Auditia in casti

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
viperu
Posts: 39
Joined: 27 Nov 2008, 15:13

Re: Auditia in casti

Post by viperu »

Mie mi se pare ca muzica la casti si muzica la boxe e diferita asa cum e mancarea la conserva fata de mancarea gatita, iar mancarea raw vegana sunt cantarile live ne-amplificate :)

Muzica la casti a prins foarte mare avant la noi in ultimii ani din cauza spatiilor de lucru deschise unde zgomotul ambiental poate afecta productivitatea.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Auditia in casti

Post by TomJones »

Niste casti bune UltraSone, germane. Am ascultat un model de top la vreo 2000$ la unul din cei mai vechi audiofili din Bucuresti.(Gigi M.)
http://www.ultrasone.audio/en" onclick="window.open(this.href);return false;

Ar mai fi cei de la Stax-japonia, dar scumpe. (sunt la dvdplanet/stereoplanet)
http://www.stax.co.jp/index-E.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Last edited by TomJones on 23 Jan 2016, 08:55, edited 3 times in total.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Auditia in casti

Post by TomJones »

viperu wrote: Muzica la casti a prins foarte mare avant la noi in ultimii ani din cauza spatiilor de lucru deschise unde zgomotul ambiental poate afecta productivitatea.
Si "zumzaitul" ce il auzi de la cel de langa tine ce asculta cu doape. Daca mergi in tramvai asculta unii in doape muzica la maxim de este enervant.

User avatar
San Holo
Posts: 8
Joined: 10 Feb 2016, 10:37

Re: Auditia in casti

Post by San Holo »

ender25 wrote:Eu ascult ocazional la casti desi prefer sunetul sistemului meu stereo. Folosesc niste Audeze LCD 2 si, pana acum, am fost foarte multumit de rezultate! :)
Pe ce anume asculti LCD-urile?

ONTOPIC: Cele de la Fiio sunt decente. Player portabil recomand Cowon. Pentru casa, Schiit (Asgard, Valhalla)este accesibil si decent. Casti...de la Senn HD 595 in sus. Beyer DT990, Grado SR80, Denon AHD7000, Audeze, HiFiMAN, dar totodata depinde si de pretentii si genurile muzicale ascultate. Grado suna f bine pe rock/metal sunt rapide. Beyerdynamic pe electronica, Senn-urile pierd frecventele joase fiind ideale pentru clasica (soundstage excelent HD650). F decente sunt si HD598 si...aratoase. HiFiMan HE400, HE500 sunt magneplanare, foarte detaliate, nu tipa, dar cer amplificare de calitate. Audeze, similar. :P

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Auditia in casti

Post by johndoe21ro »

San Holo wrote:
ender25 wrote:Eu ascult ocazional la casti desi prefer sunetul sistemului meu stereo. Folosesc niste Audeze LCD 2 si, pana acum, am fost foarte multumit de rezultate! :)
Pe ce anume asculti LCD-urile?

ONTOPIC: Cele de la Fiio sunt decente. Player portabil recomand Cowon. Pentru casa, Schiit (Asgard, Valhalla)este accesibil si decent. Casti...de la Senn HD 595 in sus. Beyer DT990, Grado SR80, Denon AHD7000, Audeze, HiFiMAN, dar totodata depinde si de pretentii si genurile muzicale ascultate. Grado suna f bine pe rock/metal sunt rapide. Beyerdynamic pe electronica, Senn-urile pierd frecventele joase fiind ideale pentru clasica (soundstage excelent HD650). F decente sunt si HD598 si...aratoase. HiFiMan HE400, HE500 sunt magneplanare, foarte detaliate, nu tipa, dar cer amplificare de calitate. Audeze, similar. :P
Nu cred ca o sa-ti raspunda ender prea curand asa ca o fac eu. Asculta LCD 2 Fazor si HiFiMan HE-560 folosind ca DAC si amplificare un exaSound e20 Mk I!
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

spitfire
Posts: 24
Joined: 07 May 2015, 11:42

Re: Auditia in casti

Post by spitfire »

Ma tenteaza grav Hifiman 400S insa vad ca cei ce le vand la noi ofera doar 1 an garantie. Chiar si varful de gama HE1000 are tot un an in conditiile in care legea prevede minim 2 ani garantie pentru astfel de produse. Producatorul da 3 ani pentru He-1000.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Auditia in casti

Post by momolo »

