În cãutarea timpului pierdut

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by c6t9 »

asta e din ciclul "glume la birou!" :shock:
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by kaav »

De obicei incep sa capete valoare ''lucrurile'' (timpul,emotiile unei trairi ale unei anumite ''epoci'') cand nu mai sunt vii in timpul prezent,dar prin absenta lor aduc nostalgie.Aceasta nostalgie nu este chiar inchipuita pe cum s-ar crede.Corespund unei absente bine definite.Oricum cu inaintarea in varsta, asistam la o diluare a emotiilor inevitabila,care aduce ''regrete''.Ca sa eviti asa ceva pur si simplu trebuie sa traiesti intens in echilibru cu maturitatea psihica, clipa prezentului (utopic desigur,dar premiza este corecta).Trebuie sa traiesti clipa bine,sa o arzi pana la capat ca sa nu-ti bantuie prezentul prin spectrul trecutului.Dupa cum stim cu totii tot ce nu este digerat cum trebuie,cade greu la stomac ! Dupa mine,o atitudine de genul acesta ar trebui sa aduca in constinta o forma mai elevata de relativitate a valorilor personale si simt al umorului mai intunecat un pic :wink:

c6t9,nu cred ca sunt neaparat ''glume de birou''.Sunt scheme umane de gandire prezente la toti oameni,adica ceva universal valabil.Este ok sa faci glume,chiar si nesarate (si aici conteaza cum sunt implementate,nu merge orice si oricum :D )

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by Kostas »

Momolo , daca timpul este un raport de succesiune intre mai multe evenimente, atunci avem clar o accelerare a timpului. Noi masuram timpul dupa succesiunea zi noapte, luni, ani, care incepe sa nu mai fie relevanta. Totul trece pe non stop. De la munca, la distractie , la alimentatie, totul se poate face oricand, nu mai conteaza ca e zi sau noapte . Ritmul societatii se desprinde treptat de ritmul natural.

Pe de alta parte , timpul nu ne mai apartine. La slujba nu e timpul tau ci apartine angajatorului, iar restul timpului il consumi cu obligatii, familie , haleala, somn. Esti un fel de sclav care vine si cu bani de acasa, isi aduce aportul la societate si nici nu e nefericit.
Daca e sa privim dinafara oceanului suntem niste stupizi perfecti , legaturi invizibile ne fac sa ne agitam si sa muncim cat mai mult.

Concluzia mea - daca timpul inseamna libertate nu suntem liberi :!: :)
Last edited by Kostas on 02 Mar 2009, 15:37, edited 1 time in total.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by kaav »

Kostas wrote:Momolo , daca timpul este un raport de succesine intre mai multe evenimente, atunci avem clar o accelerare a timpului. Noi masuram timpul dupa succesiunea zi noapte, luni, ani, care incepe sa nu mai fie relevanta. Totul trece pe non stop. De la munca, la distractie , la alimentatie, totul se poate face oricand, nu mai conteaza ca e zi sau noapte . Ritmul societatii se desprinde treptat de ritmul natural.

Pe de alta parte , timpul nu ne mai apartine. La slujba nu e timpul tau ci apartine angajatorului, iar restul timpului il consumi cu obligatii, familie , haleala, somn. Esti un fel de sclav care vine si cu bani de acasa, isi aduce aportul la societate si nici nu e nefericit.
Daca e sa privim dinafara oceanului suntem niste stupizi perfecti , legaturi invizibile ne fac sa ne agitam si sa muncim cat mai mult.

Concluzia mea - daca timpul inseamna libertate nu suntem liberi :!: :)
Singura libertate este sa simti ceva,cateodata te multumesti si cu putin,numai sa fie....

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by cosmin »

Deh, daca sunteti bastani si faceti multi bani, de-aia nu mai aveti timp de nimic :) :)
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by kaav »

Cei care fac multi bani au frica de timpul liber personal (si cand il folosesc,primeaza impresia in sotzietate...)Sunt ca niste copii inumani dresati perfect (din copilaria in sanul familiei,societatea nu ''greseste'' cu nimic).Timpul cu adevarat liber este inutil si futil :D.Arunca, precum scheletul din dulap,umbre lungi pe covor ...

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by c6t9 »

ce ar fi timpul liber? sa faci ce vrei? hm...
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by kaav »

c6t9 wrote:ce ar fi timpul liber? sa faci ce vrei? hm...
Si acest fapt,de ce nu ? :o

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by oake »

SOLO wrote:Te inteleg Oake , avem aceleasi ganduri .Timpul este cea mai crunta boala din Univers . Acum ascult muzica si ma gandesc ca ar fi mai indicat sa citesc unele lucruri legate de job pentru a ma mentine la un nivel ridicat . As vrea in acelasi timp sa ma apuc din nou de chitara si sa joc biliard pana ma dor picioarele .
In plus am chef si de citit ...

ce trist e sa nu ai nici un hobby ...
Intr-adevãr mã înţelegi...muzica si sunetul îmi ocupã mult timp din cel disponibil,ar mai fi si lenea,care lene e consumatã tot prin ce spuneam la început.
Acuma stau si mã întreb : cum suntem priviţi de cei din exterior?
Ca niste ciudaţi?

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by fluffy38 »

oake wrote:..... cum suntem priviţi de cei din exterior?....
Conteaza?
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by kaav »

fluffy38 wrote:
oake wrote:..... cum suntem priviţi de cei din exterior?....
Conteaza?
:D
.....................................

'' Suntem ciudati doar daca acceptam acest fapt ca si o eticheta pe spate.Lumea daca o privesti in ansamblu este profund dezechilibrata.Sa-mi fac complexe ca nu sunt pe cariera & staff, la curent cu aberatiile politice,cat a mai devenit omul de hain la suflet sau ca soacra-mea nu ma vede ca un om serios?
Sa fim totusi cu adevarat seriosi 8)
Adica sa ne vedem de muzica & sculele noastre,bune sau rele...''

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by oake »

fluffy38 wrote:
oake wrote:..... cum suntem priviţi de cei din exterior?....
Conteaza?
Dacã mã întrebi...pt mine chiar nu!

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by kaav »

Si lenea este ok daca ti-o permiti si nu incurca pe nimeni.Sa ai o stare de spirit senina,intins in pat si sa asculti muzica cu lenea in fundal iar muzica ca o prezenta discreta si clara.Yam-yam :D
Attachments
lene de calitate.jpg

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by momolo »

Kostas
Concluzia mea - daca timpul inseamna libertate nu suntem liberi
ai dreptate! Dintr-un punct de vedere, timpul care este pus egal cu libertatea aduce sclavie.

Dar din ceea ce spui se desprinde ca ar trebui sa fim mai lenesi! :D Si asta e un punct de vedere si se pare ca devine unul foarte valabil privind la criza economica mondiala care a venit tocmai din lipsa lenei. Soricelul uman prinde viteza din ce in ce mai mare in cusca lui invartitoare. Insa orice are o limita, vine si momentul oboselii cronice!

Eu as spune ca libertatea cea adevarata o gasesti atunci cand te desprinzi de pofte, dorinte, bunuri, averi, bani, mai ales de verbul a avea, a poseda ! Cei mai liberi sunt calugarii budisti si fachirii indieni. Astia nu au nimic, eventual o carpa pe ei.
Poftele subjuga. Nu e timpul de vina! Cronos e numai un contabil, al poftelor! :wink:

PS - asta seara a spus Gigica la B1 ca are vreo 30 de oi in curtea palatului si ca le mulge dimineata! A zis ca pentru el exista doar doua bucurii, dupa ce castiga Steaua si sa-si priveasca oitele si mieii cum pasc in ograda! :lol: A zis ca-si taie mieii cu mana lui si ca a taiat mii de miei. Cica simte si placere, bucurie la treaba asta. Multa bucurie ii aduce si cand le mulge dimineata! :lol:
Interesant! Avem un om cu bani care tot la oile lui s-a intors! Iata cum se castiga LIBERTATEA! (pierduta! :wink: ).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by Kostas »

l-am vazut si eu pe Jiji la tv. :)

Cred ca solutia e tot muzica, ea creaza un univers distinct in care poti evada si in care te poti regasi oricand.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Post Reply