EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by momolo »

Eu am ascultat sisteme Burmester chiar de la top la mid (scule si boxe care apropos, nu mi se par proaste deloc). In opinia mea nu sunt deloc intepate si nici agresive. Probabil impresia asta, Spirit Crusher, a venit de la folosirea draciei cu fisiere si cablaraii. Poate si boxelor. Eu am ascultat o singura data Vivid alea mari (nu tin eu minte indicativele) si mi s-au parut ca sound inspre B&W, deci cu tzatzul specific si ceva mai putin naturale la sunet, dar de show, de sclipici, de luat ochii la demo. Am avut senzatia si unei anume coloratii probabil date de tomberonul in care sunt puse traductoarele. Adevarul ca sunt si frumusele, daca iti vin musafiri ai "Uaul!" garantat.
johndoe21ro wrote:P.P.S. Pacat ca nu ai ascultat Avantgarde-urile... eu nu as fi plecat de acolo impacat fara sa le ascult!
daca vrei sa le asculti te poti duce in Gara de Nord si auzi la peron cand vine trenul. :lol:

Nu mai stiam demult ce mai face T+A. Vad ca au schimbat puternic designul, arata a chinezarii de soi!

Spirit Crusher, faine pozele! Si merci pentru relatare! Esti un fericit! ... Dar si nefericit in acelasi timp. Dupa cum vezi, la scule cat de cat bune preturile sunt cu totul iesite din comun! E ca la mancare, vrei "bio" (real, ca exista si contrafacute) !? Platesti! :)... si defapt nu mai exista nimic bio deoarece putine pamanturi au scapat de chimicale si chiar daca au scapat, aerul nu a scapat! Nici noi nu am scapat! :D

La mai mare si sa ne mai relatezi si pe viitor! Pune accent pe foto ca sti sa le faci! (am inteles ca nu ai DSRL, ci o sapuniera?!)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by Spirit Crusher »

johndoe21ro wrote: P.S. Frumoase fotografii! Te invidiez pentru auditiile facute! :mrgreen:

P.P.S. Pacat ca nu ai ascultat Avantgarde-urile... eu nu as fi plecat de acolo impacat fara sa le ascult! :evil:
SOLO wrote:Foto faine, experienta unica. Multumiri pentru share.

Macar de atata sa ma bucur si eu, daca tot imi trec veacul pe aici. Cel putin pentru Belgia si Olanda, astfel de evenimente sunt destul de dese. Si au inceput sa-mi placa mai mult evenimentele astea mititele decat audio show-urile mari. Mergand regulat, incepi usor-usor sa cunosti audiofilii locali, si uite asa afli de noi expierente. Tipul audiofilului de Benelux : barbat cu varsta intre 40-60 de ani, in mare majoritate. Femei nu prea vezi. Cele care mai apar ca insotitoare, venite poate ca sa dea verdictul. Nu in ceea ce priveste sunetul ci sa vada mai degraba daca visata jucarie a sotului audiofil s-ar integra cum trebuie in living.

Avantgard-urile, ca multe altele, sunt "aruncate" prin toate colturile. Si cum te impiedici de ele, macar o poza sa le faci. O sa vina si vremea lor.

Merci!
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by Spirit Crusher »

momolo wrote: Nu mai stiam demult ce mai face T+A. Vad ca au schimbat puternic designul, arata a chinezarii de soi!

Spirit Crusher, faine pozele! Si merci pentru relatare! Esti un fericit! ... Dar si nefericit in acelasi timp. Dupa cum vezi, la scule cat de cat bune preturile sunt cu totul iesite din comun! E ca la mancare, vrei "bio" (real, ca exista si contrafacute) !? Platesti! :)... si defapt nu mai exista nimic bio deoarece putine pamanturi au scapat de chimicale si chiar daca au scapat, aerul nu a scapat! Nici noi nu am scapat! :D

La mai mare si sa ne mai relatezi si pe viitor! Pune accent pe foto ca sti sa le faci! (am inteles ca nu ai DSRL, ci o sapuniera?!)
Poate in poze sa para nu stiu cum, dar te asigur ca T+A au pastrat un nivel al executiei de care nu sunt multi in stare. M-am uitat pe net sa vad ce se spune despre PDP 3000 HV, noul player flagship al companiei. Absolut in toate comentariile (si nu vorbesc doar de review-uri de specialitate), poporul audiofil e dat pe spate de "felul mare" in care a fost construit. Si are "doar" 26 de kg. Si pare sa fie "the new boy in town" ce se ia la tranta cu toti masculii feroce.

Mda, sunt mai mult fericit decat nefericit. Macar am fericirea sa ascult in mod regulat asemenea bijuterii, chiar de n-or ateriza niciodata la mine in living.

Promit ca am sa revin si cu alte reportaje de pe teren, de fiecare data cand am sa am ocazia. Noroc ca de cativa ani am luat si virusul asta al fotografiei. Pentru audio show-uri e ideal acest combo : audiofilul fotograf. Macar incerc sa fiu cate putin din ambele, la nivelul de care sunt in stare. N-o sa vedeti de la mine nu stiu ce review-uri mirobolante, pentru ca nu le am cu vandutul de gogosi. Eu pot zice doar ce mi-a placut si ce nu. In rest sunt vorbe-n vant.

Intr-adevar, nu mai am DSLR. Dupa cum am mai zis, si-a dat sfarsitul obstesc pe pajistile inflorite ale audiofiliei. Singurul aparat din dotare e un compact cu lentila fixa de 23mm. Un compact mai "rasarit" ce-i drept.

Biofilia salveaza Romania !
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by johndoe21ro »

momolo wrote:Eu am ascultat sisteme Burmester chiar de la top la mid (scule si boxe care apropos, nu mi se par proaste deloc). In opinia mea nu sunt deloc intepate si nici agresive. Probabil impresia asta, Spirit Crusher, a venit de la folosirea draciei cu fisiere si cablaraii. Poate si boxelor. Eu am ascultat o singura data Vivid alea mari (nu tin eu minte indicativele) si mi s-au parut ca sound inspre B&W, deci cu tzatzul specific si ceva mai putin naturale la sunet, dar de show, de sclipici, de luat ochii la demo. Am avut senzatia si unei anume coloratii probabil date de tomberonul in care sunt puse traductoarele. Adevarul ca sunt si frumusele, daca iti vin musafiri ai "Uaul!" garantat.
johndoe21ro wrote:P.P.S. Pacat ca nu ai ascultat Avantgarde-urile... eu nu as fi plecat de acolo impacat fara sa le ascult!
daca vrei sa le asculti te poti duce in Gara de Nord si auzi la peron cand vine trenul. :lol:

Nu mai stiam demult ce mai face T+A. Vad ca au schimbat puternic designul, arata a chinezarii de soi!

Spirit Crusher, faine pozele! Si merci pentru relatare! Esti un fericit! ... Dar si nefericit in acelasi timp. Dupa cum vezi, la scule cat de cat bune preturile sunt cu totul iesite din comun! E ca la mancare, vrei "bio" (real, ca exista si contrafacute) !? Platesti! :)... si defapt nu mai exista nimic bio deoarece putine pamanturi au scapat de chimicale si chiar daca au scapat, aerul nu a scapat! Nici noi nu am scapat! :D

La mai mare si sa ne mai relatezi si pe viitor! Pune accent pe foto ca sti sa le faci! (am inteles ca nu ai DSRL, ci o sapuniera?!)
Eu nu am intentionat sa zic nimic rau de Burmester. "Incisiv" nu trebuie sa fie neaparat o caracteristica negativa si pentru mine nu e sinonim cu "agresiv" sau "intepator"! Mai degraba cu "vanos", cu timing bun... Despre Avantgarde-uri nu stiu nimic pentru ca nu am ascultat niciodata si, daca as fi ascultat, nu stiu cat de relevant ar fi fost. Cred ca incintele astea tip horn au nevoi mai speciale fata de restul boxelor (amplificari pe lampa, camere tratate corect dpdv acustic, etc) si nu le poate pupa oricine cu orice. O veni si vremea ascultarii lor.. pana atunci raman cu curiozitatea! :)
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by momolo »

johndoe21ro wrote:Despre Avantgarde-uri nu stiu nimic pentru ca nu am ascultat niciodata si, daca as fi ascultat, nu stiu cat de relevant ar fi fost. Cred ca incintele astea tip horn au nevoi mai speciale fata de restul boxelor (amplificari pe lampa, camere tratate corect dpdv acustic, etc) si nu le poate pupa oricine cu orice. O veni si vremea ascultarii lor.. pana atunci raman cu curiozitatea!
Eu am ascultat "trompete" Avantgarde cu amplificare Chord Electronics (nu mi-au placut deloc), cu amplifcarea dedicata produsa de Avantgarde (modelul de top) si avea probleme de horn, sunetul fiind usor dur, cu un lampadar facut in Austria, am uitat denumirea firmei, in cazul asta sunau ceva mai putin "hornist" si in final cu amplificare (pre si power) Accuphase, caz in care au sunat cel mai bine dar nu pe orice tip de muzica. Pe chestii simple corale, vocale, preclasica erau chiar ok, interesante, pe alocuri foarte vii, dar pe simfonica mare si rockareli aveau in continuare coloratie de horn si sunau usor nefiresc.
Per total pe mine nu ma incanta "trompetele" astea decat vizual, sunt foarte frumoase si de efect in camera. Insa toate "tromptele" pe care le-am auzit, nu numai de la Avantgarde, au (in ceea ce am perceput eu) o mai mare sau mai mica coloratie de horn pe care as descrie-o ca un fel de suierat al aerului fortat, cateodata o hauleala, per total o coloratie specifica cu care te poti obisnui daca apreciezi alte atribute ale sunetului. Oricum, dupa ce am ascultat pe ici pe colea Avantgarde, acum nu mai sunt deloc nerabdator si nici prea curios se le mai ascult deoarece nu se incadreaza in preferintele mele. Insa altii au alte preferinte si criterii.

Spirit Crusher, hai zi, ce sapuniera foto ai ?! Foarte faine pozele tale! Toata lumea ti le admira. Folosesti trepied, reflector, etc ?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by johndoe21ro »

momolo wrote:
johndoe21ro wrote:Despre Avantgarde-uri nu stiu nimic pentru ca nu am ascultat niciodata si, daca as fi ascultat, nu stiu cat de relevant ar fi fost. Cred ca incintele astea tip horn au nevoi mai speciale fata de restul boxelor (amplificari pe lampa, camere tratate corect dpdv acustic, etc) si nu le poate pupa oricine cu orice. O veni si vremea ascultarii lor.. pana atunci raman cu curiozitatea!
Eu am ascultat "trompete" Avantgarde cu amplificare Chord Electronics (nu mi-au placut deloc), cu amplifcarea dedicata produsa de Avantgarde (modelul de top) si avea probleme de horn, sunetul fiind usor dur, cu un lampadar facut in Austria, am uitat denumirea firmei, in cazul asta sunau ceva mai putin "hornist" si in final cu amplificare (pre si power) Accuphase, caz in care au sunat cel mai bine dar nu pe orice tip de muzica. Pe chestii simple corale, vocale, preclasica erau chiar ok, interesante, pe alocuri foarte vii, dar pe simfonica mare si rockareli aveau in continuare coloratie de horn si sunau usor nefiresc.
Per total pe mine nu ma incanta "trompetele" astea decat vizual, sunt foarte frumoase si de efect in camera. Insa toate "tromptele" pe care le-am auzit, nu numai de la Avantgarde, au (in ceea ce am perceput eu) o mai mare sau mai mica coloratie de horn pe care as descrie-o ca un fel de suierat al aerului fortat, cateodata o hauleala, per total o coloratie specifica cu care te poti obisnui daca apreciezi alte atribute ale sunetului. Oricum, dupa ce am ascultat pe ici pe colea Avantgarde, acum nu mai sunt deloc nerabdator si nici prea curios se le mai ascult deoarece nu se incadreaza in preferintele mele. Insa altii au alte preferinte si criterii.

Spirit Crusher, hai zi, ce sapuniera foto ai ?! Foarte faine pozele tale! Toata lumea ti le admira. Folosesti trepied, reflector, etc ?!
Multam pentru detalii! Chiar voiam sa intreb ce experienta negativa ai avut cu ele! Probabil ca ai dreptate si argumentele logice sunt, in mod evident, de partea ta! :)

Eu cred ca Spirit Crusher de fapt triseaza un pic in sensul ca sapuniera lui (n-o avea ea oglinda, ecran de focalizare, pentaprisma si vizor optic) pare sa aiba un senzor de dimensiuni mai mari (pana la urma unul dintre cele mai importante componente ale unui aparat foto)! Si, pe deasupra, are si un obiectiv fix probabil destul de luminos (drept pentru care nu cred ca are nevoie de trepied/blitz, samd)... poate un f1.8! Astept curios raspunsul pentru a vedea daca am intuit bine! Cert este ca ar putea face cariera pe treaba asta! :)

