HARBETH

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
viperu
Posts: 39
Joined: 27 Nov 2008, 15:13

Re: HARBETH

Post by viperu »

masacre wrote:Care ar fi explicatia ?
Explicația ar putea fi împărțită în două:
1. Distorsiunile și armonicile pot face un sunet să sune mai tare
2. Și la camion și la mașină mai există și cuplul și cutia de viteze, și reprizele 80-120km/h sunt mai relevante decât puterea maximă la o anumită turație. La fel și la amplificatoare puterea maximă se masoară cu semnal gen 1kHz dar muzica pe care o ascultăm noi este mult mai complexă

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: HARBETH

Post by lordu73 »

masacre wrote: Care ar fi explicatia ?
Ce cred eu - si atentie ca s-ar putea sa ma insel:
In functie de tipul constructiv unele amplificatoare se descurca mai bine cu impedantele mici / (a se citi variabile) decit altele. Si impedanta boxelor este variabila.

De ex, pe accuphase E600 clasa A scrie putera: 30W/8Ohm; 60W/4 Ohm 120W/2 Ohm 140W/1 Ohm
Iar pe accuphase E370 clasa AB : 100W/8 Ohm; 150W/4 Ohm si specificatiile se opresc aici.
Daca E370 ar avea 30W(ca si E600) ai putea stoarce din el 30*1.5 = 45 W /4 Ohm si pe urma ai constata (sau n-ai constata, depinde de ce ureche ai) ca amplificatorul nu mai poate controla miscarea membranei. Lucrurile sunt inca si mai complicate de-atit, pentru ca spectrul audio este al naibii de larg....

Oricum, sa stii ca pe forumul asta colegii nu prea sunt interesati de aspectele tehnice, ci mai mult de alea artistico-practice (adica de cum suna). De regula aia care stiu cu adevarat fenomenul nu se si grabesc sa posteze. Mai ramin ceilalti (ca mine) care incearca sa-i convinga (pe cei ca tine) de niste ipoteze de care nici ei nu sunt 100% convinsi. :roll: :lol:

Asa ca mai simplifica si tu un pic, ca viata-i scurta. Cu ce-ai vrea sa urci la munte, cu un benzinar sau cu un diesel de aceeas putere?
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

amplificatoarele se masoara cu o rezistenta de sarcina pe osciloscop. Iese o valoare putere anume.
Problema e atunci cand legi boxele deoarece functie de sensibilitatea boxelor si sarcina pe care o constituie boxele (cu filtre pasive) in raport cu amplificatorul, in functie de toate astea se aude ceva la ureche, mai tare sau mai incet. Nimeni nu masoara amplificatoarele in functie de ceea ce emit boxele (care pot fi extrem de diferite, cu sensibilitati si impedante diferite), ci cum am spus mai sus, static cu rezistente de sarcina.
Mai stim ca boxele nu au aceeasi impedanta liniara indiferent de frecventa. Ci o impedanta variabila functie de frecventa. De aceea boxe care sunt date la 8 ohmi pot cobora si la 3 ohmi la anumite frecvente, chestie care solicita cu totul altfel un etaj final. Una e puterea masurata pe rezistenta de sarcina de 8 ohmi si cu totul alta e pe o rezistenta de sarcina de 3 ohmi. Ori in viata reala avem o variatie dinamica a acestei sarcini, chestie care nu poate fi masurata in mod util.
Amplificatoarele pe tuburi au un transformator de iesire. Chestia asta le face sa conduca sarcina dificila a boxelor (care au filtre pasive - de aici vin problemele), sa fie mai imune la aceste probleme decat amplificatoarele pe siliciu care nu au acel transformator de iesire si sunt mult mai sensibile la sarcinile complexe si variabile dinamic pe care le formeaza incintele acustice (cu filtre pasive - dar si difuzoarele sunt niste sarcini complexe).
Astfel, noi judecam la ureche dar osciloscoapele judeca static pe sarcini statice cu semnale de test fixe si de obicei simple. Noi auzim ce iese din difuzoare, dar osciloscopul nu aude asa ceva. De aici sunt diferentele foarte mari si din topologia cu transformator de iesire a amplificatoarelor pe tuburi.
Eu am intalnit frecvent situatii in care niste boxe abia sunt pilotate semi-multumitor cu un tranzistorizat de 100W (cu rezerva mare de putere, de exemplu 300W pe peak) si mai bine pilotate cu un amarat de lampas de 18W care pare sa se joace cu boxele (si care peste 18W nu poate ca se limiteaza total).
De aceea amatoriceste vorbind as echivala un amplif pe tuburi de 25W cu unul pe tranzistoare de 100W sau chiar o diferenta mai mare!
Cert este ca lampasele la modul general se descurca mai bine cu boxele decat tranzistorizatele.
Insa (ca tot sunt la subiect) sarma de boxe este mai importanta la lampase decat la tranzistorizate. Adica din ce mi s-a parut mie, lampasele sunt mult mai mofturoase si reactioneaza mult mai diferit la sarme decat siliconatele. Adica sarma de boxe e mult mai critica in cazul lampaselor, diferentele intre sarme ajung sa fie cateodata uimitoare! Aici e pretul platit.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: HARBETH

