Tips and Tricks

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: Tips and Tricks

Post by Spirit Crusher »

lordu73 wrote: Pai de ce crezi ? Sa nu cada. Sare motanul pe ele si le doboara.
Pai in cazul asta ti-ar trebui o mâță audiofilă...

https://goo.gl/photos/YfzaD7vcDCo6Deuv6" onclick="window.open(this.href);return false;

https://goo.gl/photos/6CH33fR8WW7PY5fJ6" onclick="window.open(this.href);return false;
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Tips and Tricks

Post by hersorin »

Sa imi fac conexiunea in stea am nevoie de un conect . Ce imi recomandati ? Eu am 3 variante .
1 .
Image[/url]
Cu o gaura destul de mare incit sa bag 8 fire brute de 2,5 mm .

2
Image[/url]
Noi folosim asa ceva pentru a conecta firele de impamintare , deci contactul se face prin bareta de cupru , firele nu se ating intre ele .

3
Image[/url]
Explicit
Image[/url]
Aceasta este conexiunea pe care o folosim curent deoarece este foarte rapida .

Eu in mintea mea as utiliza prima varianta cu firele sucite intre ele apoi strinse cu surub si tratate cu solutie pentru contacte (fiecare fir individual si apoi toate ) .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: Tips and Tricks

Post by lordu73 »

hersorin wrote:Sa imi fac conexiunea in stea am nevoie de un conect . Ce imi recomandati ? Eu am 3 variante .
1 .
Image[/url]
Cu o gaura destul de mare incit sa bag 8 fire brute de 2,5 mm .

2
Image[/url]
Noi folosim asa ceva pentru a conecta firele de impamintare , deci contactul se face prin bareta de cupru , firele nu se ating intre ele .

3
Image[/url]
Explicit
Image[/url]
Aceasta este conexiunea pe care o folosim curent deoarece este foarte rapida .

Eu in mintea mea as utiliza prima varianta cu firele sucite intre ele apoi strinse cu surub si tratate cu solutie pentru contacte (fiecare fir individual si apoi toate ) .

Solutia 3 e de 2 lei, nu prezinta anduranta, Solutia 1 ar putea merge, dar de regula clemele astea sint foarte proaste si daca stringi mai tare te pomenesti cu surubul rupt sau cu corpul clemei sficuit.
Solutia 2 pare cea mai OK, dar trebuie sa ai loc sa te-ntinzi cu bareta.
De ce nu folosesti cleme sir de 6 sau 10 mm (Pheonix contact de curent sint mai mult decit OK, sau ma rog, Cabur, ce gasesti pina la urma e bun gasit ... )? Le poti da plasticul jos daca ti se par prea voluminoase si le izolezi cu banda. Sau ai putea cositori legatura (iarasi o solutie mai buna decit toate celelalte, indiferent de ce crede lumea ) Pentru ca orice cleme ai pune, peste un an o sa constati ca mai merg strinse o tura ....
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: Tips and Tricks

Post by lordu73 »

Cred ca stii ca pentru cositorire iti trebuie o pipa de cositor (o teava scurta de Cu batuta la un capat, faci din ea un fel de recipient si ii pui miner de sirma :lol:
In pipa de cositor pui cositor si il topesti cu lampa de gaz
Firele se cositoresc prin cufundare in baia de cositor. Sa nu incerci cu pistolul de lipit ca le strici izolatia si nu iese calitate.

Daca vrei neaparat sa folosesti uleiul ala haudiofil, sau daca nu vrei sa cositoresti (ti se pare prea complicat), poti lua un papuc de 16mm, bagi firele in el si sertizezi papucul cu clestele de sertizat. Apoi il dai cu banda (safety first) :D



Vad ca esti familiar cu diversi conectori, cred ca intelegi ce-am vrut sa spun.
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Tips and Tricks

Post by momolo »

