Yamaha A-s2000

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Yamaha A-s2000

Post by c_andrei »

Va salut din nou stimati colegi. As dori sa va impartasesc cateva opinii dar in acelasi timp sa va cer si un sfat. Sistemul meu actual este alcatuit din: boxe opera seconda, amplificator accuphase e-205, cd player yamaha cdx-2000, interconnect qed reference audio s, cablu de boxe qed xt evolution. Componentele au fost alese in timp in functie de cerintele pe care le-am gasit a fi mai importante pentru mine, si anume 1 muzicalitatea si 2 timbrul cat mai natural si mai cald. Astfel, am reusit sa obtin un sunet foarte echilibrat si nederanjant, dar care totusi prezinta detaliile asa cum ar trebui, sub forma de muzica si sunete ce curg lichid si armonios, si nu sunt aruncate agresiv pe partea de inalte. Sunt convins ca majoritatea stiu despre ce vorbesc, chiatara e calda si iti gadila auzul iar vocea e matasoasa si plina, nu e ceva mic si constrans. Cu cablurile am experimentat pana cand am gasit o varianta sa ma multumeasca. Am mers pe qed argintat pentru ca mi s-a parut ca fac ordine in sunet, adica castig pe partea de focus si detalii, dar fara face sunetul strident si zbierat. Faptul ca nimic din sistemul meu nu are un caracter bright consider potrivirea cu argintul foarte buna .Daca le pun pe cupru parca se pierde ceva din detalii. Buun, toate bune si frumoase.... sau nu. Problema e ca de ceva timp mi-a intrat o idee in cap si nu reusesc sa mi-o scot. Ma bate gandul sa cumpar ceva de la Yamaha, si anume a-s2000 si ulterior un cd-s2000. Recunosc ca ma atrage in primul rand designul lor, apoi faptul ca le pot conecta in modul balansat, faptul ca sunt mai noi si de aici implicit mai putine probleme cu imbatranirea unor componente precum condensatorii, laserul etc. Toata lumea imi va spune "asculta-le!". Am facut-o, dar nu m-am putut decide. Suna diferit dar nu stiu daca neaparat mai bine sau mai rau. Prima impresie a fost una de sunet foart corect, precis, detaliat, sound stage foarte bun, sentiment de adancime (care la mine nu exista), DAR.......totodata lipsa de caldura si muzicalita, vocile parca nu au viata, chiatarile nu te gadile ci doar sunt prezentate, bassul este mai timid ca la mine, si lipseste dulceata aia. Iau in calcul si faptul ca sistemul a fost cablat cu ceva mediocru, si cablurile de alimentare erau stock sau chiar unele banale de pc. Din experienta mea toate acestea au posibilitatea de a face un sistem sa sune mic si bright. Nu ma astept sa mi se spuna ce sa fac, adica daca sa le iau sau nu, dar ar fi binevenite opiniiile voastre despre sculele Yamaha din generatiila mai noi. Cum vi s-au parut ca suna?
PS: instinctul meu imi spune sa tin amplificatorul si merg pe un cd accu vintage (doar asta imi permit momentan), in ideea ca sunt foarte bune si s-ar potrivi cu amplificatorul si mai ales gustul meu.
PS2: prefer un sunet cald si muzical, in detrimentul celui analitic si rece.

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: Yamaha A-s2000

Post by Petrescu »

Sa dai 1.500 de euro pe un amplificator de hipermarket si mall cind lumea buna audiofila cauta lucruri cit mai exclusiviste si unicate mi se pare ca impuscatul singur in picior. Nu cred ca strica daca nu te grabesti si ceri niscaiva pareri de la asii in domeniu. Eu zic daca esti din capitala sa vorbesti si cu domnul Momolo, mai ales ca doresti sa cheltuiesti o suma frumusica. Un prieten linga tine te scuteste de multe dureri ulterioare. Yamaha din mica mea experienta cu aceasta firma suna dulce si siropos pe inalte dar in sensul artificial. Accuphasele banuiesc ca este mult mai cinstit si sanatos cu muzica.

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: Yamaha A-s2000

Post by c_andrei »

Ideea este ca acel model nu e chiar o scula de supermarket, si cam toti care le au spun doar lucruri bune despre ele. Faza e ca e mai transparent si mai rapid decat ce am eu acum. Accu asta al meu e ceva mai moale si mai lent, suna mai placut si mai umflat, dar pierde ceva din viteza si detalii. Mai vedem si alte pareri. Dl Momolo va comenta daca va dori, nu vreau sa il deranjez eu. Multam de interventie.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Yamaha A-s2000

Post by momolo »

Salut c_andrei! Iti raspund deoarece ma tot invoci...
In primul rand trebuie sa te dau exemplu de cum se expune o problema de genul asta! Imi place cum ai formulat problema cu toate datele necesare si tot ce se poate in scris intr-un topic pe forum.

Cunosc toate sculele audio mentionate de tine. Pe vremuri am avut Opera Seconda modelul vechi (nu ai spus ce model ai. Modelul nou e superior celui vechi). Sunt boxe dificil de amplificat, pretentioase. Daca nu "se plac" cu amplificarea suna ca niste tigai gaurite. Puterea nu este un factor obligatoriu. Defapt nimic din lista de date tehnice ale unui amplficator nu poate sa ne garanteze potrivirea. Trebuie pur si simplu probat la ureche.
Cablurile sunt deasemenea critice la modul general si mai cu seama la aceste boxe pretentioase care au tendinta sa sune cum am spus mai sus. Cumva au o lipsa de liniaritate, un fel de loudness, problema fiind in medie. Dar combinate cu ce trebuie, suna dragut raportat la categoria lor de pret.

Cat priveste sculele Yamaha noi, opinia mea este ca-s destul de reusite daca raportam pretul la nivelul pietei actuale. Dar nu mai sunt ceea ce a fost Yamaha o data, in vremurile bune. Observatia ta cu lipsa de muzicalitate si descrierea ta coincide si cu impresiile mele despre aceste scule. Totusi, amplificarea noua de la Yamaha, model 2000 e destul de robusta si in opinia mea poate fi o potrivire cu Opera Seconda.

Dar, tot in opinia mea, amplificarea Yamaha din seria moderna nu se pune cu batranul Accuphase E-250 daca discutam la modul absolut de calitatea audio. Nu au saracutii de la Yamaha nici o sansa in competitie cu Accuphase. Asta e opinia mea.

Insa de la modul absolut la modul concret e cateodata mare distanta. Amplificarile Accuphase, in ciuda legendelor populare, nu sunt "robuste", adica nu sunt potrivite cu o gama variata de incinte acustice. Mai degraba sunt pretentioase si slabute din punct de vedere la capabilitatii de a pilota o incinta acustica dificila. Mai ales cele vechi, la astea noi in gama foarte scumpa au mai rezolvat din aceasta problema. Insa Accu nu a fost niciodata o amplificare capabila sa conduca orice "galeata", dimpotriva! De treaba asta mi-am dat seama cu greu in timp. Legendele populare au o mare putere de influenta.

Practic, E-205 la modul universal suna mai bine decat orice Yamaha moderna si chiar veche. Dar nu e campion la condus boxe dificile. Iar tu ai boxe destul de dificile. Asa ca e foarte posibil ca acestea sa presteze mai bine cu noul (si chinezescul) integrat Yamaha 2000. Posibil la capitolul muzicalitate sa nu poti depasi E-205, insa la capitolul capabilitate de a conduce boxele, da. Muzicalitatea se mai obtine si din sursa si cablaraie.

Iar aici trebuie sa discutam si de cabluri. Asa cum mentionezi, conteaza foarte mult. Tu ai simtit nevoia sa bagi argint (banal) deoarece in combinatia ta nu e destula rezolutie. Amplificatorul actual avand cea mai putina vina in toata povestea.

Cat priveste cablurile de la QED (muie la trollii platiti de muscali), eu am incercat mai multe modele si mi se par mediocre sau chiar slabute.

Ok.... te-am lamurit bustean. Ideea e simpla, asa cum ti s-a spus, trebuie sa iei cele doua Yamaha modele noi si sa le asculti la tine acasa cu boxele tale, la comparatie cu ceea ce ai. Eu nu cred ca poti obtine aceeasi muzicalitate, posibil insa sa obti mai multa rezolutie informativa.

Probabil vei ezita cel mai mult cu noul amplificator Yamaha care poate ar conduce mai bine Opera Seconda si posibil sa mearga ok si cu playerul Yamaha vechi.

Posibil sa ai o ezitare si cu playerul Yamaha nou care ar avea mai multa rezolutie combinat cu amplificarea Accuphase E-205 (dar playerul Yamaha vechi ar putea fi mai muzical - apropos - conteaza enorm potrivirea playerului cu amplificarea!). Aici trebuie mentionat un lucrul, dealtfel bine stiut, vechitura depinde mult de gradul de conservare si afectare in timp. Daca condensatorii si contactele sunt ok sau nu. La playerele vechi conteaza mult si mecanica.

Probele nu ar trebui sa le faci cu actualele cabluri Qued cu argint. Din ce am probat, sunt foarte "bagacioase" in sunet, favorizand un anume sound, adica nu prea sunt universale. Ar trebui sa ai cabluri si de alt fel, cat mai variate.

Dar, in opinia mea nu cred ca daca ai trece la cele doua Yamaha model nou ar fi o mare schimbare. Ai castiga pe undeva, ai pierde in alte aspecte, per total fiind cam tot pe acolo. Merita poate testata mai degraba combinatia intre scule, Accu E-205 cu cdplayerul Yamaha nou sau playerul Yamaha vechi cu amplificarea noua si chineza de la Yamaha.

Nu te crampona de chestia cu balansatul. Nu conteaza. Balansatul nu e automat superior. Si vei avea nevoie de alte cabluri. Nici macar nu sunt ferm convins ca noile modele Yamaha sunt real balansate. Dupa cum arata ei, cica ar fi, dupa ce am auzit eu.... nu prea conteaza. Le poti folosi si pe RCA la fel de bine.

Parerea mea - daca tot te roade o schimbare si te mananca in palma dreapta, cauta o amplificare pe tuburi pentru Opera Seconda. Pastrand pentru moment playerul actual. Si cautand in continuare la cabluri. Asa s-ar simti o diferenta destul de substantiala.

In sensul asta iti recomand sa te uiti dupa un lampadar de la Unison Research, aceeasi firma care a facut si boxele. Solutia DIY nu mi se pare ok, cate am auzit eu, toate chestii neispravite, bani aruncati. Plus ca orice ai cumpara DIY nu ai mai putea revinde, doar in mare paguba. Pe toti care i-am vazut cu mestereli DIY (in calitate de consumatori), toti au sfarsit prin a-si cumpara scule "de fabrica" regretand timpul pierdut si banii aruncati. Unica chestie care favorizeaza constructiile DIY e pretul. Insa pe bani putini nu poti scoate calitate autentica. Pasionatii de mestereala au alte criterii, in primul rand mandria ca au realizat ceva cu mana lor. Dar daca discutam la modul absolut de calitatea sunetului, ei nu au nici o sansa. Insa merita incurajati acei oameni care au bun simt. Poate macar unul in viitor ajunge la o productie de serie, adica "de fabrica"...

Probabil o solutie mai radicala (cu o consistenta mare a schimbarii in sunet) ar fi un lampadar de la Unison cu un player Yamaha 2000 model nou. Iar la cablaraie nu stiu ce sa-ti spun, acolo incerci singur functie de bani.... Din nou, si la acest capitol, solutia DIY nu este ispravita, si din pacate cablurile bune costa parale.... Apropos, in opinia mea cablul de boxe este mai degraba "cerut" de amplificator si nu de boxe. In cazul lampadarelor cablul de boxe este deosebit de important! Ca si cel de curent. Cu un cablu de boxe nepotrivit, poti judeca gresit un "lampadar".

Partea pozitiva e ca ai totusi niste incinte acustice ok la categoria lor de pret si care, pe moment, avand in vedere restul dotarilor, merita pastrate. Am unele dubii ca E-205 le conduce multumitor. (Apropos, lampadarele se descurca mult mai bine cu "condusul" boxelor diverse. Functie de marimea camerei de auditie te poti descurca si cu puteri mici de lampa, de exemplu 18W).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: Yamaha A-s2000

Post by Cosmin2000 »

c_andrei, imi permit să intervin cu o opinie. Dacă aș fi în locul tău aș păstra Accuphase E-205 și playerul CDX-2000, spun asta pentru că nu cred că treci la un alt nivel cu Yamaha AS-2000/CD-S2000. Dacă îți place firma Yamaha, cu banii de AS-2000 îți poți permite să cauți modele speciale ale firmei, de exemplu eu aș căuta combinația preamplificator+amplificator de putere Yamaha C-2, C-2a/B2 (pe FET-uri patentate Yamaha!) sau C-2X/B2X. Dacă îți plac extremele (poate propun ceva extraterestru, dar eu aș cumpăra așa ceva) m-aș mai uita la monobloacele Yamaha BX-1. Astea mai apar câteodată pe hifido, cei drept costă, dar nu mai mult decât AS-2000+CD-S2000 și sunt "creme de la creme" de la această firmă! Dezavantajul tututor aparatelor enumerate de mine anterior este că NU sunt noi. Succes!

http://hifido.co.jp/KWYAMAHA/G2/P0/A1/E ... -29029-00/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://item.taobao.com/item.htm?id=35515700416" onclick="window.open(this.href);return false;
https://item.taobao.com/item.htm?spm=a1 ... 3588583382" onclick="window.open(this.href);return false;

http://hifido.co.jp/KWYAMAHA/G2/P0/A1/E ... -72231-00/" onclick="window.open(this.href);return false;

https://item.taobao.com/item.htm?spm=a1 ... 5848134503" onclick="window.open(this.href);return false;

http://hifido.co.jp/KW/G2/P0/A1/E/320-1 ... -12815-00/" onclick="window.open(this.href);return false;
Vintage forever!

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: Yamaha A-s2000

Post by c_andrei »

Seara buna si multumesc pentru raspuns. Fiind total deacord cu principiul necesitatii de a exista o balanta intre ce oferi si ce ceri, am de gand sa impartasesc aici viitoarele impresii. Am avut ocazia sa achizitionez acest sistem aproape nou, din show room la un pret de sh si beneficiind de garantie 2 ani. A fost o ocazie buna si nu am ezitat. Recunosc inca de la inceput ca mi s-a pus pata pe ele de ceva timp in mare parte datorita aspectului si constructiei solide. Stilul retro minimalist dar elegant a fost exact pe gustul meu. Nu am avut timp sa le ascult la mine acasa, dar voi reveni cu impresii.
Confirm faptul ca accu e-205 nu controleaza in totalitate aceste boxe. Am simtit acest lucru in special la volum mare, cand deja bassul scapa de sub control. Probabil ca tot din cauza asta l-am catalogat a fi lung, carnos si usor imprecis. Am uitat sa precizez faptul ca detin prima generatie de seconda. Din nou confirm o foarte usoara atenuare pe medii, fata de triangle spre exemplu. Posibil ca yamaha sa compenseze.
Cat despre cabluri...urmeaza sa ma joc in viitorul apropiat si sa aleg ceva ce ma multumeste. Detin si cabluri de cupru (oehlbach, audiolab, yura, cae) si argintate. Stau prost deocamdata la cablurile de curent, dar voi face si acolo un upgrade in timp. Cablurile cu care au venit sunt din alea negre de pc, si garantat vor strica sunetul. Dar toate la timpul lor. Important e ca le am si de acum inainte voi perfectiona sunetul bazat fiind pe faptul ca au potential.
Un alt capitol la care accu nu statea excelent (dar cu mult peste majoritate) erau detaliile. Nu le suport in exces dar parca nici lipsa lor nu ma incanta. Aici lucrurile nu sunt albe sau negre, adica nu e rau fara ele si bine cu ele. Conteaza calitatea si modul in care sunt livrate. Oricum, ca idee, accu nu pleaca de la mine niciodata. Il iubesc si oricand il ascult cu placere.
Un alt lucru observat la aceste yamaha noi (in showroom) a fost senzatia de adancime. La mine scena era bine definita dar totul era in fata mea, un fel de 2d, adica nu se auzea nimic in spate.
M-a incantat faptul ca sunt balansate dar ma voi convinge daca suna mai bine sau nu experimentand. In schimb beneficiul major cred ca il reprezinta matchingul dintre ele, astfel rezolvand si problema sursei, sau ma rog...potriveala.
Amplificatoarele cu lampi DIY nu ma tenteaza deocamdata. Nu spun ca sunt bune sau rele, nu am ascultat si prefer deocamdata sa nu intru in aceasta zona. M-a tentat si pe mine un unison lampas dar preturile nu sunt mici si momentan nu dispun de suma aia. Nu exclud insa pe viitor.
Ati punctat foarte bine dvs. si exact la asta ma astept si eu, adica sa castig pe o parte si sa pierd pe de alta. Posibil sa pierd muzicalitatea si caldura dar sa castig viteza, detalii ,precizie si corectitudine. Cum accu oricum nu pleaca de la mine, nu cred ca voi pierde totusi ceva.