Post by Spirit Crusher »

Harbeth through Harbeth...

Pana o sa acapareze Lordu topicul cu impresiile despre proaspetele SHL5 Plus, vreau sa va prezint o mica istorie. By the way Lordule, felicitari pentru achizitie! Nu o sa te astepte zile usoare, dar asta-i partea minunata. Ce model de standuri ai ales pentru Harbeth-uri?

Deci, sa revenim. Am dat zilele trecute peste un "nene" din Canada, care are o activitate audiofila la care muritorii de rand pot doar sa viseze. Si nu vorbesc de muritori doar din Romania.

Primele lui boxe au fost :

Harbeth P3ESR
Harbeth M30
Harbeth C7ES2 and 3
Harbeth SHL5
Harbeth M40.1

Apoi a zis sa mai schimbe nitel registrul, si a avut si alti "oaspeti" ce i-au poposit in camera de auditii :

Rogers LS3/5A
Devore 3XL
Devore O/96
Spendor SA1
Totem Forest
Magnepan 1.7 and 20.7
PMC Ib2i
Sonusfaber Elipsa
Vienna Acoustics the Music
Tannoy Arden
Tannoy Canterbery GR
Tannoy Westminster GR

Impresionant, ce pot sa zic. Cred ca acestea s-au perindat in decurs de 10 ani, omul avand cel putin doua sisteme in acelasi timp. Ca si componente, foarte multe McIntosh, dar si niste amarate de la Shindo, Tenor Audio, ASR si New Audio Frontiers.

Unde vreau sa ajung? Pai...dupa aceasta lunga si impresionanta calatorie, omul s-a decis pentru un model anume. Omul nostru a cumparat din nou Harbeth M40.1, asta dupa ce le-a comparat cu noile M40.2. Deci actualul sistem este M40.1 + New Audio Frontiers 845 SE. Si acum umbla dupa un model mai mic de la Harbeth pentru al doilea sistem. Se bucura foarte mult ca a putut gasi un M40.1 in mint condition, asta cat s-or mai gasi.

Frumoasa activitate pentru tovarasul nostru. M-as sacrifica nitel si eu pentru cauza partidului.


Sunet intins!


P.S.Ceva poze cu sistemele lui, "ciordite" de pe net : https://goo.gl/photos/kPCNpq7a9tg2qfVn6" onclick="window.open(this.href);return false;
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

Bai Spirit Crusher, dar cum ne fuse noua vorba, ti-am zis ca povestea mea ramane intre noi, acum ai pus si poze cu sistemele mele... :lol: , sa le vada toata lumea...Acum mai in gluma, mai in serios si pentru mine M40.1 cu un lampas la nivelul lui NAF ar fi destinatia finala (asa din poze) in acest hobby(plus inca vreo 2-3 componente foarte scumpe, o sursa analogica, un preamp phono si niste cablaraie argintata).
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: HARBETH

Post by Spirit Crusher »

remoteviewer1 wrote:Bai Spirit Crusher, dar cum ne fuse noua vorba, ti-am zis ca povestea mea ramane intre noi, acum ai pus si poze cu sistemele mele... :lol: , sa le vada toata lumea...Acum mai in gluma, mai in serios si pentru mine M40.1 cu un lampas la nivelul lui NAF ar fi destinatia finala (asa din poze) in acest hobby(plus inca vreo 2-3 componente foarte scumpe, o sursa analogica, un preamp phono si niste cablaraie argintata).

