Buffer lampi

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Buffer lampi

Post by momolo »

Gurile rele spun ca nimic nu e gratis pe lumea asta.

Insa imi pare bine ca vei avea un "distorsion box" gratis. In rest, respectivul e predictibil si ma bucura ca a muscat momeala cu tot cu carlig! :lol: Ocazie care te bucura si pe tine (deci suntem doi care radem). :D Ocazie cu care se demonstreaza cat de pagubos este orgoliul. :D Ocazie din care unii poate vor invata. :wink:

Daca il vei primi vreodata, sa ne spui si noua cum ti se va parea inserat in lantul tau acustic. Am incredere ca vei fi obiectiv.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hpavictor
Posts: 127
Joined: 26 Apr 2009, 09:42
Location: Romania Bucuresti

Re: Buffer lampi

Post by hpavictor »

Cat dai , atat merita :wink: : http://www.aliexpress.com/store/product ... 41717.html" onclick="window.open(this.href);return false;
O cutie inutila , parerea mea .
In schimb , marketingul face toti banii !
Leonardo Fibonacci :  F(n) = F(n–1) + F(n–2)

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: Buffer lampi

Post by c_andrei »

Am experimentat si eu cu un astfel de buffer facut in China, manat fiind tot de dorinta de a experimenta. Schimbarea a fost mare si in rau. M-am mai jucat vreo cateva zile cu el inainte sa renunt definitiv la idee si de fiecare data sistemul devenea de nerecunoscut. Nu as putea sa cuantific si nici sa explic exact ce anume nu mi-a placut, dar efectiv suna mult mai prost. Acea coloratie timbrala era aproape nesemnificativa, si oricum nu compensa pentru raul facut pe celelalte planuri. Am luat in calcul de la bun inceput faptul ca jucaria respectiva era o chinezarie cu niste lampi slabe, si ca poate daca ar fi avut niste lampi mai bune ar fi stat altfel lucrurile.
In cazul dvs. daca bufferul nu va costa nimic merita sa faceti acest experiment. Exista sanse sa sune bine si sa va placa, iar in caz contrar macar nu veti regreta banii pierduti.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Buffer lampi

Post by momolo »

Sweet Natural Taste
:lol: E ca un fel de condiment! Printr-o parte bagi mp3, prin cealalta iese un mezel cu aroma de vinyl!

PS - orice inginer electronist stie ce inseamna sa introduci pe lantul acustic un etaj in plus. Culmea, chiar si acei ingineri neaudiofili care prefera compania osciloscoapelor. Aparate care iti pot arata chiar si vizual ce face orice fel de etaj electronic in plus pe lantz. Iar din punct de vedere "haudiofil" chiar si suplimentarea mufelor si cablurilor este in sine o mare problema. Caci iti mai trebuie un "interconect" sa inserezi jucaria in linie. Evident, inca doua perechi de mufe RCA mama cu contactele lor minunate (intre mufa mama din "haur" si mufa tata din "haur").
Eu consideram chestiunile astea ca-s de gradinitza "haudio".
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: Buffer lampi

Post by Petrescu »

:D De la o treaba dasta m-am luat si eu de audiofilie. Prin 1987 am inseriat cu boxele niste becuri la un vecin peste doua case. Cand dadeai tare becurile se aprindeau dupa muzica iar sunetul parca se schimba. Pare ca e cam acelasi tip de treaba dar mai rafinat :) De atunci i-ramas baiatului porecla de becu'.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Buffer lampi

Post by hersorin »

Domnilor , eu de aproximativ 10 ani am luat contactul cu HIFI . Inainte eram cu casetofoane , home cinema , chestii care cintau in felul lor .
Incet incet am descoperit si eu sunetul bun si muzica buna . Nu credeam ca sunt posibile multe lucruri in pasiunea noastra dar experimentind m-am convins .
De multe ori am preferat un sunet mai distorsionat , colorat dar mai muzical fata de unul perfect neutru .
Am deschis acest subiect de gradinita din dorinta de a impartasi unii de la altii diferite idei, pareri , experimente . Am scris si eu la rindul meu diferite experimente .
Banuiesc ca acest buffer nu este ceva foarte ortodox dar am zis sa incerc .
Daca vreti sa scriu despre birfe , politica etc nu ma intereseaza deci ma abtin , prefer sa testez un buffer pe lampi .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Buffer lampi

Post by hersorin »

Si daca tot a ajuns buferul la mine va spun sincer ca nu regret nimic si in fata unui tranzistoriat chiar face minuni. Sunetul devine absolut superb. Am simtit gustul Unisonului pe un amplificator Yamaha cu partea de preamplificare dezactivata.
Concluzia e ca voi muri cu lampi in sistem indiferent de electronice.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hpavictor
Posts: 127
Joined: 26 Apr 2009, 09:42
Location: Romania Bucuresti

Re: Buffer lampi

Post by hpavictor »

Să il stăpânești sănătos și să te bucuri cât mai mulți ani de auditii pe placul tău , în conformitate cu educația muzicală pe care o posezi .
Leonardo Fibonacci :  F(n) = F(n–1) + F(n–2)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Buffer lampi

Post by momolo »

hersorin wrote:Si daca tot a ajuns buferul la mine va spun sincer ca nu regret nimic si in fata unui tranzistoriat chiar face minuni. Sunetul devine absolut superb. Am simtit gustul Unisonului pe un amplificator Yamaha cu partea de preamplificare dezactivata.
Concluzia e ca voi muri cu lampi in sistem indiferent de electronice.
ce Yamaha ?! :roll:

...Am vazut pe forumul audioweb, deduc ca nu ai folosit cutia de introdus distorsiuni in sistemul tau de acasa din Belgia, ci din cate deduc, in alta parte cu alt sistem audio (aici in Romania?!). Remarc felul cum ai postat aici, aburit, sa nu se inteleaga defapt unde l-ai pus.

Va fi un test de onestitate si barbatie pentru tine sa testezi acest dispozitiv in sistemul tau cu boxele Pioneer si Unico 200 (+cabluri si mufe nobile) si apoi sa postezi pe forumuri concluzia reala si sincera. Avand in vedere ca ai postat despre modificarile aduse in sunet de diverse mufe si banane, rezultatul (real) nu ar fi o surpriza. Legile fizicii sunt implacabile si imposibil de pacalit. Cu natura umana (orgoliul, vanitatea, fudulia, etc) e insa alta poveste...

PS - "concluziile" in sistemele trancotare nu se pun, acolo e cu totul alta tema ("sa ne mintim cat mai frumos") si nu face obiectul de discutie pe un forum audiofil.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Buffer lampi

Post by hersorin »

Sistemul din Romania e Triangle cu Yamaha fire Triangle . O sa vad in Belgia cum mai sta treaba dar pina acum e foarte bine.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Buffer lampi

Post by momolo »

hersorin wrote:Sistemul din Romania e Triangle cu Yamaha fire Triangle
ce model Yamaha, ce model Triangle ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Buffer lampi

Post by hersorin »

A-S 700 si Titus Es .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hpavictor
Posts: 127
Joined: 26 Apr 2009, 09:42
Location: Romania Bucuresti

Re: Buffer lampi

Post by hpavictor »

Ca sa trec si la partea serioasa a problemei , uite cum arata un montaj profesional de asa zis " distorsiometru ", destinat modificarii structurii spectrale a sunetelor prin adaugarea de armonice pare , dar aceasta modificare " placuta urechii " vine la pachet , din nefericire , cu distrugerea raportului semnal / zgomot prin lungirea lantului audio ( cabluri , conectica , componente electronice pasive si active etc ) , genereaza el insusi distorsiuni armonice THD si distorsiuni tranzitorii de intermodulatie TID si acest lucru este destul de evident , adaugarea peste semnalul initial a unor zgomote nedorite , preluate din retea ( paraziti aleatori tip impuls sau brum de diverse tipuri etc ) , deoarece acest aparat se conecteaza la priza !
Este un aparat de uz profesional destinat studiourilor de inregistrari , dedicat doar celor ce creaza sunete .

http://docdro.id/3yWgiAD" onclick="window.open(this.href);return false;

http://docdro.id/bF5kwBL" onclick="window.open(this.href);return false;

Da , este uneori util celor care inregistreaza coloane sonore pentru cinematografie , muzica bisericeasca si nu numai , de data asta nu este o gluma .
Cel din spatele butoanelor isi impune propria viziune despre cum trebuie sa sune acea inregistrare , iar pentru acest lucru se foloseste de tot felul de aparate care transforma sunetul captat de microfoane , printre care si acest gen de aparate .


Cu totul altfel sta treaba atunci cand discutam de auditii de inalta fidelitate .
Principalul scop este exact obtinerea unui sunet cat mai fidel cu originalul generat in studio , nicidecum modificarea dupa propria noastra vointa a semnalului sonor inregistrat .
De aia am specificat anterior ca acest aparat este absolut inutil pentru auditii casnice , distrugand insasi conceptul de inalta fidelitate .
Despre auditii puriste , audiofile ... nici vorba .
O fi bun pentru auditii manelistice , nu stiu , nu pot ma pronunt in acest sens .
In schimb , ai castigat ceva .

Ce anume ?
Experienta de viata .
FELICITARI !
Leonardo Fibonacci :  F(n) = F(n–1) + F(n–2)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Buffer lampi

Post by momolo »

hersorin wrote:A-S 700 si Titus Es
ar fi fost o informatie relevanta (pentru cei care cunosc aceste aparate si boxe) cand ti-ai expus opinia.
hersorin sper ca in ciuda interventiilor colegului hpavictor (pe care nu-l pot contrazice in expunerea de mai sus, corect facuta, insa deloc diplomatica), sa te pastrezi obiectiv in momentul cand vei introduce acest montaj in lantul audio de la tine de acasa. Sunt curios (si nu prea) daca poti sa-ti depasesti orgoliul. Cand ti-ai luat boxele Pioneer si ti-am scris aici in ce fel au caracterul de sunet, te-ai suparat o vreme pana tarziu mi-ai dat dreptate.
Nu vreau sa dau dovada de idei fixe insa in anumite cazuri lucrurile sunt evidente si clare. Daca discutam in domeniul audiofil (si nu trancotar unde temele sunt complet altele), genul asta de montaje sunt perfect inutile si chiar daunatoare unei reproduceri cat mai corecte si apropiate de informatia originala (repet, daca avem scule cu adevarat bune, nu diverse trancotzele chineze si "boxe" tip galena de folosit in debara). Si asa cum corect precizeaza hpavictor, in producerea inregistrarilor tema e din nou alta. Cunosc si eu in oarecare masura diverse aparate profesionale menite sa aplice tot felul de modificari ale semnalului, folosite in studiouri de inregistrare, unele aparate aproape indispensabile. De exemplu, poate nu sti, dar vocea omeneasca daca o captezi total purist, adica microfon bun, preu de microfon bun, cabluri corecte, totul varsat direct in master asa cum vine din microfon, suna ca porcul! Oribil! Pentru a suna bine si...culmea, natural, trebuie aplicate prelucrari.
Ar fi educativ pentru multi audiofili (si trancotari) sa aiba posibilitatea de a vizita un studio de inregistrare si sa auda cu propriile urechi ce se face acolo. Din nou precizez, una este sa faci o inregistrare si cu totul alta poveste este sa o redai.
Legat de subiect eu am scris de multe ori (pentru cei putini care pot intelege) ca marea problema in domeniul audiofil este redarea si nu inregistrarea.
Am scris de multe ori ca majoritatea inregistrarilor de studio sunt bune, adica cele proaste sunt minoritare si in multe cazuri niste habarnisti si-au dat silinta sa sune prost (deoarece in toate trebuie sa avem o limita a bunului simt - evident, se sare peste limita bunului simt si in domeniul audiofil, asa cum se intampla si in zona trancotara).
Daca folosesti scule profy nu bune, deajuns medii, normale (insa nu behringer pentru manelari!) si le folosesti corect fara interventii habarniste sau zgubilitice, fara inutilitati, inregistarile ies foarte bune.
Problema apare la transpunerea pe un suport comercial, CD sau LP, si chiar la facerea unui fisier digital unde exista alte probleme, chiar mai complicate si ciudate, digitalul fiind cam pervers, mult mai putin onest decat analogicul. Cert este ca pana si asa, pe suportul comercial de obicei este o inregistrare buna, marea problema fiind la redare, acasa la noi. Aici se pot aplica chiar si diverse "prelucrari" sau interventii mai putin "cinstite" (cu teoria) insa in anumite cazuri, precum cel discutat, legile fizicii nu pot fi modificate, adica sunt situatii cu rezultat evident. Cum ar fi un alt exemplu, folosirea de EQ-uri la domiciliu. Evident, unii le folosesc, insa imi place sa cred ca aici pe acest forum ne aflam in zona audiofila.

PS - acel amplificator nu se potriveste si nu duce acele micute boxe. Adica nu e amplificarea lor cea mai potrivita. Din pacate, in multe cazuri cu cat boxele sunt mai minuscule, cu atat ampliful trebuie sa fie mai asemanator cu aragazul! Sau micutele Titus ES ar canta pe anumite lampadare. Oricum, bietele cutiute nu pot reda intreg spectrul si atat cat o fac, macar sa o faca placut, chestie care e destul de dificila. Pentru cei care au trecut la boxe adevarate (inerent mari, complete), chestiile astea nu mai prezinta interes. Este irelevant daca un dispozitiv de genul asta poate colora in mod placut un sistem audio foarte modest, sa nu-i spun.... trancotar ("bonus", nu stim si care a fost sursa!? Ca daca e un cdplayer de doi lei sau un laptop sau chestii de genul asta.... chiar ca discutam de pomana. Nepunand la socoteala problema cablurilor, acusticii si curentului!).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Buffer lampi

Post by hersorin »

A fost o experienta care a fost foarte ieftina dar care in acest minisistem a fost un plus. Vocea chiar e voce acum . Sursa e un pc cu placa Creative pe USB deci nimic deosebit dar chiar si asa diferenta a fost foarte mare si clara.
Nu am spus nimic de inalta fidelitate, dar cum Victor are ceva de impartit cu Viobio e clar ca eu sunt la mijloc si putin ma intereseaza.
Sistemul il ascult destul de rar dar suna acceptabil.
Voi testa buferul si in sistemul meu dar curiozitatea este un test in fata unui power SS.
Multi scriu doar de dragul de a scrie pe forumuri dar teste fac doar in vise.
Dupa ce termin testele voi trage concluzia care pina acum este pozitiva si in sistemul ordinar din Romania a fost o mare surpriza placuta.
Toti asculta sunet colorat dar citi recunosc ? Sunet real nu exista, exista doar sunet care ne place sau nu . Asta e parerea mea.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

Post Reply