Bi-wiring

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Bi-wiring

Post by Schindler »

Ce parere aveti despre bi-wiringul cu doua tipuri diferite de cablu de boxe ? A incercat cineva ? Ar aduce o imbunatatire a sunetului ?
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Bi-wiring

Post by c6t9 »

de ce nu incerci tu. e cel mai sanatos.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: Bi-wiring

Post by Schindler »

Nu incerc eu pentru ca nu am cablurile necesare ... in afara de asta cred ca sint multe persoane aici pe forum care au mult mai multa experienta in privinta cablurilor si bi-wiringului si i-as ruga sa ne impartaseasca si noua concluziile lor.
"Stop hearing music. Start listening to it."

ViMe
Posts: 56
Joined: 20 Nov 2008, 05:40
Location: Bucuresti

Re: Bi-wiring

Post by ViMe »


User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Bi-wiring

Post by momolo »

Nu mai folosesc de un an bi-wiring. Asta a fost pentru faptul ca am gasit un cablu de boxe bun.

Personal, ultimele concluzii la care am ajuns - bi-wiring nu este necesar insa ar putea da avantajul combinarii unor cabluri suprapuse. ....Lucru ce nu este neaparat un avantaj, cateodata doar un mod de a zapaci sunetul.

Cred ca moda bi-wiring a venit mai mult din ratiuni de marketing/comerciale. Pe deoparte vanzatorii de cabluri pot vinde mai mult cablu, pe de alta apare cerinta unor strapuri (intre bornele bi-wire) de factura..... audiofila :D :roll: (deci mai exista ceva de vanzare) iar pe de alta, are userul impresia ca se afla in avangarda tehnologiei cand vede patru "serpalai" (sau sase) in loc de doi. :D

Rar e nevoie reala de treburi deastea, in general doar atunci cand ai cai separate complet in cutie si filtru propriu.

Un mic "avantaj" (sa nu uitam totusi zapacirea sunetului cu cabluri diferite in combinatie) ar fi ca se poate mari sectiunea la cablu, lucru catodata cerut de unele amplifuri.

Dar in general complica si mai mult ecuatia si asa complicata a combinarii cablurilor intr-un sistem audio.

Si zic asta ca unul care a folosit multe cabluri combinate si rascombinate in bi-wiring si alte deastea pana intr-un final, gasirea unui singur cablu bun!

PS - nu mai e nevoie sa amintesc faptul ca marimea sectiunii nu are neaparat deaface cu basul sau calitatea sunetului. De multe ori exista bas mai bun sau calitate si echilibru mai mari pe sectiuni mai subtiri, etc,etc.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Bi-wiring

Post by TomJones »

Legat de utilizarea bi-wiring mai este si faptul ca acele placute de la bornele boxelor nu sunt intotdeauna de cea mai buna calitate putand chiar baga ceva distorsiuni si de aceea cand folosesti bi-wiring sunetul devine mai curatat pe anumite frecvente. Daca vrei sa folosesti single wiring iti recomand sa scoti placutele si sa folosesti acelasi cablu in locul lor care este din acelasi material ca si cablul folosit la boxe; poate de aici apare si diferenta de sunet intre single si bi - placutele nu sunt din acelasi material ca si cablul. De ex placutele sunt aurite, iar cablul este din cupru; 2 metale diferite ca proprietati si conductibilitate electrica.
PS. Nu mai este nevoie sa mentionez ca un cablu single scump este mai bun ca unul bi mai ieftin d.p.d.v. calitativ, deci in cazul de fata single este superior, dar si reciproca este adevarata adica un bi scump bate un sigle entry-level....cel mai bine fa teste peste teste....eu unul am facut teste de am transpirat la greu..si acum imi aduc aminte cum ma taraiam ca o rima in spatele sculelor sa le montez si sa le scot pe cele de dinainte... :D

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Bi-wiring

Post by momolo »

TomJones
Nu mai este nevoie sa mentionez ca un cablu single scump este mai bun ca unul bi mai ieftin d.p.d.v. calitativ, deci in cazul de fata single este superior, dar si reciproca este adevarata adica un bi scump bate un sigle entry-level..
Rar ceva mai fals precum aprecierea calitatii cablurilor dupa criteriul preturilor! Sunt cabluri de 2 bani care umilesc cabluri scumpe in anume configuratii si potriveli.

Iar eu am scris mai sus: ....
pe de alta apare cerinta unor strapuri (intre bornele bi-wire) de factura..... audiofila
...

De obicei boxele medii-ieftine (dar si unele scumpe) din cele cu bi-wiring sunt dotate cu strapuri proaste. Normal ca o bucata de cablu e mai bun ca strap.

Am trecut si eu prin diverse etape de frecat cabluri si borne pana sa ajung la concluziile expuse mai sus.

Si apropos, ca tot suntem la subiect, eu prefer sarma bagata direct in surub si strans bine! Macar si pentru faptul ca atunci cand te mai impiedici de cabluri nu risti sa faci vreun scurt circuit intre mufele iesite din gaura.
Buni ar fi si papucii (de calitate) insa cel mai sigur tot cu sarma bagata direct in surub este! (si mai ieftin).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Bi-wiring

Post by TomJones »

momolo wrote:De obicei boxele medii-ieftine (dar si unele scumpe) din cele cu bi-wiring sunt dotate cu strapuri proaste. Normal ca o bucata de cablu e mai bun ca strap.
Corect, dar sunt si strapuri audiofile daca nu vrei sa tai cablul. De ex daca ai un Siltech de 2000 de euro nu prea iti convine sa-l tai, dar poti folosi asa ceva.
http://www.cardas.com/content.php?area= ... ng=Jumpers

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Bi-wiring

Post by nicumur »

LOL, si uite asa ajungem sa reinventam roata :mrgreen:
Adica, nici lamelele alea de contact nu mai sunt bune, ca sunt aurite, trebuie musai ceva audiofil, adica alti bani de luat de la "indivizi" :P
Cand o rezolvam si cu cablarea interna a boxelor, cu cablu audiofil, cat mai scump posibil, rezultatele or sa fie uimitoare :mrgreen:
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

katalin
Posts: 111
Joined: 07 Oct 2008, 21:04

Re: Bi-wiring

Post by katalin »

Acele strapuri se pot face in regim diy destul de usor si in genral cu costuri mai reduse in plus ca se pot confectiona din acelas cabu ca si cel de boxe folosit daca producatorul vinde (si) la metru.
Nicumur acele pacute nu sunt bune nu din cauza ca sunt aurite ci din cauza pe nu se poate realiza un contact mecanic bun cu ajutorul lor.

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Bi-wiring

Post by nicumur »

Chiar as fi curios sa ascult o boxa la care este imperfect contactul metalic facut de acele lamele :roll:
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

katalin
Posts: 111
Joined: 07 Oct 2008, 21:04

Re: Bi-wiring

Post by katalin »

Nicumur sa nu crezi ca problema e chiar atat de grava si ca diferentele ar fi extrordinare. La boxe ieftine cupararea sau confectionare unor astfel de strapuri nu se merita finaciar, si nici auditiv, mai bine se strang mai puternic mufele, insa cu grija ca sa nu fie distruse.
Pentru boxe scumpe investia se justifica, si daca nu exista nici o diferenta.
Mai exista un truc simplu dezizolarea cablului de boxe pe o portiune mai lunga si introdus in ambele borne eliminadu-se astfel placutele. Desigur daca cablul poate trece cu tot cu izolatie prin mufe se pot face dezizolari locate pentru a evita corodarea in zona dintre mufe.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Bi-wiring

Post by momolo »

nicumur, nu-mi bat capul cu explicatia dar in realitate chiar conteaza strapurile astea! Iti pot arata la mine diferenta intre tablele aurite din dotarea standart si strapurile facute de mine din bucatele de cabluri de 10cm, cupru chior bagat in surub. Deci retine - table aurite contra sarma de cupru multifilar chior, neargintat, necositorit, ne-nimic!

Cat priveste sarma interna boxelor, daca o schimbi, vei schimba si echilibrul sonor. In acest caz ai doua variante:

1. boxa trancotara, lada cu difuzoare. Va suna mai putin prost cu cabluri interne mai bune.

2. boxa proiectata si "acordata" de catre un producator caruia chiar i-a pasat cum ii suna boxele! In cazul asta, daca schimbi sarma interna chiar si cu una mai buna, mai scumpa si mai audiofila, ai dat-o in bara! Echilibrul sonor pe care acel producator l-a obtinut este stricat. In cazul asta, daca ai noroc iti va suna (tie) mai bine dar per total va suna mai prost, mai dezechilibrat. In cazul in care cel care le-a facut a avut o ureche buna, ceea ce nu e tocmai un caz rar!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Bi-wiring

Post by TomJones »

katalin wrote:Mai exista un truc simplu dezizolarea cablului de boxe pe o portiune mai lunga si introdus in ambele borne eliminadu-se astfel placutele. Desigur daca cablul poate trece cu tot cu izolatie prin mufe se pot face dezizolari locate pentru a evita corodarea in zona dintre mufe.
Nu as recomanda! Exista cabluri de calitate care au in componenta mai multe fire de diferite aliaje, legate special la mufe. O astfel de "macelarire" a cablului va strica toata geometria lui creata special pentru sunet si implicit sunetul final va fi alterat. Ganditi-va la un cablu gen furtun de udat gradina cu multe fire in el si care se leaga intr-un anumit mod la mufe plus ca fiecare producator foloseste cositorul lui. (cardas, MIT, Siltech etc)

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Bi-wiring

Post by Obelix »

Fara nici o intentie polemica, IARASI este comparata munca inginereasca de proiectare cu o activtate artistico/creativa... :roll:
Daca e la fel ca si in TOATE celelalte domenii de productie de bunuri "lumesti", si nu vad nici un motiv ca sa nu fie asa, realitatea e EXTREM de banala si prozaica, la limita... proiecteaza contabilul sef... :mrgreen:

Post Reply