Diferenta intre cabluri

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Diferenta intre cabluri

Post by DorinD »

... o mica observatie, Momolo, pt. a citi corect revista Tehnium din anii '80 iti trebuia dezvoltat un anumit organ, diferit de ureche. In rest ai si tu dreptate. Pun un :D aici fiindca fraza nu vreau sa sune rau.
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by momolo »

Sa sti ca aveam abonament la Tehnium si abia asteptam sa apara un numar nou! Copchii de azi nu pot intelege ce bucurie era pe vremurile alea intunecate (fara PC, fara net, fara cablu TV dar cu 2 posturi de propaganda, fara telefon mobil) sa-ti vina o revista noua mirosind a cerneala tipografica si sa o rasfoiesti cu emotie la capitolul audio unde redactor era Aurelian Mateescu! :D

OK, eu nu te-am facut surd si tu nu m-ai facut prost! :lol: Dar totusi sunt curios, ai terminat de taiat si lipit conurile alea "ROMANIAN PHYSIKS" ?! Ce ai folosit ?! Poleiala de la napolitane Joe sau niscaiva tabla jupuita de la conservele de aluminiu ?! Cum suna ?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Diferenta intre cabluri

Post by DorinD »

:D :D Nu mai stiam despre faza cu Physics dar probabil ma refeream atunci la verificarea rapida a principiului, nu la ceva sa ramana in sufragerie. Ma distreaza c-ai adus aminte de asta, am avut si alte incercari haioase, poate-ti amintesti de TL-ul de aproape 3 metri cu doua difuzoare de 12 inch etc. Asta-i frumusetea audiofiliei in viziunea mea, mai putin pasiune a colectionarului :D

Dupa cum stii, de ceva vreme mi-am limitat cautarile si slefuiesc conceptul hornurilor de care sunt cel mai multumit in conditiile date. Ma alint si eu la modul virtual cu chestii gen Neumann kH 420, pe care cred ca le-as achizitiona acum daca 10K n-ar fi o problema.
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hersorin »

remoteviewer1 wrote:hersorin poate te angajezi moderator :P . Ai putea sa ne dezvalui cum se numeste firma care ti-a cablat sistemul si eventual ce solutie ati ales? Din cate imi amintesc, erai in cautare de cabluri un moment dat.
Am mers pe http://www.jenalabs.com/" onclick="window.open(this.href);return false; cu dimensiuni egale de 1,7 m (interconect , power, boxe ) .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Diferenta intre cabluri

Post by DorinD »

Apropos de lene, amintesc un alt adevar universal cutremurator :D

"LENEA e motorul progresului"

http://9gag.com/gag/aOmpX2N/laziness-is ... f-progress" onclick="window.open(this.href);return false;

A zis-o la un moment dat cineva destept (Bill Gates?).
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by momolo »

hersorin wrote:Am mers pe http://www.jenalabs.com/" onclick="window.open(this.href);return false; cu dimensiuni egale de 1,7 m (interconect , power, boxe ) .
o informatie valoroasa care nu trebuie trecuta cu vederea. Mai ales ca preturile nu sunt din alea "nesimtite".
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by remoteviewer1 »

Felicitari hersorin, sa le stapanesti sanatos! Poate ne impartasesti si noua experienta cablurilor noi fata de ce aveai inainte, despre cum ti-au schimbat sistemul, etc.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hersorin »

remoteviewer1 wrote:Felicitari hersorin, sa le stapanesti sanatos! Poate ne impartasesti si noua experienta cablurilor noi fata de ce aveai inainte, despre cum ti-au schimbat sistemul, etc.
Multumesc de urari .
Pot spune simplu ca a fost la fel ca la tine cu Siltech . Am stat o saptamina innebunit linga sistem sa imi dau seama ce se intimpla . Nu iti mai venea sa il opresti .
Eu mi-am tratat toata cablaraia (interconect , power , boxe si prizele Furutech) cu (ulei de sarpe ) lichidul lor de contact .
Daca scriu ca este uimitor ce se intimpla multi vor zice ca sunt nebun . Cu acest lichid totul devine mai clar , mai prezent , zgomotul sau distorsiunile cred ca se reduc drastic deoarece acum pentru auditii normale urc butonul de volum cu inca o gradatie . Dinamica iti taie respiratia uneori .
Isi merita cei 30 dolari (cel putin la mine ) .
Daca cineva este dispus sa riste 200 euro poate cumpara 8 metri de fir Jena Labs din care isi poate construi singur (interconect , power sau ce doreste ) iar daca este multumit de rezultat poate sa treaca pe cablaraie full sistem .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
RaimondAudio
Posts: 173
Joined: 24 Oct 2013, 16:21
Contact:

Re: Diferenta intre cabluri

Post by RaimondAudio »

DorinD wrote: Ma alint si eu la modul virtual cu chestii gen Neumann kH 420, pe care cred ca le-as achizitiona acum daca 10K n-ar fi o problema.
Vezi ca abia au venit Kef LS-50 in showroom si sunt pe genul tau Dorin, mai spre monitoare. Diferenta e ca astea nu sunt active dar si pretul e de 10x mai mic...Sunt niste boxe care masoara excelent dar care sunt si extrem de apreciate la ureche.

Image
yahoo messenger : RaimondAudio

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Diferenta intre cabluri

Post by DorinD »

Merci Greieras, suntem OT dar daca tot ai pomenit sa stii ca nu caut coaxialitati/concentricitati fiindca ascult de la mai mult de 3 metri, Kef-urile ar merge pt. near-field.
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
RaimondAudio
Posts: 173
Joined: 24 Oct 2013, 16:21
Contact:

Re: Diferenta intre cabluri

Post by RaimondAudio »

Nococosule :D Unii asculta si de la 1m.....Nu stii cum e, nu e pentru cine se pregateste ci pentru cine se nimereste :lol: Poate ma trezesc pe birou cu o pereche. :)
yahoo messenger : RaimondAudio

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by momolo »

Unde sunt KEF-urile astea ? (adica unde se pot asculta?).

DorinD este dintre cei fericiti, pleaca dimineata spre sistemul audio si ajunge abia seara, destrabalare de spatiu la el! :D Si casa buna acustic! Daca mi-as baga goarnele lui la mine, le-as asculta stand calare pe ele si as avea o unica satisfactie, razbunarea pe vecinii de sus! :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Diferenta intre cabluri

Post by DorinD »

...tot legat de lene :D , una e sa schimbi CD-ul de la 1 metru si alta de la 3 in sus.
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
RaimondAudio
Posts: 173
Joined: 24 Oct 2013, 16:21
Contact:

Re: Diferenta intre cabluri

Post by RaimondAudio »

Sunt la reprezentantul Kef in Romania, StereoPlanet. Parca asa scria sus pe reclama deasupra geamului. Sunt cei de langa biserica de la Opera. In zona mai este un dealer audio si mereu sunt atent sa nu-i incurc intre ei. :lol: Ii diferentiez prin faptul ca baiatul asta are si reprezentanta Harbeth si alte chestii luxoase. Ma rog, banuiesc ca e nou pe la noi prin Bucale pentru ca eu sincer sa fiu , pana acum 4,5 luni de zile habar n-aveam ca exista showroom-ul lor acolo.
yahoo messenger : RaimondAudio

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Diferenta intre cabluri

Post by DorinD »

http://www.stereoplanet.ro/componente_h ... /kef_x300a" onclick="window.open(this.href);return false;

astea sunt si active si mai ieftine la aceleasi dimensiuni ale driverilor, wtf?
"It is never too late to have a happy childhood"

Post Reply