Ce rau am ajuns cu totii!
Lumea se inchina azi la gainatzul chinezesc!
Limbajul pare cifrat, denumiri oligofrene venite din bezna mintii unor orezari comunisti au intrat in vocabularul tineretului crescut ca puiul de Crevedia la lumina ecranului (chinezesc si palpaitor). Citesc si nu inteleg! Pare o limba straina! Fio, pio, couan, shit, tzartz, partz.... incep sa dau click de cautare la fiecare, noroc de goagal, altfel nu stiam la ce capitol sa sap! (unelte de ingrijire a parului?! Aspiratoare ?! Vase de bucatarie?! etc)
Bonus, besinile astea suna de porc (chinez si mort). Cine isi da seama ?! Mai nimeni, in ziua de azi nu mai exista referinte. Sau exista, dar sunt extrem, extrem de scazute! In schimb multi pe netul capitalist sunt gureshi nevoie mare, precum pitzigoii care au gasit omida de cauciuc! Tzine mult la tavaleala, nu ca aia naturala! Evrika! Noi din RO oricum nu contam, cascam gura si ne cad ochii in ea.
Vorba unui batran comunist, chinezii in loc sa se ridice la nivelul lumii au coborat toata lumea la nivelul lor! Capitalistii au pus botul la momeala comunistilor chinezi. Astia destepti, au folosit pe post de momeala propriul popor de sclavi. Oricum, bietii chinezi alt stadiu nu au cunoscut, ei sunt sclavi de mii de ani. Grangurii lumii vestice au dat navala, si-au concediat muncitorii de acasa si au mutat calabalacul in China, unde momeala sclavilor ieftini si conditiile amenjate ca la carte (o capcana perfecta, marca genialui Deng Xiaoping) au facut sa intre bizonul capitalist cu totul inauntru! Va fi consumat complet, inclusiv coada si copitele! China este eficienta, mananca tot, nu arunca nimic! Lumea vestica a murit incet, dar sigur. Acum isi infasoara de buna voie funia musulmana de gat si urmeaza sa se arunce in golul multiculturalismului (drogata si supusa la perversiuni in numele libertatilor sexuale si liberale). Intr-un final a mai ramas blazonul si locatia magazinelor. E ca un muscoi supt de marele paianjen, inca mai misca putin din picioruse, pana sa fie drenat complet de sucurile interioare. In curand nici blazoanele si nici magazinele nu vor mai ramane..... sau, citind denumirile de mai sus, deja s-a intamplat! Noi ne vom uita prin gaurile gardului cu castile (chineze) pe urechi.

Founded by owner Dr. Fang in New York! :lol:
Prima intrebare, Dr. Fang a fost adus in conteiner la New York?!
Si a doua intrebare, cum putea fi infintata o firma de altcineva decat detinatorul/proprietarul?!
http://www.hifiman.com/about" onclick="window.open(this.href);return false;

Fara indoiala, profitul de pe urma plasticului fabricat in Shenzhen e suculent! Orezarii de acolo sunt platiti pe nimic, mai costa ceva transportul si in rest, marketing occidental, le aduci cu 30 dolari, le vinzi cu 300 (apropos, am aflat de unele preturi reale la diverse aparate de supermarket, marci mari... "japoneze", evident fabricate in China! Numai cine este tare de inima poate suporta cu bine informatia! Eu totusi m-am intrebat, de banii aia, ce pune chinezul in carcasa?! In rest stiu profitul celor care le vand... la prima mana! Caci e un lant mare si lung de vanzatori. Cei din urma ciugulesc resturi. Daca nu au fost in stare sa gandeasca, sa inventeze, sa produca, macar sunt in stare sa stea la taraba. Ciudat, traim intr-o lume in care cel ce vinde castiga si traieste mult mai bine decat cel care proiecteaza si produce! Nu-i nimic, se va reglementa si asta, in stil chinez! :D )

https://www.youtube.com/watch?v=ssB6r-V9v_U" onclick="window.open(this.href);return false;

PS - interventia mea nu are nici o legatura cu persoanele de fatza si recomandarea conducerii este sa nu o cititi! Chiar daca faceti imprudenta sa o cititi, va rog, considerati ca nu exista! Multumesc!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

spitfire
Posts: 24
Joined: 07 May 2015, 11:42

Re: Auditia in casti

Post by spitfire »

Momolo ai perfecta dreptate in tot ce ai spus mai sus. Pretul la care pleaca din fabrica e undeva la 40-50% din pretul la care ajunge la noi.Distribuitorul ia crema. Ma uitam la alt concurent al celor care vand la noi HIFIMAN. Pentru unele modele au preturi de aproape 200 de $ (la oferta) in conditiile in care respectivele se vand afara intre 90 si 120$.
Revenind la HIFIMAN, sunt foarte apreciate in comunitatea celor pasionati de casti.
''Founded by owner'', vrea sa spuna ca cel care a facut firma inca o detine. Detinatorul se poate schimba.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Auditia in casti

Post by remoteviewer1 »

Spitfire
Pretul la care pleaca din fabrica e undeva la 40-50% din pretul la care ajunge la noi
Eu zic sa te mai gandesti...daca scazi tva-ul, procentul incepe cu unu, da 1!Ok, recunosc ca am fost manager in vanzari acum cativa ani, si vindeam numai branduri europene de prestigiu din domeniul respectiv. Preturile mele de distribuitor erau la 50% fata de Carrefour(aveam unele produse din portofoliu ce ajungeau si pe acolo), si eu eram a3-a mana...(Prima era fabrica, a doua reprezentanta pe Romania ce nu putea vinde la nimeni, eu eram al treilea (distribuitorul oficial)ce aveam drept de vanzare, Carrefour era de la a4-a in sus...).Sa zicem ca X este pretul de vanzare (fara TVA) pe piata, distribuitorul are intre 50 si 70% discount la cateva bucati, daca va cumpara cu containerul va avea cam 70-80% minim. Poftim economie capitalista...dupa cum spunea si momolo, cel ce produce va castiga cel mai putin, cel mai "castigat" este, ati ghicit, clientul.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Auditia in casti

Post by brighty »

Un articol despre playere audio mobile de top, in batalia disperata pe care o duc cu smartfoanele. Cateva specificatii tehnice si atuuri:
http://m.capital.ro/sambata-calitatea-a ... multi.html" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Auditia in casti

Post by momolo »

o colectie de casti foarte mare scoasa la vanzare:

http://olx.ro/oferta/casti-audio-vintag ... eb68d198b1" onclick="window.open(this.href);return false;

PS - nu cunosc pe cel care vinde, am gasit anuntul intamplator pe net. Am postat deoarece mi se pare ceva foarte interesant.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply