Tips and Tricks

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Tips and Tricks

Post by hersorin »

Ma gindeam sa avem un topic care sa cuprinda si alte lucruri importante pentru audiofili , prize , sigurante , cubulete , uleiuri ,panouri si tratamente camere dedicate , suporti si multe alte chestii utile .
Pentru inceput eu ma gindesc sa imi construiesc un Rack pentru sculele mele .
Ceva simplu imi pare acest model http://www.audiokarma.org/forums/index. ... ck.606807/" onclick="window.open(this.href);return false; . sau https://www.avforums.com/threads/diy-fl ... k.1718390/" onclick="window.open(this.href);return false;
Ma mai gindesc inca din ce lemn sa il fac . In comert sunt fel de fel de sortimente de lemn dar parca as incerca niste bucati de lemn de brad (fiind de esenta mai moale ) . Ma gindesc la ceva gros de 5 cm dar inca mai studiez .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

panzer
Posts: 115
Joined: 05 Jan 2009, 16:21

Re: Tips and Tricks

Post by panzer »

De subiectul rac sunt si eu interesat. Lemn masiv de brad/pin (ca altul e scump foc), greu sa nu vibreze. Picioarele le-as face din 10x10 iar tablita din lemn "laminat". Cam ce face Paul aici. Daca nu iti place munca se gasesc gata facute, cam 400 lei/mp2 de 5 cm.
Problema este tot de design. Unele amplifuri am nevoie chiar si de 20 cm de spatiu liber deasupra lor pt ventilare. Pe al meu (vintage) poti sa faci si ciorba. Nu prea inteleg cum astea noi functioneaza atat de reci desi sunt declarate tot clasa AB. Inteleg la D sa nu se incalzeasca.

Cum toate vor sa stea deasupra (sculele electrice ma refer: tabla, ampliful, ampliful pe lampi daca voi cumpara vreodata) ma gandesc la un design mai scund si mai adanc: doar 1 nivel si deasupra

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Tips and Tricks

Post by johndoe21ro »

De varianta asta ce ziceti? :)
http://shop.mapleshadestore.com/24-x-24 ... L/ISO1-ST/" onclick="window.open(this.href);return false;
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Tips and Tricks

Post by hersorin »

Si eu am o problema cu amplificatorul .
In primul rind este foarte greu 60 kg , si in al doilea rind avind lampi se icalzeste destul de tare si pina acum am preferat varianta unei masute mai lungi pe care stau in rind PC, DAC si amplificator . Astfel amplificatorul sta foarte bine ventilat neavind nimic deasupra .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: Tips and Tricks

Post by lordu73 »

Ma tot gindesc (din lipsa de ocupatie) cum sa fixez boxele pe stand-uri. M-am gindit sa folosesc niste ventuze ( 4 ventuze pe fiecare boxa).Dau gauri in stand-uri si fixez "motz-urile" ventuzelor, dupa care vin si "asez" boxa pe ele. In felul asta sint sigur ca nu aluneca de pe stand-uri. Aveti alte idei ? :roll:
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Tips and Tricks

Post by glucica »

Le-ai pus pe ventuze, le-ai omorit!
Unii puneau la un moment dat blu tack, dar nici asta nu cred ca e o solutie buna (acustic vorbind).De ce vrei neaparat sa le fixezi?

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Tips and Tricks

Post by hersorin »

Vreau sa imi fac un bloc de 6 sau 8 prize si tot citesc de lagaturi in stea . Ma poate lamuri cineva cum se face , o poza ceva ? Multumesc .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Tips and Tricks

Post by momolo »

hersorin, este simplu, e vorba de un principiu, nu de o stea propriuzisa. Nu e nevoie nici de un desen, iti explic care e principiul - ai cablul de curent care vine de la priza din perete, ce lungime vrei. Pe acesta vrei sa-l legi la, exemplu, 8 prize. Il legi astfel - din punctul de legatura (ai 3 puncte, impamantarea, nulul si faza - poate in Belgia ai doua faze, nu conteaza, ideea este ca ai cele 3 puncte) pleci la fiecare din cele 8 prize cu cate o sarma egala. Practic ai 8x3=24 sarme toate egale si fiecare din cele 3 grupuri pleaca din acelasi punct, puntul de impamantare, nul si faza, adica 3x8 fire toate egale, toate la fel. Alegi o lungime functie de cea mai lunga sarma necesara (sa ajunga la priza cea mai indepartata a prelungitorului) si pe toate la fel cu asta, chit ca nu ai nevoie de aceeasi lungime. Deci in final vei avea o matzaraie de sarme in cutia prelungitorului.
Sper ca m-am exprimat simplu...
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.


User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Tips and Tricks

Post by momolo »

viperu wrote:voila!
http://www.kempelektroniks.nl/FilesCont ... p__eng.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
in exemplul tau firele nu sunt egale ca lungime ci taiate numai cat trebuie sa ajunga la fiecare priza. Principiul de "stea" (din cate stiu) nu obliga firele egale ci e legat doar de plecarea tuturor din aceleasi puncte. Insa din motive.... haudiofile, eu unul prefer ca firele sa fie egale, caz in care nu vor mai sta asa frumos legate ca in linkul tau deoarece nu se poate. Si sincer vorbind, nici nu mi-ar placea ca firele sa stea asa de paralele si legate frumos intre ele.
Se poate face un corp prelungitor chiar in forma de stea cu intrarea pe centru.
O alta intrebare - corpul e bine sa fie facut din, fier (metal magnetic), cupru/aluminiu/nichel(diamagnetic) sau plastic/lemn ? Eu as prefera din fier moale cat mai gros. Insa in oferta audiofila am vazut mai des facute din dural, cupru, nichel sau chiar lemn.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Tips and Tricks

Post by hersorin »

Totul e foarte clar . Va multumesc mult .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: Tips and Tricks

Post by lordu73 »

glucica wrote:Le-ai pus pe ventuze, le-ai omorit!
Unii puneau la un moment dat blu tack, dar nici asta nu cred ca e o solutie buna (acustic vorbind).De ce vrei neaparat sa le fixezi?
Pai de ce crezi ? Sa nu cada. Sare motanul pe ele si le doboara.
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Tips and Tricks

Post by glucica »

Eu banuiam ca ai copii nebatuti.
In cazul asta poate ar fi util un telefon la ASPA :D .

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Tips and Tricks

Post by momolo »

Parerea mea - o metoda audiofila este sa le legi (de standuri) cu sfoara in patru ca pe cadouri. E urat dar daca folosesti sfoara decorativa si faci funda, poate fi haios. Atat sa nu ai un motan indemanatic ca al meu care ar desface funda in trei secunde. In cazul asta faci nod! :D Dar nu vad ce ar impiedica motanelul sa le doboare cu tot cu standuri ?!
Pana la urma parca vad ca le agati cu lanturi de tavan :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Tips and Tricks

Post by SOLO »

lordu73 wrote:
glucica wrote:Le-ai pus pe ventuze, le-ai omorit!
Unii puneau la un moment dat blu tack, dar nici asta nu cred ca e o solutie buna (acustic vorbind).De ce vrei neaparat sa le fixezi?
Pai de ce crezi ? Sa nu cada. Sare motanul pe ele si le doboara.
Aceeasi problema si la mine. Solutia Blu Tack ...
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Post Reply