HARBETH

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
Alex_San
Posts: 39
Joined: 03 Nov 2008, 19:41

Re: HARBETH

Post by Alex_San »

lordu73 wrote:
Ce sursa si ce amplificare, poti sa ne spui ?
Amplificare Air Tight

http://www.planetofsoundonline.com/coll ... ht-am-201h" onclick="window.open(this.href);return false;

Sursa nu sunt sigur, un DAC pe masura...

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: HARBETH

Post by lordu73 »

Asadar lampas .... Banuiam eu ceva ... A stiut el deler-ul cu ce sa te loveasca ... :D
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: HARBETH

Post by SOLO »

da, te-a lovit bine :-)
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
Alex_San
Posts: 39
Joined: 03 Nov 2008, 19:41

Re: HARBETH

Post by Alex_San »

De acord, m-a lovit rau, insa KEF R300 au fost legate la acelasi amplificator si nu s-a creat aceeasi magie. De fapt, R300 au sunat extrem de aproape de ce am eu acum acasa. Nu ma despart de Exposure prea curand. Magia a fost creata de Harbeth P3ESR.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Harbeth Super HL5plus

Post by johndoe21ro »

Pe aici e si un articol despre Harbeth Super HL5plus:

http://www.theabsolutesound.com/buyers_guides/32/" onclick="window.open(this.href);return false;

M-am gandit ca poate este cineva interesat. Eu imi mai arunc un ochi sa ma pun la punct cu noutatile aparute pe piata...:)
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
Alex_San
Posts: 39
Joined: 03 Nov 2008, 19:41

Re: HARBETH

Post by Alex_San »

De ieri sunt fericitul posesor de Harbeth P3ESR. Confirm tot ce s-a scris despre ele...sunt fabuloase. Singura problema care o am acum e ca nu gasesc timp de ajuns sa ascult muzica...lipsa de somn cred ca vine la pachet cu Harbeth-urile...

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

Felicitari, sa le stapanesti sanatos. Nu le-am ascultat, insa am auzit ca sunt formidabile. Sa iti aduca multe ore de auditii placute!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: HARBETH

Post by johndoe21ro »

remoteviewer1 wrote:Felicitari, sa le stapanesti sanatos. Nu le-am ascultat, insa am auzit ca sunt formidabile. Sa iti aduca multe ore de auditii placute!
Dublez urarile! :)
Sa le pui in valoare cat mai bine, Alex, sa le ridici la potential maxim! Auditii cat mai placute si timp suficient pentru ele! :)
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
Alex_San
Posts: 39
Joined: 03 Nov 2008, 19:41

Re: HARBETH

Post by Alex_San »

Multumesc mult pentru urari!

Image
Asta e sistemul meu. Nu o sa schimb nimic prea curând, altfel imi distrug casnicia.

Raspberry pi 2 cu digi+ legat pe coax la Simaudio Moon 100d, integrat Exposure 2010s2, tabla Rega RP3 cu Ortofon 2m blue si TTPSU, Project Phonobox. Dvd playerul Pioneer il folosesc ca transport rar când mai ascult cd-uri, altfel doar vinyl si Tidal/Soundcloud sau files stocate pe un Nas.

Cam asta e cu ce pun in valoare Harbeth-urile. Suna fabulos. Caut sunetul asta de când eram copil in scoala generala, acum am 41 de ani si l-am gasit.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: HARBETH

Post by lordu73 »

Alex_San wrote:Multumesc mult pentru urari!
Asta e sistemul meu. Nu o sa schimb nimic prea curând, altfel imi distrug casnicia.

Raspberry pi 2 cu digi+ legat pe coax la Simaudio Moon 100d, integrat Exposure 2010s2, tabla Rega RP3 cu Ortofon 2m blue si TTPSU, Project Phonobox. Dvd playerul Pioneer il folosesc ca transport rar când mai ascult cd-uri, altfel doar vinyl si Tidal/Soundcloud sau files stocate pe un Nas.

Cam asta e cu ce pun in valoare Harbeth-urile. Suna fabulos. Caut sunetul asta de când eram copil in scoala generala, acum am 41 de ani si l-am gasit.
Bravo tie, simplu si eficient, sa le stapinesti snatos ! :D
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: HARBETH

Post by hersorin »

Ce mai zic posesorii de Harbeth uri ?
Anul asta nu le-am mai ascultat deloc si chiar imi era dor de ele . Cu ce le mai amplificati ?
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: HARBETH

Post by lordu73 »

hersorin wrote:Ce mai zic posesorii de Harbeth uri ?
Anul asta nu le-am mai ascultat deloc si chiar imi era dor de ele . Cu ce le mai amplificati ?
Accuphase E-470. Boxele au capatat un bas (+corp + definitie) extraordinar de cind cu noua amplificare, in ciuda faptului ca sunt ridicate de la podea un pic mai mult decit ar trebui ...
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: HARBETH

Post by Spirit Crusher »

Accuphase E-470. Boxele au capatat un bas (+corp + definitie) extraordinar de cind cu noua amplificare, in ciuda faptului ca sunt ridicate de la podea un pic mai mult decit ar trebui ...
Salutare Lordule,

Ce inseamna un pic mai mult decat ar trebui? Din cate imi aduc aminte, parca spuneai ca ti-ai facut standurile la un tamplar. Folosesti ceva spike-uri (feet-uri) sub standuri sau intre stand si boxa?

Toate bune!
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

hersorin
Ce mai zic posesorii de Harbeth uri ?
Anul asta nu le-am mai ascultat deloc si chiar imi era dor de ele . Cu ce le mai amplificati ?
Cu lampi Muhahahaaa :evil: !
Parerea (bineinteles subiectiva) este sunetul a urcat 2-3 nivele valorice dupa trecerea la lampi. Nu pot sa spun decat ca Manley-urile (sa traiasca cineva de pe acest forum!) sunt pentru Harbeth un fel de saorma "cu de toate". Calatoria pana la sunetul dorit de mine e lunga si mai am multisor de lucrat, insa nu pot decat sa ma bucur de etapa actuala: timbre mai realiste, sound-stage mai bun, bass mai bun, medie mai buna, coerenta mai buna, avantajele se simt mai bine pe muzica clasica, mai ales cea trasa pe vinil. Pot sa spun ca vinilul/lampile/Harbeth sunt o combinatie buna dupa urechea mea, un sunet carnos, placut, neobositor pentru nivelul asta de buget.

Destinatia actuala nu a fost una usoara, simpla sau comoda. Am plimbat ceva amplificatoare prin camerutza mea de auditii, as dori sa multumesc pe aceasta cale colegilor de pe forum ce m-au ajutat, sfatuit, suportat. Am testat si siliconate, mi-a placut foarte mult inclusiv combinatia de pre/power Quad(vintage) cu Harbeth, amplificare pe care inca o detin. De fapt, cred ca acesta combinatie este un best-buy (in cazul in care se gasesc amplificatoarele vintage in stare buna) pentru un posesor de Harbeth cu un buget mai restrans. Este incredibil de muzicala, calda(nu siropoasa) si basoasa (in sens pozitiv) aceasta combinatie, fiind foarte populara la posesorii de Harbeth de pe forumul oficial. Daca se asezoneaza aceasta amplificarea cu niste cabluri decente, se poate obtine ceva interesant cu adevarat cu un buget din 3 cifre :D . Bineinteles ca nu se ridica la nivelul lampilor, ele sunt supreme...

Un vis al meu mai vechi (acela de a avea amplificare full pe lampi integrata) a fost indeplinit anul acesta, cu un bonus neasteptat: monobloace+preamp. Acum ceva ani, nu as fi crezut ca ar fi posibil sa am asa o combinatie in camera de auditii. Chiar si micul preamp de linie EAR De Paravicini presteaza multumitor pentru "valoarea" sa, are unele defecte, insa acestea se prezinta ca si omisiuni neparand deranjante. Intr-adevar, am incercat si o preamplificare situata mult peste nivelul sau valoric, rezultatele obtinute au fost uimitoare (senzatia de sunet apropiat de cel live, plin de verva, a fost pregnanta), fapt ce mi-a crescut si mai mult increderea in potentialul boxelor Harbeth si a monobloacelor pe lampi Manley.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

panzer
Posts: 115
Joined: 05 Jan 2009, 16:21

Re: HARBETH

Post by panzer »

Alex_San wrote: Raspberry pi 2 cu digi+ legat pe coax la Simaudio Moon 100d
Mai intai felicitari pentru sistem. Ce soft folosesti pe Raspberry? Ai incercat sa legi DACul pe USB direct in Raspberry?

Post Reply