Toti acesti conectori mentionati mai sus au dezavantajul ca introduc un anume metal in circuit, metalul din care sunt facuti. Si despre care am banuieli urate, adica nu cred sa fie de cea mai buna calitate (haudiofila).
Eu am folosit o metoda simpla (care seamana cu ce sugereaza lordu73 ) - am adunat toate firele (sa zicem ca am 6 de la prize si unul care vine din alimentare, deci 7 sarme de, exemplu, fiecare 4mmp sectiune cupru). Astea adunate fac un "somoiog" destul de vartos. Dupa care le badijonez cu o tabla de cupru taiata cat se cuprinda ( cazul sugerat mai sus, poate fi si un "papuc' din ala mare, insa din nou avem un metal nu tocmai haudiofil - dar nici nu mai conteaza atat deoarece firele fac contact direct intre ele). In prealabil am avut grija sa dezizolez firele si sa nu pun degetele direct pe cuprul dezvelit deoarece pielea noastra e grasa si contine substante corozive. In continuare am luat la ciocaneala tabla care strange in buchet firele, atat cat sa le tina cat mai strans, adica sa am un prim contact mecanic. Dupa aia am luat un letcon puternic de tip "tomahawk" (din alea mari, groase cu multi wati) foarte incins si i-am dat la greu cu sarma de fludor deoarece aceste sarme contin substante decapante ajutatoare (de obicei au sacaz la mijloc). Daca as fi topit cositor inainte sa-l torn peste, nu ar fi aderat si intrat printre sarme atat de bine precum fludorul. Se poate proceda totusi si asa, dar inainte ca sarmele sa fie facute "buchet" trebuiesc inmuiate intr-o substanta decapanta ne-lichida (exista tot soiul de creme), substanta care va actiona in momentul cand se toarna "creuzetul" improvizat plin cu metalul topit. Va iesi multa fumaraie si decapantul trebuie sa arda bine, caz in care i-as mai da ulterior cu flacara peste acest "buchet" de sarme. E ca lucratura tiganeasca la bijuterii facute in dosul pietei pe trotuar, adica trebuie indemanare. :D
Cert este ca astfel am si un contact mecanic direct intre sarme (deci nemijlocit de alte metale dubioase), am si lipitura si sigilare contra coroziunii. Insa iese mai de neanderthal, ditamai boscoroiul, mai ales daca aduni sarme cu sectiune mare.
Insa haudiofilia cere sacrificii! Si cine spunea ca nu e nevoie de ciocan ?! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Tips and Tricks

Post by hersorin »

Astazi am avut un pic de timp sa imi fac un mic proiect pentru rack .
Voi folosi lemn de brad gros de 5 cm si lat de 20 cm . Rack-ul are 150 cm lungime /50 cm latime /50cm inaltime .
Imbinarea este foarte simpla cu suruburi . Culoarea de final v-a fi alba (eu sunt cu modernul) acum am mers pe lemn pentru a se intelege asezarea scindurilor .
Voi folosi 8 picioruse ori din metal ori plastic tip Ikea .
Am vrut sa ofer cit mai mult aer sculelor astfel pe mijlocul rack-ului ramine o fanta de 10 cm .
Am facut ceva cu 2 etaje deoarece nu se stie pe viitor ce nebunii mai apar .
Eu zic ca acest rack nu mai poate fi indoit de Unico 200 (pina acum mi-a indoit aproape tot).
Locul amplificatorului cred ca va fi pe mijloc .
Daca aveti pareri sau idei va rog sa nu va sfiiti (nu am experiente cu rack-uri ) .

Image[/url]

Image[/url]

Image[/url]

Image[/url]
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Tips and Tricks

Post by hersorin »

Asa ceva ar fi final .

Image[/url]
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Tips and Tricks

Post by glucica »

Cite scule ai?
!ntentionezi sa pui scule si pe parchet?
De ce picioruse de Ikea si nu spike-uri?

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Tips and Tricks

Post by hersorin »

glucica wrote:Cite scule ai?
!ntentionezi sa pui scule si pe parchet?
De ce picioruse de Ikea si nu spike-uri?
Am trei scule . Un PC , un dac cu alimentare separata si un amplificator .
Toate sunt prevazute sa stea in partea de sus . In raftul de jos nu voi pune nimic (poate citeva hard discuri) iar pe parchet nici atit .
Nu m-am gindit la spike-uri dar e o varianta buna . Merci .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Tips and Tricks

Post by hersorin »

Asa arata Pc-ul
Image[/url]

este aceeasi dimensiune cu standardul audio adica 43 cm .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Tips and Tricks

Post by johndoe21ro »

Fiecare adopta solutia care i se pare cea mai buna si mai convenabila raportata la buget, echipamente, camera, samd. Acestea fiind zise, eu as merge pe o platforme separate! Astfel, nu ai avea nimic in planul boxelor sau in spatele acestuia - plusuri evidente cand vine vorba de adancimea scenei si de layering! Iar o platforma separata si dedicata (deci implicit audiofila) are toate sansele sa ofere o decuplare mai eficienta si o disipare mai buna a vibratiilor! As incerca platformele de la Mapleshade, Finite Elemente, Artesania, Stillpoint Component Stand, SRA, Lovano, Bassocontinuo, Solid Tech, samd. Eu zic ca ai un sistem destul de transparent dar si de pretentios si ar fi pacat sa-l limitezi astfel! Rack-ul conteaza foarte mult in sunet!
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Tips and Tricks

Post by hersorin »

Sa stii ca imi plac si platformele . Mai studiez problema. M-am gindit si eu sa nu fie nimic in planul boxelor dar uneori mai facem compromisuri . As putea face jumatate din rack adica ceva de 25 cm inaltime dar nici cu platformele nu e rau .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Tips and Tricks

Post by momolo »

Daca nu ai nimic intre boxe conteaza in acustica, suna mai bine. Totusi, ditamai hurdubaia pentru 3 scule mi se pare cam mult. Chestia aia mare va influenta acustica in incapere (in rau), oricat de mare este spatiul. Mai ales daca se afla intre boxe. Ideal e ca boxele sa nu aiba nimic prin jurul lor, nici intre.
Pe de alta parte, daca tot vrei sa-l faci i-as pune un fund in partea de jos. Astfel in cazul in care vei baga niste scule sau altceva in partea de jos, nu vor sta pe podea.
Sunt de aceeasi parere cu glucica, spike-urile ar fi chiar obligatorii. Indiferent daca faci un rack mai mic.
Rack-ul are o influenta foarte mare in sunet, asemantoare cu influenta cablurilor. Conteaza tot, de la materialul din care-i facut rack-ul pana la constructie, decuplare, asezare/pozitie, conteaza pana si pe ce tip de podea sta. Conteaza tot. Daca ti-ai face hurdubaia asta si ai baga-o in camera ai putea sa constati ca sunetul s-a schimbat in rau.
Eu te sfatuiesc sa te gandesti la ceva mai mic si mai in spate daca se poate. Ca sa lasi spatiul dintre boxe cat mai liber.
Lemnul mi se pare (din punctul meu de vedere) cel mai bun material insa exista sute de feluri de lemn si fiecare "suna" in felul lui.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: Tips and Tricks

Post by lordu73 »

hersorin wrote:Sa stii ca imi plac si platformele . Mai studiez problema. M-am gindit si eu sa nu fie nimic in planul boxelor dar uneori mai facem compromisuri . As putea face jumatate din rack adica ceva de 25 cm inaltime dar nici cu platformele nu e rau .
Eu cred ca ai pus deja ceva intre boxe (sculele trebuie ca le ai deja asezate undeva, nu ?), si din cite am inteles de la tine suna foarte bine.
Parerea mea este ca si aranjamentul in camera (aspectul vizual) conteaza, si inca foarte mult.

Ce vreau sa spun de fapt este ca 5 cm de dulap de brad asezat culcat echivaleaza cu 5 cm sau mai putin de PAL asezat in plan vertical. Daca ti-ai face o sustinere de genul asta pe mijloc, ai putea aseza carti in partea din fata si ai putea aranja cablele, alimentarile si orice altceva mai ai si nu vrei sa se vada in partea din spate (sub scule). :idea:

Si da, evident ca ar trebui facuta cit mai mica si in adincime si in lungime ...
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

panzer
Posts: 115
Joined: 05 Jan 2009, 16:21

Re: Tips and Tricks

Post by panzer »

hersorin wrote: Voi folosi lemn de brad gros de 5 cm si lat de 20 cm .
Brad-ul natural 5x20 n-o sa stea drept nici neam daca nu are deja cativa ani buni deja si a fost re-indreptat mecanic. Sau daca a fost "presat", dupa tehnologia cu care se fac usile din lemn masiv. Are tendinta de a se "roti" in jurul propriei axe.

Vrei sa il faci tu in garaj, sau mergi la un atelier sa te ajute? Mi-am facut singur toate panourile absorbante cu lemnul la vedere, imbinarile in coada de randunica (am avut eu o dambla sa nu pun suruburi/cuie) si prima problema de care m-am lovit a fost sa tai bucatile FIX la aceeasi dimensiune. Atat de DYIer sunt eu! :oops: Nu mi-au iesit taieturile din prima dar le-am mai luat "la pila". :) Oricum cand am terminat a venit doamna si a intrebat "ce e cu lemnul asta!" Acum caut sa printez niste canvas-uri alb-negru cu imagini rock sa le acopar cu al doilea rand de material.

F util topicul. Deja mi-am schimbat design-ul probabil urmarind discutiile.

Post Reply