sibilanta

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
omuldepemare
Posts: 3
Joined: 08 Dec 2015, 16:09

sibilanta

Post by omuldepemare »

Ati intalnit-o pe ''doamna'' sibilanta pe voci ? Care este cauza si cum o putem elimina ?
Camera ,cabluri , preu, ........
Astept ceva sugestii si povestiri ''picante '' de la intalnirile voastere cu ea ! Multumesc frumos !

viperu
Posts: 39
Joined: 27 Nov 2008, 15:13

Re: sibilanta

Post by viperu »

Eu am întâlnit-o în două situații:
1. Înregistrarea este mai bună decât sistemul de redare
2. Probleme electronice la aparate

eXtremZ
Posts: 37
Joined: 17 Sep 2014, 07:33

Re: sibilanta

Post by eXtremZ »

Atunci cand semnalul care imi intra in amplificator era prea "sus" am intalnit asa ceva - s-a rezolvat usor prin reducerea semnalului de intrare. [sursa digitala]

La sursa analogica nu am intalnit problema inca.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: sibilanta

Post by hersorin »

Se poate rezolva si din lampi si din cabluri daca nu este exagerata .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

eXtremZ
Posts: 37
Joined: 17 Sep 2014, 07:33

Re: sibilanta

Post by eXtremZ »

Am uitat... multe sibilante intalnite de noi sunt greselile inginerilor de sunet ... sau lenea lor. Daca sunt prea pronuntate iti recomand sa cauti alta sursa (cd, flac sau alte neamuri).

tatatodor
Posts: 140
Joined: 13 Dec 2008, 15:45
Location: arad

Re: sibilanta

Post by tatatodor »

poate sa fie si din calculul deficitar al filtrului incintei.
Back in the days music was the only drug you needed

vidax
Posts: 21
Joined: 02 Jan 2009, 04:00
Location: Boldesti-Scaeni, Prahova
Contact:

Re: sibilanta

Post by vidax »

Eu m-am confruntat cu aparitia sibilantelor la schimbarea condensatorilor din filtrele de inalte la niste boxe VTP cu difuzoare Ciare construite dupa planurile dlui. Aurelian Mateescu. Initial am folosit condensatoare Mundorf, apoi le-am schimbat cu PIO rusesti. Am folosit aceleasi valori ale capacitatii si factorului de disipatie. Mentionez ca lucrez la o fabrica italiana de condensatori si dispun de punti digitale de masura profesionale. Diferenta a fost de gabarit, pentru a obtine aceeasi capacitate am folosit cate trei condensatori PIO in paralel care sunt mult, mult mai mari. La aceeasi parametri electrici masurati sunetul a fost diferit, inaltele mult mai accentuate si taioase. A trebuit sa modific atenuatorul L-Pad pe tweeter, putin cate putin, recalculat de fiecare data pana sibilantele au disparut. Dupa multe tatonari m-am oprit la niste valori de compromis pentru care toate CD-urile din colectie sa sune bine. Concluzia mea:
- se pot reduce sibilantele prin interventia la atenuatorul filtrului de inalte din boxe pentru cine are posibilitatea sa intervina acolo,
- parametrii electrici masurati nu reflecta in totalitate timbrul sonor.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: sibilanta

Post by momolo »

vidax wrote:Eu m-am confruntat cu aparitia sibilantelor la schimbarea condensatorilor din filtrele de inalte la niste boxe VTP cu difuzoare Ciare construite dupa planurile dlui. Aurelian Mateescu. Initial am folosit condensatoare Mundorf, apoi le-am schimbat cu PIO rusesti. Am folosit aceleasi valori ale capacitatii si factorului de disipatie. Mentionez ca lucrez la o fabrica italiana de condensatori si dispun de punti digitale de masura profesionale. Diferenta a fost de gabarit, pentru a obtine aceeasi capacitate am folosit cate trei condensatori PIO in paralel care sunt mult, mult mai mari. La aceeasi parametri electrici masurati sunetul a fost diferit, inaltele mult mai accentuate si taioase. A trebuit sa modific atenuatorul L-Pad pe tweeter, putin cate putin, recalculat de fiecare data pana sibilantele au disparut. Dupa multe tatonari m-am oprit la niste valori de compromis pentru care toate CD-urile din colectie sa sune bine. Concluzia mea:
- se pot reduce sibilantele prin interventia la atenuatorul filtrului de inalte din boxe pentru cine are posibilitatea sa intervina acolo,
- parametrii electrici masurati nu reflecta in totalitate timbrul sonor.
ce zici tu aici e o lectie pentru desteptii care "imbunatatesc" boxele schimband condensatori in filtre. Oricine a facut boxe (la modul serios, nu ciocaneala pe balcon) stie chestiunile astea. Insa am observat cu surprindere ca pana si in lumea buna (ciocoi cu bani) exista unii care au impresia ca daca baga mundoarfe si alte bijuterii din astea in filtre le vor suna boxele mai bine. Partea haioasa e ca unii nu aud nici p_la, asa ca orice le-ar face, tot aia e. Partea mai putin haioasa e ca unii vand boxele mai departe la oameni care nu au nici o vina! Si culmea, mai si raspandesc tampenia cu "upgradele" pe net. Chestie care se aplica intr-o oarecare (si interesanta) masura si la "condensariada" care a luat avant printre lipitorii de "bomboane colorate" (caramele! :lol: :lol: :lol: )! Vorba lu' fratiorul Einstein, prostia este infinita precum Universul! :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply