Diferenta intre cabluri

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: Diferenta intre cabluri

Post by lordu73 »

doru wrote:Par cam ieftine, n-or fi niste “facaturi” chinezesti? Cablu de boxe Accuphase (atentie lordu) cu 180 USD si pentru 26 de dolari ti-l trimite si in Romania: http://www.aliexpress.com/store/product ... 05830.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Macar de frumusete si ar merita, la banii astia! :)
Nici nu stiam ca accuphase face cabluri de boxe.

NU le mai haleste lordu si pe astea, ca nu mai are buget. O sa mai ia un USB Carbon (Audioquest) ca e ieftin. Si poate si un SPDIF, cine stie, ca asta de-cum e cu 20 lei de la Altex ...
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by remoteviewer1 »

doru
(cred ca si actualul proprietar al Harbeth-urilor le mai foloseste inca)
Inca le folosesc, sunt potrivite pentru combinatia Luxman/Harbeth, insa le-am pus gand rau... :twisted:

Surfez cu nesat pe Alibaba sa cumpar o pereche bengoasa de silteci cu ochii oblici :lol:(nu am gasit Triple Crown, va rog sa postati link-ul daca se poate) .
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Diferenta intre cabluri

Post by johndoe21ro »

glucica wrote:Sirma folosita de Siltech se produce in Europa, daca nu ma insel, in Elvetia. Oricum, inteleg ca exista in lume doar 3 instalatii care produc sirma cristal lung sau monocristal.
Eu as fi zis Olanda dar nu mai conteaza. Cat despre 'instalatiile' respective, cred ca s-au inmultit de ceva vreme... :)
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by glucica »

Da, asa este, e in Olanda. L-am sunat pe dl Tonceanu si mi-a confirmat.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by remoteviewer1 »

Oare chiar conteaza unde e facuta sarma? Sau conteaza cum suna?
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by glucica »

Ai dreptate, cel mai important e cum suna. Insa premiza unui sunet bun este, in primul rind, un material de calitate. Atunci cind exista si un pic de trasabilitate, parca e reconfortant. E drept ca nu asta a fost motivul pentru care mi-am cablat sistemul cu Siltech, dar e un argument in plus.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: Diferenta intre cabluri

Post by lordu73 »

glucica wrote:mi-am cablat sistemul cu Siltech
:shock: :shock: :shock:
Si ti-au mai ramas bani de CD-urI ?!?
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by glucica »

Nu prea :D . Bine ca apucasem sa cumpar inainte cite ceva.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by remoteviewer1 »

Pai cand cablezi sistemul cu Siltech, nu mai ai nevoie sa cumperi muzica :D , asculti ce ai deja si ti se pare altceva, alt univers, alt bas, alte inalte, alte detalii in fundal, total alt sunet, ca si cum ai asculta prima oara muzica pe care o ai pe rafturi (de ani buni), ca e vorba de vinil, cd, etc. S-ar putea sa fii surpins de voci din fundal pe care nu le-ai auzit ani la rand ascultand discul, s-ar putea sa te surprinda un bass ce "ingroasa" muzica pe care o stiai "subtire" de pe un anumit disc.In acest moment mi-am luat colectia (prafuita) de cd-uri si o ascult de la capat (dupa cateva saptamani de ascultat viniluri la greu) si nu imi vine sa cred ca cd-urile alea mai naspa trase (dupa cum erau considerate in trecut) si de pe care muzica imi place la culme, se aud omenesc in primul rand...Parca urechile nu imi mai sunt "zgariate", si dupa multi ani, parca imi vine pofta sa mai achizitionez cd-uri...De a naibii am inceput cu cd-urile cele mai nasol trase, mai metalice si agresive cu urechea si pot sa spun ca e altceva (nu la nivelul vinilului), insa cu adevarat au alta aroma.

Dau si un exemplu, Radiohead-OK Computer, un album ce mie imi place foarte mult (nu l-am luat pe vinil deoarece il aveam pe cd si ma gandeam ca e tras horror) pe care l-am ascultat in contextul Siltech si pot spune ca din "nevizitabil" s-a transformat in "digerabil". Eu sunt un mare fan al formatiei britanice UNKLE (James Lavelle) si pot spune ca cd-urile sunt trase cam dificil, le mai ascultam odata pe an muscand dintr-un glont si gandindu-ma ca au fost trase direct in format MP3 pe un cd original ce putea sa coste si 20 de euroi. Avand colectia completa de discuri cd in casa, le consideram bani pierduti, variantele pe vinil negasindu-se usor si unele avand pret din 3 cifre in euro...Acestea sunt experientele mele personale cu aceste cabluri ce pur si simplu iti transforma sistemul.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Diferenta intre cabluri

Post by johndoe21ro »

Fiecare upgrade destept sau eficient te cam face sa-ti reasculti intreaga colectie de muzica pentru a o vedea intr-o noua lumina! Zeci de ore de placere maxima, de noi revelatii! Incearca si o cabare completa (inclusiv alimentare)! Vezi sa nu-l vada nimeni pe amicul cu cabluri intrand in apartamentul tau si, cand ne suni ca sa scapi de cadavru, foloseste te rog o cartela pentru telefonul mobil! O sa incerc eu sa fac rost de niste acid concentrat... Sa ai cateva lopeti la indemana si sa te gandesti la un loc retras unde sa ne putem desfasura fara sa fim vazuti! :mrgreen:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by remoteviewer1 »

Pai am un semnal si un power(pus pe amplificator) in teste, pana la cablare completa mai am... :lol: Cd-player-ul si preamplificatorul phono sunt inca legate cu sarme de veioza. M-am gandit si eu la asa ceva, la sfarsitul fiecarei vizite am pus intrebarea: "Ti-ai luat Compass-ul?Poate il "uiti"pe aici..." si implacabil raspunsul a venit de fiecare data: "Da, l-am luat!" :cry: .

E grava situatia, oricum, am inceput sa pun cd-uri din alea bune (nu audiofile ca nu am asa ceva)...si canta muzica ce sa zic... :shock: . Se aud instrumente noi peste tot, muzica nu te lasa indiferent, e nebunie...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by glucica »

Ce cabluri ai in probe?

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by remoteviewer1 »

Un semnal Snow Lake si un power Ruby Hill.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by glucica »

Bune cabluri! Vad ca ai sarit direct in liga mare!

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by remoteviewer1 »

Sinfonia Nr. 4 Finlandia (si nu va ganditi la votca...) de Jean Sibelius, dirijor Vladimir Ashkenazy in editie Decca suna extraordinar...Am mai ascultat acest disc (vinil in stare mint) pe sistemul anterior, insa nu inteleseseam mare lucru din el. Muzica lui Sibelius este ca un dus rece cu apa de ghetzar provenita din Finlanda, nu are bogatia de culori a compozitorilor clasici, insa este o opera deosebita in sinea ei. Se aude orchestra cum "respira", sala cum rasuna ...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

Post Reply