Sfaturi pentru un incepator

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
nicu lazar
Posts: 9
Joined: 29 Feb 2016, 11:20

Sfaturi pentru un incepator

Post by nicu lazar »

Buna seara,
Scriam intr-un topic (off-topic) ca sunt un mare amator al sunetului de calitate si , momentan ascult seara, cand cei mici dorm, Radio cultural unde ma regasesc intr-o mare pasiune; muzica clasica.
Aparatul este un radio vechi nemtesc cu lampi, stereo care merge foarte bine.
Spre deosebire de alti amici casatoriti, sotia ma intelege si chiar ma sprijina sa ne incropim un sistem stereo mai de Doamne-ajuta. Din pacate pentru acest hobby, salariile noastre merg intru-totul spre cei doi copii si intretinere.
De aceea ma gandeam (desi am citit clar enunturile de aici ca fara bani nu are rost sa te bagi in seama), ca poate exista vreo portita sa aud cum ar suna concertul nr 2 pentru pian si orchestra de Rahmianov in alta "sala". Ce mi-ati recomanda in acest sens?
Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.
Nicu

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Sfaturi pentru un incepator

Post by hersorin »

Pina nu scrii suma disponibila nu cred ca te poate ajuta cineva .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: Sfaturi pentru un incepator

Post by lordu73 »

M-ai impresionat, imi aduci aminte de vremurile in care ascultam europa libera la radio.
Nu ma pricep foarte bine, dar imi asum riscul si recomand asta (pentru un buget de familist):

http://www.harbeth.co.uk/uk/index.php?s ... odel=p3esr" onclick="window.open(this.href);return false;

Cei care au avut asa ceva le lauda. Merg in camere mici si presupun ca te avantajaza. Mai citeste pe net despre ele.
Urmareste sa vezi daca si la ce pret le-ai putea gasi SH.
Probabil o sa te mai coste inca pe-atit si amplificatorul (poate ceva pe lampi ?) + player-ul (aici e problematic dar ai putea gasi ceva temporar si ieftin, pina una-alta).

Atentie!
E relativ usor sa dai sfaturi. Mai citeste, mai viseaza, nu te grabi,insista, cere si parerea altora.
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

viperu
Posts: 39
Joined: 27 Nov 2008, 15:13

Re: Sfaturi pentru un incepator

Post by viperu »

Salut Nicu,

Părerea mea este că ar trebui să începi prin a avea un reper despre cum ar trebui să sune cel mai bine Concertul nr.2.
Până acum l-ai ascultat la radio și asta este foarte bine.
Pe 22 aprilie este în program la Sala Radio cu Dan Grigore la pian, iar biletele încep de la 30 ron.
Având după aceea o idee despre cum sună cel mai bine poți asculta mai multe alternative din care să-ți dai seama unde se poziționează între radio și sala de concerte, astfel încât să poți lua cele mai bune decizii.
După sala de concerte cred că următorul pas ieftin este o pereche de căști, dar asta se potrivește pentru mine, pentru tine poate fi diferit.
Spor la ascultat!

panzer
Posts: 115
Joined: 05 Jan 2009, 16:21

Re: Sfaturi pentru un incepator

Post by panzer »

Vintage: cauta in acest forum topicurile de la inceput din 2008-2009, sunt multe lucruri bune spuse atunci (cu referire chiar la modele exacte). Uite am cautat eu pentru tine un topic despre CD Playere. Pot sa iti confirm o parte din ce scrie acolo pt ca unul din modelele acelea il am si eu si chiar pe iesirea lui analogica suna mai mult decat multumitor.
Te las sa cauti unul despre boxe si sa ii gasesti amplif-ul care e match pentru ele.

Despre boxe value for money si ca sa fii "open minded" poti sa te uiti in zona de DYI la boxe full range usor de dus de un lampas mititel.

Daca la electronice poti sa te mai risti cu unele de de 30 ani boxele de acum 30 ani au membrana de hartie f sensibile la umiditatea din garaj sau pe unde au fost depozitate, suspensiile imbatranite, etc. O boxa e mai afectata de trecerea timpului decat o scula electonica.

