Diferenta intre cabluri

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hersorin »

johndoe21ro wrote:Pai este licitatie! E irelevant pretul de inceput!
Am zis si eu asa , nu prea ma pricep :D . Teoretic daca liciteaza doar o persoana proprietarul este obligat sa il dea la acest pret :mrgreen: .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Diferenta intre cabluri

Post by johndoe21ro »

Legat de cabluri, mi s-a parut un articol interesant:

Searching for the Extreme: Bill Low, Founder, CEO, and Chief Designer of AudioQuest - Part I

http://www.soundstageultra.com/index.ph ... t-part-one" onclick="window.open(this.href);return false;
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by gabip »

Salutare,

Am trecut pe la Dl. Yura, si m-am ales cu un "sac de cabluri" imprumut: interconect RCA, cabluri de alimentare, prelungitor cu 5 posturi, toate fabricate de dansul. S-a schimbat sistemul in bine :D . Vorba cuiva de pe aici: s-a desfundat instalatia :roll: Nu stiu cum si din ce le face dar au adus mai multa muzica la mine in casa. Sigur le voi pastra, singura problema este ca sunt foarte lungi si relativ rigide, nu stiu cum o sa le aranjez in spatiu.
Am zis sa incerc si eu vestitele cabluri "by Yura". Este un tip extrem de politicos si binevoitor, nu am mai calcat in magazinul lui pana acum, tot respectul! A nu se lua pe post de reclama :lol:



Stima.
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Diferenta intre cabluri

Post by SOLO »

Evident nu-l luam ca reclama, dar pare o reclama buna. Daca tu esti multumit, noi suntem multumiti.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hersorin »

Si eu am folosit si inca mai am cabluri de la Iura si sincer sunt ok . Acum e clar ca am o imbunatatire majora dar pentru inceput sunt perfecte . Sunt cumva neutre spre dark si ajuta foarte mult sistemele mai intepate . Le recomand si eu .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by gabip »

Asa este, cablurile sunt spre dark, potolesc inaltele, accentueaza mediile si dau un bas mai adanc. Quadralurile mele sunt "intzepate" usor metalice in combinatie cu alte sarme. Acum s-a schimbat sunetul, a devenit mai muzical.
De altfel avea in magazin la auditie o pereche de boxe Triangle din seria entry, (nu retin modelul) ce cantau pe un amp Unison pe lampi dintr-un CD player de top (9000 Euro), Luxman parca. Cablajul sistemului era identic cu ce am luat eu acasa. Poate de la cabluri, dar mai mult ca sigur si lampile si sursa dadeau un sunet potolit, placut muzical dar detaliat.
Am mai avut ocazia sa ascult Triangle modelul Delta Signature si zbierau ca dracii ai mari puse pe un integrat banal si cabluri no name. Nu se putea asculta decat o piesa max 2 si fugeai.
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hersorin »

hersorin wrote:Si pentru siltechcisti http://www.befr.ebay.be/itm/siltech-rub ... SS:BE:1120" onclick="window.open(this.href);return false;
Cine stie cit e de original :D . Pentru inceput este de 10 ori mai ieftin decit originalul .
Urmaream licitatia si majoritatea cablurilor acestui membru s-au evaporat .
Avea mai multe .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Diferenta intre cabluri

Post by johndoe21ro »

Or fi fost contrafacute...
Sunt emise notificari (majoritatea oficiale) cum ca Siltech, AudioQuest, Nordost, Van den Hul, Audio Note si Cardas se falsifica in prostie. Eu vad de cateva luni unele pe audioweb de la un individ din CJ! Trebuie atentie si experienta pentru triere! Nimic nu se compara insa cu un pret excelent la un cablu de referinta (original)! :mrgreen:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hersorin »

Alta marfa :D http://www.befr.ebay.be/itm/siltech-g7- ... SS:BE:1120" onclick="window.open(this.href);return false;
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Diferenta intre cabluri

Post by johndoe21ro »

hersorin wrote:Alta marfa :D http://www.befr.ebay.be/itm/siltech-g7- ... SS:BE:1120" onclick="window.open(this.href);return false;
Este clar ce e cu astea din urma:

http://www.2ememain.be/tv-hi-fi-vid%C3% ... 65649.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hersorin »

Din cite stiu astea sunt pe la 10K euro .
Am vazut si anuntul de acolo .
Eu zic ca merita 140 e chiar si contrafacute . :D
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

viperu
Posts: 39
Joined: 27 Nov 2008, 15:13

Re: Diferenta intre cabluri

Post by viperu »

hersorin wrote:Din cite stiu astea sunt pe la 10K euro .
Am vazut si anuntul de acolo .
Eu zic ca merita 140 e chiar si contrafacute . :D
12K dar ce mai conteaza...
http://www.ihtservices.eu/admin/public/ ... 3ec3d8.pdf

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Diferenta intre cabluri

Post by johndoe21ro »

hersorin wrote:Din cite stiu astea sunt pe la 10K euro .
Am vazut si anuntul de acolo .
Eu zic ca merita 140 e chiar si contrafacute . :D
Eu zic ca nu merita nici un ban contrafacute....
In schimb, astea merita 4500 USD = 4000 EUR! Si, daca este persoana privata, ai toate sansele sa declare un pret mai mult decat decent pentru vama!

https://www.audiogon.com/listings/inter ... e-manor-ny" onclick="window.open(this.href);return false;
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hersorin »

johndoe21ro wrote: In schimb, astea merita 4500 USD = 4000 EUR!
As mai pune ceva si m-as risca la un dac MSB IV . :D
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Diferenta intre cabluri

Post by johndoe21ro »

hersorin wrote:
johndoe21ro wrote: In schimb, astea merita 4500 USD = 4000 EUR!
As mai pune ceva si m-as risca la un dac MSB IV. :D
DAC-ul ala, fara cabluri bune in spate, nu ar suna la fel de bine! Din pacate compromisul este inevitabil: e alegerea ta daca il faci la nivelul DAC-ului sau al cablurilor... sau daca, cu timpul, le poti impaca pe ambele! Scapare nu exista! :(
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

Post Reply