Digital BNC-BNC Siltech Golden Ridge

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
ipsihi
Posts: 10
Joined: 03 Sep 2016, 12:33
Location: Constanta

Re: Digital BNC-BNC Siltech Golden Ridge

Post by ipsihi »

momolo wrote:Alte firme care produc cabluri, exemple despre ce caracteristici tehnice sunt date de fiecare brand (unii dau numai cateva, altii multe, unii masoara acelasi lucru intr-un fel, altii in alt fel, altii nici nu specifica cum au masurat un anume parametru):

CANARE CABLE:
http://www.canare.com/ProductItemList.a ... tegoryID=5" onclick="window.open(this.href);return false;

MOGAMI CABLE:
http://www.mogamicable.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
catalogul tehnic: http://www.mogamicable.com/pdf/Mogami_Tech_cat2014.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

ACCUPHASE:
http://www.accuphase.com/model/sr_cable.html#xlr" onclick="window.open(this.href);return false;

Se observa ca nu exista date tehnice universale. Fiecare producator masoara si da acele date tehnice pe care le considera de cuvinta. Ba mai mult, anumiti producatori au modul lor de masurare (de exemplu Mogami specifica modul lor de masurare in laborator, un standard propriu). Se mai observa ca se pot masura foarte multe caracteristici, de la tot felul de impedante, inductante si rezistente, pana la capacitatea si inductanta intre doua fire, intre miez si camasa, inductanta intre miez si camasa, rezistenta pe kilometru, impedanta carateristica la o anume frecventa (de exemplu la cablurile video si digitale impedanta carateristica de 75 ohm este masura la 10MHz insa nu toti specifica ...sau fac lucrul asta), etc, etc, etc.
Numai si vazand aceasta multitudine de carateristici pe care un cablu le poate avea, ne putem da seama cat de complex este fenomenul de influentare a semnalului (de orice tip) de catre un cablu. Conteaza inclusiv si temperatura la care se fac unele masuratori, conteaza evident si frecventa semnalului la care se masoara, conteaza si curentul, dar si diferenta de potential, deci conteaza tot.
Domeniul este foarte, foarte complicat. Influenta cablurilor asupra semnalului este probabil imposibil de masurat conventional, sunt prea multe variabile de variabile! Insa noi la ureche, acolo unde ne intereseaza (domeniul audio), putem discerne diferente aparent mici ( si evident, "neimportante" pentru diversi bizoni care se cred detinatorii absoluti ai adevarului stiintifico-fantastic, asta apropos de jignirea indirecta si generala proferata mai sus despre "pseudocultura audistica" si "cenaclu de profil", deja un limbaj standard pentru dictionarul de mitocanie urbana in domeniul "haudio" ).
Eppur si muove ... !!!

Varusandu
Posts: 11
Joined: 29 Aug 2016, 19:33

Re: Digital BNC-BNC Siltech Golden Ridge

Post by Varusandu »

Buna dimineața...că e trecut de 12 noaptea ! :)
In primul rand apreciez in mod real, dorința fiecăruia dintre Dvs de a-mi deschide capul vizavi de aceasta problemă...Asa deci, eu folosesc ca transport o trancotă (pt ca tot agreați acest termen), este vorba de Philips cdp 880, usor modificat... trancotă, care ca transport a bătut multe alte surse noi sau mai putin noi de nu putini bani si nu mic prestigiu (putem proba)...întrebarea mea de sa zicem novice in domeniu, era simpla si clară vizavi de un digital bunicel (pret de nou 2200€), asta daca tot romanul, snob din fire, apreciază numai ce e scump...si conectica lui cu sau fara o mufă adaptoare la RCA ! Vreau sa stiu, daca merita sa pun o mufă BNC (am si gasit-o), in locul celei RCA pe placa trancotei cu pricina sau nu ! Menționez ca dacul posedă BNC ! Multam fain.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: Digital BNC-BNC Siltech Golden Ridge

Post by lordu73 »

Eu cred ca ar trebui sa folosesti adaptoare.Eu folosesc adaptor BNC/RCA si cablu digital wireworld platinium 7 de 1m intre AP2 si DAC fara probleme.

PS
Cu cit cablul e mai lung, cu atit eventualele reflexii vor fi intirziate mai mult, iar riscul de a deteriora informatia initiala prin suprapunere de semnal se diminueaza considerabil (de aceea cablele digitale lungi sunt preferate celor scurte)
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

Varusandu
Posts: 11
Joined: 29 Aug 2016, 19:33

Re: Digital BNC-BNC Siltech Golden Ridge

Post by Varusandu »

Mda...syltech ul meu are vreo 0,8 m, deci nu e deloc lung....
Multumesc de sfat. Sanatate

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Digital BNC-BNC Siltech Golden Ridge

Post by hersorin »

lordu73 wrote:Cu cit cablul e mai lung, cu atit eventualele reflexii vor fi intirziate mai mult, iar riscul de a deteriora informatia initiala prin suprapunere de semnal se diminueaza considerabil (de aceea cablele digitale lungi sunt preferate celor scurte)
Oare eu de ce stiam exact invers ?
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: Digital BNC-BNC Siltech Golden Ridge

Post by lordu73 »

hersorin wrote:
lordu73 wrote:Cu cit cablul e mai lung, cu atit eventualele reflexii vor fi intirziate mai mult, iar riscul de a deteriora informatia initiala prin suprapunere de semnal se diminueaza considerabil (de aceea cablele digitale lungi sunt preferate celor scurte)
Oare eu de ce stiam exact invers ?
Pai realitatea e mai complicata ...
Cel mai bun cablu e ala pe care nu-l ai, e exact ca la creditele bancare. Dar daca e sa ai unul digital, atunci se zice ca e bine sa fie lung ...

Am gasit o explicatie aici:
http://www.positive-feedback.com/Issue14/spdif.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

@varu
0.8 m pare sa fie OK dupa parerea mea. Eu am de 1m.
Oricum, alege solutia cea mai simpla prima data, si daca nu-ti place cum suna, sau daca ai timp la dispozitie, incearca si altceva ...
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

Varusandu
Posts: 11
Joined: 29 Aug 2016, 19:33

Re: Digital BNC-BNC Siltech Golden Ridge

Post by Varusandu »

Multumesc !

Post Reply