În cãutarea timpului pierdut

Doar o vorba sa-ti mai spun
Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by Obelix »

Muzica, ca si drogurile, alcoolul, etc... NU este un panaceu pentru a uita realitatea cotidiana, pentru mine, cel putin, e doar un compliment (cert, agreeabil) intr-o existenta in care mai conteaza si multe, multe altele...

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by oake »

momolo wrote:atunci cand iubesti (cu adevarat) ceva sau pe cineva, se gaseste intotdeauna timp pentru acestea! Intotdeauna!

Cei care se plang de timp nu fac altceva decat sa-si caute o justificare.

Interesul este cel care scoate timpul la iveala si din piatra seaca!

Cat priveste ideea de mai sus - e posibil sa-ti treaca timpul socotindu-l doar cum trece, caci si asta cere timp. :wink:
De acord cu tine.
Oricum de muzica nu ma las fie ce-o fii...demersul meu era in sensul gestionarii posibil incorecte a timpului liber.
De ex mie mi-e mult mai "usor" sa pun niste muzica decat sa deschid o carte,sau sa ma duc la o expozitie,teatru,eveniment cultural etc...
Totusi ca consumatori de cultura,pana la urma,cred ca ar fii bine sa mai facem si altceva in sensul asta.Oare pasiunea asta devoratoare nu ne mananca din posibilitati?

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by kaav »

oake wrote: ...Oare pasiunea asta devoratoare nu ne mananca din posibilitati?
Numai prin simplu fapt ca pui intrebarea se releva ca muzica in sine nu mai este suficienta.Poate ai incercat sa o absolutizezi si acum esti cumva dezolat.Nu poti sa nu nedreptatesti ceva, cata vreme aloci efort si atentie doar intr-un sens (sa zicem).Sa impaci si varza si capra este o provocare.Ceva se pierde oricum.In timpul se cumuleaza si surmenajul care hotareste multe in locul nostru... :roll:

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by oake »

kaav wrote: Numai prin simplu fapt ca pui intrebarea se releva ca muzica in sine nu mai este suficienta.Poate ai incercat sa o absolutizezi si acum esti cumva dezolat
Cand eram mai "verde" ca varsta consumul meu cultural era polivalent...cu timpul a devenit preponderent monovalent si cum muzica se impaca bine cu sunetul,ce a urmat se poate vadea la mine acasa.
Cu toate acestea nostalgia epocii anterioare nu-mi da pace.
Totusi lucrarea muzicii asupra mea este unica,nu am regasit-o in nici o alta forma de arta,poate doar o pastisa a ei.
Cred ca si muzica "la pachet" pentru acasa a influentat traectoria mea.
Ma gandesc la consumatorii de arta din secolele trecute,la care transferul cultural se producea numai live...erau mai feriti de "absolutizari" decat noi.
Poate apelam la maestrul de ceremonii momolo sa ne ajute sa organizam contactul nostru si cu alte forme culturale.
Evident ca acum poate nu e momentul dar in viitorul,sper eu cat mai apropiat,sa devina o idee viabila.

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by Constantin C. »

Obelix wrote:
momolo wrote:Insa cred ca se mai poate face cate ceva. Trebuie renuntat pe cat posibil la activitatile care nu aduc satisfactie si multumire. Multi facem unele lucruri dintr-un simt al unor obligatii. Unele sunt false, se poate si fara ele. Trebuie sa selectam, vrem nu vrem, altfel suntem dusi de curentul timpului precum pestii intr-o cascada.
*
Deci ne sfatuiesti sa ne lasam de munca... :P
Munca aduce neindoielnic satisfactii.
Ea reprezinta sursa de venit care asigura resursele materiale de care avem nevoie.

oake scrie:
..... cum suntem priviţi de cei din exterior?....


"Conteaza?"

Sigur ca da , conteaza.
Suntem fiinte sociale si interactionam cu semenii nostri in variate feluri.
Pozitia fiecarui individ in cadrul grupului social caruia-i apartine este importanta.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by kaav »

Oake,sunt de acord cu ce ai relatat.Descri simplu si foarte inchegat situatii si fapte complexe.Si pe mine m-a framanta acest ''timp'' care fuge ca un hot.Un aport important in acest demers il are si nostalgia afectiva fata de anumite perioade din viata cat si valorile la care s-a participat (si acum nu prea mai sunt prezente...).Sunt lucruri care nu vor sa moara si ne bantuie.Asta o fi si un semn al importantei lor si se cer sub o forma sau alta reactualizate in timpul prezent.Precum am mai zis nu prea exista democratie ca si timp alocat unui hobby vs. indatori uzuale.Trebuie sa gasesti o metoda prin care sa nu ai ''remuscari'' :D
Cam asta este solutia.Cum un hobby nu tine de foame si mai ales daca consuma multe resurse,adica bani,timp & nervi,apare sentimentul de vinovatie ca nu ai fi ''serios si asezat''.Evident acest ''serios si asezat'' este foarte discutabil.Depinde de cat de mult afecteaza direct sau indirect viata celor din propria familie.Care la randul ei reactioneaza cumva.Sa nu uitam ca este un hobby egoist.
Last edited by kaav on 04 Mar 2009, 23:18, edited 1 time in total.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by kaav »

Munca pentru mine inseamna obligatie in primul rand.Daca imi si place cu atat mai bine.Cand muncesc acel timp nu imi mai apartine.Evident ai rasplata muncii prin salariu,dar asta nu inseamna ca imi vine sa bat din palme la lucru de entuziasm ca sunt angrenat in acest balci al cauzei si efectului (viata sociala)
Conteaza cum suntem priviti,dar nu cu orice pret.Prefer sa zic ca nu prea conteaza,oricum lumea crede cam ce vrea ea, nu prea se impiedica in ''detatii''.Eu cum incerc sa nu judec pe nimeni (sau mai degraba am aspiratia asta utopica) nu prea imi bat capul cu altii,pur si simplu tind la statutul de om care se streseaza mai putin.Un ''Lasa-ma sa te las''....

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by momolo »

Printre cei mai fericiti oameni pe lumea asta sunt aceeia care isi castiga existenta dintr-o meserie care coincide cu pasiunea lor, un hobby iubit, talentul pe care-l au. Acestia nu au mari probleme si rafuieli cu timpul. Poate in sensul ca nici lor nu le ajunge, insa nu le ajunge in mod placut, nu in mod neplacut.

Una din cele mai grave probleme in tara noastra este si dicultatea cu care un om isi poate castiga (decent) existenta practicand ceva legat de pasiune, hobby, talent. Asta duce la o societate depresiva, agresiva si alienata care nu poate asimila sisteme de valori sanatoase. Lucrul asta se vede cu ochiul liber.

Eu foarte rar intalnesc oameni care sunt pasionati realmente de munca pe care o presteaza si din care-si castiga existenta zilnica.

Cel mai des intalnesc persoane care castiga bani din cu totul alt domeniu (decat cel pe care-l iubesc) pentru a-i folosi si pentru hobby, pasiunea, talentul pe care-l au si care (daca ar fi activitatea principala) nu le-ar aduce decat saracia.

Si acestia pot fi partial fericiti, atunci cand au putin timp si pentru pasiunea lor.

Insa majoritatea sunt nefericiti pentru ca se duc ca oile sau vitele la abator spre serviciu. De aceea din tara asta nu prea ies fabricate, manufacturate lucruri de calitate, de aceea se construieste prost, se fac drumuri proaste si se poate spune ca "made in Romania" nu este o "marca" prea onorabila nici macar pentru noi, mioriticii.

Nicaieri in lume nu sunt majoritari cei care-si iubesc meseria practicata si din care traiesc, insa exista proportii diferite intre natiuni. Cele cu realizarile de top sunt si cele cu cei mai multi oameni potriviti la locul potrivit.
Problema este ca, lucrul asta e ca o reactie in lantz, oamenii pasionati atrag in jurul lor alti oameni pasionati insa exista si reversul, cei care "otravesc" locul atrag si pe altii la fel de nepotriviti ca ei excluzandu-i (chiar si involuntar) pe cei potriviti. Caci una din "legile" care guverneaza societatea umana este formulata simplu - cine se aseamana, se aduna.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by kaav »

Sa practici o munca care sa concida cu un hobby personal...
Aproape ca ai ramane fara scuze daca te-ai plange de ceva :D
Cred ca nu este om sa nu viseze asa ceva,dar situatia nu este deloc simplista.Trebuie sa ai un bagaj ce cunostinte si experienta de viata ca sa sti foarte specific ce ti s-ar potrivi cu adevarat.Nu cred ca este foarte facil.Sa muncesti la ceva care iti si place,este relaxant.Nu sunt mereu in postura asta,cateodata ma duc ca bovina la abator dar este si bine.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by Obelix »

Si credeti ca o societate formata majoritar de artisti fara pic de talent ar fi viabila :P Nu de alta, dar prea putini ar avea ca dorinta secreta sa devina gunoieri, contabili sau agenti de fisc... :roll:

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by kaav »

Obelix,cum sti tu sa spui acolo... :D

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by c6t9 »

esti liber atunci cand nu mai ai nimic de pierdut, asa cum zice un cantec si momolo pe la inceput. in rest, timpul tau e sclavul diverselor nevoi. gestionarea lui cat mai buna te face doar eficient pt a primi si mai multe sarcini. cu greu reusesti sa te bucuri de viata. aici depinde pur si simplu din ce esti plamadit, unii se bucura din cele mai banale chestii, altii greu spre foarte greu si cand au ceva deosebit, fara legatura prea mare cu timpul efectiv.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by oake »

kaav wrote:Precum am mai zis nu prea exista democratie ca si timp alocat unui hobby vs. indatori uzuale.Trebuie sa gasesti o metoda prin care sa nu ai ''remuscari'' :D
kaav Intentia mea nu a fost sa gasim algoritmul perfect in impartirea timpului liber intre un "hobby" si indatoririle uzuale(care sunt un dat)si aici deschid o paranteza :muzica cu tot ce inseamna ea nu este un "hobby",este un mod de existenta,cel putin pentru mine si aici inchid paranteza,dar sa gasim un algoritm acceptabil pentru a impartii acelasi timp liber si cu alte forme de cultura pe care poate,unii dintre noi le-au practicat candva si care isi cer dreptul sub forma nostalgiei.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by kaav »

Muzica,da tind sa cred ca se cam indeparteaza de ideea de hobby.Este ceva care daca gaseste '' fisura'' se infiltreaza insidios in noi (acum ascult de exemplu '' Vir Unis & James Johnson - Perimeter II '' si nu am motive reale sa opresc sunetul,este adictiv :wink: ).Sincer, nu stiu acum sa iti raspund la dilema expusa de tine :roll:
Nu cred ca exista retete universale.Poate cel mai bine ar fi sa tinem cont de cat putem sa fim de prezenti si interesati real de ceva.Daca este sa devi in timp mai pragmatic si sa mai ramai si cu putin timp liber,deconectarea catre cultura se face mai greu.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by momolo »

Mai bine am discuta de consoartele noastre carora li se brehane de audiofilie si tot timpul vor ceva sau au ceva de facut cand vine audiofilul seara obosit si vrea si el sa asculte ceva! Ori vor sa rezolvi ceva urgent prin casa, ori au ceva important (cacaturi) de vazut la TV, ori comenteaza ca muzica e prea trista, ori vorbesc interminabil la telefoane, ori pur si simplu nu tac din gura!
Intrebare - le impuscam fara somatie sau cu somatie ?! :D Unde e libertatea noastra ?!
(de multe ori singura parte linisitita de auditie e atunci cand spala vasele la bucatarie! :D )
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply