Angajare cu diploma

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
alex77
Posts: 3
Joined: 04 May 2016, 15:22

Angajare cu diploma

Post by alex77 »

Parintii mei mi-au explicat ca daca nu ai diploma esti un nimeni.Cum judecati acest fapt inutil?Eu sincer sa fiu am vrut sa fiu repartizat la un profil umanist de cand eram copil dar a intervenit o problema financiara cu bugetul familiei mele.Vedeti voi eu nu am resursele necesare pentru a cumpara piese sau pentru a fauri ceva.De cate ori ma revoltam de bani sau de alte chestii parintii mei se opuneau progresului meu de a deveni cineva si mereu ma tratau cu inferioritate.Va intreb pe voi,cu ce ma ajuta diploma daca nu e insotita de cunostinte profesionale?Ma ajuta la ceva?Ma ajuta sa trec de starea de infometare pe care o am zi de zi cand urmez cursurile liceului fara a stii ca profesorii nu au resurse financiare decente?
Explicati-mi si mie ce e cu diplomele astea pe care le primesti tot timpul.Ce semnifica ele?As vrea sa ma angajez la 18 ani dar nu stiu cu ce sa contribui la locul de munca.Ce ai nevoie la locul de munca?

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Angajare cu diploma

Post by hersorin »

Nu stiu ce virsta ai dar eu iti spun ca diploma este importanta .
La locul de munca cel mai important lucru este seriozitatea , punctualitatea daca sa zicem ca nu ai destule cunostinte . Dupa ce mai capeti experienta mai conteaza si alte lucruri in functie de domeniul de activitate .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Angajare cu diploma

Post by SOLO »

Diploma este importanta si te sfatuiesc sa urmezi si o universitate, chiar si una de scurta durata sau la distanta in asa fel incat sa pleci cu toate sansele in lumea nebuna a muncii.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

masacre
Posts: 17
Joined: 31 Jan 2016, 18:38

Re: Angajare cu diploma

Post by masacre »

Orice diploma de calificare este inutila daca nu stii sa faci ceva practic,invata sa faci ceva,in capitalism asta conteaza cel mai mult.
Cunosc n oameni cu tot felul de facultati,diplome,cursuri,din pacate multi au pierdut timpul cu ele ,unii recunosc asta,nu-i ajuta cu nimic,au invatat papagaliceste sa ia examenele,in schimb sunt cu 0 cunostinte practice.
Mai bine invata o meserie,bine !

masacre
Posts: 17
Joined: 31 Jan 2016, 18:38

Re: Angajare cu diploma

Post by masacre »

SOLO wrote:Diploma este importanta si te sfatuiesc sa urmezi si o universitate, chiar si una de scurta durata sau la distanta in asa fel incat sa pleci cu toate sansele in lumea nebuna a muncii.
Care sanse daca face o facultate si nu pricepe nimic din ea,va fi probabil un inginer slab pregatit ,ironizat de cei care stiu meserie.
Sa se pregateasca pentru un domeniu care ii place,e atras,are aptitudini.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Angajare cu diploma

Post by SOLO »

Recunosc ca nici eu nu pricepusem mai nimic, dar mi-a permis intrarea in ceea ce mi-a placut dupa.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Post Reply