În cãutarea timpului pierdut

Doar o vorba sa-ti mai spun
oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

În cãutarea timpului pierdut

Post by oake »

Mã tot frãmântã acest subiect.
Cum ne împãrţim timpul liber,între pasiunile comune si restul?
Din pãcate eu nu am prea mult timp liber si de multe ori în loc sã fac ceva necesar ascult muzica,sau sunet.
Timpul este un hoţ,ne fura peisajul fãra mãcar sã ne dãm seama.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by cosmin »

Timpul pierdut degeaba il mai cautam, nu se mai intoarce. Si daca s-ar intoarce n-avem dreptul sa intervenim, vezi trilogia Back To The Future, de ex. :lol: :lol: :lol:

Glumesc, pe un subiect de altfel serios. :!:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by SOLO »

Te inteleg Oake , avem aceleasi ganduri .Timpul este cea mai crunta boala din Univers . Acum ascult muzica si ma gandesc ca ar fi mai indicat sa citesc unele lucruri legate de job pentru a ma mentine la un nivel ridicat . As vrea in acelasi timp sa ma apuc din nou de chitara si sa joc biliard pana ma dor picioarele .
In plus am chef si de citit ...

ce trist e sa nu ai nici un hobby ...
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by cosmin »

Tot timpul este cel care ne permite sa fim audiofili, sa ascultam muzica, etc. Realitatea din jur, asa cum o percepem acum, ar fi altfel in absenta timpului. Timpul nu ne da ragaz sa facem tot ce am dori, dar ne permite sa reflectam asupra a ceea ce am facut. Ne permite sa reparam greselile facute. Ne permite sa intelegem ceea ce vedem si auzim.
Ne permite sa ne perfectionam.
Sa traim asa cum este lasat sa se traiasca in acest timp si spatiu.
Dar timpul este foare pretios. El nu este perceput curgand cu aceeasi viteza si intensitate de fiecare om. Pentru unii oameni din nefericire timpul este mai scurt, dar poate mai bun. De aceea conteaza ce faci in acest timp care iti este dat.
Este foarte usor sa gresesti, uneori la fel de usor sa faci bine, insa raul sa curata mai greu in timp.
De multe ori ne dam seama ca am gresit, ca am facut rau, abia dupa ce timpul evenimentelor s-a scurs. Timpul ne da ragazul pentru asta.
Tot intelepciunea se dobandeste odata cu timpul. Cand devenim intelepti, timpul nu ne mai atinge.
Este asa mult de discutat, incat nu ajunge spatiul pe serverul care gazduieste forumul. Totul pentru a ajunge la o concluzie simpla, fundamentala, care ne scapa printre degete, tot datorita timpului.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by Schindler »

Gestionarea corecta a timpului este doar o veriga dintr-un sistem mult mai complex numit Optimizarea Vietii. Nu am sa aprofundez subiectul aici, dar pot sa va ofer ( in masura in care va intereseaza) citeva mici repere.
Pentru inceput ar fi bine ca, fiecare sa isi scrie pe o foaie de hirtie cele 24 de ore ale zilei, de la ora 4 pina la ora 3, si sa isi noteze ( in dreptul lor) ce a facut in fiecare ora a zilei. Faceti acest exercitiu timp de minim o saptamina. Aceste fise va vor arata Clar si Zilnic pe ce va consumati timpul .
Acesta este primul pas.
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by momolo »

atunci cand iubesti (cu adevarat) ceva sau pe cineva, se gaseste intotdeauna timp pentru acestea! Intotdeauna!

Cei care se plang de timp nu fac altceva decat sa-si caute o justificare.

Interesul este cel care scoate timpul la iveala si din piatra seaca!

Cat priveste ideea de mai sus - e posibil sa-ti treaca timpul socotindu-l doar cum trece, caci si asta cere timp. :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by CC_TM »

Nu stiu voi cat timp aveti,dar zilele mele arata cam asa (de luni pana vineri):

Ma trezesc pe la 6-7.
La 8 plec plec spre locul muncii.
La 18.30-19 ajung de la munca.
De la 19 la 22 mananc, ma spal, ma joc cu bebele, discut cu sotia, mai ascult ceva muzica (in fundal) ... etc.
Dupa 22 ma culc, ca sa fiu odihnit pentru ziua urmatoare.

Noroc cu weekend-urile, ca mai apuc cate 2-3 ore libere :)
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by c6t9 »

la ce ai spus tu as adauga sambata somn (daca am noroc), duminica orice as face vine luni si tot nasol e.

cine simte acut lipsa timpului, e foarte stresat, mai ales la interior. o boala societatii moderne, probabil o avem toti mai mult sau mai putin dezvoltata. si cercul vicios e si mai frumos. cu cat vrei sa faci mai multe, cu atat faci ami putin de fapt. pt ca lucrul facut in graba, e de cele mai multe ori prost, lipsit de calitate si ca atare nu poate aduce satisfactii decat superficiale.

ce e trist este ca aceasta "criza" a timpului a inceput sa se manifeste de la varste atat de mici, ca practic aproape compromite posibilitatea de a te bucura de viata (atat cat o fi ea).
asta duce in timp (destul de scurt) la descurajare, la depresie uneori (in forme poate nu mereu foarte severe), devine fobie.

si o tema de studiu, ceva mai distractiva.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by momolo »

ce e trist este ca aceasta "criza" a timpului a inceput sa se manifeste de la varste atat de mici, ca practic aproape compromite posibilitatea de a te bucura de viata (atat cat o fi ea).
asta duce in timp (destul de scurt) la descurajare, la depresie uneori (in forme poate nu mereu foarte severe), devine fobie.
se pare ca toti cunoastem personal pe pielea noastra o accelerare a timpului. Ziua trece repede, luna trece repede si anii trec precum zilele. Nu stiu daca este doar o problema de perceptie sau o problema reala ?! Nu cred ca putem afla, asa cum pestii nu pot afla nimic despre oceanul in care innoata, inafara de ceea ce se afla strict in jurul lor. E ca si cum ai intreba un peste ce inseamna apa !? Daca ar sti, inseamna ca deja e un peste mort pentru ca a cunoscut intre timp aerul.

Insa cred ca se mai poate face cate ceva. Trebuie renuntat pe cat posibil la activitatile care nu aduc satisfactie si multumire. Multi facem unele lucruri dintr-un simt al unor obligatii. Unele sunt false, se poate si fara ele. Trebuie sa selectam, vrem nu vrem, altfel suntem dusi de curentul timpului precum pestii intr-o cascada.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by Obelix »

momolo wrote:Insa cred ca se mai poate face cate ceva. Trebuie renuntat pe cat posibil la activitatile care nu aduc satisfactie si multumire. Multi facem unele lucruri dintr-un simt al unor obligatii. Unele sunt false, se poate si fara ele. Trebuie sa selectam, vrem nu vrem, altfel suntem dusi de curentul timpului precum pestii intr-o cascada.
*
Deci ne sfatuiesti sa ne lasam de munca... :P

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by fluffy38 »

Nu stiu cum sunt altii,dar eu cand ma duc la serviciu o fac cu placere,adica imi place ceea ce fac,presupun ca daca nu mi-ar mai place mi-as cauta alt loc de munca :roll:
momolo wrote:Cei care se plang de timp nu fac altceva decat sa-si caute o justificare.

Interesul este cel care scoate timpul la iveala si din piatra seaca!
Foarte adevarat!
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by c6t9 »

adevarul asta depinde de realismul si egoismul fiecaruia
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by momolo »

Obelix defapt tie nu-ti place la serviciu pentru ca astepti cu nerabdare sfarsitul programului cand ajungi acasa la magnetofoanele tale ca sa le butonezi! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by Obelix »

momolo wrote:Obelix defapt tie nu-ti place la serviciu pentru ca astepti cu nerabdare sfarsitul programului cand ajungi acasa la magnetofoanele tale ca sa le butonezi! :D
Deh, am facut si eu o gluma si a sarit lumea pe mine...
Din pacate de cele mai multe ori am un program similar cu al userului CC_TM, asa ca... magnetofoanele, mai rar... ca si celelalte trancote, de altfel...
In plus si fara sa doresc sa atac pe nimeni, nu stiu daca prea multi se duc la job din pura placere, lumea reala e departe de cea ideala, mai un sef tampit, mai un coleg nervos, mai o lucrare pe care toti au refuzat-o si ti s-a bagat tie pe gat, etc, samd.
Traiasca... pensia... :lol: :lol: :lol:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by momolo »

Obelix
In plus si fara sa doresc sa atac pe nimeni, nu stiu daca prea multi se duc la job din pura placere, lumea reala e departe de cea ideala, mai un sef tampit, mai un coleg nervos, mai o lucrare pe care toti au refuzat-o si ti s-a bagat tie pe gat, etc, samd.
ce bine le zici!!! ....Dar nu e sanatos sa fi atat de lucid! :| ....
Spre exemplu, ziua mohorata se poate transforma intr-o zi cu soare dupa ce montezi o tzeapa in cauciucul sefului cel mare! :D Timpul trece mai repede cand te uiti pe geam cum mertzul ala mare se lasa inspre pamant, incet, incet, incet, intr-un implacabil destin al cauciucului tzepuit!.... :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply