integrat

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: integrat

Post by momolo »

Spirit Crusher, ce te bagi (pe blogul meu :) ) ?! Ce habar ai tu de Harbeth ?! :lol: :lol: :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: integrat

Post by Spirit Crusher »

Sa dau si eu o mana de ajutor ca rumânu, niste benzina pe foc. Fi-ţi-ar blogu'...
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: integrat

Post by momolo »

Spirit Crusher wrote:Fi-ţi-ar blogu'...
vezi, aici ii seaca la pipota! :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: integrat

Post by doru »

Spirit Crusher wrote:Daca a mai ramas, as vrea si eu o portie de maioneza cu cartofi prajiti...
Ne pare rau, ai ajuns prea tarziu. Cartofii prajiti i-au mancat unii cu Harbethuri iar cu maioneza ne-am batut la sfarsit, dupa ce s-au epuizat argumentele stiintifice de bun simt... :lol:
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: integrat

Post by Spirit Crusher »

doru wrote:
Spirit Crusher wrote:Daca a mai ramas, as vrea si eu o portie de maioneza cu cartofi prajiti...
Ne pare rau, ai ajuns prea tarziu. Cartofii prajiti i-au mancat unii cu Harbethuri iar cu maioneza ne-am batut la sfarsit, dupa ce s-au epuizat argumentele stiintifice de bun simt... :lol:
Ce bine că n-am intrat în jocul vostru "murdar". Mai spălaţi-vă măi unsuroşilor...
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: integrat

Post by momolo »

Dragii mei, voi nu pricepeti ca pe blogul meu nu posteaza nimeni?! Ce vreti, sa incep acum sa ma pis si pe sistemele voastre?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: integrat

Post by doru »

Ce nu zisesi bre ca-i blogu matale? Veneam si noi cu echipamentul de protectia muncii sa ne ferim sistemele de udeala. Mai usor insa cu usuratul, nu se stie de unde bate vantul! :lol:

P.S. Nu te supara pe noi, Trubadurule, ne mai certam, ne mai balacarim (ca asa e pe malu Dambovitei), mai glumim, mai facem haz de necaz, nu trebuie sa le pui toate la suflet, sa le iei la modul personal. Audiofilii astia par rautaciosi cateodata dar, de multe ori, ceea ce nu-ti convine sau ti se pare a fi o critica, ascunde mai mult adevar si este mai util decat crezi. :)
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

todiion
Posts: 42
Joined: 31 Mar 2009, 15:06

Re: integrat

Post by todiion »

Sa fie clar de la inceput sunt hersorin pe contul cumnatului , nu te mai chinui sa il banezi ca promit ca nu mai intru nici eu nici el pe blogul tau niciodata .
Tu ma acuzi de ipocrizie eu as vrea sa te acuz de invidie , deci suntem chit .
Si as mai vrea sa scriu un banc foarte potrivit tie si unora dintre voi .

În iad.
Cazanele fierb.
La cazanul în care fierb nemţii, disciplină, ordine, garda diavolească se schimbă la ora fixă, foarte atenţi diavolii pentru că nemţii se silesc împreună să tot inventeze cîte un mecanism şurubăresc ca să scape din fiertură.
La cazanul în care fierb ruşii zgomot, înjurături, revoluţie. Diavolii stresaţi. TREbuie să îi ţină înăuntru că vor să ţîşnească cu toţii ca la 1918.
La cazanul cu români tămbălău, zgomot, mişcare, vioiciune, dar nici o gardă, nimic. Nici un diavol care să păzească cazanul.
Scaraoţchi îşi întreabă şeful gărzilor din iad de ce nu păzeşte nimeni cazanul românilor? Ce-i asta? Nici o ordine şi disciplină?
„Aha, nu-i nevoie, întunecimea voastră, la români cum încearcă unul să iasă deasupra cum îl trag ăialalţi înapoi…” ”
Deci astia sunteti voi , invidia si dorinta de a vedea moarta capra vecinului e mai mare decit omenia si ajutorul unui coleg .
Va urez auditii cit mai placute si poate o picatura de omenie .

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: integrat

Post by remoteviewer1 »

momolo
Ce vreti, sa incep acum sa ma pis si pe sistemele voastre
Exista o legenda cum ca inginerii de la BMW (in vremurile cand aceasta companie participa la formula 1) se pisau pe blocurile motor dosite in spatele baracilor, lucru ce le facea sa performeze mai bine in conditiile extreme din timpul curselor. In acest caz momolo te invit sa imi stropesti sistemul zilele acestea, deoarece in week-end am chef de auditii 8) .

Semnat: omul tau invidios.

P.S. Soacra are si ea cont? Fraudorela?
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

todiion
Posts: 42
Joined: 31 Mar 2009, 15:06

Re: integrat

Post by todiion »

remoteviewer1 wrote:Semnat: omul tau invidios.
Oricum nu va permiteti nici unul (turma de lingai in cur a lui momolo) un Accuphase 470 , de asta nu e bun , asa spuneti sa inteleaga lumea .

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: integrat

Post by remoteviewer1 »

HerrDorele lasa-ne...lasa-ne...nu ai idee ce isi permit unii si altii, capsunar obosit ce esti!

P.S. vezi ca maine ploua pe santier
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: integrat

Post by momolo »

todiion (=hersorin) banat definitiv.
Am resurse sa-i banez toata famiglia.
Posturile respectivei soacre vor fi sterse dupa delectarea voastra.

Ma roade invidia de ma tavalesc pe jos! :lol:

PS - hersorin ramane banat o luna. Daca recidiveaza v-a trebui sa renunte la blogul asta (se va margini numai "dincolo" unde se sterge masiv, instant si se baneaza mai repede ca aici). Gunoiul va fi maturat dupa ce ma asigur ca va fi citit de cei vreo 10 insi care mai activeaza PE TOATE forumurile trancotaro-haudiofilo-mioritice (inclus si blogul asta).
(va rog sa-l iertati, nu-i baiat rau. Insa nici Dumnezeu nu cere de unde nu exista!)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Trubadurul
Posts: 9
Joined: 09 Oct 2016, 11:52

Re: integrat

Post by Trubadurul »

Seara buna!

Nu am am de ce sa ma supar Dorule, stiu si de gluma si sa citesc printre cuvinte. Pe alta parte initiind o discutie merg pana la capat nu dau inapoi, dar intervin cand cred ca am ceva de spus, fara sa deranjez pe cineva. Asta inseamna ca nici mie nu mi place sa fiu atacat sau jignit in vreun fel in mod gratuit.Este decizia mea unilaterala sa citesc si sa raspund cand cred de cuviinta. Sunt in schimb usor confuz, desi cred ca scriu sub imperiul emotiilor. Sunt convins ca n am aprins orgolii ci discutiile emanate existau oricum fiind doar niste contraziceri in materie ale unor colegi mai indreptatiti sa emita judecati de valoare in domeniul de referinta. Recunosc insa ca ma asteptam sa gasesc un site in care sa domneasca armonia, acordul reciproc, termeni, iata cu nuante desprinde dintr un dictionar... muzical.
Sunt prezent pe site ul acesta cu dorinta de a invata cate ceva, fara pretentia de a deveni audiofil sau a tinde macar catre acest sublim statut. Nici nu vreau sa fiu un audiofil parat,De altfel nici nu "pic" pe definitie si in plus sunt chiar afon, ceea ce inseamna ca n am ureche muzicala si implicit notele de le ascult imi suna in urechi "altfel".
Asta nu inseamna ca nu voi upgrada sistemul pentru a perfectiona cat mai mult sunetul( stiu,imi trebuie cabluri si asta il consider un sfat demn de luat in seama,). Inteleg si eficacitatea unor lampi, dar mi a cam fost teama sa ma bag in chestia asta prea brusc. Chiar imi trebuie un "guru" in materie sa ma povatuiasca. Sunt convins ca lampile ar face sa vibreze membranele multor boxe si ne ar "incanta" mult mai mult urechile.
In ce priveste urina, ea e buna si in medicina alternativa la tamaduit oasele, cand ne strang ghetele, ne ajuta sa le largim. Daca va aduceti aminte in Fight Club personajul interpretat de brad pitt face pipi in oala cu supa a mesenilor, angajat fiind la un restaurant si acestia gasesc zeama mult mai gustoasa. Deci are beneficiile ei. Atentie insa sa nu atragem interesul "gurului" bivolaru, numai el n ar mai scrie pe aici. Se spune ca individul chiar apreciaza un pahar cu asa ceva.
Cu drag

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: integrat

Post by momolo »

Trubadurul wrote:Seara buna!

Nu am am de ce sa ma supar Dorule, stiu si de gluma si sa citesc printre cuvinte. Pe alta parte initiind o discutie merg pana la capat nu dau inapoi, dar intervin cand cred ca am ceva de spus, fara sa deranjez pe cineva. Asta inseamna ca nici mie nu mi place sa fiu atacat sau jignit in vreun fel in mod gratuit.Este decizia mea unilaterala sa citesc si sa raspund cand cred de cuviinta. Sunt in schimb usor confuz, desi cred ca scriu sub imperiul emotiilor. Sunt convins ca n am aprins orgolii ci discutiile emanate existau oricum fiind doar niste contraziceri in materie ale unor colegi mai indreptatiti sa emita judecati de valoare in domeniul de referinta. Recunosc insa ca ma asteptam sa gasesc un site in care sa domneasca armonia, acordul reciproc, termeni, iata cu nuante desprinde dintr un dictionar... muzical.
Sunt prezent pe site ul acesta cu dorinta de a invata cate ceva, fara pretentia de a deveni audiofil sau a tinde macar catre acest sublim statut. Nici nu vreau sa fiu un audiofil parat,De altfel nici nu "pic" pe definitie si in plus sunt chiar afon, ceea ce inseamna ca n am ureche muzicala si implicit notele de le ascult imi suna in urechi "altfel".
din ce stiu eu, un blogg este defapt un jurnal virtual (atat de comod si atat de public!) in care omul vorbeste permanent despre el insusi (ce ar vrea, ce crede, ce considera, ce este, etc).

Un citat din Alexandru Dragomir, special pentru tine:
Viaţa e un joc cu reguli neştiute, a cărui miză eşti tu însuţi.
Un citat din Alexandru Dragomir pentru cativa altii:
Românul mai are o mare rezervă de respect şi admiraţie pentru cinste, caracter, competenţă, cu condiţia să nu-i fie cerute lui.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: integrat

Post by remoteviewer1 »

Trubadurul
Asta nu inseamna ca nu voi upgrada sistemul pentru a perfectiona cat mai mult sunetul( stiu,imi trebuie cabluri si asta il consider un sfat demn de luat in seama,).
Din pacate pentru tine (si nu o spun zeflemitor) cu ultimele achizitii (sa le stapanesti sanatos) ai zgariat doar suprafata...Nu stiu ce sursa folosesti, insa pana la avea un sunet decent (nu formidabil) ai de pus la punct urmatoarele aspecte:
-camera de auditie, cel mai mare dusman (sau prieten in rare cazuri) al pasionatului de audio, trebui "incarcata" corespunzator, aici nu exista garantat sfaturi bune , deoarece fiecare situatie este unica, cert este faptul ca poti sa cheltui o avere pe un sistem si sa ai sunet doar decent sau chiar horror in unele cazuri...
-cablurile..., ca si roman invidios ce sunt, pot sa afirm ca poti sa cheltui pe cabluri sume cel putin la fel de mari ca si cele cheltuie pe un integrat Accuphase, eventual mai poti sa speri intr-o potrivire pe ici pe colo, cert este faptul ca nu ai cum sa sari peste aceasta etapa pentru a obtine ceva performanta, iti trebuie ureche sensibila, rabdare multa, in caz contrar sume mari disponibile
-sisteme de sustinere componente audio si rack, iarasi un bottelneck pentru audiofilul de rand, sculele trantite(si eventual scumpe) pe o comoda TV din sticla sunt bani aruncati pe fereastra, mai bine asculti pe un 5.1 Yamaha decat pe Accuphase in acest caz. Piciorusele de sustinere pt boxe sau componente...,fac diferenta dintre Nirvana si un sunet de 2 lei...
-formatul de stocare al muzicii, cd-urile, vinilurile de calitate sunt greu de procurat, poate si fisierele, ai sa realizezi pe parcurs ca sunetul "tras bine" nu este gasit la orice colt de strada, nu exista neaparat o lege liniara intre pret si calitate in aceast domeniu. Cea mai simpla si mai ieftina cale de a avea sunet de calitate este, dupa parerea mea, vinilul, cele vechi fiind sublime, daca pui mana pe ele. Nici cu cd-urile nu te faci de rusine, la fisiere nu prea ma pricep, am auzit niste capturi de pe vinil (format DSD cred) ce sunau binisor, uman, cald, placut, in rest vraiste totala...

Toate punctele enumerate mai sus sunt la fel de importante ca si achizitia de scule, as zice poate si mai importante, deoarece marea majoritate a pasionatilor de muzica si scule audio a un sunet mediocru pe acasa (inclusiv subsemnatul) pentru ca ignora "micile" detalii, cei ce au reusit sa invinga toate aceste piedici si au facut performanta adevarata sunt mai rari decat poti sa iti imaginezi, vorbim de 2-3 oameni la un forum cateva sute de "pasionati". Exista multi "guristi" in eter ce propavaduiesc multe balarii, ca si in politica, in plus mai produc un zgomot infernal de fond si astupa o manutza de oameni avizati ce chiar stiu ce vorbesc. Acum Trubadurule probabil inghiti in sec, daca ai inteles ceva din discursul meu de mai sus, in caz contrat ma trimiti la spam si iti vezi in continuare de viata, insa asta aspectele enumerate sunt doar (mica) parte din broblema!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

Post Reply