Buffer lampi

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Buffer lampi

Post by hersorin »

Am vazut ca este o moda cu lampi prin toate electronicele (cd playere, dacuri, etc ) ma gindeam sa incerc si eu un buffer pe lampi . Eu avind foarte multe modele de 12AU7/ECC82 voi face unul pe aceasta lampa . Deja am lampi pe partea de preamplificare in amplificator (si sunt foarte multumit ) as mai incerca inca o aroma de lampa si dupa dacul Bel Canto .
Ce parere aveti, a mai incercat cineva ?
Bufferul va fi ceva de genul celui de mai jos, cu volum .
Image[/url]
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Buffer lampi

Post by hersorin »

Am vorbit deja cu viobio si o sa imi construiasca el un buffer bun . Asa intru si eu in posesia unei electronice VIOTUBEAMP . O sa vedem ce iese :D .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Buffer lampi

Post by SOLO »

Eu am ajuns la concluzia ca prea multe lampi intr-un sistem mai mult incurca, mai ales cand sculele nu sunt de la acelasi producator.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Buffer lampi

Post by momolo »

hersorin wrote:Am vazut ca este o moda cu lampi prin toate electronicele (cd playere, dacuri, etc ) ma gindeam sa incerc si eu un buffer pe lampi . Eu avind foarte multe modele de 12AU7/ECC82 voi face unul pe aceasta lampa . Deja am lampi pe partea de preamplificare in amplificator (si sunt foarte multumit ) as mai incerca inca o aroma de lampa si dupa dacul Bel Canto .
Ce parere aveti, a mai incercat cineva ?
Bufferul va fi ceva de genul celui de mai jos, cu volum .
1) ar fi trebuit sa sti ce face un circuit electronic inutil introdus in plus pe calea de semnal, nu sa te intrebi.
Chestia asta e o "distorsion box", adica un montaj inutil introdus ca sa coloreze sunetul (adica sa introduca distorsiuni - stiu, trebuie o baza minima de cunostinte pentru a intelege aceste lucruri atat de simple!). Nu e nici o problema, unora le place si e treaba lor, unii folosesc EQ, corectoare de ton, treaba lor, insa in zona audiofila chestia asta e stiuta la nivel elementar. Faptul ca tu nu ai aflat inca.... ce sa spun, imi pare rau pentru tine. Zicea un prieten intelept, nimeni nu e scutit de prostie, mai grav este ca unii o poarta ca pe o podoaba si se si mandresc cu ea (in public).

2) al doilea aspect este modul in care ne aliniem la moda/mode. De exemplu de cat timp are nevoie cineva sa se incadreze la ceva trendy. De exemplu, din moment ce vad multi pe strada mergand cu blugii rupti in genunchi, cat imi trebuie sa-mi pun si eu zdreantza trendy !? Sau in ziua cand la moda va fi o balega in cap, cat mi-ar lua sa-mi pun si eu una in crestet ?! Exista si varianta harnica, adica s-o mananc si in felul asta sa demonstrez ca sunt un maimutoi care merita o craca mai sus stand atarnat cu bijuteriile la vedere in calitate de initiator de noi mode!

3) exista evident si aspectul de a cerceta/experimenta orice, inainte de a formula o parere. Insa aici exista nuante si nuante, de exemplu unele cercetari care privesc lucruri aberante, clare si evidente pot sa ne duca in zona penibilului sau sa ne incadreze in zona celor dotati mai slab la mansarda, sau zona patologica. De exemplu, daca nu as fi lamurit cum pot suna niste boxe cu SPL 82dB pe un amplificator de maxim 1W si atunci experimentez sau sa experimentez daca lemnul ia foc. Ei bine, faptul ca experimentez e teoretic bine, faptul ca experimentez o aberatie evidenta, nu e de bine (poate deveni chiar si patologic). De aceea am spus ca-s nuante si nuante.
hersorin wrote:Am vorbit deja cu viobio si o sa imi construiasca el un buffer bun . Asa intru si eu in posesia unei electronice VIOTUBEAMP . O sa vedem ce iese
evident, nu degeaba l-ai pomenit pe asta aici. Cine a citit anume discutii mai inainte, isi da seama. Dar eu iti spun ce spune lumea, nu eu - razbunatorii, aia care poarta pica vesnica, pizmosii, cica o au mica (si in multe cazuri bleaga). Este doar folclor popular dar exista si intelepciune populara adunata in timp prin observatii si experimente. Si ma gandesc cel mai degraba la "sesiunea de auditii pe youtube" pe care ai deschis-o aici. Cat si la raspunsul tau la interventiile mele, chestiuni care evident, nu sunt sterse, deoarece aici nu se sterge, nefiind o cocina unde trebuie scoase fecalele cu galeata dupa o porcarie de 15 pagini. Pentru simplu fapt ca-s un moderator preventiv, recunosc, si dur, pentru ca intre mioritici ordine se face numai cu biciul, altfel iese ce vedem "dincolo" (acolo unde e jupan domnul "viobio" :D Desi inca are de furca cu concurenta, nu va trece mult pana se vor sfasia intre ei, adica cei care au fiecare ceva de vandut, fiecare cu gashca personala de laudatori. Aici nu are nimeni nimic de vandut, nu se accepta "deghizatii", "acoperitii", dealerii, ambulantii, circarii si mai ales nu se accepta..... proshtii! :wink: Nu e nevoie de o insiruire mai lunga, un prost e automat si rau, pizmos, chitros, razbunator, etc, etc).

Cat il priveste pe uzerul "viobio", sti perfect dar te faci ca nu sti, nu activeaza pe acest forum si nici nu are ce cauta. Defapt si-a cerut singur eliminarea si l-am servit.

Cand vei avea forumul tau esti liber sa primesti pe oricine, chiar si pe cei care-ti trimit sistematic, obsesiv, mesaje private cu injurii incalificabile, inclusiv amenintari.

De multe ori forumurile distorsioneaza grav realitatea si nivelul unor personaje. Adevarati campioni pe forumuri pot in realitate sa fie..... ca in filmele SF! Nu dezvolt subiectul, nu are rost.

Iar subiectul asta pe care l-ai deschis pe acest forum si in altul, demonstreaza cat de importante (in zona acestui hobby) sunt:

1) cunostintele tehnice minimale (as spune eu, obligatorii..... de aceea par cateodata intolerant cu unii "incepatori"). Nu cele aflate din Goagal!

2) ce mult conteaza educatia! Un audiofil este in primul rand un om cu un anume nivel de educatie si cultura. Asta nu se striga cu ciomagul in mana! Asta se demonstreaza in timp.

E rau sa nu sti cand sa te opresti, cand sa vorbesti, cand sa nu vorbesti, ce sa faci in public, ce sa nu faci in public, etc.
Aproape mereu intrebarea e mai importanta decat raspunsul, si intrebarea "spune" multe despre cel care o formuleaza. Intrebarea e totul, nu raspunsul. Deoarece ne nastem ignoranti si am vaga banuiala ca ignoranti ne si ducem. Nu degeaba se spune ca prostul e acel prost care nu stie ca e prost. Cand afla si constientizeaza ca e prost, trece intr-o categorie superioara. Iar topul, adica aia care stiu ca stiu, ma tem ca e foarte rar si nicidecum nu se poate intalni pe forumuri, deoarece iti trebuie o doza de prostie sa scrii pe forumuri (aici ma refer si la mine).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Buffer lampi

Post by hersorin »

Stai cuminte ca e plin netul de prosti. Sa fim noi sanatosi .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Buffer lampi

Post by momolo »

hersorin wrote:Stai cuminte ca e plin netul de prosti. Sa fim noi sanatosi .
cel putin eu am dubii in privinta mea.

Dar problema cea mai importanta e in scara de valori rasturnata.

On topic - decat sa-i ceri lui "viobio" sa-ti faca un "distorsion box" (care mai ales in cazul tau este complet inutil), mai bine i-ai cere sa-ti faca un amplificator pe tuburi pentru boxele tale. Ar fi mai de folos, ai compara Unico 200 (care-i hibrid si despre care "viobio" spunea ca are lampile puse la misto..... tocmai el care acum se ofera sa-ti faca o cutie cu lampi la misto! Vezi cum se intoarce viata?!) cu ampliful pe tuburi facut de "viobio".

Avantajul unui amplif pe tuburi este foarte mare, se descurca cu sarcini grele mult mai bine decat orice siliconat. In cazul asta nu trebuie chiar o putere de termocentrala, dar evident, nu poate fi mic.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Buffer lampi

Post by hersorin »

La mine lampile nu merg de nici un fel, si nici cu Tad. Am vrut buffer din mai multe motive.
Pentru micile Triangle Titus es,care merg pe un siliconat si pentru a testa in fata unor power clasa D gen Bel Canto 1000 M sau Mola Mola.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Buffer lampi

Post by johndoe21ro »

hersorin wrote:La mine lampile nu merg de nici un fel, si nici cu Tad. Am vrut buffer din mai multe motive.
Pentru micile Triangle Titus es,care merg pe un siliconat si pentru a testa in fata unor power clasa D gen Bel Canto 1000 M sau Mola Mola.
Nu cred ca poti generaliza legat de lampase si de TAD...
Cat despre lampi, poti incerca un DAC cu iesire pe lampi daca vrei sa aduci un plus de bogatie timbrala power-urilor de clasa D si tii neaparat sa folosesti lampile din stocul tau...


P.S. Evident, nu pot spune ca exista potriveala intre VAC si TAD, insa imi place sa cred ca nu exista fum fara foc:

http://www.theabsolutesound.com/article ... -1/?page=4" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.positive-feedback.com/Issue67/theshow2.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

"Finally, system/room synergy is always in short supply at these shows but bravo to a couple exhibits­–at the Hilton, to Zesto Audio, its phono and preamp and VAC amplification with TAD Evolution One loudspeakers, Merrill-Williams table/Tri-planar arm and Wywires cabling."

http://www.dagogo.com/rmaf-2013-coverage-ii" onclick="window.open(this.href);return false;

"The always gracious and very talented Carolyn and George Counnas had cause for joy since they were introducing the latest in their audio component family, the Zesto Audio BIA-120 all-tube Class A stereo power amplifier. The BIA-120 is also blessed with the talents of Carolyn Counnas’ excellent industrial design that absolutely preserves the “family’s” look and feel.
Mated to the Zesto Audio Leto linestage, and the superb Zesto Audio Andros PS-1 phono stage, this was a family affair to be sure!
Rounding out the system were the Merrill-Williams R.E.A.L. 101 turntable, Tri-Planar Ultimate II tonearm, Dynavector XX2 mk II phono cartridge, and the wonderful TAD Evolution One speakers. The sound was rich with warmth and detail and at the same time blessed with immediacy and realism. It would appear that once again Zesto Audio has hit a home run with their new amplifier."

Eu mai am 'tovarasi' pe forumuri straine cu amplificari pe tuburi cu TAD-uri... Deci e o chestiune de matching, de trial & error... :)
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Buffer lampi

Post by momolo »

hersorin wrote:La mine lampile nu merg de nici un fel, si nici cu Tad. Am vrut buffer din mai multe motive.
in primul rand, buffer pe tuburi ai in Unico 200 (unde e este pus la intrare, astfel ca "distorsion box" nu are ce cauta inaintea astuia), in al doilea rand nu poti afirma ca "lampile nu merg in nici un fel" atata vreme cat, fara dubiu, nu ai incercat prea multe la tine acasa iar cat priveste parerile diversilor dealeri, eu nu as pune baza pe ele. Nici pe combinatiile de la expozitii. Nu ai de unde sa sti ca Tad-urile (Pioneer) nu merg pe tuburi pana nu incerci.

Potriveala ("matchingul") este o mare problema, o "taina", mereu avem de invatat in privinta asta. Unica solutie este sa incerci, evident pe niste criterii favorabile. De exemplu nu are rost sa incerci pe tuburi cu puteri mici si nici pe tuburi cu puteri mari insa nemuzicale (nu nominalizez marcile ca sare haita de maidanezi pe mine, insa toti dealerii au monstrii din astia "tubulari" fara muzica la bord, insa cu multi watzi, multa caldura degajata, aspect mirobolant si pretul de o garsoniera).

S-ar putea intr-o zi, evident, daca perseverezi sa incerci diverse combinatii, sa gasesti un amplif de putere relativ mica care sa-ti conduca boxele minunat si sa cante... muzica. In zona lampadarelor ai cele mai mari sanse de a obtine.... muzica! Nu doar "sportul sunetului".

Evident, asa cum am spus/sugerat de multe ori, sursa conteaza si am dubii ca vei scoate muzica din calculatoare. De aceea cu atat mai mult ai nevoie de tuburi, pentru ca astea ajuta la.... muzica :roll: . Eu mai ales pe cei care au surse digitale, cu predilectie diverse forme de computer, sfatuiesc sa mearga pe amplificari integral pe tuburi.

Nu credeam... sau daca citesc mai sus, ar trebui sa nu ma mir, ca mai ai nevoie de o pledoarie in favoarea lampilor.

Unico este o solutie medie, adica e un fel de catar, ia ceva de la armasar, ceva si de la magar, fiecare are avantaje si stie altceva sa faca mai bine. Bufferul ala pe ECC82 l-ai admirat, ai scris mult pe forumuri cat de mult iti place sportul schimbarii micilor tuburi, ti-ai facut colectie, etc.

Deci ai auzit/simtit ce inseamna tubul in muzica avand numai juma'de tub. Dar sa nu gandim bizonic, nu orice tub canta muzica. Exista multe realizari in domeniu, unele sunt surprinzator de nemuzicale, am auzit realizari de varf, scumpe care desi pe tuburi, nu suna "a lampi", parca ar imita un siliconat. In fond isi pot gasi si astea potriveala... sau clientul.

Insa in cazul tau, cu boxe nemuzicale si sursa computeristica, eu as pune intre ele nu un hibrid, ci un lampadar.

Sfatul pentru Unico 200 a fost bun la vremea respectiva tinand cont de pret (de banii aia nu gasesti lampadare folositoare), stiu ca ti l-am dat demult, poate si altii ti-au spus, e practic, e ok, e buna combinatia.

Problema cu tuburile e costul si greutatea. Deci sfatul a fost cu ochii pe buget. Insa, daca discutam de un amplif "DIY", evident pretul nu este ca in zona ultra top din domeniu.

Oricum, cert este ca niciodata in domeniul asta nu poti spune, "-Gata, am terminat, asa e ultima combinatie, asta e finalul". Te poti insela amarnic. Niciodata nu exista final.... doar finalul nostru! :)

Parca si te vad peste o vreme ca vei gasi un lampadar peste combinatia de acum. Si evident, ca si data trecuta, nu-ti vei mai "aduce aminte" ce ti-am scris acum si vei lauda lampadarul pana la cer, pana in centrul galaxiei! Nu te umfla iar in orgoliu, asa suntem toti, afirmam convinsi in propria ignoranta "legi ale Universului" dupa care viata ne ironizeaza si ne scoate in cale demonstratia inversa! In fond asta e si farmecul!

