Diferenta intre cabluri

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Diferenta intre cabluri

Post by johndoe21ro »

hersorin wrote:Cum eu am mai multe pasarele prin cap o sa dau drumul la una .
Ce credeti ca se intimpla daca de exemplu intre ampli si boxe (e cel mai usor) se leaga doua seturi de cabluri de caractere diferite ,unul detaliat si dinamic si unul mai rafinat si mai bogat , cald ? :D . Aceeasi lungime , chiar impletite intre ele .
Dupa cum am spus treaba cablurilor este extrem de complexa si sunt infinite variante de luat in seama .
Eu in acest moment de exemplu ma lupt cu niste conectori daca sa ii pun sau nu pe firul de boxe .
Firul fara conectori este foarte detaliat , dinamic si precis (se descopera foarte usor asezarea instrumentelor , cintaretului in scena ) dar este mai sec
Varianta cu conectori suna destul de detaliat , dinamic , bogat (foarte placut si relaxat ) dar se pierde din precizie si cumva vocea iese mai in fata si nu mai este acea senzatie de Live . Dupa aproximativ 2 saptamini de auditie prefer sunetul Live si precizia dar ma gindesc sa incerc si alti conectori de ex. Furutech Gold http://www.furutech.com/2013/01/27/1068/" onclick="window.open(this.href);return false;
Eu unul cred ca sunetul va deveni comprimat, amestecat, valurit. Nu cred ca doua cabluri isi vor face mai bine datoria decat unul singur decat poate daca cele doua sunt de acelasi fel (Double Bi-Wire)! Sigur, asta e parerea mea si nu trebuie sa opreasca pe nimeni de la experimentat. Cat despre conectori, lipitura la rece si materialul de calitate nu aduce prejudicii sunetului! Daca vrei precizie, poti incerca conectorii cu rodiu de la Furutech (FT 211) sau WBY NextGen cu grafen. La fel de bine poti incerca ETI Eichmann, Oyaide SPSL sau AudioQuest 1000 insa oricare din variante te va saraci considerabil!
Oricum conductorul lasat fara conector mie nu-mi suna bine! Trebuie sa mai retii ca oxizii cuprului (care nu intarzie sa apara) nu sunt deloc buni conducatori de electricitate spre deosebire de cei ai argintului care nu au aceasta problema - nu mai stiu ce aliaje foloseste cablul tau!

P.S. Nu uita sa crimpezi conectorii sau, daca gasesti un fludor de calitate foarte buna (continut ridicat de argint) poti incerca si asa. Din pacate totul trebuie incercat inainte!
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by momolo »

Greiere, ma adun si eu la opinia lui remoteviewer1, nu ai idee ce pot face niste cabluri haudiofile (scumpe!) cu niste trancote de o mie de heuroi! Nu le mai recunosti, faci ochisorii mari cat cepele si ti se zdruncina credintele trancotare. Tie iti convine ca nu ai auzit si nu sti.

hersorin, din ce am incercat eu se pare (opinia mea) ca nu-i bine sa folosesc bi-wire nici macar daca cablurile sunt identice. Ma refer la cazul cand cele doua perechi de mufe la boxe sunt dezlegate intre ele si fiecare cu cablul sau pana in statie. In cazul asta (cabluri identice, bi-wire) sunetul la prima vedere poate capata o corpolentza mai mare, poate parea mai vanos la prima vedere insa pierde din coerenta si din precizie pe sisteme high-end (de exemplu tu ai sistem high-end). Ceva se intampla in partea de unitate, coerenta a sunetului. Si asta cu cabluri la fel, daramite cu unele diferite. Am incercat si asa. Poate fi interesant daca sistemul nu e pus la punct si daca avem un soi de "HiFi de lux". Am observat ca unii trancotari mai scrutatori au cazut pe spate la bagarea de doua cabluri, ceea ce era de asteptat, abia pe sisteme high-end si bine setate se simte (daca ai cu ce simti) incoerentza adusa. E o chestie de mare finete, in rest multor amplificatoare le place sectiunea de cablu mai mare (de unde si sunetul mai umflat). Caci, asa cum ziceam de multe ori, eu cred ca amplificatorul decide cablurile inaintea boxelor.

