Incentive sau cum sa inveti sa sculti muzica

A fost odata ca niciodata
Post Reply
testokick
Posts: 18
Joined: 06 Jan 2016, 15:00

Incentive sau cum sa inveti sa sculti muzica

Post by testokick »

Oameni buni, pe mine ma omorati cu lucrusoarele voastre. Dupa ce am citit(de fapt inca citesc si urmaresc link-urile) viewtopic.php?f=7&t=82" onclick="window.open(this.href);return false; ma minunez de cat de multa frenezie si curiozitate aveti stocata in voi. Nu vreti cumva sa impartasiti si voi sunetul debitat de trancotele voastre audiofile vintage-uite? Balesc de mult timp la deck-uri si pick-up-uri de-o seama cu mine sau ceva mai mari dar parca n-as cumpara nimic pana nu ascult. Nu vreti sa va faceti pomana sa invitati 2-3 nestiutori/sesiune si sa ne documentati? Sau macar cum si ce trebuie sa auzim la o trancota buna si de calitate?

PS. Aducem noi fursecurile si cola. Sau Cheateau-ul si mucegaiul de pe branza!

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: Incentive sau cum sa inveti sa sculti muzica

Post by vjvarta »

intr-adevar se cere o auditie inainte de cumparare, asta daca ai ocazia. eu nu am avut sansa asta si am mers pe feeling, iar rezultatul a fost mai mult decat multumitor; sa zicem ca am fost norocos :).
depinde de cati bani esti dispus sa cheltui si de ce sunet cauti..

testokick
Posts: 18
Joined: 06 Jan 2016, 15:00

Re: Incentive sau cum sa inveti sa sculti muzica

Post by testokick »

Caut sunetul unui pick-up Technics si o linie Akai adusa in tara pe sub 7 maini; se intampla prin '87. Mai caut sunetul unui amplificator si magnetofon Revox, Technics. Asta din urma era negru mat. Akaiu' avea o "fata" zambitoare cu un triunghi pe mijloc. Mai tarziu am aflat ce era un GX( - link sters - este un link virusat - )
Tin minte melodiile dar inca nu am gasit nici o scula veche sau ultramoderna care sa-mi aduca aminte de caldura sunetului trecut.
Astazi ascult la un amplificator rupt dintr-o linie midi, pe niste boxe dintr-o combina.
Pusca si cureaua lata....

PS. Numele mijlociu e Hagi Tudose.

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: Incentive sau cum sa inveti sa sculti muzica

Post by vjvarta »

pentru caldura sunetului recomand un amplif vintage. eu am un amplituner din '75 pus pe niste sharp tot de la o combina si stiind cum sunau boxele pe combina, cand le am pus pe amplituner mi am zis "sa mi bag....cum suna" si nu sunt genul care sa fie impresionat usor :).

testokick
Posts: 18
Joined: 06 Jan 2016, 15:00

Re: Incentive sau cum sa inveti sa sculti muzica

Post by testokick »

Boxele mele de combina nu le-as da pe multe modernitati. La cum danseaza lambada difuzorul de bas incepand de la 10Hz si cum ma dor ideile crete de la inalte, nu stiu daca alte surate boxe moderne pot face asta. Amplificatorul nu stiu daca poate fi numit in totalitate Vintage daca s-a nascut in '78 in ciuda faptului ca are numai tranzistori. Sincer mi-as trage un Kendwood sau Pioneer de prin '72-'75 cu un maxim de 30W insa tot trebuie sa-mi cumpar si un deck de calitate si un alt pick-up.
E adevarat ca postarea are doar zeci de ore dar m-as fi asteptat sa aiba ceva mai multe parereri sau comentarii din palnia celor 60 vizualizari. Mr. momolo si alti grei presupun ca se abtin.
In alta ordine de idei , mi-am tras aseara un cablu interconect Nakamichi. Uite asa!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Incentive sau cum sa inveti sa sculti muzica

Post by momolo »

testokick, ti-am sters linkul de mai sus. Cand am apasat sa vad, s-a aprins antivirusul rosu si mi-a zis ca este link malware, si l-a blocat. Deci ai grija! Am mai gasit si eu siteuri din astea cu probleme cand cautam vintage de la Philips in Olanda.

Pe de alta parte eu sunt intradevar un greu al forumului deoarece m-am cantarit ieri pe un cantar din piata (pus pentru saci de cartofi) si arata 107 kile (cu tot cu bocanci, totusi...).

Iar topicul ar fi trebuit deschis la sectiunea VINTAGE si nu OFF TOPIC. Poate de aceea nu e luat in serios. Daca vrei o sa incerc sa-l mut cu totul dar nu dau garantie caci nu ma pricep foarte bine la digitale.

Cat priveste "interconectul" (invata si tu sa spui, cablu de semnal!) Nakamichi, ce sa zic, sunt un pic invidios!
Eu ma oftic ca acum mai multi ani vindea cineva un cablu de semnal Luxman (din vremea buna, anii 70-80) si nu l-am cumparat ca prostu ce sunt!
Dintre cablurile "vintage" multe suna bine chiar dintre alea banale care se bagau in lada sculelor la vanzare. Sper ca stie toata lumea, pe vremurile bune aparatele de tip sursa, exemplu, magnetofon, cassetedeck, cdplayer, veneau ambalate in lada cu tot cu "interconect" (made in Japan!). Asa subtirele si urate, unele suna bine. Mai ales cele foarte vechi.

Cat priveste subiectul cu trancotele bune la sunet, e problema delicata. Stau samsarii cu ochii pe noi ca pe butelie, cum zici ceva de bine, cum salta pretul! Deci se "lucreaza" pe ascuns, ocult, tainic! (numa' intre prieteni si prin viu grai) :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

testokick
Posts: 18
Joined: 06 Jan 2016, 15:00

Re: Incentive sau cum sa inveti sa sculti muzica

Post by testokick »

Multumesc de filtrarea link-ului. Nu e nici un bai. Merg pe mana ta in ale digitalelor forumuri si mutari de topicuri.
"Cablul de semnal" 'nteles. I stand corrected.
Deck-ul care-mi face cu ochiul este Akai GX-F71(tocmai s-a dezmembrat unul prin galati pe un oarecare site de plasticuri desi uneori apar si lucruri bune) Sunt convins ca exista si alte modele de referinta insa sunt bolnav de aluminiu si tranzistori. Poate tehnium-ul din copilarie e de vina.

In primul post am pus o intrebare cu ascultatul. E inca valabila.

PS. Daca exista dorinta de cablu....cica are mai multe.
PPS. Pentru trancote bune la sunet si nu prea gauritoare de buget accept si mesaje private sub radarul samsar.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Incentive sau cum sa inveti sa sculti muzica

Post by momolo »

testokick wrote:Deck-ul care-mi face cu ochiul este Akai GX-F71
e slabut saracul (la sunet si cum trage, in rest e opera de arta). Si din ce stiu eu se cere foarte mult ca e din seria ravnita de poporul nostalgic. Pe vremea anilor 80 nu conta cum suna, nu auzisem de audiofilie. Seria de la care unicul bun si adevarat (audiofil) este GX-F91. Dar ala costa mult si la noi se gasesc numai gata ciobanite la pret de porc. E atata de complicat si indesat sub caracasa ca mai bine iti bagi un bat in cur decat sa repari un F91! Iar mecanica e si asta indesata si delicata.
Mai bine te orientezi pe altceva.

Auzi, sa nu fie cabluri Nakamichi din alea chinezesti ?! Umbla la ora asta diverse mufe chinezesti cu numele si emblema Nakamichi pe ele. Defapt pana ca brandul asta sa capoteze incepuse sa scoata niste combine life style si tot soiul de parascovenii tampite. Din ce stiu japonezul care era in spatele acestui brand si-a facut firma lui audiofila pe nume Niro (parca) dupa care a disparut sau murit.

Ce zici, mut topicul tau la VINTAGE ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

testokick
Posts: 18
Joined: 06 Jan 2016, 15:00

Re: Incentive sau cum sa inveti sa sculti muzica

Post by testokick »

Ce zici, mut topicul tau la VINTAGE ?
Da. Daca dispare topicul:
- Ces't la vie...tojour parsive

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Incentive sau cum sa inveti sa sculti muzica

Post by hondaru »

In legatura cu vizitatul reciproc cred ca ar fi bine ca userii sa-si completeze in profil locatia si asa ne dam seama dintr-o privire ce este posibil in privinta vizitelor si ce nu.
Sa inteleg ca autorul topicului este din Galati? O sa fie cam dificil o reuniune. Prin Bucale se mai organizeaza diverse adunaturi din cand in cand. Ce-i drept prin viu grai comunicarea este mult mai usoara. De obicei cei cu experienta nu-si deschid tolba la oricine trebuie sa simta ei ca cel care primeste informatia este cel putin la fel de impatimit ca si ei, pe aceeasi lungime de unda as spune (sau cu aceeleasi pasarele la mansarda) :D.
Bineinteles ca toti am vrea sa aflam care este cel mai bun, cel mai fiabil, intr-un cuvant sa evitam irosirea timpului si a banilor. Totusi exista un impediment major - gustul. Asta difera.
Nu vreau sa ofensez pe nimeni dar cred ca mai mult sau mai putin toti sunt in asentimentul meu. Am cheltuit o gramada de bani ptr a invata si inca mai am mult de invatat. Sunt dispus sa impartasesc din experienta cuiva care are ceva de impartasit la randul lui, un fel de troc de experiente "cumparate" cu timp irosit si de ce nu si bani irositi.
Toti suntem frustrati de timpurile cand priveam cu jind la aparatele expuse la diverse expozitii sa de diverse persoane mai norocoase la vremea respectiva. Acum vrem sa avem si noi ce n-am avut atunci. Niste copii mari ce tanjesc inca dupa jucarii.
Schimnul de impresii ajuta la invatatul ascultarii muzicii fara indoiala.
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: Incentive sau cum sa inveti sa sculti muzica

Post by atyclb »

momolo wrote: Pe de alta parte eu sunt intradevar un greu al forumului deoarece m-am cantarit ieri pe un cantar din piata (pus pentru saci de cartofi) si arata 107 kile (cu tot cu bocanci, totusi...).
momolo, eu zic ca te-au furat taranii la cantar...i-am vazut cum fac pe unii mai colorati ce vand toamna struguri la mine in zona, cand tu te uiti sa vezi care e greutatea, ei apasa cu piciorul pe cantar si te-au ars cu niste kile in plus ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Incentive sau cum sa inveti sa sculti muzica

Post by momolo »

Nu mestere! Era un cantar modern, digital, uitat acolo, nimeni in jur. Ma asteptam la asa greutate dar inca mai speram daca era cu limba analogica si sa zbatea un pic inainte de asezare. Dar asa, a fost directa cifra digitala, fix in inima! De aia nu-mi place mie digitalul!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: Incentive sau cum sa inveti sa sculti muzica

Post by atyclb »

In cazul asta va trebui sa scimbi mai des pozitia boxelor in camera, sa le mai duci pe la vecini sa vezi diferentele de acustica :D

Post Reply