PS - un exemplu oarecare - am la colectie un siliconat din anii 60, construit in.... DDR, care atarna 3,5 kile in pardesiu de scandura si are teoretic 6W si o schema de la casa pionierilor retardati dar care se joaca cu boxele mele Lyrr si canta Muzica, si este o minune ca asculti si iti faci cruce de ce se aude! Si de felul cum scutura casa cu aceste boxe, cum le controleaza fabulos, ce bas sublim are pe boxe pe care mi-au lesinat amplifuri scumpe pe care nu le ridici de pe podea! Potriveala este totul iar explicatiile incercate de trancotarii electronici sunt puerile si de cele mai multe ori fix invers realitatii.

In lumea asta se stie de sunetul bun, de adevarata calitate, inca din anii 1950. Nu e nimic in audio care sa mai poata fi descoperit, doar redescoperit. Stramosii nostrii aveau niste cunostinte si o experienta pe langa care astia de azi sunt niste urangutani lobotomizati!

Dar maimutele moderne au calculator, care gandeste in locul lor (cea mai mare lene este a gandirii) si in final, "aude" in locul lor. Ce sa pretinzi analiza corecta de sunet unor mitocani inculti care asculta manele moderne si dispretuiesc muzica clasica?! Unicul reper in audio este muzica naturala, deci clasica sub toate formele. Cu ce sa compari ce auzi din sistemul audio daca nu cu... realitatea?! Pui un instrument rece, o orchestra, o cantareata de opera alaturi si compari cu ce iese din difuzoare. Caci daca un sistem reda naturalul, va reda orice altceva, ai un reper stabilit.

Culmea, s-au facut si se fac si deastea. Dar in tari super civilizate. Cum e de exemplu Japonia sau Germania! Cum poti judeca sunetul unui sistem audio dupa muzica 100% sintetica care a fost auzita numai din boxe pentru ca fara boxe acea muzica nu exista?! Ce compari?! Cum se aud boxele tale in comparatie cu cele de la stadion sau din bodega?! Cum poti avea reper in muzica electronica?! Care este sunetul original al lui Vangelis?!....Intrebarea grea!... Pai este sunetul din studioul lui in care a creat. Insa nici asta nu e decat versiunea pe care a agreeat-o Vangelis avand ce avea in dotare. In realitate muzica lui poate fi in mii de alte feluri, pe mii de alte gusturi deoarece nu este generata natural.

Insa atunci cand ai in fatza o violonista, sau un pianist, sau o orchestra simfonica, ala e un sunet autentic, natural, real, nu poate fi altfel, in felul lui, unic, este un reper, o singularitate.

Mi-a fost dat ieri sa citesc pe net, alt forum (paginile sunt salvate, i le pot trimite oricui pe mail), un bizon, un incult, un rebut al educatiei r(r)omanesti care a afirmat ca Pink Floyd cu doua albume celebre e mai de valoare decat Simfonia a 9-s de Beethoven (scrisa "S9" de catre spalatii pe creier cu "tehnologia smart" pentru maimute proaste). Pe langa faptul ca nu se poate face o astfel de comparatie asa cum nu-ti poti face nevoile in bucatarie in oalele de mancare, in sine "clasificarea" ne demonstreaza afirmatia lui Einstein care a spus ca poate Universul nu este infinit, dar prostia omeneasca este in mod cert infinita! Sa fi fost profesorul acestui specimen rebut, mi-as fi pus latul de gat! Mi-as fi simtit viata irosita! Asa e mare parte din societatea noastra, distorsionata!

Problema este ca in domeniu te adresezi si acestor specimene rebutate! De aceea se produce incredibilul, adica scule extrem de scumpe facute cu piese extrem de bune, extrem de frumos, minunate..... dar extrem de proaste (la sunet). De aceea exista atat de multe boxe proaste, mai ales amplificari proaste! Caci in ultima vreme am tendinta sa concluzionez ca dam prea des vina pe boxe. Acustica e iarasi importanta dar nu suplineste o amplificare proasta. Si nici o combinatie proasta. Pana la urma "traductoarele" sunt cele mai simple din ecuatie. Nu de multe ori am auzit aceleasi boxe in mai multe locatii pe mai multe amplificari. Diferentele au fost enorme! Nu recunosteai boxele in anumite situatii! Trancotarii gresesc cand spun ca boxele sunt cele mai importante. Sunt importante, dar fara o amplificare potrivita nu valoreaza nimic. Si ca sa gasesti amplificarea potrivita..... asta e arta! Un bizon incult, vulgar, bolnav de paranoia, obsedat de dusmani nevazuti, intoxicat de propriul orgoliu, neiubitor de regina muzicii, clasica, nu are saracutul cum gasi ceva! E ca orbul in cautare de tablouri celebre!

De aceea, in domeniul asta cu cat inveti mai multe....cu atat afli cat esti de prost! Am mai scris asta, tata cand traia imi spunea ca a facut doua facultati ca sa afle cat este de prost.

Probabil asta e calea, de la prostul care nu stie ca e prost sa evoluam la prostul care afla ca e prost si apoi cine poate, cei alesi, cei norocosi, cei cu daruri sa ajunga la desteptul care stie ca e destept. Si ma tem ca in cazul asta, starea naturala (a desteptului) este.... tacerea!....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Buffer lampi

Post by hersorin »

Cui ii place un sunet fleoscait merge cu lampi pe Tad.
Te asigur ca acea combinatie cu Zesto a fost proasta, o eroare care nu s-a mai repetat.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Buffer lampi

Post by johndoe21ro »

hersorin wrote:Cui ii place un sunet fleoscait merge cu lampi pe Tad.
Te asigur ca acea combinatie cu Zesto a fost proasta, o eroare care nu s-a mai repetat.
Ba s-a repetat! Acum, daca a fost proasta, asa cum scriam mai sus... nu am de unde sa stiu. Totusi, evenimentul s-a repetat si stiu ca cei care vand, mai rar repeta greselile, mai ales cand exista un oaresce feedback...
Oricum exista si combinatii cu VTL si multe alte marci de lampase... Repet: nu stiu cum suna, am subliniat doar ca acestea exista!

P.S. Si, daca VTL-urile ar fi 'fleoscait' sunetul, cablarea Nordost cred ca avea darul de a repara problema...

http://www.positive-feedback.com/Issue58/rmafawards.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

"The Mighty VTL Siegfried Series II Reference Monoblock Amplifiers driving a pair of TAD Reference One Loudspeakers, courtesy of Nordost cables. Outstanding!
I dropped by the VTL room to say hello to Luke Manley and to check out the latest there. Luke was doing a presentation about the new Siegfried Series II monos ($65,000/pair), which were being featured in a truly impressive system:
VTL Siegfried Series II Reference Monoblocks
VTL TL-7.5 Series III Reference Linie Preamp
VTL TP-6.5 Signature Phono Preamplifier
dCS Paganini Digital Playback System (Transport, DAC, Clock, and Upsampler)
Spiral Groove SG 1.1 Turntable and Centroid Tonearm
Lyra Skala cartridge
Tape Project modified Otari MTR-20 ½" tape machine w/Bottlehead Repro Amplifier
Nordost Odin, Valhalla, and QBase Power Products; Odin signal and digital cables
TAD Reference One Loudspeakers"

http://www.theaudiobeat.com/ces2011/ces2011_bos_vtl.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

CES & THE Show 2011 • AudioBeat's Best of Show •
"The bandwidth of the system VTL assembled was immense, but that was only part of its allure. No matter the music we played, it deftly walked the line between sonic boundaries, managing to sound both rife with color and true to the recording at the same time. VTL MB-450 Signature Series III monoblocks ($18,000/pair) drove TAD Reference One Speakers ($78,000/pair), with a VTL TL-7.5 Reference Series III preamp ($20,000) and TP-6.5 Signature phono stage ($8500) also in use.
Source components were a full dCS Paganini digital rig, including transport ($16,999), DAC ($17,999), clock ($7999) and upsampler ($10,499). For analog there was a Spiral Groove SG-2 turntable ($15,000) and Centroid tonearrm ($6000), and a Lyra Kleos cartridge ($2750). Interconnects and speaker cables were Transparent Opus MM2.