P.S. Este cumva un Fujifilm X100T? :mrgreen:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by Spirit Crusher »

momolo wrote:
Spirit Crusher, hai zi, ce sapuniera foto ai ?! Foarte faine pozele tale! Toata lumea ti le admira. Folosesti trepied, reflector, etc ?!
johndoe21ro wrote:
Eu cred ca Spirit Crusher de fapt triseaza un pic in sensul ca sapuniera lui (n-o avea ea oglinda, ecran de focalizare, pentaprisma si vizor optic) pare sa aiba un senzor de dimensiuni mai mari (pana la urma unul dintre cele mai importante componente ale unui aparat foto)! Si, pe deasupra, are si un obiectiv fix probabil destul de luminos (drept pentru care nu cred ca are nevoie de trepied/blitz, samd)... poate un f1.8! Astept curios raspunsul pentru a vedea daca am intuit bine! Cert este ca ar putea face cariera pe treaba asta! :)

P.S. Este cumva un Fujifilm X100T? :mrgreen:

Nu se mai poate dom'le, poporul vrea sa stie cu ce aparat ies asa fotografii. Eu mi-am prins urechile venind de la Nikon D700. Totu-i pe manual, asa ca primele foto au fost un fiasco total. Acest aparat te forteaza sa inveti fotografie. La nici una din pozele postate n-am folosit blitz sau trepied.
Bravo Mr. John! Din comentul tau reiese ca le ai cu fotografia. Cel putin cu partea tehnica. La proba artistica incep problemele. M-ai mirosit bine ce-i drept. As fi vrut eu sa am un Fuji X100T sau macar X100S. Asa ca pentru moment ma multumesc cu bunicul si tata lor, Fuji X100. Apertura F2. Pentru un compact din 2010 inca poti scoate foto faine, dar e clar depasit de noile modele din aceeasi clasa. Meriti felicitari pentru intuitie!

Sunet intins si lumina buna!
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by johndoe21ro »

Ma gandeam eu ca o nimeresc... Eh, eu sunt mai pe la inceputuri asa. Din pacate nu am timp sa-mi exploatez pasiunea corespunzator dar ma multumesc si cu timpul de-l am!
https://www.flickr.com/photos/17918331@ ... 7453976404" onclick="window.open(this.href);return false;
Eu cam cu d-astea ma ocup. Prieteni, rude, evenimente, familie, concerte... Trag multa opera (sunt prieten cu cei de pe aici) si mai rar pe la filarmonica si concerte de blues si jazz. Un avantaj major este ca ascult foarte mult live neamplificat (acustica este, din pacate, perfectibila in toate cazurile).
Una peste alta, micul Fuji isi face treaba de minune. Din pacate eu sunt mai old school la capitolul asta si fara vizor optic si oglinda... sunt ca pestele pe uscat. Si apoi, trebuie sa am toate comenzile la mana si nu prin meniuri, sa ma uit pe ecran, etc. Deh... batraneti!
Sa-l stapanesti sanatos si sa ai parte de cat mai multe expozitii si intalniri dintr-astea audiofile! Multumesc pentru urari! Numai bine! :wink:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by Spirit Crusher »

johndoe21ro wrote:Ma gandeam eu ca o nimeresc... Eh, eu sunt mai pe la inceputuri asa. Din pacate nu am timp sa-mi exploatez pasiunea corespunzator dar ma multumesc si cu timpul de-l am!
https://www.flickr.com/photos/17918331@ ... 7453976404" onclick="window.open(this.href);return false;
Eu cam cu d-astea ma ocup. Prieteni, rude, evenimente, familie, concerte... Trag multa opera (sunt prieten cu cei de pe aici) si mai rar pe la filarmonica si concerte de blues si jazz. Un avantaj major este ca ascult foarte mult live neamplificat (acustica este, din pacate, perfectibila in toate cazurile).
Una peste alta, micul Fuji isi face treaba de minune. Din pacate eu sunt mai old school la capitolul asta si fara vizor optic si oglinda... sunt ca pestele pe uscat. Si apoi, trebuie sa am toate comenzile la mana si nu prin meniuri, sa ma uit pe ecran, etc. Deh... batraneti!
Sa-l stapanesti sanatos si sa ai parte de cat mai multe expozitii si intalniri dintr-astea audiofile! Multumesc pentru urari! Numai bine! :wink:

Apai Raducule tata, nu ne jucam aici. Mai pe la inceputuri asa, zici? Inceputurile dinastiei vrei sa spui : D40, D90, D300, D3. Si nici obiective prea multe : 24 1.8, 35 2.0, 50 1.8, 85 1.4, 105 2.8. Nu-i corect, eu nu ma mai joc! Sa le stapanesti sanatos!

Primul si unicul DSLR avut pana acuma a fost D700, pentru nici 2 ani. Inainte compact, dupa compact. Sper sa mai am sansa sa ma mai distrez cu un full frame. Dar e cam greu cand nu te lasa audiofilia. Am avut si eu ceva obiective, tot cam pe-acolo : 35 2.0, 50 1.4, 85 1.8, 105 2.8, 24-70 2.8 G. Poate am sa fac si eu o selectie cu fotografii din acea perioada.

Ai cateva cadre foarte reusite. Felicitari! Pentru portret esti binecuvantat cu 85 1.4. Cel putin in Romanika esti asigurat cu subiecte pentru fotografie, peisaj si portret vorbesc. Prin Belgica, totu-i cam plat, si la propriu si la figurat. Sau as putea sa ma apuc de fotografiat catedrale si sticle de bere...

Se pare ca Nikon au dat din nou lovitura. La fel ca in 2008 cand au spulberat concurenta cu faimosul combo D3-D700. Pentru moment, cel putin pe hartie si din putinele imagini aparute, D5-D500 pare sa faca acelasi lucru.

Inspiratie si lumina buna!
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by Spirit Crusher »

Chef de Kef...

Salutare tuturor,

De la ultima interventie, am avut parte de ceva evenimente. Duminica trecuta am avut Kef in program. Marti a fost asa, mai fara "kef". Jihadistii zburatori au cantat alta partitura... Soundstage cat aeroportul la hit-ul zilei "Aruncati manutele-n aer". In fine...

Modelele din program : Kef Blade Two, Reference 1&3&5, LS50. Cred ca incepeti sa cunoasteti bine locatia. De data asta n-am mai tras vacute in poze. Le-am lasat sa pasca linistit. Nu stiu ce s-a intamplat acum, dar n-am mai fost in verva de altadata. Nici la ascultat si nici la fotografiat. Am stat mai mult de vorba. Bun si asta.

Blade Two chiar suna intr-un mare fel. Incredibil pentru niste drivere atat de mici. Sunt curios cum ar suna Blade-urile mari. Anul trecut am ascultat Kef Muon, alea mai "mititele". Really disappointed. Poate si combinatia cu electronica Chord nu a fost pe masura. De altfel nu-i prima data cand sistemele incluzand electronice Chord au fost mare dezamagire.

Nu ma intrebati de LS50. Le-am "ascultat" doar pentru cat am intrat sa fac poze. Nici Reference 1 nu s-au bucurat de atentie mai mare.

Reference 5 au fost ascultate cel mai mult. Poate si din cauza camerei, intima si foarte bine tratata acustic. De fiecare data s-a intamplat ca sa raman singur in aceasta camera, la ultimele show-uri. Da-i bataie cu cd-urile de acasa. Sursa : T+A PDP 3000 HV. Amplificare in clasa A de la Musical Fidelity, AMS50. Preamplificare pe lampi, tot de la ei, modelul Primo. N-a sunat rau deloc, dar... Daca facem un calcul rapid, doar componentele ajung undeva pe la 40k pounds. Asa ca, dragii mosului, vise placute...

Am vorbit cu organizatorul sa vad ce mai urmeaza. Din pacate, se pare ca pana pe la toamna nu s-ar mai anunta evenimente majore. Asa ca, va urma o perioada de seceta din partea mea la aceasta sectiune.

Sunet intins!


P.S. Sa nu uit de poze : https://goo.gl/photos/QnXpxG59MrifPmra6" onclick="window.open(this.href);return false;
Enjoy!
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by hersorin »

Spirit Crusher wrote:Nu ma intrebati de LS50. Le-am "ascultat" doar pentru cat am intrat sa fac poze. !
Cind ai intrat nu ai cazut in genunchi cu bale la gura de la atita HIGH END adevarat ? :shock: :shock: :D
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by momolo »

MUzica arabeasca nu ati ascultat ?! :lol:

Vad pe site-ul KEF, micutele LS50 sunt trecute la rubrica "hiend" pe cand modelele "Reference" sunt la categoria HiFi. Interesant este ca "Blade" (ala asazis mare) care face parte din rubrica "hiend" are usor mai putine kile decat Reference 5 din rubrica HiFi, care, cum se putea altfel, a primit premiul EISA (rezervat in special sculelor samsung de supermarket. Si oricum, rezervat alora care baga spaga mai grasa!).
Pute vartos a chinezarie! (zic si eu ca carcotasul si ascultatorul de poze! :D ). Din poza nu prea ma incanta constructia "Blade" cu difurile pe o parte. Intotdeauna am avut o mare retinere la boxele cu difuri pe o parte. Mai ales la alea care aproape nu au nimic pe fatza.... pardon, totusi au un difuzor de televizor!

PS - dar pe bune, ati fost numai albi acolo ?! Ma asteptam sa vad in poze macar cativa tuciurii cu cearceaful in cap! Am auzit ca la voi in Belgia deja aveti taxiuri sub forma de camila si scrieti de la dreapta la stanga!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by hondaru »

Burmester am ascultat si eu. Nu retin indicativele dar erau 2 sisteme in 2 camere diferite si sunetul a avut aceeasi amprenta. Cam nesarat, sec. Imi aduc aminte ca imediat dupa am ascultat Manger bookshelf si au spulberat Burmester care costa de trei ori mai mult.
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by SOLO »

Milano HI-Fidelity - 2016

McIntosh, nimic special ca de obicei.
Image

Focal - De data asta au nimerit-o, nu mai stiu ce amplificare foloseau dar se auzea bine. Mereu am fost curios cum suna boxele astea la volum mic. Oare suna ? :shock:
Image

Nu imi mai aduc aminte ce marca sunt boxele. Suntet interesant.
Image

Vivid Audio. Interesante, parca un pic plasmat sunetul.
Image

Marten. Cele mai tari de la show dupa parerea mea, perfecte pentru o camera normala. Patricia Barber se auzea superb. Scena, rafinament, impact.
Image

Mult asteptatele Spendor SP200... nasol, dezamagit.
Image

Elac F5. La 350 Euro nu cred ca exista ceva mai bun. Amplificate cu 5.000 de Euro ( nu-i corect ).
Image
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by momolo »

SOLO wrote:Elac F5. La 350 Euro nu cred ca exista ceva mai bun. Amplificate cu 5.000 de Euro ( nu-i corect ).
in poza postata par sa fie ELAC Debut B6
https://www.youtube.com/watch?v=1oq5qU2CQY8" onclick="window.open(this.href);return false;

Iar ELAC F5 sunt unele mari, coloane:
https://www.google.ro/search?q=Elac+F5& ... 8Q_AUIBygB" onclick="window.open(this.href);return false;

Ar fi interesant de stiut si ce scule s-au aflat in spatele boxelor. Mi se pare determinant. De exemplu Spendor SP200 arata bine (adica arata a boxa, nu mini cotetz de pasarele), poate sculele din spate nu le duceau, poate sursa era o voma cu fisiere flac-tzac-partz-pac. Am intalnit destule cazuri in care boxe bune erau batjocorite pe sisteme audio prost alese/setate.
SOLO wrote:Marten. Cele mai tari de la show dupa parerea mea, perfecte pentru o camera normala. Patricia Barber se auzea superb. Scena, rafinament, impact.
ar fi fost interesant de ascultat si muzica clasica (naturala) inafara de Patricia Barbieru (din seria, inregistrari pe laptop). Ce am auzit eu cu membrane din alea ceramice, nu prea m-a dat pe spate. In plus, constructia cu doua mid-woofere si un tuitar nu-mi pare sa favorizeze redarea geniala a mediilor..... care medii !? Alea din membrane ceramice ?! Ha, ha! :D
SOLO wrote:McIntosh, nimic special ca de obicei.
si pe mine m-a debusolat de fiecare data cand am avut ocazia sa degust frugal mult laudatele si cunoscutele McIntosh. Nu am avut niciodata norocul sa ascult ceva McIntosh sa ma dea pe spate.
SOLO wrote:Focal - De data asta au nimerit-o, nu mai stiu ce amplificare foloseau dar se auzea bine. Mereu am fost curios cum suna boxele astea la volum mic. Oare suna ?
au reusit sa nu muga ca niste vacute mov din Alpi ?! Tare greu de amplificat ! Poate poti afla cu ce erau.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply