EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by johndoe21ro »

Mie cel mai interesant CD din seria E. Kunzel/Cincinnati Pops mi s-a parut Symphonic Spectacular, singurul pe care l-am si pastrat...
Halvorsen: Entry March of the Boyars
Falla: Ritual Fire Dance
Tchaikovsky: Marche Slav, s.a.m.d.
sunt compozitii care pun la incercare sisteme audio vis-a-vis de macrodinamica, de rezolutie, de layering, de separatie, timbral, etc.! Iar discurile de la Telarc beneficiaza mai intotdeauna de o calitate excelenta a inregistrarii fie ca vorbim de clasica sau de jazz (Telarc Jazz)! Mie imi plac mult si discurile de la Reference Recordings (Eiji Oue & Minnesota Orchestra - Mephisto & Co., Exotic Dances from the Opera, Tutti! Orchestral Sampler si Minnesota Orchestra Showcase) desi stiu ca sunt controversate pentru unii! Iarasi seria Fritz Reiner/Chicago Symphony Orchestra de la RCA Living Stereo (Rimsky-Korsakov: Scheherazade, Mussorgsky: Pictures at an Exhibition, A Night on Bald Mountain and Other Russian Showpieces, Strauss: Also sprach Zarathustra; Ein Heldenleben, Strauss: Scenes from Elektra & Salome, s.a.m.d) sunt extraordinare! Variantele SACD cred ca sunt de nelipsit din casa oricarui audiofil care apreciaza muzica clasica. Si 'Seherezada' si 'Tablouri dintr-o expozitie' si 'Asa grait-a Zarathustra' si 'Cantecul privighetorii' sunt referinte (unele absolute) iar calitatea inregistrarilor este la cotele cele mai inalte!
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by hersorin »

johndoe21ro wrote:Mie cel mai interesant CD din seria E. Kunzel/Cincinnati Pops mi s-a parut Symphonic Spectacular, singurul pe care l-am si pastrat...
Este cel cu Rapsodia Romana ?
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by johndoe21ro »

hersorin wrote:
johndoe21ro wrote:Mie cel mai interesant CD din seria E. Kunzel/Cincinnati Pops mi s-a parut Symphonic Spectacular, singurul pe care l-am si pastrat...
Este cel cu Rapsodia Romana ?
Da, acela este! Insa nu e cea mai buna interpretare a Rapsodiei, de departe! Chiar si varianta lui E. Oue imi place mai mult, pastrand un echilibru atent dozat intre tema folclorica si caracterul cult al compozitiei, un tempo excelent si beneficiind si de virtuozitatea orchestrei din Minnesota, o orchestra de top a americanilor! :)
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by johndoe21ro »

Alte interpretari savuroase: varianta "Enescu: Symphony No.3; Romanian Rhapsody No.1/Gennady Rozhdestvensky & BBC Philharmonic" de la Chandos si "Enescu: Romanian Rhapsody No.1 / Suites 2 & 3/Cristian Mandeal & Filarmonica George Enescu din Bucuresti" de la Arte Nova! Varianta Horia Andreescu/Orchestra Nationala Radio de la Olympia nu mi-a placut defel... Nici interpretarea lui Celibidache nu o ascult prea des! Cel mai des ascult insa Eiji Oue/Minnesota Orchestra si G. Rozhdestvensky & BBC Philharmonic! :mrgreen:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by hersorin »

Se vede ca le ai cu muzica clasica . Am si eu ceva muzica din ce ai scris tu mai sus dar nu ma dau in vint . Mie Enescu imi place varianta de la Reference Recordings . Restul nici nu le stiu (stiam) .
Sa nu ne intindem prea mult pe expozitii mai spun ca imi place si Ciprian Porumbescu .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by hersorin »

Ma uitam la pozele de la Axpona si l-am vazut la Elac pe celebrul Andrew Jones .
Image[/url]
Am vazut ca incet incet isi pune in practica difuzorul coaxial folosit cu succes si la Kef si la TAD .
Elac
Image[/url]
Tad
Image[/url]
Deja imi doresc sa ascult aceste boxe sa vad daca se pastreaza semnatura lui in sunet .
Pentru mine Andrew Jones a facut sunetul PERFECT (pentru urechea mea ) .
Si profit sa ma laud ca l-am intilnit personal si l-am felicitat pentru realizarile lui (si pentru boxele mele ) si i-am multumit .
Image[/url]
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by johndoe21ro »

Cei 6 (de data asta) magnifici (dupa unii):

http://positive-feedback.com/show-repor ... he-mystic/" onclick="window.open(this.href);return false;
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by hersorin »

Cautam ceva si din greseala am dat peste un clip cu TAD R1 (ditamai animalele de 150kg/bucata )in dormitor.
Se poate observa ca sunt bagate intr-un dormitor mic si au o distanta intre ele undeva la 1,5 m .
Este un spatiu aproape identic cu cel de la expo din Bruxelles . Asa am ascultat prima data TAD si m-au dat peste cap .
Mosulica Frank (cel care mi-a dat Pioneer ) un om foarte de treaba si realist as zice , m-a convins din prima . Explicatii simple , muzica buna si la sfirsit salivam si nu stiam cum sa pun mina pe asa niste bijuterii . Atunci nici nu stiam ca exista seria Pioneer EX si m-a chemat la el la Pioneer in Antwerpen . Locul e asa mic ca te plimbi cu masina prin cladire si acolo am vazut destule bunatati TAD/Pioneer ......
https://www.youtube.com/watch?v=Z74geVjML9s" onclick="window.open(this.href);return false;
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by hersorin »

http://www.my-hiend.com/vbb/showthread. ... h-End-Show" onclick="window.open(this.href);return false;
Foarte mult SF la Munich High End Show .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by johndoe21ro »

Si niste pareri vis-a-vis de cel mai bun sunet/cele mai bune camere:

http://www.avshowrooms.com/High_End_2016_Awards.html" onclick="window.open(this.href);return false;

https://youtu.be/Amaa8AvKpx8" onclick="window.open(this.href);return false;
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by johndoe21ro »

Alte pareri, fotografii, etc. (o perspectiva mai... britanica):

http://www.hifihangar.co.uk/munich-high-end-2016.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

T.H.E Show Newport 2016

Post by johndoe21ro »

Ce zice Jonathan Valin (TAS) despre T.H.E Show Newport 2016:

http://www.theabsolutesound.com/article ... 0k-and-up/" onclick="window.open(this.href);return false;

Si ce zice Julie Mullins:

http://www.theabsolutesound.com/article ... -and-up-1/" onclick="window.open(this.href);return false;
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by Spirit Crusher »

Salutare,

De clatit nitel ochii cu ceva poze de la recentul "NEW MUSIC HIGH-END INNOVATION" desfasurat la Bruxelles : http://nmhighendinnovation.com/album.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Ca bonus aveti si poze de la editiile 2014&15 :wink:

Cel mai important salon audio din Belgia, organizat doar de un singur dealer. Destul de curioasa treaba asta.

In mai putin de doua saptamani avem alt salon, unde vor expune ceilalti dealeri autohtoni (si nu numai).

Enjoy!


P.S. De data asta pozele nu-mi apartin. Next time...
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by hersorin »

Slabut salonul anul asta .
Noroc de Wilson audio si Audio research .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by Spirit Crusher »

Bun regasit,

Fix acum o saptamana, am avut ocazia sa particip (pentru a doua oara) la un mini audio show organizat undeva pe la tara, aici in Belgia. Locatia a fost aceeasi de anul trecut, un fel de conac cu camere nu prea bune pentru sisteme high-end, dar ne multumim cu ce avem. Au fost 6 camere, dar am poze doar cu 4 sisteme. Lipseste sistemul cu Harbeth M30.1 ( camera era minuscula si ne calcam pe pantofi, sorry "doru"), plus inca un sistem care nu mi s-a parut interesant.

Tin sa precizez ca toate fotografiile au fost facute cu telefonul si sunt needitate. La fel ca si anul trecut, lumina artificiala combinata cu cea naturala nu au fost propice pentru niste fotografii artistice.

Asadar incep cu primul sistem : Quad + Luxman.

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Harbeth, vinyl and tubes...

Post Reply