Despre table ii las pe altii sa vorbeasca.

Pt ca sunt multi tepari care aduc/repara/ascund defectele sculelor vechi, te-ar ajuta f mult un prieten electonist care sa evalueze scula inainte de cumparare - am obs ca un electronist vede "instant" cam tot ce nu e orignal pe o placa, lipiturile facute de ne-profesionisti, suruburi lipsa, finali oxidati si alte anomalii: un domn care a reparat Diamant-uri pe vremuri e perfect.
Printre multe tepe sunt si oameni seriosi si fiecare dintre noi are macar o scula vintage acasa de care e super incantat. N-or sa recunoasca multi asta. :mrgreen:

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Sfaturi pentru un incepator

Post by remoteviewer1 »

Si mie imi place mult Radio Cultural, sunt innebunit dupa concertul No2 Rachmaninoff. Eu personal ti-as recomanda un tuner vintage (eventual cu o intrare phono functionala) legat la doua monitoare(bookshelf-uri) vintage. Pe viitor daca te infierbanta acest hobby, vei putea achizitiona un pick-up vintage cu o doza decenta si vei avea surprinzator de multa muzica in casa la banii cheltuiti. Foarte mare grija de la cine achizitionezi vintage-uri, fara proba in casa si fara a cunoaste vanzatorul in mediul sau nativ, eu zic ca nu merita riscata o achizitie. Ti-ar prinde bine si o vizita in sala de concerte , dupa cum ti-au recomandat colegii de forum, pentru a-ti sincroniza urechea cu muzica reala, si pentru a nu avea asteptari gresite de la un sistem audio.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

nicu lazar
Posts: 9
Joined: 29 Feb 2016, 11:20

Re: Sfaturi pentru un incepator

Post by nicu lazar »

In primul rand va multumesc la toti pentru raspunsuri si sa o iau pe rand;
@hersorin
ideea asta cu suma disponibila mi se pare de prost gust (nu vreau sa jignesc pe nimeni) dar parca te intreaba cineva la piata; ai bani sa cumperi 10 kile de varza sau numai te uiti?
Am scris ca am alte prioritati pentru bani in general.

@lordu73
Nu prea ma pricep eu la marcile de boxe sau de scule, doar ce am citit pe aici pe forum si imi este greu sa inteleg care sunt mai bune fara sa le ascult.
Da, asta ar fi ideea, un amplificator, un pick-up si 2 boxe. Nu prea ma intereseaza cd-playerul. Din cate am citit pe aici pe forum astea ar fi cele mai bune surse de semnal, pick-up-ul ci cd-playerul.

@viperu
Reperul meu este radioul deoarece nu am unde altundeva sa ascult muzica clasica. Sunt relativ departe de Bucuresti si, chiar daca as locui acolo, nu prea ma vad la Ateneu cu copiii in brate.
Am incercat sa ascult pr casti la un prieten care are un sistem stereo, mi se pare groaznic. Am avut senzatia stupida ca sunt in sala, vad dirijorul si instrumentistii ca fac ceva dar nu aud nimic.

@panzer
Multumesc pentru cautare. asa cum scriam mai sus, nu prea ma incanta cd-playerul. Mi se pare foarte complicata cautarea asta intr-o mare de scule, de potriviri intre ele, de cabluri, de muzica si atatea altele. Orice varianta as alege, nu pot cumpara fara sa ascult pe ce dau banii.
Asta e o alta problema complicata.(transport, tepe, etc)

@remoteviewer
Nu prea inteleg ceva. Cum se poate lega un tuner la boxe fara amplificare? Poate te referi la boxe active cum au lautarii?

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: Sfaturi pentru un incepator

Post by lordu73 »

Salut Nicu,
Pai observ cu bucurie ca stii deja ce ai de facut. E adevarat, trebuie sa asculti ca sa poti cumpara, sunt perfect de acord.

PS
Chestia cu suma disponibila nu e de prost gust. e o intrebare normala Ar fi fost de prost gust daca incerca cineva sa-ti vinda ceva, dar aici nu incearca nimeni sa vinda nimic. Aici incercam sa ajutam politicos, fiecare cum se pricepe mai bine. :wink:
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Sfaturi pentru un incepator

Post by hersorin »

nicu lazar wrote: @hersorin
ideea asta cu suma disponibila mi se pare de prost gust (nu vreau sa jignesc pe nimeni) dar parca te intreaba cineva la piata; ai bani sa cumperi 10 kile de varza sau numai te uiti?
Am scris ca am alte prioritati pentru bani in general.
Daca iti recomandam ceva de 10 000 euro intelegeam prost gust dar asa ...
Daca ai prioritati pentru bani sa sti ca nimeni nu iti da nimic GRATIS si deci cel mai pertinent sfat este sa continui sa audiezi ca pina acum , la radio .
Si ca sa stii de la unu care are bagate cteva zeci de mii de euro in audio , ACESTA ESTE HOBIUL OAMENILOR CU BANI .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: Sfaturi pentru un incepator

Post by CC_TM »

Un sfat pentru start, ar fi sa cauti sa asculti un pick-up + un amplificator vintage de la Dual sau Grundig din anii 75-79; modelele de varf daca se poate.
Consider ca sunt un bun punct de plecare.

O linie Dual am eu acasa si o ascult cu placere chiar pe muzica clasica. Pot confirma ca au o prezenta si o claritate deosebita, chit ca preturile de achizitie au fost derizorii.

Despre Grundig am citit pe pagina unui pasionat care se pare ca a testat destule la viata lui
http://motxam.interfree.it/Afavourites.html

Dupa ce ai sursa si amplificatorul, de restul de bani poti sa cauti o pereche de bookshelf-uri cat mai bune, pe incercate.

Dupa ce ti-ai clatit o vreme urechile cu sistemul asta, daca nu esti multumit, poti sa incepi sa cauti si alte sisteme mai exotice, cu avantajul ca vei stii mult mai bine ce anume doresti sa obtii.
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi pentru un incepator

Post by DorinD »

Pentru o redare realista a muzicii clasice la un pret decent ai nevoie de incinte cu dinamica buna, ideea cu sculele folosite de lautari nu e departe de adevar. Totusi in sufragerie ai nevoie de putere mica si ar merge boxele astea active de monitorizare pe care le-am recomandat unui coleg de serviciu aflat cam in situatia ta. Nu ai nevoie nici de subwoofer si nici sa potrivesti cabluri, mufe etc.

http://www.senia.ro/lsr-305-monitor-studio-jbl-36354-3" onclick="window.open(this.href);return false; (pret la bucata)

Poti sa asculti Concertul nr.2 de Rahmaninov si de pe Youtube in mai multe interpretari si intr-o prima faza ataci incintele de pe iesirea calculatorului folosind un cablu de genu'

http://www.senia.ro/cfy-3-wmm-long-cabl ... al-21193-3" onclick="window.open(this.href);return false;

Intr-o faza ulterioara achizitionezi un DAC si nu-ti mai trebuie nimic multa vreme. Daca peste 10-20 de ani te plictisesti de ele, le poti vinde la o fractie generoasa din pretul de achizitie (fiind totusi JBL-uri).
"It is never too late to have a happy childhood"

nicu lazar
Posts: 9
Joined: 29 Feb 2016, 11:20

Re: Sfaturi pentru un incepator

Post by nicu lazar »

hersorin wrote:
nicu lazar wrote: @hersorin
ideea asta cu suma disponibila mi se pare de prost gust (nu vreau sa jignesc pe nimeni) dar parca te intreaba cineva la piata; ai bani sa cumperi 10 kile de varza sau numai te uiti?
Am scris ca am alte prioritati pentru bani in general.
Daca iti recomandam ceva de 10 000 euro intelegeam prost gust dar asa ...
Daca ai prioritati pentru bani sa sti ca nimeni nu iti da nimic GRATIS si deci cel mai pertinent sfat este sa continui sa audiezi ca pina acum , la radio .
Si ca sa stii de la unu care are bagate cteva zeci de mii de euro in audio , ACESTA ESTE HOBIUL OAMENILOR CU BANI .
Nu am cerut nimic GRATIS, poate cateva sfaturi.
@hersorin, care este castigul tau dupa ce ai bagat atatia bani in audio? Ai castigat un hobby cumva?

