cea mai buna sursa digitala pina in 2500 E

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

cea mai buna sursa digitala pina in 2500 E

Post by yinyangbt »

Daca,datorita crizei, m-ar lovi filoxera audiofila indemnindu-ma sa-mi schimb playerul din semnatura in cadrul acestui buget, ce scule ar trebui sa ascult ca sa ma decid la una din ele ?Pareri, sugestii, comparatii....evident subiective :lol: Sint curios sa invat din experienta voastra,ca sa stiu incotro sa indrept urechea mea .
Best buy in acest interval de pret ?
Daca suna vreunul mai bine ca CD5i si sub 1000 nu ma supar ! :lol:

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: cea mai buna sursa digitala pina in 2500 E

Post by cosmin »

una foarte buna: Unison Research Unico CDE
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: cea mai buna sursa digitala pina in 2500 E

Post by momolo »

yinyangbt, playerele CD sub aproximativ (o apreciere totusi subiectiva, e in nume personal) 2000 euro "sufera" de o suma de compromisuri destul de mare. Sub banii astia nu prea intalnesti sunet cat de cat corect ci dimpotriva, diverse coloraturi, chestii care dealtfel sunt prezente pana la gamele superioare si super-scumpe, insa in zona aceasta de pret, din pacate, e vorba de multa coloratura.

Astfel ca e foarte important matchingul, mai ales in aceasta zona nefericita de pret, unde, opinie personala, exista cel mai prost raport calitate/pret. Acest raport e bun sub 400 euro si bun peste 2000 euro (aparate noi). Tot o apreciere subiectiva. Ca explicatie - zona ieftina (desi nici 400 euro nu e chiar putin.....pentru noi astia care muncim in Romania crizata) are avantajul ca macar nu ai asteptari prea iluzorii iar chinezaria isi face treaba cu invartitul discului. Zona mai scumpa are avantajul ca desi apartele nu-si merita (chiar deloc) banii dati, totusi te poti consola cu ceva calitate sau chiar cu o calitate deosebita!
Asa ca zona cea mai ingrata de pret la un CD player este din punctul meu de vedere tocmai cea cuprinsa intre 400 si 2000 euro, aproximativ cu o toleranta oarecare.

Raspunsul corect la intrebarea ta - mai bun va fi acela pe care il vei aduce acasa, in sistemul tau de amplificare, pe care il vei pune peste NAIM-ul 5i si la comparatie iti va suna tie mai bine!

Eu am avut ocazia in mai multe randuri sa ascult acet player de la NAIM, inclusiv la mine acasa. Concluzia mea, un player foarte, foarte slab care nici macar nu are o mecanica prea buna. Mi s-a parut (opinie personala) ca suna cu loudness incorporat si faptul ca l-au colorat anume ca sa placa bagat in amplificari slabute si cu boxe mici si inguste ca banda. Sunet comprimat, lipsa detalii, lalait si citeste discurile din doi in doi. Observ ca multi il revand destul de repede dupa achizitie si se mai observa o cadere mare de pret la second hand a acestui model supra-evaluat. Defapt la acest model se plateste brandul si nu calitatea.
La un moment dat am avut un SONY vechi cu chip TDA 1541 care suna in mod categoric mai bine decat micul NAIM 5i. Numai ca pe acel Sony am platit 60 de euro! :wink:

Dar cum am spus, e pe matching si gusturi. Daca ai avea la un moment dat un player mai bun, o sa vrei amplificare mai buna si boxe mai bune.
In opinia mea, din ce ai tu acolo, boxele ar trebui schimbate primele pentru ca sunt cele mai importante cand vine vorba de compromisuri pe bani putini. Intre playere vei avea diferente foarte mici avand in vedere amplificarea ta si boxele alea. Nu cred ca se merita schimbarea la care tintesti.

PS - dusmanul binelui este mai binele! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: cea mai buna sursa digitala pina in 2500 E

Post by yinyangbt »

Interesanta opinie , ca de obicei, avind in vedere experienta.
Chestia cu loudnessul incorporat e posibil , daca ma gindesc bine. Al meu , din fericire, nu imi face probleme mecanice deloc, si nu face nazuri la CD-uri de orice sursa.
Combinatia transport(gen NAD 542 sau CA 640 ) - cablu digital - DAC Extern (Benchmark) poate constitui mai degraba o optiune? Peste Unico CDP , sa zicem (ca pe asta l-am ascultat si mi-a placut)?
Perfect de acord cu ultima fraza :lol:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: cea mai buna sursa digitala pina in 2500 E

Post by momolo »

Uite vezi?!, macar la atatia bani bagau si o mufa SPDIF coaxial la NAIM-ul asta, macar era bun de transport!

Eu cred ca dai din lac in putz cu alea. Mai degraba te orientezi catre un Lavry DA-10 pe care il poti lega si la PC cu incredere. Adica in banii astia.

Cat priveste Unison CDP, spre nefericirea haitei de trancotari care ma latra pe diverse maidane, eu spun ca da clasa la bietul NAIM 5i de la mare inaltime. Pe probatelea! Cine e curios sa incerce si apoi mai discutam.
Avantajul e totusi lampitza.

Dar daca tot vrei sa faci un pas mai bine ai rabdare, strangi banul (stiu, e greu, sfatul meu este impocrit! :roll: ) si mergi pe un UNICO CDE care e alta mancare de peste! E peste amplificare si boxe insa cine stie?!, unii spun ca sursa e cea mai importanta (ca defapt pe aia o amplifici).

Insa noi vorbim vorbe. Sa nu spui ca nu ti-am spus! BOXELE! Astea sunt numarul unu la orice socoteala! :wink:

PS - am avut personal, la domiciliu, supuse la perversiuni in tihna si in timp indelungat, printre altele: Naim 5i, Unico CDP, Unico CD si Unico CDE. Toate opiniile mele sunt personale, orice asemanare e pura coincidenta! :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: cea mai buna sursa digitala pina in 2500 E

Post by SOLO »

Hai sa vedem , dar inainte de asta te atentionez : Sa nu imi spui ca nu ai unde sa le asculti ca ne suparam ( glumesc desigur ) .

1. Marantz cd 94Mk2 ( cu toate upgradurile existente + NOS ) . S-ar putea sa te lase cu gura cascata . Depinde de sistemul tau actual : daca urla sau iti zgarie urechile pe inalte , playerul asta iti aduce pacea . Foarte muzical , desi cu timpul iti dai usor seama ca muzicalitatea asta insemana si mascarea unor detalii . Repet , e posibil sa-ti placa tare si sa iesi bine la bani :wink:

2. Linn Ikemi . Pe-asta l-am achizitionat recent ( dupa ce am ascultat multe ).
Neutru , poate mai mult decat trebuie . La mine in sistem se integreaza destul de bine . Cu putin noroc il gasesti pe la 1200 . Chiar nu te sfatuiesc sa-l iei nici cu 500 fara sa-l asculti .

3. Naim Cd5x + alimentatorul separat . Daca iti place 5i combinatia asta o sa-ti placa si mai mult .

...cam atat deocamdata .

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: cea mai buna sursa digitala pina in 2500 E

Post by momolo »

SOLO, eu ii stiu boxulitele. Astea vor ceva cu lampa, le mai ajuta un pic. Culmea este ca-i stiu si ampliful, o data a fost si ala pe la mine, ii cunosc si radiografia interna, stiu si cum suna.

Tu ai cautat sursa pentru amplificarea si panourile tale. Nu au mai nimic un comun cu boxulitele Epos M5 ! Tare ma tem ca EXACT ce merge la tine nu merge la el. Nu de alta, dar cred ca sunt singurul care am ascultat toate "partile" implicate.

Asa ca fara lampa nu scapa. :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: cea mai buna sursa digitala pina in 2500 E

Post by SOLO »

Foarte probabil ...

As vrea totusi sa-l atentionez si eu in legatura cu mec+dac ( tot din experienta ) sa nu isi complice viata mai mult decat trebuie . Cu rabdare si vointa are toate sansele sa gaseasca playerul potrivit .
Nu e simplu (eu in 3 luni am adus un magazin intreg acasa si tot nu am reusit sa gasesc ceva) dar nici imposibil . Un player bun , cu potential , il simti din prima .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: cea mai buna sursa digitala pina in 2500 E

Post by momolo »

In opinia mea, in cazul lui un DAC nu este chiar o afacere proasta. Dar nu i-as recomanda Benchmark. Nu cred sa se pupe pe boxele alea. Mai degraba un Lavry DA-10 sau un PS Audio Link III, ambele cam la acelasi pret ( http://www.psaudio.com/ps/products/deta ... ?cat=audio ). Asta ar fi solutia in care poate baga si un PC in ecuatie ca sursa de semnal SPDIF.

PS - le-am avut/am si pe astea. :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: cea mai buna sursa digitala pina in 2500 E

Post by yinyangbt »

Da, golaneala ca nu au pus un SPDIF !
In prezent filoxera a lovit deja, dar nu pe sursa , (la inceput spuneam ca "daca"), m-a lovit pe boxe, exact, momolo !!! :lol:
Sint in perioada de incubatie, deocamdata, insa se va declansa in curind. Cind va fi gata, va anunt !
VA fi raspunsul meu la criza !!!! Maestrul VTP stie de ce :!: :wink:
Dupa aia, tubulatura !

Da, SOLO, da' CD5X cu flatcapu' e peste 3200 Haida de !!!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: cea mai buna sursa digitala pina in 2500 E

Post by momolo »

asa carevasezica! :D Te dai la tuburi!...cumva si la difuri de banda larga ?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: cea mai buna sursa digitala pina in 2500 E

Post by yinyangbt »

Ba ca da ! :lol: Tre' sa le comand !
Vad ca PS ul e 695 $ !!! la Musicdirect !!! Nu-l vad insa la Jack pe site.Iar Lavry e dublu
insa un DAC complica sistemul, trebuie un cablu coaxial bunbun si un transport bunbun cu iesire digitala ffff buna .
Ar putea fi mai versatil, putind accepta ca sursa o placa audio din PC sau , de ce nu, un dvd/cd player .mmmmmm ! Sugestii ???

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: cea mai buna sursa digitala pina in 2500 E

Post by momolo »

PS-ul fara discutie! (il am, stiu ce vorbesc). Mai ales la pretul ala! Insa e important pretul final (care va fi MULT mai mare). Vezi ca exista varianta pe 110V si cea pe 220V. Din ce stiam, pretul de UE era pe la vreo 1200 euro.....1000 euro.

Interesant e ca sursa asta e parca facuta special sa fie bagata in amplificari lampofile. Intreaba-l pe oake cum suna in lampile lui? (e martor) :D ( am fost cu PS-ul o data pe la el ).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: cea mai buna sursa digitala pina in 2500 E

Post by yinyangbt »

Poti sa stii ca-l intreb ! :lol: avea si Fostexurile atunci ? :wink:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: cea mai buna sursa digitala pina in 2500 E

Post by momolo »

Intreaba-l !

Probabil ca pentru unii trebuie sa specific ceva - daca cumperi aparat pe 110V ai rupt-o in fericire! Calitatea obtinuta este mult penalizata de catre adaptorul (transformatorul) 220-110Vac, indiferent de acesta. In opinia mea, nu merita sa cumperi nici un aparat audio la 100-110V pentru uzul in UE, implicit RO. Asta pentru ca alimentarea, curentul de le retea si cablurile aferente sunt de o mare importanta....atunci cand discutam despre calitatea sunetului si nu despre trancotareala.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply