Muzica clasica si testele audiofile

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Muzica clasica si testele audiofile

Post by Kostas »

ironia sortii face ca instrumentele să fie catalogate si studiate după familia din care fac parte, instrumente cu clape, instrumente de suflat, instrumente cu corzi si instrumente de percuție. Altfel ar trebui să mutăm pianul la catedră de percuție, clavecinul la catedră de coarde ( corzile sunt acționate prin ciupire mecanica, nu sunt corzi cu atac indirect precum la pian), mutam orga la instrumente de suflat, etc. Principiile de interpretare in familia instrumentelor cu clape sunt comune, poti fi un bun pianist si clavecinist sau organist, in schimb tobosar, tambalist sau solist la marimbafon poți fi mai greu, sunt instrumente cu atac direct, au alt specific.
Altfel, dacă o luăm mecanicist, considerăm pianul un țambal cu clape si am rezolvat problema.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Muzica clasica si testele audiofile

Post by DAN_TM »

Îmi cer scuze că am dat-o in bălării.Întradevăr, e cam de percuţie.Asta mi-a adus aminte că există o tobă, toba mică sau premierul - o am şi acum în pod într-un sistem de percuţie complet- care, ciudat, s-ar înrudi cu pianul.Dedesubtul ei, pe partea opusă sânt, cred vreo cinci rânduri de corzi rasucite, tip vechiul cablu de telefon, care rezonează la lovirea părţii de deasupra.Deci punerea într-o categorie sau alta e destul de complexă, părerea mea.Eu ma feresc de convingerile beton.Unde rămăseseră-ţi?La dificultatea reproducerii anumitor instrumente de către sistemele audio de orice gen.Un instrument dificil cred ca e vioara şi toate variantele ei mari, ptr că le-am auzit de la câţiva metri si acasa mă chinuiam să recunosc ce am auzit.Deci, îmi cer scuze ca v-am disturbat discuţia si binevenitul sac de cenuşă în cap îl pun chiar acum.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Muzica clasica si testele audiofile

Post by Kostas »

Microfoanele sunt o mare problema in captarea instrumentelor. Ascultam de fapt ceea ce ne transmit microfoanele...
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Post Reply