After listening to demo cuts on digital, Luke and Bea Manley treated us to analog, and the system presented a level of spatial information -- especially front-to-back layering -- that was less apparent with digital. Add "remarkable resolving power" to the list of traits this system displayed."

http://qlasea.es/index.php?route=pavblog/blog&id=55" onclick="window.open(this.href);return false;
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Buffer lampi

Post by hersorin »

Eu din cite am citit pe net nu cunosc nici un posesor de Tad cu amplificare pe lampi. Nici sa recomande cineva nu am vazut. Sunt forumuri cu membri unde banii nu conteaza ci doar sunetul si nu are nici unul lampi.
Daca stii tu, arata si mie. Merci.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Buffer lampi

Post by momolo »

hersorin wrote:Eu din cite am citit pe net nu cunosc nici un posesor de Tad cu amplificare pe lampi. Nici sa recomande cineva nu am vazut. Sunt forumuri cu membri unde banii nu conteaza ci doar sunetul si nu are nici unul lampi.
Daca stii tu, arata si mie. Merci.
crezi ca numai ce gasesti (facil) pe interenet este adevarul ?! De ce vrei musai sa te duci dupa turma ?!

Sti bine, ai demonstrat-o in repetate randuri ca exista de multe ori o prapastie intre ceea ce se scrie/lauda pe net si ceea ce este in realitate.

De multe ori ai avut ocazia sa constati cat de diferita este viata reala de lumea asta a iluziei virtuale! Daca din cei cativa care s-au etalat sau au etalat (multi cu interese comerciale) pe net combinatiile cu TAD-Pioneer nu este nici unul cu tuburi, asta nu inseamna nimic. Asta nu inseamna ca nu se potrivesc!

E foarte complicat de judecat niste scule. Si de cele mai multe ori combinatii minunate sunt ilogice si altele care sunt logice nu se combina.

Daca ai fi avut minima baza tehnica, ai fi stiut ce avantaje au amplificatoarele pe tuburi. Aceste avantaje sunt in favoarea boxelor tale pe care le stiu si ti-ai dat seama de asta cand le-am descris (si te-ai suparat atunci) ca apoi sa iti dai seama ca si tu ai constatat cam la fel. Sunetul e greu de descris in cuvinte, stim amandoi, stim ca ceea ce auzim e infinit mai complex decat orice naratie scrisa. Astfel, eu cred ca boxele tale si sursa pe care o folosesti (si pe care nu o contest, poate fi interesanta) au nevoie de o amplificare pe tuburi. Acum esti la jumatate de drum cu ceea ce ai gasit, Unico 200, un amplif exceptional, poate unul din cele mai bune integrate din tot ce am auzit/testat vreodata. Insa eu continui sa cred ca se poate si mai bine. Ma bazez pe propriile experiente. Nu pot numara de cate ori am spus, "-Gata, asta e finalul, mai bine nu exista!" :) Cu cat aduni mai multa experienta, cu atat spui mai rar lucrul asta! :D Nu exista "cel mai bun". Nu exista nimic 100% deasupra celorlalte variante. Si exista in primul rand propriul nostru nivel de educatie, cultura, starea noastra sufleteasca. Muzica se adreseaza sufletului, e un mod de comunicare direct. Vorbirea e un mod de comunicare indirect, de aceea vorbirea e inselatoare, se spune ca a fost inventata cu scopul primordial de a pacali, de a minti, de a ascunde adevarul sau a manipula realitatea. Pe cand muzica e "vorbirea" directa catre suflet sau ceea ce suntem noi cu adevarat. Deoarece imi place sa cred ca suntem mai mult decat o masina biologica masurabila in laboratoare.

...OK, hai sa nu scriu mult, mi s-a reprosat ca scriu mult si anumite specimene retarde obosesc repede, citesc pe diagonala si trag concluzii zgubilitice. Nu vreau sa fac diversi oropsiti de natura sa sufere! :lol:

hersorin, sti bine ca si eu am amplificare Unico (alaturi de altele). Sti bine ca nu-l agreez pe uzerul "viobio", dimpotriva, mi-a adus jigniri (scrise in pm) cum putini au fost in stare, insa eu chiar iti recomand ca daca te intelegi cu el pentru acea "distorsion box" inutila (pe care poate o va face la fel cu cele chineze frumos finisate din ebay/HK, sau mai bine la sunet), mai bine i-ai cere sa-ti faca un amplif pentru boxele tale, poate i-ar place aceasta incercare si fara indoiala nu sunt in joc bani asa cum ar fi pentru diverse amplificari de firma consacrata. Pentru ca trebuie sa privim partea practica, cat costa un amplif pe tuburi mare care sa se pupe potential cu Pioneerele ?! Enorm! Cine naiba il cara la tine acasa?! Cine le are pe stoc?! (chiar si acolo). Varianta unei incercari "ciocanare" s-ar putea sa fie interesanta si in mod cert, nu e o cheltuiala enorma. Va puteti intelege ca daca tie nu-ti place sa si-l ia inapoi, tu evident de bun simt, trebuind sa platesti transportul care in UE nu e foarte scump. El poate s-ar bucura sa incerce, eu asa as face, e vorba totusi de boxe serioase din zona 10K, pana acum din ce am vazut a servit doar trancotari cu amarate de boxe ieftineanu.

Parerea mea este ca orice boxa (de calitate) poate fi amplificata cu tuburi. Nu ma refer la chinezisme insensibile care din constructie sunt "de porc". Nu e cazul la TAD/Pioneer (chiar daca sunt fabricate in China...), mai ales ca le-am auzit si chiar imi plac si mie din anume puncte de vedere.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

masacre
Posts: 17
Joined: 31 Jan 2016, 18:38

Re: Buffer lampi

Post by masacre »

Domnule momolo ,de ce numiti acel buffer distorsion box ,este un montaj care face fix ce face un etaj cu ECC82 in amplificatorul dv,adica o trioda amplifica semnalul de intrare si cealalta este un repetor catodic care trimite semnalul mai departe,dv va distorsioneaza ?
Acel buffer se poate intercala intre doua aparate audio,cum in audiofilie ORICE este permis ....de ce hersorin nu are dreptul sa incerce asa ceva ? Chiar dv sustineti ca ati fost pus in situatii pe care nu le credeati ca ar fi posibile ,incercind ,experimentind,va contraziceti singur ?
Alta poveste,ce ne facem cind avem o sursa cu iesire pe tub sau chiar construita cu tub,de ex :preu cu tuburi,cdp cu iesire pe tuburi,DAC cu iesire pe tuburi ? Aceste surse sa le cuplam cu un amp SS care are intrarea pe tub,vom obtine un distors de chitara ? Sau semnalul curge pur si simplu.De ce ar distorsiona semnalul tuburile ? Sau cum spuneti dv,"coloreaza" ,sunetul se poate "colora" in n feluri,cu componente active sau pasive,frumusetea este cum sa pastrezi sunetul necolorat sau sa-l colorezi cu componentele la care ma refeream.
Tubul este o componenta electronica activa ,la fel ca tranzistorii sau integratele,de ce ar introduce distorsiuni doar tubul si celelalte nu ?
Astept un raspuns logic,daca se poate fara ironii din partea dv.
Tin sa va previn ca stiu destule despre sunet ,electronica,cu argumente,sper ca nu va deranjeaza ca stiu acestea.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Buffer lampi

Post by hersorin »

Tocmai am primit un mesaj de la viobio si imi face gratis bufferul . :D
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

Post Reply