Diferenta intre cabluri

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by glucica »

hersorin wrote:... deci nu prea ma intereseaza sa mai modific ceva ...
Cunosc pe cineva care a spus lucrul asta de cel putin 10 ori, fara exagerare.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hersorin »

glucica wrote:
hersorin wrote:... deci nu prea ma intereseaza sa mai modific ceva ...
Cunosc pe cineva care a spus lucrul asta de cel putin 10 ori, fara exagerare.
Vorbim de citeva mii de euro deci nu e ceva care sa il faci asa cum schimbi pantofii .
Daca voi cistiga la Loto sigur mai schimb cite ceva , dar in conditiile de fata in sistem doar sursa (dacul) se mai poate schimba cu ceva mai bun (poate un MSB dac 4 ) .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Diferenta intre cabluri

Post by johndoe21ro »

Pai intotdeauna sistemul suna cel mai bine dupa niste upgrade-uri/tweak-uri, etc.
Cat despre IsoTek Sigmas, cel mai important este sa-l testezi tu in sistemul tau... Altfel, eu pot sa-l laud fara probleme insa asta nu inseamna ca trebuie sa ma iei in seama! Pentru mine a fost un upgrade surprinzator mai ales ca nu ma asteptam sa fie atat de mare diferenta de la Sirius EVO3!
Eu consider ca un distribuitor de retea aduce avantaje fata de legarea direct la priza de perete, chiar daca asta presupune costuri aditionale: inca un cablu de alimentare si distribuitorul in sine. Cat despre refacerea sinusoidei... generatorul cel mai ieftin de la IsoTek (Mosaic Genesis EVO3) cred ca este 7-8k eur, iar urmatorul este 15-16k eur! In general recomand calduros solutiile pasive de filtrare, mai ales cand vorbim de conectarea power-urilor sau a integratelor gurmande! Mai recomand intotdeauna testarea amplificarii pentru a nu exista pierderi de dinamica! In rest, folosirea preurilor, a DAC-urilor, preurilor phono, transporturilor in distribuitoare de retea/filtre active sau pasive e de bun augur (in functie de solutia aleasa, desigur).
Pentru mine, Sigmasul a adus in sunet un fundal si mai intunecat (desi in sistemul meu asta era un punct forte), o mai buna microdinamica, o separatie mai buna - un focus mai precis, rezolutie usor crescuta mai ales pe frecventele joase, un bas mai proeminent si o dinamica mai mare. Tot la capitolul focus/separatie... layering-ul este mult mai ok (imi pare rau pentru folosirea unor termeni poate ciudati pentru unii insa nu cred ca as gasi o traducere corespunzatoare in romana - o stratificare mai precisa, mai exacta pe adancime). Un alt avantaj major este ca ofera protectie la suprasarcina (cred ca e vorba de vreo 30k amperi de protectie instantanee si repetitiva). In cazul in care exista impamantare, avantajele in sunet sunt mai mari iar protectia devine extrem de eficienta!
Imi pare rau ca nu am avut in acelasi timp in sistem si WBY-ul pentru a evalua mai amplu Sigmas-ul si pentru a ma bucura de avantaje aditionale!

In fine... important e sa testezi ce cumperi ca sa fii impacat cu ce iei!

Sper sa devina flame insa eu zic ca pentru posesorii de casti videoclipul de mai jos poate fi destul de relevant:
https://youtu.be/J2FvCW8KWC4" onclick="window.open(this.href);return false;
Eu unul tind sa cred ca sunetul nu este manipulat si ca cel care a filmat nu are vreo legatura cu dealerul Intek!

P.S. Eu folosesc Sigmas-ul cu un cablu IsoTek Elite EVO3! Asa e 'la pachet'!
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Diferenta intre cabluri

Post by johndoe21ro »

@ hersorin: Ca sa-ti raspund intr-o alta maniera la intrebare, voi cita cateva din specificatii:

"The breakers on the right hand side of the front panel facing the user must be engaged first. This is the high current side derived directly from the GII Titan using IsoTek’s unique technology called ‘Direct Coupled Design’. Direct Coupled Design uses a number of sophisticated filters, including a shunt, delta, and series filter to clean up the line and if you are interested in a detailed and more technical description I suggest that you take a look at the company’s website.

There are two high current outlets in case you have monoblocks, want to bi-amp or have a tube preamp that draws a lot of juice. Each one is rated at 16 amps and can deliver 3840VA at 230V. However, according to IsoTek, “it is possible to pull up to 16,000 watt transients through the design, enough for most amplifiers”.

