Propunere creare grup in aplicația WhatsApp

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Propunere creare grup in aplicația WhatsApp

Post by Dadix »

Ma gandesc ca ar fi binevenit să avem un grup in aceasta aplicație. Cum vi se pare ideea?

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: Propunere creare grup in aplicația WhatsApp

Post by vjvarta »

ar fi frumos. eu sunt pentru.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Propunere creare grup in aplicația WhatsApp

Post by SOLO »

Putem incerca, cu conditia ca impreuna sa definim regulile de baza pentru a fi usor de gestionat, sa fie util tuturor, un element de suport al forumului compementar si nu sa-l inlocuiasca.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Propunere creare grup in aplicația WhatsApp

Post by Dadix »

Sau putem crea grup in aplicatia nouă de la Google care se numește Space. Are avantajul că nu trebuie dezvăluit nr de telefon , e nevoie doar de contul de Google+ .Aplicația se instalează automat ca o extensie a Google+ (pe tel. cu Android) dar se deschide și separat.
O scurta prezentare în engleză a acestei aplicații:
https://youtu.be/MIVaaMJjnbM" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Propunere creare grup in aplicația WhatsApp

Post by SOLO »

Daca facem chestia asta este pentru comunicarea imediata: O anteprima, un eveniment imediat, un sfat fulger .. etc. In nici un gaz pentru argumentari, dezbateri structurate care necesita o structura cum e cea a forumului. De-asta Whats'app pare cel mai popular si adecvat.

Evident, grupul va avea moderator care va decide permanenta userilor urmarind respectarea unui regulament. Dezvaluirea numarului de telefon poate fi o principala piedica? Pentru majoritatea ?

PS: Instalez pe tel. Spaces sa vad cu ce se mananca.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Propunere creare grup in aplicația WhatsApp

Post by Dadix »

După ce instalezi aplicația Spaces trimite-mi o invitație căci si eu vreau să o testez.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Propunere creare grup in aplicația WhatsApp

Post by SOLO »

trimis link invitation pe privat
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Propunere creare grup in aplicația WhatsApp

Post by johndoe21ro »

N-as vrea sa tulbur in vreun fel thread-ul insa care e diferenta intre a intra pe forum sau in grupul respectiv de pe un telefon? Nu prespun ambele prezenta wi-fi sau a datelor celulare si a unei aplicatii (Chrome/WhatsApp)? Recunosc ca e nu folosesc telefonul in astfel de scopuri preferand laptopul sau tableta... doar ca mi s-a parut o complicatie in plus. EU, daca as avea ceva de spus sau scris, as intra direct pe forum! :)
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Propunere creare grup in aplicația WhatsApp

Post by momolo »

johndoe21ro wrote:EU, daca as avea ceva de spus sau scris, as intra direct pe forum!
pai nu ai inteles, ei tocmai vor sa NU scrie pe forum. Aici exista niste mari dezavantaje, ca de exemplu, o data ce ai scris, ramane scris; alt dezavantaj, te judeca toata lumea care citeste, ai scris o tampenie, acolo sta atarnata pe veci.

Cu chatul din telefon stand pe scaun in tramvai, e ceva mai simplu. De exemplu poti sa fi agramat, analfabet, incult la modul grav, cizma, etc. Se poate lega un dialog extrem de interesant si neuronal, ca de exemplu:
- Buna!
- Buna!
- Ce faci?
- Sunt in metrou
- ok
....
etc.
Cam ce si-ar putea scrie niste oameni care nu se cunosc!? Va imaginati!

Plus ca in dialogul asta de chat poti emite orice cretinism sau minciuna, nu sunt prea multi sa vada si sa te corecteze.

Problema este ca atunci cand postezi pe un forum, de exemplu asta, trebuie sa ai totusi ceva in creier, trebuie sa ai ceva de spus, ceva de intrebat (intrebarile sunt foarte importante si te pot devoala dintr-o imagine "sociala" falsa). Trebuie sa si reusesti cumva sa formulezi ceea ce ai de zis sau de intrebat.

Nu e lucru usor!!! Trebuie sa ai in spate ceva scoala "pe bune", sute de metri de rafturi cu carti citite, jdemii de informatii asimilate cumva, etc.

Chatul cu programele din astea ascund bine agramatismul si incultura (sau neuronul debil, in principal LENEA, adica plaga care face azi ravagii in toata lumea. Pana la urmatorul razboi in care oamenii vor fi decimati ca mustele).

In opinia mea toate aceste programele au doua roluri:

1) ucid comunicarea autentica. E un fel de onanie a comunicarii, ca "sexul virtual". Catre care tinde lumea in prezent. Un soi de laba tehnologizata. De mentionat, totusi ne-am cam inmultit pe suprafata limitata a planetei! Deci exista utilitate!

2) fiecare individ isi construieste propriul dosar electronic care se stocheaza prin diverse locuri interesate de supravegherea si controlul maselor (de oi proaste). Daca fosti securisti din perioada RSR ar fi putut atunci sa vada in viitor, cred ca-si puneau latul de gat. Ei trebuiau sa te urmareasca cu Dacia 1300, sa bage microfoane in scrumiere si sa te asculte in timp 1/1 (acum in digital scanezi si derulezi instant!), trebuiau sa scrie rapoarte cu mana (de remarcat totusi, stiau sa scrie cu mana si sa compuna direct din propriul cap, fara copy/paste!!! Intrebare, oare cati azi mai sunt capabili sa scrie manual si sa compuna niste texte in felul asta?!?!).

Si mai este un aspect. Exista multi membrii pe forumurile astea care lucreaza in domeniul IT. Acestia au anumite inclinatii specifice meseriei lor. Cunosc IT-isti si stiu ce spun. De obicei ii recunosc dupa paloarea fetzei si privirile stinse.

Nu mai e mult pana la punerea in practica a celor imaginate la jumatatea secolului XX de George Orwell.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Propunere creare grup in aplicația WhatsApp

Post by johndoe21ro »

Pai cam aici voiam si eu sa ajung fara insa sa spun, cu adevarat, lucrurilor pe nume. Si asa ne 'intalnim' intr-o lume virtuala si comunicam prin forumuri acum cand timpul e un lucru atat de pretios... si atat de putin prin vizite, prin auditii comune, s.a.md. Si asa forumul (cam singurul forum de profil si sanatos in acelasi timp) e mai putin populat si ar avea nevoie de postari mai dese si de substanta... altfel decat cele de balacareala si de reclama indesata cu bocancul in posterior! Asta cred ca e paradoxul vremurilor actuale: tehnologia care pana la urma poate sa ne aduca atat de aproape (avioane, trenuri de mare viteza, automobile, autostrazi, tunele, GPS, etc.) tot mai mult ne separa si din ce in ce mai putini oameni vad, cu adevarat, acest lucru. Separa, imbecilizeaza, "legumizeaza", spala creierul!

https://youtu.be/9ScPKHtQgIg" onclick="window.open(this.href);return false;

https://youtu.be/hqy3lMW1_e8" onclick="window.open(this.href);return false;
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Propunere creare grup in aplicația WhatsApp

Post by Dadix »

Să explic la ce e buna una din aplicațiile acelea.
Să presupunem următorul scenariu.
Există oameni care sunt foarte entuziasmați atunci când se întâmplă ceva. Vad ei un amplificator care le place mult de tot , pe Olx de exemplu.
In acel moment ei ard de nerăbdare să știe dacă e un entry level sau au ocazia sa puna mâna pe un instrument hi-end la un pret bun.

Acum doar pentru o așa intrebare si un răspuns de genul : "nu arunca banii pe așa ceva , așteaptă modelul x că acela e adevat hi-fi" , să transformam forumul în chat?

Data se intampla ca cel care întreabă sa doreasca o discuție pe modelul x , atunci ar fi redicționat pe forum.
După cum se stie mari sau mici comunități au canale IRC de suport . De exemplu comunitățile Ubuntu, Gimp, OpenOffice, Blender 3D ,etc.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Propunere creare grup in aplicația WhatsApp

Post by SOLO »

Imi exprim parerea tinand cont si de obesraviile lui momolo si johndoe21ro.

Eu cred ca orice idee este binevenita si poate fi evaluata in cele mai normale conditi, fara teorii generalizate sau exprimari care sa induca sentimente de inferioritate aceluia care propune. Eu personal am vazut oportunitatea ( meritul este al lui Dadix ) de a avea o extensie la forum prin aceasta posibilitate de comunicare in timp real in contextul descris de Dadix si in nici un caz acel exemplu stupid ( dar real din zilele noastre ) a lui momolo.

De exemplu sambata ma plimbam printr-un orasel de munte si mare surpriza am avut sa nimeresc o taraba cu o colectie privata de cd-uri ( cateva sute, poate mii ) printre care clasica si jazz la preturi de nimic. In acel moment mi-as fi dorit sa pot cere o parere fulger in legatura cu cateva cd-uri. Daca am fi avut acest gen de comunicare as fi facut rapid cateva poze cu telefonul le-as fi postat rapid pe grup si cu putin noroc as fi primit in timp record si un sfat bun. Ma gandesc ca situatii asemanatoare si de moment ar mai fi.

Evident idea are parti bune dar si rele, pentru ca abuzand de acest mod de comunicare practic iti arunci telefonul pe geam .. parasesti grupul. O spun din experienta proprie, dupa cateva grupuri whats'app din care faceam parte si care imi aduceau mai mult stres decat ceva util, de invatat.

In mod normal in acest group vom posta doar mesaje ( pentru ca despre asta este vorba ) urgente, de moment, inedite, in interesul forumistilor si subiectelor acestuia, iar acolo unde este necesara o dezbatere-argumentare se creaza subiectul respectiv pe forum. Avantajul este ca pot fi postate foarte simplu o cantitate de foto infinita, este vorba de genul de informatie care poate fi utila pe moment, dar daca intr-o zi dispare acel grup nu se pierde nimic valoros. Nimeni nu este obligat sa participe, este doar un canal alternativ bazat pe mesaje. Postarile ar trebui sa fie destul de rar, pentru ca repet este vorba de situatii de moment concretizate in mesaj simplificat.


Ar fi nevoie de un regulament si un administrator care sa reglementeze permanenta userilor.

Regulamentul de baza l-as vedea cam asa:

1. Participantii grupului trebuie sa fie useri inscrisi pe forum, adica cu un cont activ si cu cel putin o scurta prezentare in topicul "Sa facem cunostinta".
2. Mesajele trebuie sa fie legate de subiectul forumului https://www.hifi-stereo.eu" onclick="window.open(this.href);return false; ( topicurile principale ale forumului, mai putin Offtopic, Second Hand Market )
3. Mesajele permise pot fi de genul: evenimentele imediate, anteprime, pareri fulger, ajutor imediat, alte evenimente cu caracter imediat care nu necesita o dezbatere comuna.
4. Este interzisa reclama.
5. Este interzis mobbingul, polemica si tot ce tine incalcarea bunului simt sau comun acord, avand in vedere caracterul invaziv al acestui gen de comunicare.
6. Permanenta userilor in grup este decisa de catre administratorul grupului (se urmareste respectarea regulamentului, sesizari din partea celorlalti useri, eventuale abuzuri, etc. )

Eu inca mai am dubiile mele, poate daca incercam ne putem da seama daca este util sau mai rau face. Daca nu place renuntarea e usoara, se apasa simplu un buton pe telefon si gata. Aseara am experimentat cu Dadix si azi nu ne bombardam de mesaje sau discutii inutile.

Acum daca ma gandesc mai bine, Twitter nu ar fi mai indicat ?
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Propunere creare grup in aplicația WhatsApp

Post by johndoe21ro »

Dadix wrote:Să explic la ce e buna una din aplicațiile acelea.
Să presupunem următorul scenariu.
Există oameni care sunt foarte entuziasmați atunci când se întâmplă ceva. Vad ei un amplificator care le place mult de tot , pe Olx de exemplu.
In acel moment ei ard de nerăbdare să știe dacă e un entry level sau au ocazia sa puna mâna pe un instrument hi-end la un pret bun.

Acum doar pentru o așa intrebare si un răspuns de genul: "nu arunca banii pe așa ceva, așteaptă modelul x că acela e adevat hi-fi", să transformam forumul în chat?

Data se intampla ca cel care întreabă sa doreasca o discuție pe modelul x, atunci ar fi redicționat pe forum.
După cum se stie mari sau mici comunități au canale IRC de suport. De exemplu comunitățile Ubuntu, Gimp, OpenOffice, Blender 3D, etc.
Pentru asta exista mesajele private, nu? In al doilea rand, nu am vazut nici o astfel de postare aici ca sa existe un precedent sau nevoia pentru o astfel de aplicatie... E umila mea parere! Nu ma incalzeste si nu ma raceste cu nimic rezolvarea situatiei intr-o directie sau alta chiar daca, pentru mine, o migrare catre o astfel de 'platforma' nu intra in discutie... Pur si simplu nu vad rostul! Atata tot! :)

P.S. E si ultima mea interventie pe acest thread. Nu vreau sa supar pe nimeni cu insistenta mea! :)
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Propunere creare grup in aplicația WhatsApp

Post by Dadix »

Putem încerca și cu Twitter.

Post Reply