Aer audiofil

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Aer audiofil

Post by LEKTOR »

Hydro Blaster Spray for Audiophile-Quality Air

Image

Progress is the unstoppable force that makes modern audiophilia such a gratifying pursuit. In the post-cable era, it’s up to audio manufacturers to find new ways to improve the fidelity of the audio signal as it moves through the air, be it via Bluetooth or WiFi. This is why KEF toiled to came up with its brilliant new audio-enhancing spray, Hydro Blaster ($99 for 400 ml).

The problem with wireless audio transmission is water. Or, to be specific, water vapor that’s stuck in the air. Unfortunately, it turns out that water vapor absorbs RF, and therefore can have an adverse effect on digital audio transmission. Who wants to hear “wet and sloppy” sound when you can have “dry and crisp” sound instead? Even the priciest, most luxurious dehumidifier can’t adequately treat air for optimum audiophile-approved fidelity. You really have two choices if you are a discriminating listener: move to the desert, or use KEF Hydro Blaster Spray.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
Philalenthes
Posts: 87
Joined: 28 Jan 2009, 07:59
Location: Constanta

Re: Aer audiofil

Post by Philalenthes »

Am ramas fara cuvinte.
Problema cablurilor avea cat de cat o substanta, daca s-a ajuns la chestiunea aerului ... Imi si inchipui un flame pe aceasta tema.
Ce nebunie ...
Spunea in articol ca acest spray ar folosi atunci in era wifi, post cabluri. Ca sa fiu sincer, nu ma incanta deloc transmisia wifi, asa ca prefer batranescul cablu.
"Acționează în așa fel încât maxima acțiunilor tale să poată fi impusă ca lege universală"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Aer audiofil

Post by momolo »

O sa-mi iau si eu sa-mi dau la subraț in loc de deodorant (inainte sa ma duc la auditii)! :D

Pe de alta parte ar fi necesar un spray impotriva prostiei (desi ar provoca genocid in masa) deoarece un dezumidificator face treaba mult mai buna! :D (exemplu oarecare: http://www.dezumidificatoraer.ro/dezumi ... GwodJaoEdw" onclick="window.open(this.href);return false; )

PS - totusi, trebuie sa recunosc ca asta cu sprayul o depaseste pe aia cu knobul (de lemn)! :lol:

PS2 - pentru piata romaneasca as scoate un spray nu KEF ci CHEF, care sa provoace sau sa stimuleze cheful.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Aer audiofil

Post by hersorin »

Iti dai seama ce usor poti colora sunetul ?
Dai cu parfum de galbenele suna mai dulce , dai cu parfum de cinepa suna euforic si tot asa :D .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Aer audiofil

Post by johndoe21ro »

Oare cum coloreaza sunetul niste bio-metan, niste metan de origine audiofila... produs in urma consumului exagerat de fasole cu costita! In maro?! Ar fi o treaba sa lanseze si o gama de conserve pentru cei care nu se pot dezlipi de sistemul audio si doresc sa consume mancarea pe fotoliu, intre boxe! :twisted:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Aer audiofil

Post by momolo »

johndoe21ro wrote:Oare cum coloreaza sunetul niste bio-metan, niste metan de origine audiofila... produs in urma consumului exagerat de fasole cu costita! In maro?! Ar fi o treaba sa lanseze si o gama de conserve pentru cei care nu se pot dezlipi de sistemul audio si doresc sa consume mancarea pe fotoliu, intre boxe!
Uite un subiect de cercetare stiintifica si audiofila, propagarea sunetului prin norul de basini. E posibil oare ca basina reala sa faca basul mai putin basit ?! (autorul termenului de "bas basit", deci drepturile de autor apartin Greierasului. De unde probabil s-a si inspirat pentru noile scheme de putere care combat basul basit. Uite o idee de marketing pentru Greiere - "Daca v-ati saturat de bas basit, cumparati Sara!". Se poate imagina si o reclama video, "-In stanga avem Sara colorata in argintiu sau negru dupa preferinte. In dreapta avem o cutie alba fara inscriptii care contine numai bas basit." Ca in reclama aia cu detergentul obisnuit!)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Philalenthes
Posts: 87
Joined: 28 Jan 2009, 07:59
Location: Constanta

Re: Aer audiofil

Post by Philalenthes »

acum pe bune, ce o fi continand ? Ulei de sarpe pentru un aer mai audiofil? Orice ar fi cred ca e vb despre un lichid.
"Acționează în așa fel încât maxima acțiunilor tale să poată fi impusă ca lege universală"

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Aer audiofil

Post by remoteviewer1 »

https://www.youtube.com/watch?v=w5HT7b1ZG1c

Eu cred totusi ca este o pacaleala de 1 aprilie...dupa mutra celor doi prezentatori ce par sa se abtina sa nu izbugneasca in ras...Funny totusi, comentariile unora (in engleza, pe forumurile din strainatate la topic-urile dedicate acestui produs) cu privire la audiofili...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
Alex_San
Posts: 39
Joined: 03 Nov 2008, 19:41

Re: Aer audiofil

Post by Alex_San »

Super misto pacaleala de 1 aprilie...
Cititi review-urile de pe site daca vreti sa radeti putin...superba ideea celor de la KEF.

https://www.kefdirect.com/review/product/list/id/1440/" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
Philalenthes
Posts: 87
Joined: 28 Jan 2009, 07:59
Location: Constanta

Re: Aer audiofil

Post by Philalenthes »

Am citit review-urile si nu imi vine sa cred. Astia fac misto, sau vorbesc serios? Daca vorbesc serios este grav.
"Acționează în așa fel încât maxima acțiunilor tale să poată fi impusă ca lege universală"

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Aer audiofil

Post by johndoe21ro »

Philalenthes wrote:Am citit review-urile si nu imi vine sa cred. Astia fac misto, sau vorbesc serios? Daca vorbesc serios este grav.
Evident ca este o pacaleala de 1 aprilie! S-a specificat si mai sus! Nu stiu despre ce review-uri vorbesti! La o pacaleala nu se poate face review pentru ca ea nu exista in realitate! :shock:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

Post Reply