Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
Micky
Posts: 116
Joined: 04 Oct 2008, 11:49
Location: Eugene, OR, US

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Micky »

Salut!

Revin cu un alt sfat si anume privind reglajul antiskatingului care in general pentru a-l regla e bine sa fie folosita o valoare aproximativa de 1/3 din greutatea de pasare pe ac. Asta e relativ simplist si sunt mari sanse sa nu duca spre rezultate extraordinare dar daca te bazezi pe un setup foarte bun si pe niste urechi care aud se poate alege si varianta manuala. Acest reglaj este unul dinamic asa ca reglajul se va face in timpul ascultarii pentru o folosire cat mai corecta. Recomand ca incercarea sa se faca pe muzica clasica pentru a avea bine delimitate sectiune de viori in stanga si cea de violoncele in dreapta. Marim aceasta valoare pana sunetul din canalul stang se strica dupa care reducem acea valoare pana apar aceleasi probleme in canalul celalat. Pozitia buna ar fi un balans adica o medie intre cele doua valori. Un mic secret ar fi ca valoarea determinata sa fie usor mai ridicata deoarece datorita miscarii de rotatie a platanului si tendintei de impingere spre exterior a dozei-bart. Un alt secret ar fi ca aceasta valoare difera de la viteza 33 la 45 dar foarte putin si spun pentru cei care nu stiu prea multe ca acesta este un reglaj final si ca orice alta setare majora trebuie facuta inainte altfel acetse determinari si cu totul diferite. Ar mai fi si alte lucruri de spus dar cam asta e in mare reglajul de antiskating.
Promit ca o sa mai revin cu sfaturi din experienta mea asta daca nu va deranja pe nimeni.

Bafta!

P.S. Va anunt ca tocmai mi-am marit numarul de viniluri cu aprox 50 titluri noi(jazz, blues si clasica) de 180 grame de pe la Analog Productions, Opus3, Verve, Decca.... Am achizitionat si un direct cut. Mai sunt pe drum alte cateva titluri comandate. Sunt tare incantat de ele.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by cosmin »

Ceva picupuri entry-level din gama high end ?...
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Obelix »

Cele doua notiuni nu sunt antonime :?: :roll:

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by TomJones »

cosmin wrote:Ceva picupuri entry-level din gama high end ?...
obelix wrote:Cele doua notiuni nu sunt antonime
Sunt chiar antagonice, se bat cap in cap....entry-level si high-end, hmmmm!?

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by kaav »

Ce a intrebat Cosmin nu este deloc aiurea.Exista hi-end si de 4000 de neuroni dar si de 10000.Intotdeauna exista si ceva un pic mai ''acesibil'' la acest nivel dar, nu este ieftina nici o varianta :D
Ambele variantele sunt la fel de scumpe :mrgreen:

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by yinyangbt »

cosmin wrote:Ceva picupuri entry-level din gama high end ?...
Pai , ai primit deja raspunsuri.Citeste, te rog ce am scris.
Parerea mea este ca se exagereaza cu high-end-ul Mult marketing si multa fraiereala.Multi se arunca la unele scule numai ca sint "high-end"...In toata lumea .
De altfel, audiofilia e un fel de "fata morgana" de multe ori.E bine sa avem masura in toate .Nu inseamna neaparat ca daca un aparat e mai ieftin e mai prost

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by cosmin »

Entry-level-ul din high-end intr-adevar, la asta am facut referire.

Eu lucrez in IT. Software gasesti bun chiar si moca (open-source in speta, no-cost licensing), insa hardware nu prea, iar unul bun costa bani pe masura performantelor.

Intrucat tot hardware se cheama si componentele dintr-un lant audio, inclin sa cred ca se aplica aceeasi regula, excluzand fireste tzepele pe bani multi.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by yinyangbt »

High end e "capatul de sus"....unde e capatul de jos al capatului de sus ? :shock: :lol:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

yinyangbt
Parerea mea este ca se exagereaza cu high-end-ul Mult marketing si multa fraiereala.
daca am discuta asa la modul general am bate campii zeci de posturi! Insa daca ne rezumam la subiectul asta, pickup, se poate spune ca exista posibilitati de a avea un pickup decent pe bani ceva mai putini. Deasemenea, se poate spune ca, fara indoiala, preturile pickup-urilor de inalta calitate sunt in mod crunt exagerate....insa nimeni nu e obligat sa cumpere! Se mai poate spune ca nu oricine este pregatit sa aprecieze si sa pretuiasca aparatele bune, automat si scumpe! Se mai poate spune ca exista multe pareri preconcepute la cei care nu au avut "intalnire de gradul III" cu aparatura high-end.
Si se mai poate spune ca un pickup cu cat este mai simplu, cu atat suna mai bine! :wink:
Dar intr-un final, omul este mai important decat dotarea hardware, asa cum se spune si in IT ca cel mai slab component din sistem este cel aflat in fatza monitorului. :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by yinyangbt »

porto wrote:Gata s-a rezolvat problema cu distorsiunile. Din cauza ca rega rb300 nu are reglaj de azimuth a trebuit sa pun trei saibute intr-o parte a dozei ca sai dau un mic unghi de inclinare si atunci cred ca doza s-a asezat corect intre santurile discului si distorsiunile au disparut aproape cu desavarsire si numai la nivelul V al discului se aud acum f finute distorsiuni.
Foarte interesant ! De retinut si de invatat ! Multumim pentru impartasirea experientei .
porto,nu aveai si ceva inegalitate intre canale (stg/dr) pina a regla azimutul ?
In general, citeam(parca in Hifi choice) ca cei de la Rega nu dau importanta reglajelor de VTA si azimut considerind ca preocuparea excesiva pentru reglarea permanenta a acestor parametri (la fiecare disc, totusi :!: ) e paranoica !

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by yinyangbt »

momolo wrote:yinyangbt
Parerea mea este ca se exagereaza cu high-end-ul Mult marketing si multa fraiereala.
daca am discuta asa la modul general am bate campii zeci de posturi! Insa daca ne rezumam la subiectul asta, pickup, se poate spune ca exista posibilitati de a avea un pickup decent pe bani ceva mai putini. Deasemenea, se poate spune ca, fara indoiala, preturile pickup-urilor de inalta calitate sunt in mod crunt exagerate....insa nimeni nu e obligat sa cumpere! Se mai poate spune ca nu oricine este pregatit sa aprecieze si sa pretuiasca aparatele bune, automat si scumpe! Se mai poate spune ca exista multe pareri preconcepute la cei care nu au avut "intalnire de gradul III" cu aparatura high-end.
Si se mai poate spune ca un pickup cu cat este mai simplu, cu atat suna mai bine! :wink:
Dar intr-un final, omul este mai important decat dotarea hardware, asa cum se spune si in IT ca cel mai slab component din sistem este cel aflat in fatza monitorului. :D
Corect ! si totdeauna se poate mai bine .Iar daca te-ai intilnit de gradul III , nu mai ai scapare ! :lol:Problema e sa ai "combustibil" sa mergi mai departe. Ideal e sa gasesti raportul pret/calitate cel mai bun peste un anumit nivel de performanta care sa-ti satisfaca pretentiile.
Last edited by yinyangbt on 02 Mar 2009, 22:43, edited 1 time in total.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Problema e sa ai "combustibil" sa mergi mai departe !
:lol: teorema "adidas" spune ca daca vrei, poti! :lol:
In general, citeam(parca in Hifi choice) ca cei de la Rega nu dau importanta reglajelor de VTA si azimut considerind ca preocuparea excesiva pentru reglarea permanenta a acestor parametri (la fiecare disc, totusi :!: ) e paranoica !
au si ei dreptate in felul lor. Inclinarea VTA "umbla" in general la raportul inalte/basi insa are o pozitie ideala unde raportul este ideal si unde ai toate detaliile. Dar e mai sanatos sa nu umblii daca nu te pricepi sau daca nu ai cu ce regla. De aceea REGA considera ca sunt mai multi clienti care habar nu au (si pot strica) decat cei care au habar iar istoria a dovedit de mii de ori ca sistemele simple sunt cele mai bune.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by yinyangbt »

momolo
[/quote] :lol: teorema "adidas" spune ca daca vrei, poti! :lol: [/quote]


Drept si asa , desi in Mioritika , stii, ca e si aia cu "adidasi storsi" :lol: , si se pare ca revine in actualitate !!! :lol:
Apropos de picupuri, momolo, cum apreciezi comparativ sunetul din Denon F47 fata de Roksan ?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Nu am facut o comparatie serioasa ca sa ma pot pronunta. E si cam dificil, pentru ca trebuie aceeasi doza, reglaje, loc sa le insir pe ambele, aceleasi cabluri de doza (iar unul e pe XLR si altul pe RCA), etc.
Plus ca asa cum cei cu experienta au spus-o, conteaza enorm potrivirea doza+brat. Cele doua au brate complet diferite, asa ca o apreciere corecta e greu de facut.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Intrebare de baraj:
Cum se spala discurile?
Din ce am citit si auzit pana acum cea mai eficienta metoda este cea cu aburi. Ai nevoie doar de o perie speciala . o trompete de tabla direct drive si un vaporizator de mana - steamer si de apa demineralizata care se pune in steamer.
Vedeti aici http://www.youtube.com/watch?v=d6OjtKUZ048
Ati mai folosit si alte metode cu succes ?
Sau uitativa aici
http://forum.audiogon.com/cgi-bin/fr.pl ... 1226841663 si aici
http://forum.audiogon.com/cgi-bin/fr.pl ... 1219618900

Post Reply