Chromecast Audio

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Chromecast Audio

Post by DorinD »

Folosesc Chromecast cu iesire HDMI (varianta 2) si sunt foarte multumit de calitatea imaginii, fluenta miscarii si flexibilitatea utilizarii. La 200 ron este pomana curata si o recomand in caz ca aveti o plasma veche (care nu e deja smart).

Acum contemplu si varianta Chromecast Audio:

https://www.google.com/intl/en_us/chrom ... #?discover" onclick="window.open(this.href);return false;

care imi pare o solutie ideala pt. consolidarea tuturor surselor de muzica in format digital (NAS cu media server, media player, cloud, servicii de streaming). Intentionez sa folosesc iesirea digitala iar caracteristicile sunt promitatoare:

https://support.google.com/chromecast/a ... ic=6373879" onclick="window.open(this.href);return false;

Foloseste cineva deja varianta Audio de Chromecast, poate sa dea detalii mai multe, eventual ce dezavantaje evidente a descoperit? Multumesc anticipat.
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Chromecast Audio

Post by DorinD »

Nu m-am putut abtine si l-am cumparat si pe asta, o sa povestesc cum merge.
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Chromecast Audio

Post by SOLO »

Eu folosesc Chromecast prima versiune, pt. filme / streaming.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Chromecast Audio

Post by DorinD »

Am gasit poze cu interiorul: https://www.ifixit.com/Teardown/Chromec ... down/50189" onclick="window.open(this.href);return false;
si o comparatie intre prima si a doua generatie: https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... edit#gid=0" onclick="window.open(this.href);return false;
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Chromecast Audio

Post by DorinD »

Ieri l-am instalat si m-am jucat putin. Ca prime impresii:

Pozitive:
- merge perfect pe Wi-Fi chiar si acolo unde alte device-uri pierd reteaua. Setup-ul este rapid, chestie de cateva click-uri.
- permite modificarea volumului din player pe iesirea digitala, chiar si cand e folosit cu Plex, (cine foloseste Plex stie ca sunt probleme aici cu multe variante de player).
- l-am testa si cu casti de 55ohm (AKG) si suna foarte bine chiar si in modul simplu, fara "high dynamics"
- Nu stiu daca iesirea digitala e bit perfect dar sunetul imi pare mai "cristalin" si mai antrenant fata de alte iesiri digitale de care stiu ca sunt bit perfect si care suna toate cam la fel.
- Eu il voi folosi exclusiv ca si player conectat la serverul Plex, pentru asta im pare solutia perfecta. Nu am testat, dar se pare ca daca folosesti browser Chrome atunci poti practic reda orice sunet din pagina.

Negative:
- majoritatea serviciilor de streaming audio (pana si Google Music Play) refuza contactul deoarece nu esti pe teritoriul US (workaround cu freevpn). ramane sa mai caut un serviciu european free pe care sa testez...
- Nici de pe Youtube n-am reusit inca sa ascult desi stiam ca merge. Aici poate e vorba de faptul ca nu am ultimul update (el se aplica fara interventia umana, va trebui sa mai astept).
- Nu e chiar fierbinte dar destul de caldut, sper sa nu fie asta o problema mai la vara.
- Poate e doar o impresie, dar pare ca are ceva "variatii de turatie" in genul unui pickup. In caz ca nu e inchipuire atunci ar fi vorba de un jitter porcesc.
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Chromecast Audio

Post by DorinD »

In weekend, dupa sesiuni mai lungi de auditii am devenit foarte multumit de Chromecast Audio, sunetul are tot ce-i trebuie si nu oboseste. Chiar si fata de iesirea optica din computer Chromecast-ul pare mai "antrenant", cel mai probabil un efect placebo provocat de contrastul dintre dimensiunile fizice reduse si sunetul "mare". Recomand calduros jucaria.

P.S. O idee pt. cine are router wi-fi capabil sa ridice mai multe accesspoint-uri (AP) ar fi sa rezerve unul special pt. traficul de streamming, diferit de AP-ul ce conecteaza restul de calculatoare, tablete etc. Pana sa fac asta am avut reprosuri din partea familiei ca li se intrerupeau legaturile in mod neasteptat. Ridicand mai multe AP-uri, fiecare cu propriul spectru de frecvente, se echilibreaza mai bine traficul iar clientii slabi nu pierd competitia.
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Chromecast Audio

Post by DorinD »

http://archimago.blogspot.in/2016/02/me ... io_27.html" onclick="window.open(this.href);return false;
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Chromecast Audio

Post by DorinD »

http://www.computeraudiophile.com/conte ... cast-audio" onclick="window.open(this.href);return false;
"It is never too late to have a happy childhood"

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Chromecast Audio

Post by DAN_TM »

Cred ca inca mult timp nu o sa renunt la placa de sunet RME Hmmerfall 24\96 pe partea de sunet de pe computer.Nu stiu de ce, dar nuimi inspira increde chestii ieftine care promit nirvana.

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Chromecast Audio

Post by DorinD »

Am inlocuit Chromecast-ul Audio cu Primare NP5 Prisma iar diferenta este foarte mare, n-am explicatie rapida, la prima vedere Chromecast-ul sufera mai ales in pasajele forte fortissimo unde cred ca baga material de la el. NP5 este ca o stanca, nu-si schimba "vocea" indiferent de intensitatea materialului si pastreaza in continuare finetea detaliului. Chiar imi pare rau c-am stat asa de multa vreme cu CA-ul, dar nici n-am prea avut cu ce sa-l schimb Transporturi pure erau doar cu iesire pe USB sau semi DIY boutique (gen Limetree) care nu stiau Chromecast, probabil ca sa salveze costuri cu licenta Google.
"It is never too late to have a happy childhood"

Post Reply