integrat

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: integrat

Post by hersorin »

***editat moderare - atac la persoana***

Mie si multora nu ne place combinatia cu Manley Snapper .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: integrat

Post by remoteviewer1 »

Eu sper ca din parabola de mai sus nu ai inteles ca eu eram Shumi, si conceptorul boxelor Harbeth era Dorel (sau Vicenzo caci vorbeam de Ferrari) inginerul cu chiulasa...pur si simplu nu sunt de acord cu afirmatiile unora, caci le-am testat (pe bune, nu citind pe net) si mi-am format alta parere, total diferita.

P.S. Pun pariu ca ai un citat de pe net la indemana cu combinatia Harbeth/Manley :D .
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: integrat

Post by hersorin »

Nu uita ca amplificarile tale au trecut si prin casa mea si le stiu putin si Harbeth shl5 le-am ascultat tot pe ele doar ca cu preul VTL . Ma indoiesc ca preul tau e mai bun/potrivit decit VTL-ul lui Stefan .
***editat moderare - calomnie generala, defaimare***
Va urez auditii placute .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: integrat

Post by SOLO »

Una e sa vrem sa avem dreptate si alta e un punct de vedere, opinie. Eu zic sa nu exageram cu prima chestiune. Ma refer la toti.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: integrat

Post by remoteviewer1 »

Eh...romanii este rai, barbatii este niste porci, femeile este c...spor la maioneza cu cartofi prajiti!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: integrat

Post by momolo »

hersorin wrote:Eu ii sfatuiesc pe toti posesorii de Harbeth sa nu puna urechea la toti atotstiutorii de pe net si sa isi foloseasca propriile urechi pentru a lua decizii .
eu din cate inteleg, initiatorul topicului prezent te-a ascultat pe tine (fara sa va cunoasteti, adica ati avut dialog virtual) cand si-a ales ce si-a ales. Probabil cand afirmi treaba asta te referi la altii, nu la tine?! ... :roll: Probabil esti o exceptie absoluta (in Univers). :D
hersorin wrote:Oricum vad ca rautatea romaneasca nu are pereche .
traim intr-o lume cruda si rea, iar unii sunt deosebit de sensibili! :lol: (mai ales cand se intalnesc cu "taticul abuziv" :lol: :lol: :lol: ). Sfatul meu, ai grija pe unde si pe ce calci aici, nu-i ca dincolo unde te poti erija in somitate intre alte somitati (inclusiv somitati de-alea care "- Nu mai vand nimic la români!" :lol: :lol: :lol: )
Apropos, cunosti ce inseamna.... ipocrizia?!
hersorin wrote:Mie si multora nu ne place combinatia cu Manley Snapper
intotdeauna am "adorat" modul asta de exprimare in numele unor "noi", adica cel care se zbate sa-si impuna punctul de vedere (unic, mic, micut, tremurand abandonat in vastul Univers) in timp ce-i fuge siguranta de sine si evident nu are nici un argument valabil. Asa simte bietul de el ca trebuie sa se adreseze in numele unui grup, adica "noi". In felul asta capata proportie, e in fruntea unei gloate virtuale! (inexistente.... insa asta inseamna virtualul, inexistent :wink: )
Nu-i altceva decat primul semn al slabiciunii ("taticul abuziv si violator" simte!).

doru, in primul rand tin sa afirm public ca esti un adevarat maestru din moment ce ai format acel sistem audio (in final, apoi l-ai vandut) sa sune cum suna atunci! Rar am auzit la cineva acasa (nu la "dealeri") scule audio sa sune astfel! (adica "nirvana")
Ai spus un lucru in care si eu cred, acustica, bat-o vina! Perversa acustica asta! Acelasi sistem de la tine ajuns in alta acustica era practic de nerecunoscut!
Ai dreptate si in alt subiect, sa nu stricam cheful si fericirea incepatorilor! :lol: .... Dar eu nu ma pot abtine cateodata! Sunt abuziv! :lol:
remoteviewer1 wrote:a sfatui sa ignorati orice sfat mai ales de pe net si sa comparati, comparati, comparati.
acelasi sfat il dau si eu, mai ales incepatorilor si celor care-si pun prea mare speranta in "iluminarea" dupa lecturile pe internet (inclus forumurile si marii cunoscatori, asa ca mine de exemplu!).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: integrat

Post by hersorin »

***editat moderare - atac la persoana***
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: integrat

Post by momolo »

hersorin wrote:As zice sa nu incurci sensibilitatea cu bunul simt . Pe blogul tau se duce lipsa de asa ceva .
si atunci de ce scrii aici !? (daca e blog si nu are bun simt). De ce te cobori !? :lol: (nu o baga pe aia cu "altii care merita" ca e fumata)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: integrat

Post by hersorin »

***editat moderare - atac la persoana***
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: integrat

Post by momolo »

Eu ma gandeam sa nu-i mai judeci pe altii si sa nu te mai erijezi in ceea ce evident nu esti.
Propun sa incetezi deoarece chiar nu e in spiritul acestui forum (vezi totusi regulamentul si la ce atitudine indeamna!). Azi ai venit incaltat cu noroi pe talpi adus din alte locuri. Poate in acele locuri te-ai potrivi mai bine, nu inteleg de ce te chinui sa activezi pe acest blog ?! Mai ales ca esti atat de iscusit!
PS - bineinteles, sunt singurul care a inaintat in varsta! :lol: :lol: :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: integrat

Post by hersorin »

***editat moderare - injurii, calomnie, atac la persoana***
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

Trubadurul
Posts: 9
Joined: 09 Oct 2016, 11:52

Re: integrat

Post by Trubadurul »