Ar mai fi si situatia cand cele doua perechi de cabluri sunt adunate fara sa avem bi-wire (daca avem 4 mufe la boxe, strapurile sunt puse. Sau doar 2 mufe). Asta e varianta ceva mai blanda, aici nu ma pronunt ferm, poate exista o situatie de combinatie fericita dar in general mi se pare ca situatia se complica astfel. E ca si formula multor cabluri de adunare a unor materiale metalice diferite. Dar in cazul asta avem si o adunare de izolatori (si conductori, adica de "antene") si de aici probleme diverse.

Cat priveste mufele, toate schimba sunetul, fiecare mufa (de alt tip, fabricant) suna in felul ei. De aceea eu unul prefer sa bag sarma direct in suruburi sau clape. Cateodata nu se poate si asta e. Caz in care, asa cum ai zis si tu, eu m-as feri de rodiu deoarece din ce am observat asta cam zbiara, poate fi sticlos. Mai degraba cauta ceva mufaraie din cupru rosu. Desi nu garantez nici pentru asta, mai repede conteaza fabricantul, fiecare are formulele proprii. Uite, mufe blande la sunet, care nu zbiara ar fi Neutrik si ar mai fi niste japoneze scumpe facute din materiale usoare care sunt si in domeniul medical dar imi scapa denumirea.

Parerea mea, daca sarma aia suna asa cum suna, asta e ce stie si ce poate. Mai poti spera (daca nu-ti place) sa se rodeze. Insa nu mi-as bate capul sa-i schimb sunetul din mufe caci e complicat. Ti-ar trebui oricum, un sac de mufe. Si dupa o vreme indelungata s-ar putea ca sarma se mai rodeze si sa-si schimbe sunetul, apoi sa nu-ti mai placa cu mufe si sa o pui pe direct.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by momolo »

johndoe21ro wrote:Eu unul cred ca sunetul va deveni comprimat, amestecat, valurit. Nu cred ca doua cabluri isi vor face mai bine datoria decat unul singur decat poate daca cele doua sunt de acelasi fel (Double Bi-Wire)! Sigur, asta e parerea mea si nu trebuie sa opreasca pe nimeni de la experimentat. Cat despre conectori, lipitura la rece si materialul de calitate nu aduce prejudicii sunetului! Daca vrei precizie, poti incerca conectorii cu rodiu de la Furutech (FT 211) sau WBY NextGen cu grafen. La fel de bine poti incerca ETI Eichmann, Oyaide SPSL sau AudioQuest 1000 insa oricare din variante te va saraci considerabil!
Oricum conductorul lasat fara conector mie nu-mi suna bine! Trebuie sa mai retii ca oxizii cuprului (care nu intarzie sa apara) nu sunt deloc buni conducatori de electricitate spre deosebire de cei ai argintului care nu au aceasta problema - nu mai stiu ce aliaje foloseste cablul tau!
cand o sa-ti iei boxe mai bune, iti vei schimba aceste opinii la modul radical. Din pacate cu ce ai acum nu-ti poti da seama. Opinia mea, nu mi-o lua in nume de rau!

PS - ai postat in timpul cat postam eu, am vazut dupa aceea.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hersorin »

johndoe21ro wrote:
Oricum conductorul lasat fara conector mie nu-mi suna bine! Trebuie sa mai retii ca oxizii cuprului (care nu intarzie sa apara) nu sunt deloc buni conducatori de electricitate spre deosebire de cei ai argintului care nu au aceasta problema - nu mai stiu ce aliaje foloseste cablul tau!

P.S. Nu uita sa crimpezi conectorii sau, daca gasesti un fludor de calitate foarte buna (continut ridicat de argint) poti incerca si asa. Din pacate totul trebuie incercat inainte!

Cei dela Jena Labs mi-au trimis si lichidul lor minune http://www.jenalabs.com/contact-fluid/c ... fluid.html" onclick="window.open(this.href);return false;
The fluid will assist in surface oxidation protection by creating a thin film on the metallic surfaces it is applied to .
Mi-au recomandata sa il folosesc o data pe an , deci nu imi fac probleme cu oxidarea .
Materialul firului meu este cupru criogenizat .
Conectorii Furutech care vreau sa ii incerc sunt cu surub dar am inteles ca se si pot lipi (au un locas special ) . Oricum eu sunt extrem de multumit de materialele Furutech GOLD .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Diferenta intre cabluri

Post by johndoe21ro »

momolo wrote:
johndoe21ro wrote:Eu unul cred ca sunetul va deveni comprimat, amestecat, valurit. Nu cred ca doua cabluri isi vor face mai bine datoria decat unul singur decat poate daca cele doua sunt de acelasi fel (Double Bi-Wire)! Sigur, asta e parerea mea si nu trebuie sa opreasca pe nimeni de la experimentat. Cat despre conectori, lipitura la rece si materialul de calitate nu aduce prejudicii sunetului! Daca vrei precizie, poti incerca conectorii cu rodiu de la Furutech (FT 211) sau WBY NextGen cu grafen. La fel de bine poti incerca ETI Eichmann, Oyaide SPSL sau AudioQuest 1000 insa oricare din variante te va saraci considerabil!
Oricum conductorul lasat fara conector mie nu-mi suna bine! Trebuie sa mai retii ca oxizii cuprului (care nu intarzie sa apara) nu sunt deloc buni conducatori de electricitate spre deosebire de cei ai argintului care nu au aceasta problema - nu mai stiu ce aliaje foloseste cablul tau!
cand o sa-ti iei boxe mai bune, iti vei schimba aceste opinii la modul radical. Din pacate cu ce ai acum nu-ti poti da seama. Opinia mea, nu mi-o lua in nume de rau!

PS - ai postat in timpul cat postam eu, am vazut dupa aceea.
Eu unul nu am inteles care opinii mi le voi schimba! :roll:
Din cate citesc, avem aceeasi parere vis-a-vis de cablurile Bi-Wire iar legat de conectori, nu stiu cat de stransa poate fi legatura intre cablul gol si conectorii boxei. Conectorii de la cablul meu de boxe sunt din acelasi material ca si conductorul si lipiti la rece, de fabrica. Pot fi considerati ca o extensie a conductorului cablului! Cat despre oxizii cuprului si cei ai argintului, diferenta de conductivitate intre cei doi este un fapt stiut!
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hersorin »

momolo wrote:
hersorin, din ce am incercat eu se pare (opinia mea) ca nu-i bine sa folosesc bi-wire nici macar daca cablurile sunt identice. Ma refer la cazul cand cele doua perechi de mufe la boxe sunt dezlegate intre ele si fiecare cu cablul sau pana in statie. In cazul asta (cabluri identice, bi-wire) sunetul la prima vedere poate capata o corpolentza mai mare, poate parea mai vanos la prima vedere insa pierde din coerenta si din precizie pe sisteme high-end (de exemplu tu ai sistem high-end). Ceva se intampla in partea de unitate, coerenta a sunetului. Si asta cu cabluri la fel, daramite cu unele diferite. Am incercat si asa. Poate fi interesant daca sistemul nu e pus la punct si daca avem un soi de "HiFi de lux". Am observat ca unii trancotari mai scrutatori au cazut pe spate la bagarea de doua cabluri, ceea ce era de asteptat, abia pe sisteme high-end si bine setate se simte (daca ai cu ce simti) incoerentza adusa. E o chestie de mare finete, in rest multor amplificatoare le place sectiunea de cablu mai mare (de unde si sunetul mai umflat). Caci, asa cum ziceam de multe ori, eu cred ca amplificatorul decide cablurile inaintea boxelor.

Ar mai fi si situatia cand cele doua perechi de cabluri sunt adunate fara sa avem bi-wire (daca avem 4 mufe la boxe, strapurile sunt puse. Sau doar 2 mufe). Asta e varianta ceva mai blanda, aici nu ma pronunt ferm, poate exista o situatie de combinatie fericita dar in general mi se pare ca situatia se complica astfel. E ca si formula multor cabluri de adunare a unor materiale metalice diferite. Dar in cazul asta avem si o adunare de izolatori (si conductori, adica de "antene") si de aici probleme diverse.

Cat priveste mufele, toate schimba sunetul, fiecare mufa (de alt tip, fabricant) suna in felul ei. De aceea eu unul prefer sa bag sarma direct in suruburi sau clape. Cateodata nu se poate si asta e. Caz in care, asa cum ai zis si tu, eu m-as feri de rodiu deoarece din ce am observat asta cam zbiara, poate fi sticlos. Mai degraba cauta ceva mufaraie din cupru rosu. Desi nu garantez nici pentru asta, mai repede conteaza fabricantul, fiecare are formulele proprii. Uite, mufe blande la sunet, care nu zbiara ar fi Neutrik si ar mai fi niste japoneze scumpe facute din materiale usoare care sunt si in domeniul medical dar imi scapa denumirea.

Parerea mea, daca sarma aia suna asa cum suna, asta e ce stie si ce poate. Mai poti spera (daca nu-ti place) sa se rodeze. Insa nu mi-as bate capul sa-i schimb sunetul din mufe caci e complicat. Ti-ar trebui oricum, un sac de mufe. Si dupa o vreme indelungata s-ar putea ca sarma se mai rodeze si sa-si schimbe sunetul, apoi sa nu-ti mai placa cu mufe si sa o pui pe direct.
Cind aveam Triangle Naia am incercat o combinatie de Van den Hul (pe bas ) cu cabluri Iura (medii inalte ). S-a dus naibi coerenta chiar daca sunetul parea mai echilibrat .
La doua mufe ma refeream acum , adica din doua cabluri sa faci unul singur .
Si eu am bagat sirma direct in mufe si se aude foarte bine .
Jena labs foloseste conexiuni Cardas si chiar si fludorul lor . Pe interconect momentan am Neutrik dar voi incerca si al doilea set de fire cu mufele de top Furutech care ATENTIE nu trebuiesc lipite , deci se pot incerca diferite combinatii fara a deteriora mufele . http://www.furutech.com/2013/02/21/1932/" onclick="window.open(this.href);return false;
Sirmaraia asta imi place la nebunie si chiar o recomand calduros , dar asa e cind sunt prea multe pasarele in cap . Am avut la indemina o pereche de banane si m-a mincat "dupa ureche" sa le conectez sa vad ce pot si gata au aparut pasarelele .
Sunetul este superb si nu e deranjant deloc . Pe muzica clasica se ridica parul pe tine pina si fetita mea de 8 luni ramine hipnotizata de cum se aude (se opreste si de la supt si asculta) .
Sper cu rodajul firelor sa nu le schimbe prea mult deoarece imi plac foarte mult .
Ca sa fac un clasament muzica clasica (clar), instrumentala , jazz au avut un cistig major . Muzica cu voce cumva s-a dat mai in spate , adica s-a format o scena unde poate fi localizata vocea respectiva , pina acum vocea aparea enorma uneori cit toata distanta dintre boxe , parca se urca pe tine , acum iti cinta linistita din fata . Ce a cistigat vocea este ca fiind mai mica este foarte concentrata si parca vezi cintaretul mai clar , ii simti conturul corpului .
Oricum daca vreau voce am o pereche de lampi Mullard care te distrug pe medii (voce) .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hersorin »

hersorin wrote:Firul fara conectori este foarte detaliat , dinamic si precis (se descopera foarte usor asezarea instrumentelor , cintaretului in scena ) dar este mai sec
Varianta cu conectori suna destul de detaliat , dinamic , bogat (foarte placut si relaxat ) dar se pierde din precizie si cumva vocea iese mai in fata si nu mai este acea senzatie de Live .
Poate din mesajul de mai sus se intelege ca nu imi plac firele si astfel aduc niste completari .
Noile fire fata de ce aveam sunt mult mai detaliate si mai pline de informatie fata de vechile fire si nu un pic ci cred ca dublu .
Sunetul s-a aranjat foarte mult (fara conectori ) si din acest motiv pare mai sec (e ca si cum inainte aveam toate hainele imprastiate pe jos si pareau multe si colorate si parfumate si acum toate sunt aliniate in dulap strinse frumos, foarte usor de localizat si clar ca par mai putine dar de fapt sunt aceleasi ) .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Diferenta intre cabluri

Post by johndoe21ro »

hersorin wrote:
hersorin wrote:Firul fara conectori este foarte detaliat, dinamic si precis (se descopera foarte usor asezarea instrumentelor, cintaretului in scena ) dar este mai sec
Varianta cu conectori suna destul de detaliat, dinamic, bogat (foarte placut si relaxat ) dar se pierde din precizie si cumva vocea iese mai in fata si nu mai este acea senzatie de Live.
Poate din mesajul de mai sus se intelege ca nu imi plac firele si astfel aduc niste completari.
Noile fire fata de ce aveam sunt mult mai detaliate si mai pline de informatie fata de vechile fire si nu un pic ci cred ca dublu.
Sunetul s-a aranjat foarte mult (fara conectori ) si din acest motiv pare mai sec (e ca si cum inainte aveam toate hainele imprastiate pe jos si pareau multe si colorate si parfumate si acum toate sunt aliniate in dulap strinse frumos, foarte usor de localizat si clar ca par mai putine dar de fapt sunt aceleasi ).
Din exprimarea ta se intelege ca suna mai rau! Iar 'sec' iarasi nu e de bine! Colorate si parfumate mie imi suna a bogatie timbrala! Important este oricum modul cum iti suna tie si nu exprimarea care lasa de multe ori de dorit la fiecare dintre noi! Nu intotdeauna reusim sa ne facem pe cat de intelesi am dori! :)
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hersorin »

Banuiesc ca stii si tu ca este extrem de greu sa descri sunetul, din acest motiv AUDITIILE sunt mama intelepciunii in hobiul nostru .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by momolo »

Este deosebit de greu de povestit sunetul si deosebit de usor de auzit.
Parerea mea, elementul cel mai important este emotia transmisa. Atunci cand ceea ce auzi nu te lasa indiferent (sau si mai rau, nu te plictiseste), atunci cand ceea ce auzi te face sa uiti de timp, sa uiti de grijile zilnice, atunci cand ceea ce auzi te binedispune si te schimba indiferent cat de imposibil parea sa te poti schimba pana in acel moment (poate intr-o zi proasta), atunci avem deaface cu un sunet de calitate, chiar "Nirvana" cum deja ne-am obisnuit cu termenul. In cazul asta putem spune ca se aude viu si putem in rare cazuri sa comparam cu sunetul natural (evident, doar cei care-l cunosc pot compara).
Sunetul natural (concert pe viu) ramane nivelul suprem insa de cate ori ne permitem, putem si avem ocazia ?! Si ce facem cu atatia artisti care nu mai sunt sau sunt de neatins ?! Aici e utilitatea pasiunii noastre. Intr-un fel invingem timpul si spatiul, evident, intr-o victorie de moment a unui razboi in mod sigur pierdut.
Daca insa, in revers, ceea ce auzi nu te impresioneaza pe termen lung (nu se pune impresia de moment, cateodata poate fi inselatoare ca o scamatorie), daca ceea ce auzi are nevoie de explicatie si ajutor in vorbe sa apreciezi (ceea ce nu-ti vine sa apreciezi), daca ceea ce auzi nu te atinge la suflet, atunci nu avem calitate.
Exista cazuri in care sunetul unui sistem (de obicei) extrem de scump impresioneaza prin "sportivitate", adica e ca la circ, vezi femeia cu barba si elefantul zburator. In aceste cazuri nu avem calitate autentica, avem numai show, sclipici, artificii, sport. Se mai intampla, nu chiar rar. Sunt cazurile in care unii mai cu dare de mana cumpara sau vor sa vanda tone de aparate pretioase insa nu au talentul, nici experienta si nici inspiratia sa le faca "sa cante". Asta imi place mie, partea democratica! Oricati bani ai avea si oricate scule si ustensile scumpe ai cumpara, trebuie si ceva talent, ureche, pasiune si munca sa scoti "Nirvana" din ele. Chestiuni care nu se pot cumpara cu bani.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by remoteviewer1 »

Asa e momolo, totul sta in emotie. La mine upgrade-ul de cabluri a fost ca un cer de noapte de vara innorat in care de abia mai zaresti niste stele palpaind. In momentul in care norii au disparut, ramai mut in fata maretiei boltei ceresti, unde te minunezi de multitudinea de stele ce lumineaza intunericul. Deodata observi stele imense ce aproape te orbesc cu lumina lor izvorata acum milioane de ani, stele medii galbui, albe, rosiatice, stele minuscule carora abia le palpaie lumina insa ce nu pot fi ignorate, se vad clar ca sunt acolo. La un moment vezi si o stea cazatoare ce ilumineaza bolta cereeasca si aproape lacrimile iti izvorasc din ochi in fata maretiei Muzicii. In momentul in care discuri triple pe care le-ai ascultat de zeci de ori te fac sa simti o ora ce trece ca si 2 minute...realizezi ca s-a intamplat ceva...nu mai este posibilitate de negatie. Eu sper ca majoritatea pasionatilor de muzica sa ajunga sa simta asa ceva, in momentul in care pui un disc si iti vine sa butonezi calculatorul, sa stiti ca ceva nu este in regula...Cel mai mult am simtit inaltele ce au venit la propriu peste mine (nu in sens strident sau zbieracios) parca le aud in creier par a fi holografice, parca umplu camera, nu credeam ca Harbeth-urile (timide aparent daca te iei dupa gura targului...) pot sa aiba asemeni inalte. Am descoperit cu uimire ca pe mai multe discuri, exista niste sunete de bas de genul bum bum bum buuuuuuum (de sare canapeau de sub fund), inainte pe sistemul "vechi" nu exista ultimul bas ce pur si simplu te ravaseste. Am observat ca mediile au o multitudine de straturi, sunetele aparent distorsionate din fundal acum apar ca niste voci sintetizate ce dau un nou sens muzicii. Toate aceste lucruri sunt greu de explicat in cuvinte.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hersorin »

Din citite am inteles ca Siltech sunt exceptionale . Unii zic ca sunt foarte relaxante , muzicale etc.
Cum stau cu viteza si dinamica , stiu ca si Harbeth sunt destul de cuminti ?
Mie imi place sunetul cit mai viu si dinamic , vorba unui neamt " sa iti pompeze muzica direct in vena " . Am citeva melodii la care daca nu se ridica parul pe mine inseamna ca ceva nu e in regula cu sitemul .
O sa incerc sa iau si eu pentru teste macar un cablu Siltech sa vad ce se mai poate intimpla in sistemul meu pentru ca beleaua e mare la nivel de cablarie . Am bagat intr-o mufa intre surub si fir o bucata de cupru plata sa stringa firul pe o suprafata mai mare . Ce credeti ca s-a intimplat ? :D a innebunit basul , tremura tot in casa , am aruncat tot .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: Diferenta intre cabluri

Post by lordu73 »

hersorin wrote:Din citite am inteles ca Siltech sunt exceptionale . Unii zic ca sunt foarte relaxante , muzicale etc.
Cum stau cu viteza si dinamica , stiu ca si Harbeth sunt destul de cuminti ?
Mie imi place sunetul cit mai viu si dinamic , vorba unui neamt " sa iti pompeze muzica direct in vena " . Am citeva melodii la care daca nu se ridica parul pe mine inseamna ca ceva nu e in regula cu sitemul .
O sa incerc sa iau si eu pentru teste macar un cablu Siltech sa vad ce se mai poate intimpla in sistemul meu pentru ca beleaua e mare la nivel de cablarie . Am bagat intr-o mufa intre surub si fir o bucata de cupru plata sa stringa firul pe o suprafata mai mare . Ce credeti ca s-a intimplat ? :D a innebunit basul , tremura tot in casa , am aruncat tot .

Super tare! :D
Cind te hotarasti sa arunci JenaLabs sa ma anunti .
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by remoteviewer1 »

hersorin
Din citite am inteles ca Siltech sunt exceptionale . Unii zic ca sunt foarte relaxante , muzicale etc.
Cum stau cu viteza si dinamica , stiu ca si Harbeth sunt destul de cuminti ?


Nu mi se par cablurile Siltech relaxante si muzicale. Mie personal mi se par "invizibile", adica le iese bine truc-ul lui Houdini, sa dispara in sistem, sa nu le simti, parca desfunda instalatia si iese sunetul de calitate la iveala. Intr-adevar par a avea un anumit caracter moale (in sens bun), cristalin, transparent. Harbeth-urile pot fi oricum denumite, numai nu cuminti...poate pe scule nepotrivite...Sunt niste mici bestii, ca niste tigri de gradina zoologica, daca le dai drumul la gratii te sfasie intr-o secunda, cu toate aveai impresia, cu cateva secunde inainte, ca poti sa le mangai pe cap...Tot ce bagi in amonte, schimba dramatic sunetul, orice miscare ai face, se observa o modificare semnificativa in prestatia muzicala. Nu stiu care este performanta lor maxima, insa am impresia ca inca nu am stors tot ce se putea din aceste boxe.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: Diferenta intre cabluri

Post by doru »

remoteviewer1 wrote:Nu stiu care este performanta lor maxima, insa am impresia ca inca nu am stors tot ce se putea din aceste boxe.
Nu, nici pe departe.... Mai ai de umblat, de exemplu, la acustica spatiului de auditie. Din pacate acesta este lucrul cel mai costisitor, fiindca, in cele din urma, asta nu se rezolva decat prin…schimbarea totala a spatiului. Efectul este cel putin tot atat de spectaculos precum cel produs de cablurile Siltech! Am constatat acest lucru din propria experienta. Cat am stat la bloc, degeaba m-am chinuit sa mut boxele, canapelele, biblioteca, in toate pozitiile, am pus si cofraje de oua (bureti) pe pereti (spre exasperarea nevestii!), insa nu am reusit sa schimb cu nimic acustica execrabila. Cum m-am mutat la casa (pereti de caramida, parchet, fara rigips, suprafete vitrate cat mai reduse) si am montat sistemul, am avut, imediat ce l-am pornit, cam aceleasi revelatii despre care povestesti tu, produse de cablurile Siltech. Parca era cu totul alt sistem, cu doua-trei clase deasupra!
Trebuie sa adaug si cat de mult conteaza zgomotul de fond exterior, respectiv lipsa acestuia. In linistea aproape absoluta de la casa (situata in apropierea unei paduri), iti dai seama cat de mare este poluarea fonica din metropola Bucale (tramvaie, troleibuze, salvari si pompieri, vecinii de sus si de jos, etc.) care creaza un fond sonor cu care ajungi sa te obisnuiesti, incat ti se pare ceva aproape normal, dar care influenteaza intr-o masura nebanuita auditiile. Chiar si (sau mai ales) in miez de noapte.
In cazul tau, acustica, atat din cat mi-am dat seama in scurta vizita, desi este incomparabil mai buna decat cea din fostul meu apartament de bloc, totusi “penalizeaza” inca sunetul destul de mult. Acum, ca esti incantat de “noul” sunet al Harbeth-urilor, dezvaluit cu ajutorul cablurilor Siltech, pot sa-ti “destainui”, fiind convins ca nu te vei supara, prima impresie: invatat cu sunetul sistemului, asa cum se auzea la mine, cand l-am reascultat la tine am fost profund dezamagit, lipsea aproape tot farmecul cu care eram invatat. Ti-am si sugerat, chiar de atunci, sa incerci pozitionarea boxelor pe peretele lung si fara geamuri (ceea ce, daca nu ma insel, ai si facut pana la urma), banuind un oarecare castig in cresterea calitatii auditiei.
Pana la urma, este bine totusi ca, odata ce si-a bagat coada dracul (Siltech) in sistemul tau, ai constatat modificari atat de spectaculoase ale sunetului.
"Efectul Harbeth", abia te-a lovit! :)
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

Post Reply