adaptate.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Ce inseamna ptr tine un brat usor?
Ce am observat la mine cu bratul Rega RB300 este ca pe un disc de test de la shure apar distorsiuni in bas incepand cu nivelu IV. Sunetul pe care il scoate doza e minunat dar distorsiunile ma omoara....cateodata.
Last edited by porto on 25 Feb 2009, 22:32, edited 1 time in total.

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by yinyangbt »

porto wrote:Rumble exista dar numai la discurile care nu sunt drepte. In general nu!
Ei, nu, ma refer la o uruiala discreta , continua, rezultata din frecarea rolei pe interiorul platanului. Audibila cind dai vol. mai sus si nu pui acul pe disc, ca sa nu fie acoperit de zgomotul de suprafata (cind acul ruleaza in sant).

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Nu am remarcat asta dar cand ma duc acasa voi verifica ce ai spus ca eu poate nu am dat importanta.

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by yinyangbt »

porto wrote:Ce inseamna ptr tine un brat usor?
Ce am observat la mine cu bratul Rega RB300 este ca pe un disc de test de la shure apar distorsiuni in bas incepand cu nivelu IV. Sunetul pe care il scoate doza e minunat dar distorsiunile ma omoara....cateodata.
http://www.positive-feedback.com/Issue37/dual.htm
Daca nu ma insel, Rega RB 250-300 sint brate de masa medie .Da, asa e , RB 300 de pe Rega P3 , de ex, are 11,5 g
distorsioneaza la auditie , sau numai la test ?

http://www.gcaudio.com/resources/howtos ... ridge.html
Last edited by yinyangbt on 25 Feb 2009, 22:50, edited 1 time in total.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Cel mai bine se abserva la test dar si cand sunt pasaje mai grel pe discuri cu bas forte sau voce puternica. Problema e ca ptr fiecare exista o scara de distorsiuni. Ceea ce mie mi s-ar parea putin , la alt halterofil sa i se para nimic sau f mult.

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by yinyangbt »

Ce tracking force folosesti? Ai aliniat doza cu protractorul Rega?

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by cosmin »

Deci cu ce picup ma sfatuiti sa (re)incep ? Exclus operatiuni DIY, vreau ceva nou, bun si de talia unor amplificatoare bune.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Adevarul ca dpdv al reglajelor rega sunt brate cu f putine posibilitati. Am modificat si tracking force si inaltimea bratului si in mare cam acelasi rezultat. Da am si protractor Baerwald. Eu cred ca in acest caz de vina e bratul care nu se pupa cu doza.
In legatura cu rumble ce ai abservat tu la tabla tesla am facut si eu testul si am dat vol la max si rumble lipseste cu desavarsire. In schimb am observat ca radioul se aude numai intr-o boxa cand dau la max vol cu phonopreamp-ul. Dar zgomotul de fond e puternic si vreau sa intreb oare daca voi modifica ceva in sursa am vreo sanasa sa micsorez zgomotul de fond?

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by yinyangbt »

cosmin :
Un NAD C555, Rega P2 sau Goldring 1.2 sint perfecte pentru asa ceva.Vezi un C555 la publicitate.
http://www.phonophono.de/Yrega_planar2.php3?Kennung= celelalte sint acelasi lucru sub brandurile respective.fabricate toate de Rega avantaj :cale clara de upgrade.
O alta varianta e Project Xpression 3
http://www.phonophono.de/Yproject_xpres ... 3?Kennung=

Eu personal nu as ocoli deloc varianta asta :
http://www.audiolines.com/product.php?productid=9315

depinde si de cite viniluri ai sau vei putea avea in perspectiva.Trebuie pastrata o oarecare limita ( ma gindesc la 5-600 E)in aceasta investitie, daca nu esti nabab sau daca nu ai o colectie de 600-1200 de viniluri, sa zicem.

porto :

Bratul rega nu are reglaj al VTA .Cum ai reglat inaltimea ? Poate aici e o problema.
Iti trebuie o cumpana pentru doza pentru reglarea precisa a tracking force
Last edited by yinyangbt on 26 Feb 2009, 16:07, edited 1 time in total.

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by CC_TM »

Dual 714 (sau 704) are reglaj VTA si are brat greu, daca sunteti interesati de un pick-up ieftin si bun.
Dezavantajul e ca e vechi.
Avantajul e ca de 500 euro (banii unui pick-up nou) poti lua 3-4 bucati.
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Micky, pe forumul asta e libertate dupa cum s-a vazut si pana acum. Rar s-a intamplat vreun incident iar asta a fost doar din cauza a catorva indivizi care au diverse scopuri subterane in activarea pe forumuri (si care au fost si vor fi dati afara de aici).

Insa ca o parere personala, scuza-mi interventia, ar fi fost mai elegant sa-i trimiti pe pm oferta ta de vanzare lui cosmin!

Revenind la subiect, pot spune ca sunt destul de in tema din moment ce aseara pana tarziu am stat sa ascult (si sa aleg cabluri) la un pickup care costa cat un jipan nou pe o doza care costa cat un logan second hand si pe niste scule care costa cat un apartament.....Rezultatul e cam socant!....

Pot sa va asigur ca realitatea bate teoria! Pe un asemenea sistem diferenta intre acelasi cablu de doza MC (doza - pre) pus pe o directie si pus invers, este atat de mare, atat de nesimtita, incat am crezut ca ascultam alta fatza a discului sau ca gresisem discul si era altul !(dupa ce am pus cablul invers).

Inutil sa spun si despre diferentele intre cabluri (doza, iesire semnal, curent alimentare) iar despre prize?!....deja lucrurile o iau razna! Schimbarea unei prize la pre facea niste diferente de parca schimbasem casa de discuri!...

Una peste alta, un sistem analog bazat pe vinil are atat de multe variabile, atat de multe reglaje incat asa cum spunea si porto, iti trebuiesc luni de zile, poate ani de zile ca sa ajungi la combinatia mult visata!....Asta in caz ca ai deja o ureche antrenata, educata, o educatie muzicala, o colectie serioasa de discuri si intr-un final sti ce vrei ?!...

Asa ca daca un incepator ma intreaba cu ce trebuie sa inceapa, nu i-as recomanda DIY pentru ca ar fi o recomandare penibila, ar fi ca si cand un bucatar ucenic incepator e pus in prima zi sa faca sufleu frantuzesc!

I-as recomanda ceva simplu si gata reglat, ceva la care nu trebuie sa umble si o reteta recomandata de catre o persoana experta in domeniu, o reteta care functioneaza la cheie.

Sansa ca sa caute singur si sa-si formeze un sistem pe vinil de buna calitate pentru un incepator, este practic nula. Va devia intr-o bajbaiala si degringolada continua, va arunca bani periodic pe tot soiul de tampenii si-si va ameti mintile cu lectura si diverse teorii avand intr-un final rezultate practice de toata jena.

Ideea e simpla, calea cea mai scurta e a invata de la altii.

...Dar, as putea spune ca azi sunt si mai in tema de atat.... Asta noapte am stat pana pe la 3 ca sa-mi montez o noua doza si sa o testez.

Un mare adevar l-a spus porto mai sus, anume ca potrivirea intre brat si doza este un lucru esential!

Tot ce tine de teorie trebuie invatat si citit. Exista siteuri dedicate unde sunt si forumuri. Trebuie citita teoria la greu insa trebuie imbinata si cu practica.

Experienta lui porto cu doza ieftina pe brat si pickup ieftine care bat combinatii mai scumpe este normala si clasica in domeniu!

Aici la Bucuresti, nu de mult, un audiofil cunoscut a preferat o doza de 8 ori mai ieftina....pentru ca suna mai bine! Nu pot da detalii publice insa cazul a fost clar, omul a avut nevoie de timp sa se convinga de acest stupid fapt, ...cum este posibil ca o doza de 100 euro sa bata una de 800 ?!...

Explicatia e simpla, ceea ce a spus porto, POTRIVIREA intre doza si sistemul mecanic, brat + tabla. La asta se mai adauga si potrivirea cu preul dar si cablurile!.....Complicat, nu ?! :roll:

Asa ca, tot ca o oarecare concluzie, sistemul vinil cel mai bun este al celui care are cea mai mare experienta suprapusa peste o ureche buna.....sau mai rar ...al unui norocos! :D Insa nici un noroc nu vine ca o pleasca, de obicei in astfel de cazuri avem persoane care stiu ce sa culeaga din experienta altora si miile de informatii si sfaturi.

Dar nu am spus nimic de scopul acestui supliciu masochist numit vinil! Asta e defapt esenta discutiei! - rezultatul unui sistem reusit, bazat pe vinil, este clar peste ORICE digital, cel putin din punctul meu de vedere si a vreo 99% dintre audiofilii din lumea larga!

Daca veti cauta pe net...defapt toata lumea a facut-o deja, o sa vedeti ca practic aproape toti audiofilii grei din lumea larga au ca sursa principala... vinilul!
Toti au si digital insa e pe plan secundar.

Consider ca discutiile extremiste de genul "ce-i mai bun, vinilul sau digitalul?!" sunt stupide si de natura trancotara. Nici un sistem nu e cel mai bun, fiecare are suma lui de compromisuri insa pentru, se pare!, majoritatea audiofililor care au o viata de pasiune-hobby in spate, analogul (vinilul) este totusi suprem! Cu toate defectele lui inerente!

Deci, raspunsul ar fi "- Depinde ce vrei?!".

Asa ca o viziune rapida as spune ca:

- vinilul are mai multe armonici naturale, are in mod real si practic mai multa dinamica sau cel putin asta se aude LA URECHE (caci nu ascultam cu prospectul tehnic si osciloscopul), suna mai "uman", oboseste mai putin pe termen lung (daca e setat bine), da mai mare bucurie si traire auditiei, este organic, ceva opus sinteticului deci si perisabil in acelasi timp.

- digitalul este mai sarac in armonici, sunetul este simplificat insa poate surprinde mai bine partea stricta de informatie, pierzand totusi ceva din MUZICA. Avantajul consta intr-un nivel de distorsiuni mult mai mic, zgomot mult mai mic, ergonomie mult superioara.

Ar fi multe de spus, insa din experienta mea personala, dupa ce asculti multa vreme din sursa digitala iti place cand treci la un vinil bun, dar daca asculti multa vreme din sursa vinil bun, e cam nashpa cand treci la digital, ti se pare ca sunetul este sarac, fals, impaiat, simplificat mai ales! Aici ma refer numai la sisteme de buna calitate, a spune ca automat vinilul se aude mai bine e o prostie.

Insa dupa scurta vreme te reobisnuiesti si cu digitalul, te bucuri ca ai scapat de distorsiuni si zgomot (fasait si paraieli plus rumble) si poti fi fericit mai departe.....pana in ziua cand dai iarasi de vinil! :lol: ..Si chinul poate continua! Aviz amatorilor! :D (intre agonie si extaz)

Problema de baza sunt inregistrarile. Intre placile de vinil diferentele de calitate la inregistrare sunt imense, mult mai mari ca intre discurile digitale.
Plus de asta, multa muzica nu exista pe vinil sau pe digital. Deci trebuiesc ambele.

Insa pentru o sursa digitala buna trebuiesc mai multi bani la (aproximativ) aceeasi calitate audio daca vorbim strict de aparatele de redare. Insa daca punem in socoteala si discurile, in final se compenseaza, LP-urile sunt mult mai scumpe si pe deasupra, perisabile dar si greu de procurat.

....Dar daca ar fi sa aleg la modul general, problema esentiala fiind discurile si nu aparatele, eu as ramane numai pe vinil, nu as duce dorul digitalelor in caz ca as gasi orice muzica dorita pe LP-uri.

Trecerea la CDDA a fost un pas inapoi. Asta e opinia mea.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Ce as vrea sa va spun eu : nu e greu de facut o tabla buna dintr-un Lenco. Eu am facut pana acum doua table bazata una pe Lenco L75 si una pe L70(59). Pentru L75 am facut o plinta grea de vreo 33 kg din lemn in straturi care la noi se numeste plywood de un lemn cat mai greu iar pentru L70(59) am facut o plinta de vreo 52kg din piatra mai precis ardezie care se compune din de fapt 4 straturi din aceasta piatra. Pentru cei care nu stiu plinta este locul in care se introduce partea cu mecanismul si platanul tablei originale cat mai bine legat adica mecanismul si plinta sa fie ca un tot unitar pentru ca plinta sa omoarele vibratiile ce apar de la mecanism si astfel sa avem cat mai putine vibratii ce se transmit la doza si brat.
daca ma intrebati daca exista vreo diferenta intre sunetul tablei de lemn si al celei de piatra va spun ca depinde de gusturi . Cea de lemn mi se pare ca are un sunet mai cald dar mai putin clar decat la cea de piatra. Dar aceasta diferenta e undeva sus in clasa de calitate al sunetului adica vreau sa spun ca merita din plin micul efort pe care il faci construind aceste table. La constructia lor eu am avut nevoie de o bordmasina si un mic fierastrau de mana electric cu care se poate taia o placa dupa conturul pecare l-am desenat pe placa. Placa de deasupra e cea mai importanta deoarece aici faci si gaura de brat.Daca e sa aleg care Lenco e mai indicat de a face tabla spun ca L70(59) deoarece bratul e cel mai bun.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Pentru yinyangbt as vrea sa spun ca inaltimea bratului am reglat-o pe invers adica am adaugat placi cat mai vechi si drepte sub covorul de cauciuc pe care sta placa de pe care citeste doza si astfel am ptut sa fac un reglaj de vreo 10 mm dar la nevoie poti sa adugi sub bratul Rega cateva saibe.

Post Reply