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: Yamaha A-s2000

Post by c_andrei »

Cosmin e foarte binevenita interventia ta. Am avut si eu ideea de a-i cauta cdx-ului amplificatorul pereche sau ceva mai bun. Din pacate sunt foarte scumpe, chiar mai mult decat am dat eu pe acest combo, si foarte rare. Nu mai zic ca pot avea inrentele probleme ale aparatelor vechi, si asta intruduce alte costuri si riscuri in ecuatie.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Yamaha A-s2000

Post by momolo »

Un Yamaha C2a am la colectie. Este de exceptie si cand am zis ca e grozav pe phono, imediat am constatat ca e grozav si ca preu de linie. Desi subtirel la carcasa (cam 8 cm) este incredibil de greu, parca e o lespede de plumb. I-au bagat un traf imens pentru un preu, de aia atarna ca un final de putere, si tot aparatul dogoreste sa faci cafeaua pe el.
Le stiu pe astea noi chinezofile. Nu sunt rele deloc, lucratura e foarte frumoasa, mai putin fatzaul care pute a China, nu mai sunt in stare sa faca butoane si masti ca pe vremuri; insa mufaraia din spate e grozava la categoria lor de pret.
Dar cele vechi au mai multa muzica in ele.
Playerul nou e foarte bun in zona lui de pret, defapt nu cred ca are concurenta in piata noua. Dar un player digital cu adevarat bun costa mult mai mult... Asta e viata! Domeniul audiofil e pentru oameni cu multi, multi bani.
Accu E-205 cu boxe potrivite canta minunat.
Playerul ala vechi de la Yamaha a fost bun la vremea lui insa azi e cam batranel. Cel nou o sa-i dea clasa. Astea-s "consumabile".
Cu cablaraia e problema grea. Conteaza toate sarmele, in frunte cu alea de curent. Din pacate si aici e aceeasi "regula", tot ce e bun costa enorm.....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: Yamaha A-s2000

Post by Cosmin2000 »

momolo wrote:Un Yamaha C2a am la colectie. Este de exceptie si cand am zis ca e grozav pe phono, imediat am constatat ca e grozav si ca preu de linie. Desi subtirel la carcasa (cam 8 cm) este incredibil de greu, parca e o lespede de plumb. I-au bagat un traf imens pentru un preu, de aia atarna ca un final de putere, si tot aparatul dogoreste sa faci cafeaua pe el.
Le stiu pe astea noi chinezofile. Nu sunt rele deloc, lucratura e foarte frumoasa, mai putin fatzaul care pute a China, nu mai sunt in stare sa faca butoane si masti ca pe vremuri; insa mufaraia din spate e grozava la categoria lor de pret.
Dar cele vechi au mai multa muzica in ele.
Momolo, felicitări pentru preul Yamaha C-2a! Pusesem și eu ochii pe unul din cele două C-2 sau C-2a pentru împerechere cu monobloacele mele Trio L-05M. Atenție că sunt aparate diferite! Consider că au mai multă muzică în ele pentru că la vremea lor au fost deosebit de scumpe, dar nu neapărat pentru asta, ci pentru faptul că la sfârșitul anilor '70 și până prin 1985 toate firmele japoneze au fost angrenate într-un "război nedeclarat" care a avut consecință producerea de aparate de foarte bună calitate. Dacă ne uităm sub capota acestor două preuri de linie (C-2 sau C-2a) vedem componente active și pasive proprietare Yamaha (FET-uri și condensatori special realizați pe calea de semnal) și potențiometre încapsulate Matsushita pentru aproape fiecare funcție a aparatului (volum, balance, bass, treble etc.), toate elementele carcasei realizate din aluminiu eloxat etc.
Pînă la urmă am ales tot un preu din 1979, Trio L-07C II, tot pe FET-uri, care a fost chiar rivalul celor două Yamaha C-2/C-2a. Sper să fi ales bine... :roll:

http://amp8.com/tr-amp/yamaha/c-2.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

http://amp8.com/tr-amp/yamaha/c-2a-2.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.audio-heritage.jp/TRIO-KENWO ... 07cii.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Vintage forever!

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: Yamaha A-s2000

Post by c_andrei »

O intrebare scurta: cum le fazez corect? Ele nu au al 3-lea pin pt impamantare. Mai e valabila procedura aia cu voltmetrul? Deocamdata le-am potrivit dupa ureche.

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: Yamaha A-s2000

Post by c_andrei »

Primele impresii:
- sunet foarte clar, totul a devenit mult mai clar si mai bine definit,
- control excelent al boxelor, efectiv se joaca cu ele,
- bass mult mai bun, in sensul ca este mai controlat, mai scurt si coboara mai jos,
- nu suna strident sau bright deloc!
- viteza si transparenta, nimic nu este colorat...nu se adauga nimic si nu se pierde nimic.

Momentan sunt surprins de cat de bine suna cu dac-ul meu rockna rd26, pe modul balansat.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Yamaha A-s2000

Post by remoteviewer1 »

Felicitari pt. achizitie! Urmeaza un dar...

Te inteleg pentru neliniste (din propria experienta) in fata posibilitatii unei noi achizitii, (si acum vine DAR-ul) eu cred ca te-ai grabit un pic...Deobicei ce este nou si se vinde la pret de sh are un anume motiv... O Kia 2016 nu va fi niciodata aceasi masina cu un Lexus din 2005(in stare buna), in ciuda briz-brizurilor, ecranelor colorate ,etc. Comparatia este mama iluminarii, daca nu compari aparatele intre ele risti sa arunci banii in vant. Depinde de la caz la caz, nimic nu este batut in cuie. Insa cand te mananca palma...nu ai ce face, platesti... Sfatul cel mai bun l-ai primit cu amplificatorul pe lampi, ceea ce necesita stransul din dinti, infranarea, recalibrarea...destul de greu de obtinut pentru omul de rand cu gandul la chifteaua stralucitoare din vitrina (disponibila si la 50% din pret). Parerea mea este ca schimband Accufaizul cu Yamaha (dupa descrierea sunetului potential ce iti place) cel putin la amplificare, ai dat magarul pe catar, probabil in cateva luni o sa le pui la vanzare si ai sa vrei sa o iei de la capat (nu o lua ca un afront, vreau doar sa te pun pe ganduri sa analizezi mai bine data viitoare ce si cum) deoarece te vei obisnui cu sunetul si vei dori altceva. Sfaturi pt viitor: nu te mai arunca cu capul inainte, ai rabdare, multa rabdare, asculta sfaturile primite de la "prieteni'-adica sfaturile ce ii convin cel mai putin ego-ului interior, calea dificila (aia complicata, intortocheata ce implica asteptare prelungita si nopti albe) este cea buna in final...din pacate asta e lumea in care traim.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: Yamaha A-s2000

Post by Petrescu »

Andrei, de unde l-ai cumparat ?

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: Yamaha A-s2000

Post by c_andrei »

Remoteviewer, iti multumesc pentru parerea sincera. Nu iau absolut nimic personal si nu ma supar niciodata cand mi se da un sfat sau sunt criticat. Nu sunt nici de departe un expert, si consider mereu ca am ceva de invatat. Sa stii ca nu m-am aruncat chiar cu capul inainte in aceasta achizitie. Le am de mult timp in vedere, m-am documentat binisor inainte (internet cat si alte persoane care le-au detinut/ascultat) si chiar le-am ascultat inainte.
Ideea este ca in acest moment chiar suna cu mult mai bine decat ce aveam eu. Nu am avut timp foarte mult sa ma joc cu ele, si inca incerc sa le potrivesc cu cablurile mele.
Am avut si o retinere legata de faptul ca cel putin teoretic yamaha dupa accu nu e un upgrade. Tu ai facut o camparatie acolo, dar nu e tocmai corecta. Ce ai alege intre un lexus din 89 si o kia din 2005?
O spun sincer, ca imbunatatirea este mare. Totul a devenit mai clar si mai precis. Am sensatia ca totul se desfasoara in fata mea, scena a capatat adancime si s-a extins. Totul e mai controlat. Nu zic ca voi muri cu ele si ca sunt cele mai bune, dar momentan chiar am facut un upgrade. Oricum sufar de sindromul asta si schimb aparatele relativ des, si asta o vad ca pe un defect asumat. Oricum le-am luat la pret de sh, poate chiar mai jos de atat, asa ca la o eventuala revindere nu voi pierde.
Multa lume se cramponeaza si se bloceaza cand aude de accuphase. Cum am mai spus, acel aparat nu va pleca de la mine, il iubesc. DAR nu este perfect, are si el limitarile si partile lui proaste.
Petrescu: prefer sa tin pentru mine informatiile legate de unde si cu cat le-am luat. Oricum nu vad ce relevanta ar avea in discutie.

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: Yamaha A-s2000

Post by Petrescu »

Am un amic ungur din Debrecen care era curios de diferentele de pret dintre Romania si Ungaria. No, daca spui ca e chiar bun aparatul am adus discutia despre el in gasca noastra de aici si curiozitatea si-a bagat coada :) Sa te bucuri de el sanatos, e un prilej de bucurie in zilele astea mohorite de octombrie.

Post Reply