Apai sa-mi fie cu iertare boiere, dar as vrea si eu o telecomanda ca a domniilor voastre. Sa pot schimba din remote, view-ul de la mine din living. La 1 sa am Tannoy Westminster, pe 2 sa fie Vienna Acoustics "The Music", apoi mai bagam niste Devore si niste PMC, iar la ultima pozitie (cu voia dumneavoastra) o lasam codaselor - Harbeth M40.1. Dar cei din urma vor fi...de nu s-ar mai povesti.
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

Spirit Crusher wrote:apoi mai bagam niste Devore
eu nu auzisem ever de.... Devore! Am cautat acum:
http://www.devorefidelity.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Il au si pe Grumilica intr-o varianta mai bine hranita :D :
Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: HARBETH

Post by Spirit Crusher »

momolo wrote:
Spirit Crusher wrote:apoi mai bagam niste Devore
eu nu auzisem ever de.... Devore! Am cautat acum:
http://www.devorefidelity.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Il au si pe Grumilica intr-o varianta mai bine hranita :D :
Image
Pai Grumilica e varianta domesticita. Daca vrei Devore cu adevarat, trebuie sa intri in jungla : mai un gibon, un orangutan. Atentie sa nu fii Devor(e)at!!!
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: HARBETH

Post by lordu73 »

Spirit Crusher wrote:Harbeth through Harbeth...

Pana o sa acapareze Lordu topicul cu impresiile despre proaspetele SHL5 Plus, vreau sa va prezint o mica istorie. By the way Lordule, felicitari pentru achizitie! Nu o sa te astepte zile usoare, dar asta-i partea minunata. Ce model de standuri ai ales pentru Harbeth-uri?
Multumesc. Le fac la un timplar, ( OAK ), mi le face bonus si in culoare la o comanda mai mare de mobila. Problema e ca nu m-am gindit sa-i spun sa-mi fi pus o placa si la partea inferioara, si in conditiile astea nu cred ca o sa pot monta spike-uri ...... :cry:
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

Overkill? :P

Image
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: HARBETH

Post by Spirit Crusher »

MBL eating Harbeth at breakfast...
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: HARBETH

Post by hersorin »

Se pare ca Luxman chiar se potrivesc .
remoteviewer1 e sistemul tau :D ?
Image[/url]
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

Nope, as vrea eu...avand in vedere electronicele din poze...ale mele sunt haurii, suna mai plin...Sa nu mai zic de rack, la mine este o improvizatie totala. Singurul lucru ce ma incanta (fata de poza) e camera, la mine nu sunt ingramadite chiar ca in debara :lol:.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
Alex_San
Posts: 39
Joined: 03 Nov 2008, 19:41

Re: HARBETH

Post by Alex_San »

Am facut o greseala imensa azi...
M-am dus la dealerul local de KEF si Harbeth sa aud R300 si P3ESR. Stiu, boxe total diferite, dar asta era exact motivul pt. care am vrut sa le aud. Acum detin Totem Rainmakers, amplificate de un Exposure 2010s2. Ma chinuie upgrade-ul...
Una peste alta, m-au socat P3ESR cand am vazut cat de mici sunt, nu credeam ca poate iesi muzica din asa ceva. Mare greseala...
Nu am mai auzit asa transparenta in muzica, neutralitate, lipsa de efort, imagine, etc...nu vroiam mai mult bas, nu era nevoie, fantastic...
Acum nu ma gandesc decat de unde scot bani sa le iau.
Am ascultat putin si Compact 7, P3ESR mi-au placut mai mult.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: HARBETH

Post by lordu73 »

Alex_San wrote:Am facut o greseala imensa azi...
M-am dus la dealerul local de KEF si Harbeth sa aud R300 si P3ESR. Stiu, boxe total diferite, dar asta era exact motivul pt. care am vrut sa le aud. Acum detin Totem Rainmakers, amplificate de un Exposure 2010s2. Ma chinuie upgrade-ul...
Una peste alta, m-au socat P3ESR cand am vazut cat de mici sunt, nu credeam ca poate iesi muzica din asa ceva. Mare greseala...
Nu am mai auzit asa transparenta in muzica, neutralitate, lipsa de efort, imagine, etc...nu vroiam mai mult bas, nu era nevoie, fantastic...
Acum nu ma gandesc decat de unde scot bani sa le iau.
Am ascultat putin si Compact 7, P3ESR mi-au placut mai mult.
Ce sursa si ce amplificare, poti sa ne spui ?
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

Post Reply