The medium current side has four sockets rated at 6 amps and delivers 1440VA at 230V and features the ‘Adaptive Gating’ technology from the GII Nova. This is a filter that has auto-sensing which adapts to the requirements of the load over a 5-10 minute period."
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Diferenta intre cabluri

Post by johndoe21ro »

D-ale cablurilor:

http://www.hifiplus.com/buyers_guides/3/" onclick="window.open(this.href);return false;
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

panzer
Posts: 115
Joined: 05 Jan 2009, 16:21

Re: Diferenta intre cabluri

Post by panzer »

LucianG wrote:Spuneti-mi si mie cum faceti voi diferenta intre cabluri?
Eu am facut asa:
1. Pentru comparatia intre cabluri de semnal.
Am un DAC care are iesiri XLR si RCA.
Am folosit un set de cabluri XLR-RCA si 3 seturi de cabluri RCA-RCA. Cele XLR-RCA au ramas in permanenta in DAC si am schimbat pe rand cablurile RCA-RCA.
Cablurile XLR-RCA le am conectat la IN 1 in amplificator, celalalt set RCA-RCA le-am conectat la IN 2 in amplificator. Inarmat cu rabdare, m am pozitionat intre boxe si din telecomanda am selectat pe rand intarile din amplificator. Nicio diferenta. Absolut nicio diferenta.
In permanenta am folosit pe IN 1 cablurile XLR-RCA Cordial pentru referinta.
la IN 2 am folosit pe rand: Cordial RCA-RCA (42 lei), Chord Cobra 1 m (~400 lei), Chord Chorus 50 cm (~2000 lei).
Absolut nicio diferenta intre referinta (Cordial XLR) si niciunul din celelalte cabluri (Cordial, Chord Cobra si Chord Chorus)

2. Pentru comparatie intre cabluri de iesire(de boxe), intre boxe si respectiv intre amplificatoare am construit un device special cu 2 comutatoare duble si am folosit fire cu sectiunea de 4mm foarte scurte si calitative pentru conexiuni.
Iote si io cu ceva de spus dupa ce topicul a luat-o mult pe langa intrebarea initiala.

Grija mare cu acel XLR to RCA. Majoritatea cablurilor din comert au Null-ul legat la Impamantare. Un cablu XLR to RCA ar tb sa aiba pin-ul 3 din XLR "loose wire".

Pe formul Benchmark a intervenit chiar producatorul si le-a recomandat sa nu mai foloseasca decat XLR to RCA cu "loose wire". In functie de locuinta fiecaruia pot aparea diferente de tensiune intre null si impamantare care pot duce in cazul Benchmark DAC (1,2 USB etc) la arderea etajului de preamplificare.

Nu am timp acum sa caut explicatia data de Benchmark dar pe forum la ei s-au conformat toti rapid intr-ucat era o problema de garantie.

PS: ca si arhitectura multi foloseau a doua iesire analogica din dac pentru a completa sistemul stereo cu 1-2 subwoofere.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hersorin »

Mi-au venit si cele 8 spade Furutech pentru boxe . Le-am montat si sunt extrem de multumit . Deci pentru mine varianta cu strinsul firului direct din surub imi pare foarte slaba (pe sistemul meu ).
Ma gindeam ca daca am pus 4 spade pe bornele de la amplificator , spadele de pe bornele boxei nu mai sunt asa importante dar surpriza , sunt si alea foarte importante . Sunetul are mai mult corp si este mai coerent .
Deci pentru mine am tras concluzia ca firul cu conectori este mai bun decit firul simplu strins direct la susrub .
Se pare ca am terminat cu firele si conectorii si sunt foarte multumit de rezultat si nu imi pare rau ca am muncit la ele .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hersorin »

Cred ca aceasta schimbare majora apare din cauza unei suprafete de contact mult mai mare fata de firul simplu sau chiar fata de conectorii banana .
Inainte am avut conectori banana pe aceste fire dar faceau parca mai rau decit firul strins simplu . Erau conectori banana din aia umflati la mijloc tot gold de 50 euro parca/4 pc .
Ma gindeam in sinea mea ce nebunie ar iesi sa schimbi conectorii RCA , conectorul de alimentare , bornele de la ampli si boxe , sigurantele din ampli cu niste piese Furutech . Vise 8)
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by momolo »

hersorin wrote:Cred ca aceasta schimbare majora apare din cauza unei suprafete de contact mult mai mare fata de firul simplu sau chiar fata de conectorii banana
sarma (din cate am inteles) se baga in conector intr-o gaura unde o strangi cu doua suruburi. Practic e acelasi tip de contact asa cum ai baga sarma direct in conectorii boxei si ai strange surubul respectiv. Diferenta fiind in rau la mufa, adica mai ai un contact in plus, cel intre mufa si conectorul boxei. Practic, prin acesti conectori muti contactul mecanic (la sarma) de la mufa boxei la mufa noua, intercaland un nou contact (intre mufe). Teoretic e mai rau cu mufe, avantajul acestora fiind de ordin practic, adica muti usor cablurile intre boxe. Practic nu am de ce sa contest ce spui, ca se aude mai bine si in mod cert nu contest ca se aude altfel.
Insa incercand sa inteleg cumva care-i cauza, cred ca diferentele (in sunet) pot aparea din doua motive:
- contactul sarmei cu conectorul mufei este mai bun decat contactul sarmei cu conectorul boxei. Pare mai putin probabil dar daca constructorul boxei a facut putina economie?!
- metalul din care este facut conectorul. Asta pare o cauza mai probabila.
Totusi cred ca e vorba de ambele cauze. Probabil daca producatorul ar fi montat mufe boxelor de aceeasi calitate cu noii tai conectori, pretul s-ar mai fi ridicat cu cel putin o suta, doua de euroi... sau mai mult...
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hbi
Posts: 44
Joined: 12 Oct 2008, 14:01
Location: iasi
Contact:

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hbi »

Da, cele doua cauze mentionate sint reale, dar trebuie luat in calcul si contactul intre sirma si conector. Metalul cablului este important, in sensul in care oxidul reprezinta rezistenta de contact. Cum stim, in afara de aur, toate celelate metale folosite la cabluri oxideaza. Cuprul, argintul sint foarte bune transportatoare de curenti mici si mari, dar coclesc in timp.
Toate bune!

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Diferenta intre cabluri

Post by johndoe21ro »

Eu nu pot decat sa-i dau dreptate lui hersorin... Am spus-o si inainte si o spun acum: prefer cabluri terminate (preferabil de fabrica).
Cat despre oxidare, la cupru e mult mai important 'evenimentul' deoarece oxizii cuprului nu sunt buni conducatori de electricitate spre deosebire de cei ai argintului.
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by momolo »

hbi wrote:dar trebuie luat in calcul si contactul intre sirma si conector.
am scris daca citesti.
Si sa sti o chestie, daca bag cablu decapat de mult, jegos, oleaca coclit sau il frec cu smirghel si apoi il bag din nou, nu vei simti diferente chiar si in sisteme audio de top.
Problema modificarii sunetului din chestii deastea e ciudata si greu de explicat, insa incontestabil se modifica (nu toata lumea a avut ocazia si pe ce sa auda).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hersorin »

Sa fiu mai exact am pus mina pe un magnet si am inceput sa testez .
Mufele banane sunt atrase putin de magnet .
Mufele Furutech nu sunt atrase deloc de magnet .
Iar mufele boxelor atrag putin magnetul .
E clar ca mufele Furutech sunt cele mai calitative .
Pun si foto sa se inteleaga clar ce am .
Banane
Image[/url]
Borne boxe
Image[/url]
Firul implicit
Image[/url]
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by momolo »

O imagine face cat o mie de cuvinte! Acum inteleg! Nu ma mira ca suna mai bine!

Banana aia este cea mai proasta solutie, ma feresc de astea. Tablitza aia rotunda cu "butoias" care face contact, adica exact partea care conteaza cel mai mult se roteste libera pe pinul central si nu face bine contact.
Cele mai bune mufe banana sunt alea facute dintr-un cilindru de tabla taiata in lung sau cele care au dispozitiv de cracanare interioara sau mai sunt unele cu o clema cu arc pe care abia le bagi/scoti, insa in opinia mea furcile astea asa cum ai pus sunt cele mai bune. Atat ca la diverse trancote nu poti baga asa ceva, asta ma oftica pe mine.

Mufele de la boxe sunt gama medie ieftina, am si eu la Triangle cam la fel. Abia la boxe peste 10...15K vedem mufe de mufe (care nu mai sunt atrase de magneti...).
Chinezii sunt recunoscuti prin calitatea mizera a materialului. Dar evident, exista variante mult mai proaste. Si mai e un aspect, niste borne adevarate costa cat o donatie de organe. Problema e ca piata e atat de poluata de facaturi chinezesti ca nu mai sti ce sa iei. Sunt piratizati si Furutech, probabil tu ai luat de un dealer autorizat; eu nu as avea curajul sa cumpar deastea de pe net.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hersorin »

Stiu ca la fire este mare pacaleala pe net si din acest motiv am luat firele direct de la Jena Labs iar mufele de la reprezentantul Furutech de aici .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

Post Reply