Sfaturi pentru un incepator

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi pentru un incepator

Post by DorinD »

Nicu Lazar, imi mai permit o recomandare in sensul in care ai putea sa inlocuiescti radioul cu un Chromecast Audio:

http://www.emag.ro/google-chromecast-au ... DKS31YBBM/" onclick="window.open(this.href);return false;

dupa care instalezi pe smartphone serviciul Deezer si vei avea un radio cu muzica/interpretii preferati. Cel putin pt. mine aceasta combinatie reprezinta ultimul rasfatz, sa imi aleaga cineva din muzica preferata bucatile astfel incat sa rezoneze cu vremea de afara, ziua din saptamana, anotimp etc :D
"It is never too late to have a happy childhood"

bizonu22
Posts: 71
Joined: 27 Jan 2016, 10:45

Re: Sfaturi pentru un incepator

Post by bizonu22 »

Salut Nicu!

Eu iti recomand sa mergi pe scule vintage ani 70-80 dar incearca sa cumperi unele intr-o stare cat de cat buna. Incearca pe cat posibil sa le vezi si sa le asculti live. Inregistrarile youtube, auditii prin telefon, skype si alte prostii nu sunt elocvente deoarece sunetul este alterat. Ca si idee, eu folosesc in momentul de fata un amplif Marantz 1122DC, boxe Canton LE600, pick-up Dual 1237A custom made si un Asus Xonar U7 pe post de DAC. Deocamdata sunt multumit de cum suna sistemul iar pretul este unul decent,inca nu mi-am propus sa dau mii sau zeci de mii de euro pe un sistem audio.

P.S. remoteviewer1 cand a spus tuner probabil ca se referea la ceva de genul asta http://www.hifi-studio.de/hifi-klassike ... G_8000.htm" onclick="window.open(this.href);return false; nu la un tuner/radio fara amplificare.

O zi faina!
„Sunt mulți care, ajunși la un vârf de munte, au amețeli și cad; iertați-i pe parveniți.” — Octavian Goga

panzer
Posts: 115
Joined: 05 Jan 2009, 16:21

Re: Sfaturi pentru un incepator

Post by panzer »

Mai ieftin decat cu scule vintage nu iesi decat cu computerul.

Am scris acest mesaj nu pentru initiatorul topicului ci doar ca sa aplaud atitudinea colegilor. Daca intrebarea era pe alte forumuri tzi se umplea inbox-ul de la ofertele comerciale si nimic nu suna corect sub 5000 fix euro boxele (cele de 4990 euro sunt slabe foc), amplifurile vechi sunt toate proaste, iar sursele nu exista sub 3000 euro.

nicu lazar
Posts: 9
Joined: 29 Feb 2016, 11:20

Re: Sfaturi pentru un incepator

Post by nicu lazar »

Buna seara,

Am urmat sfatul lui CC-TM si am gasit la un prieten al unui prieten un Dual CV-1600 si o pereche de boxe Heco Spirit 400 . Am dat 800 lei pe tot sistemul si ma bucur ca nu au probleme de functionare.
Din cate mi-a spus vanzatorul, la boxe au fost schimbate rilele acelea de burete cred de la difuzoarele de bas iar la amplificator nu l-a reparat nimeni niciodata. Eu nu ma pricep la electronica, am cunostinte generale de fizica si atat.
Am pus muzica de pe laptop dar nu imi place cum suna. Vanzatorul mi le-a incercat pe un cd-player si la el chiar suna bine.(avea un cd cu Concertele Brandenburgice ale lui J.S.Bach)
Intreb acum; ce fel de tuner sa-mi iau? Cu afisaj sau cu scala? Nu am cum sa folosesc radioul pe lampi prin amplificator.
Si a doua intrebare; ce fel de cabluri sunt necesare?(intre amplificator si boxe si intre amplificator si tuner).
De asemenea; este necesar sa schimb cablul de alimentare la amplificator? Cu ce?
Va multumesc pentru raspunsurile primite pana acum.
Nicu

bizonu22
Posts: 71
Joined: 27 Jan 2016, 10:45

Re: Sfaturi pentru un incepator

Post by bizonu22 »

Salut Nicu!

In primul rand iti urez sa te bucuri de ele si sa te tina. Referitor la tuner, eu iti recomand sa il faci frate cu Dual CT-1440. O sa arate ca nuca'n perete daca pui unul cu afisaj langa clasicul asta.
Alegere si gustul iti aprtine, asta e doar parerea mea. Incearca sa treci muzica pe care o pui de pe laptop printr-o placa de sunet/DAC de genul Asus Xonar U7(poate gasesti de impumut sa faci o proba iar daca te hotorasti sa cumperi unul le gasesti la un pret cat de cat omenesc ). Poate o sa iti sune mai bine.

O seara faina!
„Sunt mulți care, ajunși la un vârf de munte, au amețeli și cad; iertați-i pe parveniți.” — Octavian Goga

bizonu22
Posts: 71
Joined: 27 Jan 2016, 10:45

Re: Sfaturi pentru un incepator

Post by bizonu22 »

Cred ca m-a luat gura pe dinainte cand am spus ca arata rau tunerul cu display.
Nu cred ca ar arata rau nici acest model DUAL CR 1750 langa al tau.
„Sunt mulți care, ajunși la un vârf de munte, au amețeli și cad; iertați-i pe parveniți.” — Octavian Goga

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: Sfaturi pentru un incepator

Post by c_andrei »

imi permit sa fac si eu o recomandare. Daca doriti un cd player care sa sune bine la bani putini, cautati ceva care sa aiba dac-ul TDA1541. Philips, Marantz, sau Sony (CDP-710 sau CDP-950). Eu personal as merge pe cele facute de Sony. Poate va ajuta acest site:
http://vasiltech.narod.ru/CD-Player-DAC-Transport.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Scrieti in casuta de sus tda1541 si apasati filter, si veti gasi cam toate cd playerele facute cu acest dac. Apoi puteti cauta pe olx ceva de acolo.

masacre
Posts: 17
Joined: 31 Jan 2016, 18:38

Re: Sfaturi pentru un incepator

Post by masacre »

nicu lazar wrote:Buna seara,

Am urmat sfatul lui CC-TM si am gasit la un prieten al unui prieten un Dual CV-1600 si o pereche de boxe Heco Spirit 400 . Am dat 800 lei pe tot sistemul si ma bucur ca nu au probleme de functionare.
Din cate mi-a spus vanzatorul, la boxe au fost schimbate rilele acelea de burete cred de la difuzoarele de bas iar la amplificator nu l-a reparat nimeni niciodata. Eu nu ma pricep la electronica, am cunostinte generale de fizica si atat.
Am pus muzica de pe laptop dar nu imi place cum suna. Vanzatorul mi le-a incercat pe un cd-player si la el chiar suna bine.(avea un cd cu Concertele Brandenburgice ale lui J.S.Bach)
Intreb acum; ce fel de tuner sa-mi iau? Cu afisaj sau cu scala? Nu am cum sa folosesc radioul pe lampi prin amplificator.
Si a doua intrebare; ce fel de cabluri sunt necesare?(intre amplificator si boxe si intre amplificator si tuner).
De asemenea; este necesar sa schimb cablul de alimentare la amplificator? Cu ce?
Va multumesc pentru raspunsurile primite pana acum.
Nicu
Cauta un tuner japonez,de prin anii 80 ,marea majoritate au doar FM si gama de unde medii,au sensibilitate si selectivitate foarte bune,in plus dupa decodorul stereo au filtre foarte bune,pentru a livra un semnal cit mai curat.
Poti incerca si tunere mai moderne,cum spuneai,cele cu afisaj,cele mai multe au si selectoare de posturi fixe,minim 6 pe FM,asta te ajuta sa nu mai cauti acele posturi memorate.
Sa nu uiti un lucru,pentru o receptie de calitate,in special fara acel fissss deranjant,ai nevoie de o antena buna.
Succes.

Post Reply