oare "dispare" si CDul?!?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by lordu73 »

Multumesc pentru urari ! Mai am si eu de asteptat pina le ascult, dar cum ajung acasa ma apuc de treaba si va tin la curent, bineinteles ... pe topicul dedicat . :D

Merci inca odata !!!
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by johndoe21ro »

Sa le stapanesti sanatos si sa ai parte de cat mai multe auditii tihnite. Cred ca asta e cel mai important lucru! Am multi prieteni si cunostinte audiofile care au dat o poala de bani pe scule si care le asculta de-abia in a 5-a zi a saptamanii, ca in celelalte 4 venira acasa dupa orele 9 seara... Unde mai pui ca inainte de scule mai au un copil, o sotie... si cine stie ce alte griji ii mai apasa!
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by brighty »

Sariti, fratilor!! Vine Apocalipsa digitala!... :mrgreen:
Kanye West: "There Will Be 'No More CDs From Me' "

Kanye West is done with CDs. In a series of tweets on Monday, the rapper denounced the format.

"I was thinking about not making CDs ever again ... only streaming," he wrote.
http://www.rollingstone.com/music/news/ ... e-20160307" onclick="window.open(this.href);return false;

P.S. Cui i se pare oarecum cunoscut niggeru' dar nu stie de unde sa-l ia, ei bine, el este sotul faimoasei posesoare de popou Kim Kardashian, plus tinta ironiilor la fiecare ceremonie muzicala, unde ia parte. Un fel de Alex Velea al 'Licuriciului'... :lol:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by momolo »

Ce daca o cioara, un manelar licuricesc zice ca maine se arunca in fantana ?! Nu trebuie sa-l urmam dar trebuie sa ne bucuram! Dimpotriva, vad un lucru pozitiv, CD-urile nu mai sunt poluate cu latraturile nigarului! Sa se indoape cu manele fanii lui pe net. Si am banuiala ca fanii lui nu ar da un "nichel" pe un CD, si oricum le-ar fi lene sa-l vare in sertarul unui player. Ce playere au mai avut parintii nigari, s-au umplut de praf si au capotat. Astia noi sunt direct conectati cu doape la "smart" (oricum, mai smart decat purtatorii smartului).

PS - cine este Alex Velea ?! E pudelul vecinei tale ?! (nu ma uit la Pro(st)TV si nici faisbuc nu servesc. Ce ma fac ?!?!?! :shock:)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by lordu73 »

Alta promotie la FNAC, 5 CD-uri la 20 EUR
Cred ca e un minim istoric :roll:

:lol:
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by brighty »

Japonia oricum este o alta "planeta" in privinta muzicii, cu multi oameni sensibili la frumos, culti si cu pasiune pentru colectii. Nu este de mirare ca cine are succes muzical in aceasta tara se cam poate considera artist!...

http://noisey.vice.com/en_uk/blog/why-d ... ds-so-much" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by c6t9 »

Am recitit începutul. Au trecut câțiva ani de atunci. Acum mă uit în jur pe la mulți cunoscuți și văd două direcții. Vinil, mai puternic ca niciodată și online streaming. Restul aproape că sunt moarte. Eu ce mai cumpăr și CD/SACD (deja cu al doilea sunt de-a dreptul excentric se pare, am luat și azi 7 bucăți, încă mă opun schimbării cu ceva ce oricum nu a prins niciodată). Dar nici descărcatul de muzici cu sau fără forme legale nu mai prezintă cine știe ce interes. Tidal mai ales a făcut minuni în direcția asta. Așa că văd vechi și nou, extremele. Între ele probabil ne mai plimbăm destul de puțini, chiar dacă poate aici pe forum sunt mulți care cumpără CD-uri încă sau merg cu muzica pe hard. Ascultând azi ceva pe Tidal, nu pot spune că nu înțeleg, însă cu rezerve. Ce rost au zecile de viniluri care ocupă spațiu, cer îngrijire, precum o face și pick-up? Păi mi se pare că au un suflet al lor care nu poate fi înlocuit. La CD este mai redusă trăirea asta, dar la vinil așa mi se pare. Parcă sunt prins ceva mai adânc, parcă am rădăcini. Eh, poate sunt numai nostalgic. Nici măcar hipster nu mă pot autointitula la faza asta. Mă întreb dacă nu cumva greșesc. Poate ar trebui să vând și eu tot acum, cât se mai poate și să gândesc numai Tidal. Pragmatic. Dilemele unui tânăr bătrân ascultător de muzică...
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by remoteviewer1 »

Incearca sa-ti raspunda unul destul de tanar inca (ce a crescut cu casete in casa si cu radio, vazand pick-up-uri la TV doar) ce a trecut de cativa ani hardcore spre vinil, manat nu de nostalgie (nu eram nascut in vremurile de glorie) sau de dorinta de a freca cu peria viniluri(nu prea posed mult timp disponibil datorita vietii moderne), ci doar de de dorinta de a obtine un sunet mai bun. Daca esti pasionat de cd-uri, cumpara cat mai mult acum cat sunt ieftine, profita pana nu dispar de tot. Timpul dedicat ascultarii este putin, viata este scurta, macar atunci sa nu facem compromis-uri. Eu cred ca vinilul si cd-ul reprezinta doua formate inca disponibile pe cale larga si cu performante bune in ziua de astazi. Fisiererele sunt bune, dupa parerea mea, pentru momentul in care faci o salata si deschizi o sticla de vin impreuna cu persoanele iubite sau prieteni ascultand in fundal ceva muzica comerciala. Daca vrei sa asculti ceva serios, singur, muzica ce te unge pe suflet, artistul tau de suflet, trebuie sa bagi un CD bun, un vinil(frecatul periei scosul din ambalaj si curatarea acului dureaza 20 de secunde maxim, deci povestea cu nostalgia este o...poveste) sau o banda.

Am ascultat un singur sistem pe fisiere ce nu suna a fisiere in viata mea, insa ce complicaciune si cablaraie de vis era necesara! Digitalul de performanta este foarte complicat si mult mai scump de deslusit decat cd-ul clasic dupa parere mea.

Cumpara cat mai multe cd-uri, caci ai sa-ti multumesti mai incolo!

Pragmatic ce inseamna, sa stai nemiscat pe o canapea 3-4 ore (sa creasca burta) si sa comanzi fisierele din tableta? Sau sa nu platesti muzica pe care o asculti? Mai schimbi un disc, mai curge sangele in vene :lol: ! Cd-ul poate fi foarte pragmatic ca pret (hardware si software) in aceasta perioada cand toata lumea e innebunita dupa fisiere...O parere...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by momolo »

remoteviewer1 wrote:Fisiererele sunt bune, dupa parerea mea, pentru momentul in care faci o salata si deschizi o sticla de vin impreuna cu persoanele iubite sau prieteni ascultand in fundal ceva muzica comerciala.
Chiar si in momentele astea CD-ul este ideal, nu fisierele. Exista si varianta cdplayer changer, de exemplu. Chiar si in conditii de party sau frecat maioneza e mai elegant sa alegi carcase cu CD-uri audio si sa le incarci intr-un changer, decat sa butonezi intr-un PC. Unde mai pui ca suna si mai bine!

Stimati iubitori de fisiere, daca vreti sa aruncati CD-urile audio la gunoi (ocupa spatiul degeaba, va rog, nu ezitati!), sa ma chemati pe mine, va scap de ele oricand! :D (exceptand cazurile de "gratis", preturile se invart pe la 50 de bani ... 1 leu... 2 lei bucata daca-s multe si maxim 5 lei daca-s putine si alese. Au fost momente cand abia le-am carat, dar mi-am pregatit sacose incapatoare si rezistente pentru orice eventualitate! :D )
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by c6t9 »

De bine de rău, ce-am strâns nu prea se vinde la kg :lol:
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by brighty »

Un articol interesant, in engleza, despre fenomenul de "putezire" al CD-urilor vechi:

https://motherboard.vice.com/en_us/arti ... -old-discs" onclick="window.open(this.href);return false;

Ar fi cazul sa ne ingrijoram? :roll:

User avatar
JohnnyDarkRo
Posts: 144
Joined: 09 Oct 2009, 17:25
Location: Bucuresti
Contact:

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by JohnnyDarkRo »

Am un CD care prezinta fenomenul descris. In urma cu aproximativ 4-5 ani am observat. Era un CD de prin 92-93, cumparat din Europa de Vest.

Initial am crezut ca e un fenomen izolat. Nu stiam cum se numeste.

Chiar azi am citit articolul acesta:
https://blog.discogs.com/en/say-no-to-d ... after-cds/" onclick="window.open(this.href);return false;
AudioAero Capitole SE, Aurender N100SC, Roksan TMS 3, JVC TD-V621, Thrax Dionysos, Thrax Orpheus, Thrax Teres, Ascendo Z-F3 SE, cables and power conditioner by Iura, HiFi Expert Audio Racks.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by SOLO »

Shit. Nu am stiut ca exista o asemenea problema la cd-uri. Voi le aveti pe toate rip?
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by momolo »

Nu am avut timp sa citesc toate linkurile alea insa problema e veche si se discuta de asta acum peste 10, chiar 15 ani. Este o chestiune de oxidare. La marginea discului trebuie ca stratul exterior protector (transparent) sa sigileze acea muchie, adica sa fie inchis ermetic. Ori mai ales in cazul discurilor de tras pe calculator (CD-R) acea sigilare pe muchie nu e facuta bine sau chiar lipseste. Se poate pipai cu degetul, unele discuri chiar sunt taioase la margine, se simt foliile suprapuse, altele sunt bombate, astea fiind bine inchise. Cred ca in procesul de fabricare masina trebuie sa dea cu lac si pe margine, de aceea unele discuri prezinta chiar o usoara umflatura pe acea muchie, deoarece au mai mult lac acolo.
Pe la margine intra (in timp indelungat) oxigen, care evident oxideaza straturile interioare (producand acea "putrezire", un termen impropriu), straturi aflate sub pelicula transparenta protectoare de la exteriorul discului. Probabil conteaza si straturile interioare, unele sunt mai dispuse a oxida, altele poate sunt dintr-un material care nu oxideaza.
De aceea fenomenul este vizibil incepand la marginea discurilor.
Eu am foarte multe discuri (de toate felurile) inca de la mijlocul anilor 90 si nu am nici unul cu probleme. Insa am vazut la altii, dar numai CD-R-uri sau CR-RW-uri (trase). Nu am vazut niciodata un disc audio (matritat de fabrica) cu problema asta.
In materie de discuri audio am destul de multe, chiar din anii 80. La nici unul nu s-a intamplat nimic, toate merg ca noi, ba chiar de multe ori m-am mirat ca multe discuri din anii 80 suna mai bine ca cele moderne.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by hondaru »

Ale mele sunt multe care se Rest In Peace (RIP) deoarece nu le-am mai ascultat de ani buni. In schimb chiar zilele trecute am cumparat vreo 20 (limitat de greutate) gasind pe ici pe colo magazine care incercau sa scape de ele la preturi modice. In schimb am fost uimit de preturile discurilor de vinil SH care au ajuns si chiar intrecut pe cele noi! Cele SH nu erau nici pe departe in stare perfecta...ce-i drept 99% erau cu muzica de orice gen numai clasica nu.
Deci prin alte tari se fac "eforturi" de a se elimina acest format, insa in magazine gen HMV am vazut rafturile pline insa pretul a scazut putin. Interesul insa este minim, au pe stoc doar chestii ultracunoscute celelalte fiind disponibile la comanda. Clientii sunt in categoria de varsta 45+ nu am vazut nici un tanar sa baleieze standurile de CD-uri. Avant insa are industria de vinil, erau o multitudine de discuri reeditate si vreo zece modele de table expuse (low fi).
Nu se mai cumpara Cd nici macar ptr ascultat in masina pentru ca la moda este DAB-ul.
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

Post Reply