Seara buna tuturor

Ma vad nevoit a interveni deoarece sunt un tip pacifist si scopul meu a fost sa aflu impresiile unora care au avut sansa sa asculta sau chiar sa schimbe mai multe tipuri de aparate hi fi pri hi end.( sic) Nu detin un limbaj tehnic 100%, nu am expertiza in domeniu si de aceea ma abtin sa mi dau cu parerea sau sa fac afirmatii nefodate.
De asemenea nu mi plac contrazicerile de nici un fel, abandonez discutia din start cu cineva care incearca sa se impuna in lipsa unui arbitru galonat, care sa fluiere cand cineva greseste. Nu mi place sa mi fac dusmani, doar prieteni si am avut sansa sa port discutii civilizate cu cei care au virtuti si nu vanitati. Daca natura intrebarii mele a nascut o astfel de polemica ea trebuie sa epuizeze toate argumentele stiintifice si tehnice si bineinteles umane pentru a fi transata.
Dragilor, nu noi suntem vinovati de discutiile antagnoste ci cei cativa arhicunoscuti critici acreditati ( de cine oare) sa semneze toate reviurile sculelor care se vand pe bani grei si la care noi tanjim, facand sacrificii financiare uneori de nemeritat.
Ita ce spune unul folosind aceeasi sintagma la intevale regult de timp Traduc din memorie " sunt cele mai bune boxe care mi au fost dat sa ascult vreodata la acest pret". Cand am pus melodia x de pe albumul y, inaltele si mediile au sunat exceptional desi midbasul nu mi a "gadilat urechea intr un mode placut" vorba pedagogului de scoala noua a lui Caragiale. Cu toate astea sunt nemaipomenite, conchide cel care isi completeaza sistemul cu o pereche din boxele evaluate de el, cel fara o ureche muzicala acreditat de o comisie oficiala si fara sa fi absolvit sectia de canto a unui Conservator. Sper sa nu ma insel. Doar asa, ca i a sunat lui bine din multimea de boxe ieftine pe care nu s a coborat sa le asculte. Evident ca se gaseste altul care trage concluzia ca basul a sunat clar, carnos si inaltele s au risipit in podul casei. Si tot asa. Si inca ceva, tipul isi da cu presupusul doar pentru cateva piese alese de el, ceea ce inseamna ca pentru celelate cateva milioane de melodii compuse pe lumea asta, nu poate sa si dea acordul. Nici n ar avea cum
Prin urmare va invit sa ascultati muzica voastra, fiecare in boxele lui si numai in ale lui, nefiind posibil sa transgresam in conclavul altuia pentru a stabili ce acustica are si cat de bine sau prost se aude muzica celuilalt. Nu avem dreptul acesta.
Astfel, fiind propriul reviewer al propriilor boxe Harbeth SHL5 plus, amplificate de integratul Accuphase e 470 pot spune ca basul lui Dave Holland interpretand Corner Culture de pe albumul Enhance lui Billy Hart este gros, ca laptele de capra, notele inaltate din orga lui Jimi Smith suna divin iar chitara lui Santana atinge sublimul cand chitaristul ia un sol diez in Searchin a patra piesa de pe prima fata a albumului Zebop.
Ce alegere geniala am facut, ma felicit. Si cand te gandesti ca boxele au "cablurile de veioza", ca sa folosesc sintagma preferata a unora, putini de altfel, critici ai "muzicii pure" de pe acest site.
E loc si de mai bine.
O seara buna tuturor.
In special lui Hersorin,Lordu si celor ce apreciaza muzica si sunetul de calitate

Bucuresti, 13
noiembrie 2016.
Evaluarea a fost facuta in apartamentul meu de 20 m patrati, boxele fiind dispuse la aprox 2,00 metri si lacirca 0,55 m de peretele din spate cu o lungime de 3,8, eu afnadu ma pe canapea la 2,65 m de linia boxelor

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: integrat

Post by momolo »

hersorin,
Multi au fost banati definitiv aici pentru mai putin de atat. In regulament scrie clar ce ai incalcat acum (mai multe aspecte, nu ma obosesc sa citez). De aceea primesti o luna pauza "pe acest blog".
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: integrat

Post by momolo »

Trubadurul, nu ai nici o vina, evident. Aici au iesit la iveala din nou probleme bine stiute ale lui hersorin. Probabil e hipersensibil insa si mai nasoala e ipocrizia.

Nu consider ca trebuie sa ne comportam ca niste oi proaste. E plictisitor sa avem toti aceeasi opinie si sa stam la coada la felicitari banale (numai cand ma gandesc ma ia cascatul de plictiseala!). E mult mai interesant cand exista si opinii contrare.

Ma bucur ca esti incantat de ceea ce ai. Insa dezamagirea e de cele mai multe ori masura inversa a incantarii.

Bag de seama ca-ti plac chitarile electrice (poate ma insel). Nasol! Pentru ca asa ceva redai (asa cum trebuie) numai pe amplificari cu tuburi. Niciodata chitara electrica nu va suna pe "siliconate" ca pe tuburi. Iar sunetul si muzica nu sunt formate din ... bas, medii si inalte.
Performanta in acest hobby, audiofilia, poate fi uimitoare. Pentru cine stie (nu pentru trancotari). Oameni care nu au nici o legatura intre ei percep aceleasi lucruri. Este subiectiv sa apreciezi sunetul.... aparent. Insa in momentul cand cunosti audiofili autentici (din pacate slab prezenti pe forumuri) iti dai seama ca nu mai este atat de subiectiv si aleatoriu. Insa in mediul virtual realitatea poate fi mult schimbata. In fond e un mediu.... virtual.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: integrat

Post by Spirit Crusher »

Daca a mai ramas, as vrea si eu o portie de maioneza cu cartofi prajiti...
Harbeth, vinyl and tubes...

Post Reply