BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

OFICIAL: Ludovic Orban este noua propunere de candidat al PNL la Primaria Capitalei. Cristian Busoi s-a retras.
http://www.hotnews.ro/stiri-politic-208 ... nerala.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Va fi circ in campanie!

In primul rand la campanie se vor bate o țață cu un țățoi, ambii sub umbrela Usele! (dreptate pana la capat! :D ) Vor avea bucurestenii fix ce merita! Pana la urma e faina democratia asta! :D
Defapt pot face o formatie impreuna, ea gurista, el chitarist! :lol: Se va numi, "Gabi si Ludovic de la Bucuresci". Publicul va juca chiuind in ritmuri orientale, imprastiind pe gura coji de bomboane agricole si aruncand pe fereastra pet-uri golite de gustul puternic si amarui.
Dupa alegeri strazile vor fi sparte in ritm de tango iar SUV-urile vor trece pe rosu si se vor catara pe trotuare in ritm de bolero! Totul va continua sa fie acoperit cu praf sau noroi (depinde de anotimp) ca si pana acum. Si centrul va mirosi hibrid intre hazna si groapa de gunoi. Cladirile scorojite vor fi rezolvate de Mama Natura (poate printr-un cutremur, dar daca avem putina rabdare, fara!) ca si turnul sasesc de la 1300 de langa Brasov. Ghertzoii vor scuipa pe jos, vor imprastia coji de seminte si se vor simti la fel de bine ca si pana acum! Si comertul corporatist precum si milioanele de farmacii vor inflori mai mult! In timp ce, pe ici pe colo, blocurile comuniste vor primi pardesiu de polistiren la de 5 ori pretul partial pe banii (m)UE (m-ul fiind mai degraba destinat locatarilor care vor co-plati polistirenul peste cinci ani, cand va incepe sa cada).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

citez din subsolul paginii, am ras cu lacrimi:
Na, l-au inlocuit pe unul cu fata de hârciog idiot (si apucaturi de sobolan) cu "liberalistul" preferat al Latrinei 3, bețivul vesel care a arata ce inseamna sa fii un ministru la fel de bou ca Șova - dar cu papagal mult mai dezvoltat. O combinatie intre el si fertila nevasta a Voluntarilor ar da catindatul perfect pentru Bucuresti: unul ne calca cu masina, cealalta face copii ca sa ne inlocuiasca.
http://www.gandul.info/politica/liberal ... i-15083072" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by atyclb »

Un serial extrem de simpatic, mi-au dat lacrimile de ras

Mind Your Language
https://www.youtube.com/watch?v=MApatYd ... bVuGVvo6hh" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

Gata! S-a anuntat oficial buchetelul de trandafiri pentru Bucale!
Candidatii PSD:
Primaria Generala: Gabriela Firea
Sectorul 1: Dan Tudorache
Sectorul 2: Neculai Ontanu
Sectorul 3: Robert Negoita
Sectorul 4: Daniel Baluta
Sectorul 5: Daniel Florea
Sectorul 6: Gabriel Mutu
http://www.hotnews.ro/stiri-politic-208 ... pitala.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Deci, cam astia vor fi primarii de la vara incolo:

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by brighty »

Foarte frumoasa parada de St. Patrick's Day, care s-a desfasurat ieri, intre Muzeul Taranului Roman si Piata George Enescu, pe Calea Victoriei! De departe, cea mai buna organizare de cand se tin si la Bucuresti astfel de manifestari culturale, prilejuite de Ziua Irlandei! Fie vorba intre noi, este mai degraba o sarbatoare a primaverii, a intrarii acesteia in drepturi.

Anul acesta, au venit ca oaspeti cateva zeci de instrumentisti (cimpoieri si tobosari) irlandezi, reuniti intr-o orchestra minutios organizata, care a incantat publicul prezent! Deosebit de interesant sunetul cimpoiului, moderat de bataile sacadate ale tobelor!... Frecventele inalte, asociate unor frumoase cantece traditionale, creeaza o stare placuta, de euforie si optimism, de demnitate si curaj.

Pentru cine nu a ajuns, un videoclip cu cele relatate mai-sus:

https://www.youtube.com/watch?v=Ny3K4HFFJ3w" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

Raportul final despre monumentul "Colectiv": Proiectul nu are autorizatie de construire, iar contractul de executie a lucrarilor s-a atribuit in mod netransparent, prin achizitie directa. Lucrarile facute vor fi demolate, iar contractul reziliat
http://www.hotnews.ro/stiri-administrat ... -firme.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

Vanzoleala mare in clasa politica! Ieri s-a aplicat cantecelul, "zece negrii mititei" si al doilea candidat PNL a disparut in timp ce se zvoneste ca va dispare (mutata de la capitala la sector 2) si actuala candidata PSD. Care e interesat deja stie, e presa plina.

Insa, am un mare semn de intrebare - din ce bani e plin orasul cu corturi pentru independentul ("independentul") Nicusor Dan ?!
Si imi mai apar alte semne de intrebare privind modul cum presa romaneasca (stiuta ca manipulata din spate de diverse interese) reflecta ceea ce se intampla.
Mie imi miroase a ceva foarte putred la "independentul" Nicusor Dan. Si nu ma bazez numai pe ceea ce vad acum ci si pe ce-am vazut in trecut.
Tare ma tem ca bucurestenilor li se pregateste o mare farsa, una care le va intrece pe toate de pana acum! Cam ca aia cu "colectivul".
Imi miroase urat a teatru de papusi, a sforarie. Nu ca mi-ar place vreun candidat si nici ca as sustine pe vreunul.

http://www.gandul.info/politica/nicusor ... d-15235037" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

„Dl Orban nu s-a văitat, nu s-a pretins victimă, ținta unui complot politic, nu s-a încăpățânat să candideze în continuare, n-a declarat că DNA terorizează patru milioane de români, nu s-a comparat cu deținuții politici din anii 50, n-a venit cu citate de pe vremea nazismului, nimic din toate astea. Dl Orban, foarte sobru, foarte exact, a anunțat că își dă demisia, mai întâi nu va mai fi candidat din partea PNL, apoi vicepreședinte al partidului și nici vicepreședinte al Camerei Deputaților”, a spus Cristian Tudor Popescu.

Jurnalistul a amintit că alți politicieni aflați în situații asemănătoare „s-au agățat cu ghearele și cu dinții de funcții” sau „candidează în continuare, deși sunt acuzați într-o situație asemănătoare cu cea a lui Ludovic Orban.

În opinia sa, comportamentul fostului candidat al PNL „creează un precedent important, un termen de comparație pentru ce urmează, pentru că vor mai urma politicieni acuzați de corupție și poate că acei domni și doamne se vor gândi de două ori înainte să se mai victimizeze patetic și penibil”.

Cristian Tudor Popescu spune că a fost „uimit” de atitudinea copreședinților PNL, Alina Gorghiu și Vasile Blaga, care au spus că vor stabili mâine un nou candidat pentru primăria Capitalei.

„Dacă e așa ușor să-l înlocuiești pe dl Orban în mai puțin de 24 de ore, de ce l-ați mai pus? Mai ales că Ludovic Orban era și este un candidat remarcabil din punct de vedere tehnic pentru Primăria Capitalei”, a mai spus jurnalistul.

Pe de altă parte, Cristian Tudor Popescu spune că nu a văzut până acum acțiune DNA de urmărire penală care să nu se bazeze pe nimic.

„Au fost cazuri insufcient instrumentate de procurori pe care le-au contrazis apoi judecatătorii, au fost pedepse cerute de procurori pe care le-au negat sau diminuat judecătorii, au fost cazuri discutabile, dar unul în care să se inventeze din pământ, din iarbă verde, ceva în legătură cu un politician eu încă n-am văzut”, a spus el.
http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actua ... ban+in+mai+" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

„Ludovic Orban este obligat să se retragă. PNL va reuşi să îl compenseze?”, se întreabă Cristian Pîrvulescu.

„Dacă ne uităm in acest oraş, înţeleg că situaţia se repetă în multe oraşe din ţară, campania a început în mod ilegal. Sunt bannere, corturi peste tot. Orban e pus sub control judiciar pentru că ar fi cerut 50.000 de euro pentru finanţarea campaniei electorale. Dar mă întreb dacă bannerele, corturile se fac pe gratis, că daca da, atunci pot să înţeleg că n-au costat nimic. Dar chiar şi aşa e ilegal, n-a început campania electorală”, atrage atenţia politologul.

„Sunt cheltuieli. Să ne imaginăm că un cort costă 500 lei. Dacă le înmulţim la 200-300 ne dă o sumă. Ea va fi raportată la campanie sau nu? Sunt toţi candidaţii egali sau nu? S-au făcut eforturi în această ţară ca legea să egalizeze candidaţii, ca oricine, un partid mic sau mare, indepdent, să aibă aceeaşi şansă şi constatăm nu că unii fură startul, dar cei care o fac sunt candidaţii marilor partidelor”, remarcă analistul.

În acelaşi timp, Cristian Pîrvulescu a mai remarcat un lucru. De cât de puţin timp au avut nevoie procurorii DNA să deschisă un dosar şi să strângă probele cu care să-l pună pe Ludovic Orban sub urmărire penală: „S-a întâmplat pe 20 martie. Suntem pe 11 aprilie, în nici măcar trei săptămâni DNA a putut să facă demonstraţia”.
http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actua ... udovic+Orb" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

Am vazut corturi prin Bucuresti cu "independentul" si "apoliticul" Nicusor Dan inca de anul trecut. Acum sunt peste tot, as fi curios cate sunt si cat costa ?! Si cine le-a platit ?! Organizatia Salvati Bucurestiul" care nu are bani nici sa treaca strada ?!

Imi aduc aminte ca era un cort (din ala cu poza mare color pe patru laturi) cu Nicusor Dan chiar cand erau mitinguri in Piata Universitatii in vremea cu "Colectivul". Se vedea si la TV.

O pozitie extrem de dubioasa a avut-o Nicusor Dan cand era vremea USL-ului.

Si pentru cine lucreaza si se pricepe in domeniul constructiilor nu-i este deloc clar ce jocuri face acesta si obscura "organizatie" Salvati Bucurestiul ?! Din ce am vazut eu, astia au facut mare taraboi contra unor proiecte infierate ca diabolice dar in realitate nu atat de rele.

Pe vremea USL-ului se zvoneaza ca Nicusor Dan ar fi fost sponsorizat de Varan. Pozitia adoptata constant a fost una asazis anti-politica. Evident, un zvon, poate este intoxicare insa i-as intreba pe feisbucistii, hipsterii si toti astia care acum l-ar sustine pe acest personaj, ce stiu despre el, ce cunosc despre el ?! Inafara ca juca rolul de independent, de apolitic si de iubitor de monumente demolate, rol afisat din gura pe unde apuca, pe la ce televiziune mai apuca in trecut?! Dar mie mi-a mirosit suspect inca de pe vremea "uslamului'.

Cetetanul de rand habar nu are ce Mafie exista in piata imobiliara. Si nu stie ce mancatorie sinistra exista in breasla arhitectilor si urbanistilor. Cetateanul de rand e naiv, el crede ca lumea se imparte in buni si rai, intre aia care iubesc Bucurestiul si aia care urasc Bucurestiul. Insa de fiecare data cand iese scandal in jurul unui proiect de imobiliare, pe dedesupt nu e altceva decat o bataie pe carne intre carnivori. Unii au burta mare si lacomie cat cuprinde, altii sunt subtiri si flamanzi dand tarcoale pe la margine in speranta sa ajunga la o bucata de carne mai consistenta. Toti manati de iubirea banului. Asta in timp ce interesul orasului ar fi sa se dezvolte, sa se construiasca macar ceva. Ori nu poti construi numai cu iubire de Bucuresti si cu personaje ca Alba ca Zapada. Trebuie bani, capital! Si mai ales profit! (altfel nimic nu se misca). Si de obicei, ca asa e viata, dura, nu e ca in basmele feisbuciste, ca sa construiesti ceva intai trebuie sa demolezi ceva. Si nu orice piatra pisata merita sa fie monument! Iar monumentul este ca si cainele maidanez, daca iti este mila de el (pentru ca va fi dus la eutanasiere) trebuie sa-l iei acasa, sa scoti bani pentru el, sa-l ingrijesti si sa ai grija sa nu muste pe altii! Adica una este sa clampani din gura ca iubesti cainele (sau monumentul) si cu totul alta este sa scoti din buzunar pentru el, sa maturi rahatul din urma lui si sa faci sacrificiul de a-l lua pe viata in raspunderea ta! Vorba aia, e usor sa pui bete in roate aluia care vrea sa construiasca ceva. Poti deveni chiar si eroul Feisbucului!

In opinia mea varianta unui asazis "independent" a demonstrat ca-i cea mai rea. Oprescu a fost independent si iata ce a iesit! Problema principala la el nu a fost numai coruptia ci mai ales faptul ca nu a facut nimic, doar a continuat proiecte incepute din vremea lui Videanu si gashca portocalie.

Macar un primar politic ar avea teoretic controlul unui partid din care face parte. Sau macar pe unii din partid care sa raspunda la niste intrebari si care sa comenteze. Insa un independent poate face orice pofteste, adica ce-l taie capul, si se poate da cu toate mafiile care colcaie prin Primarie. Oricum, fiecare are o gashca in spate care asteapta sa ajunga in varf la cascaval. Problema este ca gashca sa nu fie formata din onanisti si hipsteri feisbucisti care nu stiu nici cum se face cimentul la caldare, dar se cred geniali.

Romania din pacate are o lunga traditie de amarati care o data ajunsi in functii de putere au luat-o razna. Trecerea asta brusca de la statutul de "Neica Nimeni" direct la functia cea mai inalta nu-i a buna pentru nimeni.

Desi am tot dispretul pentru partidele principale din Romania si clasa poltica actuala, totusi ma gandesc, ne-am putea frige si mai tare cu diversi "independenti" de tip "Neica Nimeni" aparuti peste noapte si suiti pe valul urii impotriva a tot ce este politic. Unii poate "sponsorizati" pe ascuns de diversi nestiuti sforari care miros trendul gloatelor si isi baga papusa de paie la inaintare. Ce naiba, doar ne aducem aminte si cum a fost ales Iohannis, si ce mandrii eram atunci!

Din cate am eu vaga senzatie, feisbucistii sunt tare usor de manipulat. Cu cat sunt mai naivi si mai habaugi, cu atat pot fi dusi mai usor cu zaharelul pana sforarii din umbra ajung la cascaval. Se pare ca netul in desteptaciunea lui este cel mai mare raspandac de prostie omeneasca (din aia harnica si militanta!)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

panzer
Posts: 115
Joined: 05 Jan 2009, 16:21

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by panzer »

O intrebare cheie la Bucuresti: o sa o ierte Licuriciul Adormit pe d-na care l-a facut cu oua si cu otet ca n-are copii?

Si inca una tare: revine Calin!

Ce mare oftica tb sa fie pe Oprescu acum: la cat se chinuie astia sa gaseasca unul cu 10% sanse de vot ... ii batea pe toti de pe plaja din Cipru fara sa treaca prin Bucuresti, fara afise.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by Kostas »

Sedinta de consiliu la primarie - propunerile dezvoltatorului imobiliar (crocodil) sunt respinse :D

https://www.youtube.com/watch?v=t1il30eWKNc" onclick="window.open(this.href);return false;
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by Kostas »

Marian Munteanu, propunerea PNL pentru Primăria Capitalei :D :shock: :D :shock: :D :shock: :D

http://m.cotidianul.ro/article.php?id=279451" onclick="window.open(this.href);return false;
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-209 ... uresti.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Fabulos!
Se zvonea de ieri ca Marian Munteanu ar fi una din propuneri insa el nu ar fi acceptat.

Defapt il vad urmatorul Presedinte al Romaniei! Daca intai va castiga Primaria Bucurestiului....

L-am ascultat de cate ori a fost invitat pe la TV (RealitateaTV) si mi-a placut foarte mult tot ce a spus, orice a spus! Mi se pare un om deosebit.

Parerea mea, daca se confirma (deoarece nu sunt convins ca el accepta sa se bage in troaca porcilor)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by Kostas »

Cam scos din palarie. Mai degraba il vad candidand in alegerile generale decat la Primarie.
Nemaivorbind de pensionarii din cartierele de blocuri care cand aud de M. Munteanu intra in coma. :)
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Post Reply