@CC-TM
Am sa caut ce spui tu. Sa cumpar de pe okazii, olx?
Ce fac daca primesc produsul si nu functioneaza? (nu am mai cumparat niciodata lucruri sh de pe net, doar noi.)

@DorinD
Nu e rea ideea ta insa de pe youtube suna prost, in general de pe laptop toate suna prost comparativ cu amaratul ala de radio.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Sfaturi pentru un incepator

Post by hersorin »

Se pare ca treaba e mai complicata decit pare .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi pentru un incepator

Post by DorinD »

Nicu Lazar, nu e obligatoriu sa asculti de pe Youtube, poti conecta incintele active la radio. Daca acesta nu e prevazut deja cu iesire pt. amplificare externa se poate adapta una, nu e greu si nici riscant.

Posibil sa ai chiar iesiri amplificate pt. incinte extere, in cazul asta cauta pe piata (chiar si OLX) o pereche cu sensibilitate cat mai mare, peste 90 dB@1W/1m la 8 sau 16 ohm. Cele pe doua cai cu inalte pe goarna sunt ideale in cazul tau.

Oricum, nu a fost prea clara prezentarea ta --poate doar pt. mine-- in sensul ca vrei doar sa asculti in conditii mai bune semnalul acelui radio pe lampi. In cazul asta si o antena mai eficienta ar avea efect pozitiv.
"It is never too late to have a happy childhood"

atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: Sfaturi pentru un incepator

Post by atyclb »

nicu lazar wrote:In primul rand va multumesc la toti pentru raspunsuri si sa o iau pe rand;
@hersorin
ideea asta cu suma disponibila mi se pare de prost gust (nu vreau sa jignesc pe nimeni) dar parca te intreaba cineva la piata; ai bani sa cumperi 10 kile de varza sau numai te uiti?
Am scris ca am alte prioritati pentru bani in general.



@panzer
Multumesc pentru cautare. asa cum scriam mai sus, nu prea ma incanta cd-playerul. Mi se pare foarte complicata cautarea asta intr-o mare de scule, de potriviri intre ele, de cabluri, de muzica si atatea altele. Orice varianta as alege, nu pot cumpara fara sa ascult pe ce dau banii.
Asta e o alta problema complicata.(transport, tepe, etc)
01. Echipamentele audio incep de la preturi relativ mici (si o calitate execrabila) si ajung la sume colosale (si nu mereu pretul mare inseamna o calitate pe masura). De obicei de bani putini ei - vorba lui momolo - niste troace.
Asa sa trebuie iti fixezi un buget, in functie de care oamenii sa iti poata face unele recomandari care sa te ajute cu adevarat.
Ideea e sa nu te grabesti, incepe sa strangi niste banuti, citeste forumul la sectiunea Vitange (o sa termini de citit forumul cu mult inainte sa ai bani suficienti), acolo o sa gasesti tot felul de recomandari interesante pentru fiecare componenta. Apoi asteapta sa gasesti ce ti-ai propus. Desi e ideal sa ei sistemul intreg de la inceput, e foarte posibil ca bugetul sa nu iti permita, asa ca le cumperi pe rand, functie de cum ai banii.

02. Daca nu te incanta cd-ul, ce sursa ai dori sa folosesti? Mp3-il (si celelalte formate) aduc o calitate inferioara, discul de vinil suna mai frumos, dar atunci situatia devine mai costisitoare (ai nevoie de un preamplificator, un pick up decent nu e ieftin, iar discurile de vinil sunt mult mai scumpe decat cd-urile).

Post Reply